buiten boord geraakte. Men wierp hem terstond een red dingboei toe, doch hij had geeu besef meer om dezelve te grijpen. Ook met de boot heeft men poging gedaan tot redding doch te vergeefs, de ongelukkige zonk in de golven weg voor dat men hem genaderd was. Gisteren Voormiddag had op de groote weg langs het Noordhollandsch kanaal een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Eenigé leden der familie en vrienden van een bruidspaar, gezeten in 5 rijtuigen, kwamen van het Koegras naar den Helder rijdenter bijwoning van de vol trekking van het huwelijk. Langs den weg ontmoetten zij het gedeelte Mariniers, dat van hier was uitgegaan om zich te oefenen in het tirailleren. De boeren-paarden niet gewoon aan dergelijke vertooning, werden reeds op het eerste gezigt onrustighetgeen allengs erger werd toen men de militairen meer genaderd waswerd er vuur gekornmaudeerden 100 manschappen losten hunne gewerentengevolge waarvan de paarden schichtig werden en steigerdenzoodat in een oogwenk alles in en over elkander verward lag. Die boeren die hunne tegenwoor digheid van geest niet verloren hadden, hielpen de vrouwen en de overigen weder op de been, beurden de Tijtuigen weder op en herstelden de schade zoo spoedig mogelijk om de reis weder te vervolgen. Het laat zich begrijpendat de boeren gedurende deze handeling niet weinig lucht gaven aan hunne verontwaardiging over het gedrag der militairen. Men gelooft dat het gelukkig is dat degene die het voorste rijtuig bestuurde in staat was om zijn paard meester te blijven, waardoor wel eene opstopping en omvalling der rijtuigen veroorzaakt werdmaar bij een doorgaan der paar den had het ongeluk veel grooter kunnen zijn, niet alleen voor de boeren, maar ook voor de Mariniers; die groot gevaar liepen dat de paarden in dat geval door hunne linie hadden heen geslagen. Zr. Ms. transportschip Heldinkommandant kapt.-luit. t/z. S. II. Binkes, heeft gisteren morgen op nieuw de reis naar Oost-Indië aanvaard en treft de gelegenheid zeer gunstig. Zr. Ms. stoomschip Cycloop, kommandant Lambert, is heden morgen van zijne reis naar Vlissingen geretourneerd vijftig manschappen voor het fregatschip Prins Alexander overbrengende. De zeildag van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden is bepaald op 1 Dec. a. s.met bestemming naar Batavia. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee 2° kl.,den-~ adelborst le kl. A. L. Dittloff Tjassens. De Minister van Binnenl. Zaken heeft onder meer anderen benoemd tot opzigter van den waterstaat 4e klasse, den heer P. 13. AVeehuizen. Op Vrijdag 21 November a. s.zal aan het Raadhuis der gemeente, worden aanbesteed: het maken van een aan legsteiger in het Ileldersche Kanaal achter de Schipperssteeg. Door de Ncderlandsche Handelmaatschappij zijn de navolgende schepen bevracht: Voor Amsterdam, Kandang- hauer, kapt. W. Zeelt; Bernard en Agneskapt. B. Ordeman Stad Heijden, kapt. J. C. van de Poll; voor Rotterdam: Doggersbank, kapt. P. Mammes; Joan, kapt. C. Laseur; Ary Scheller, kapt. J. G. Kunst; voor Dordrecht: Louisa Kroonprinses van Zwedenkapt. J. van der Lindenvoor SthiedamCoruélia Mathilde, kapt. C. H. Korteland. Voor het provinciaal-geregtshof van Noord-llolland werd eergister behandeld do bekende zaak van JacobBleij, vader, en Jacob Bleij,zoon, van Alkmaar, beschuldigd van respectievelijk hunne vrouw en moeder: 1°. Tc hc-bben toegebragt slagen en kwetsurenwaaruit geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen is ontstaan 2°. Dezelfde, zonder bevel der gestelde magteu en buiten de gevallen waarin dc wet het vatten der beklaagden beveelt, langer dan eene maand te hebben vastgehouden en bewaard gepaard met het den lijve mishandelen of pijnigen van deze. Het O. M. bij monde van Mr. P. S. Noyon, toonde in een breedvoerig requisitoir hunne schuld ten opzigte van de hun ten laste gelegde feiten aan, behalve die, waarom zij van tortures corporelles, volgens alinea 3 art. 3<t4 Strafw., waren aangeklaagd, voor welk punt hij tot vrijspraak cou- cludeet'de. Daarna stelde hij zijn eisch, voor den len beschuldigde, den vader, tot eene criminele straf van 8 achtereenvolgende jaren en ƒ100 boete, en voor den 2cn beschuldigde, den zoontot eene correctionele straf van 3 jaren en eene boete van 50. -Door do Syrlode der Ncderduitsche Hervormde kerk werd in hare jongste zomerzitting een reglement gearresteerd op de verkiezing van kerkeraadsleden, waarbij het beginsel van regtstreeksche verkiezing met écu trap was aangenomen. Volgens de kerkelijke statuten moest het reglement aan de stemming der provinciale kerkbesturen worden onderworpen. Naar men thans verneemt, zou de meerderheid, dier besturen zich tegen het reglement hebben verklaardzoodat met be trekking tot deze aangelegenheid dc bestaande toestand zal blijven gehandhaafd. Uit Hoorn deelt men het volgende medeBijzonder groot is de aanvoer van vée op onze groote najaars-veemarkt geweest. Van 8 tot. 9000 stuks vee telde, men aan de lijn. De handel was vrij levendig, doch de prijzen lager dan men in het algemeen verwacht had. In eene vergadering van den Amsterdamschen gemeen teraad is met algemeenc stemmen een kort adres aan de Tweede Kamer aangenomentot ondersteuning van het wets ontwerp ter zake der verbinding der Noord- en Zuiderzee. Eergisteren is aldaar tot lid van den raad gekozen de heer J. G. Jager, met 1000 van de 1125 geldige stemmen; ook dit moest eene demonstratie heeten voor de doorgraving van Holland, waarvan de heer Jiiger de concessionaris is. Raalte 8 November. Heden overleed alhier, in den ouderdom van 01 jaren en kinderloos, de boeren arbeider H. J. Schepporstdie sedert lang met zijne vrouw hoog zuinig en bijna als behoeftigen leefde. Men wist echter weldat deze lieden niet onbemiddeld waren en dat zij hun geld bij verschillende personen winstgevend hadden uitgezetnu verueemt men dat de overledene heeft gelega teerd aan de diaconie der hervormden te Raalte ƒ3000 aan die te Heino ƒ2000 en aan die te AVezepe (gemeente Olst) ƒ1000; terwijl bovendien nog verscheidene legaten zijn vermaakt. De legaten bedragen naar men zegt nog geen derde van de nalatenschap. Een korporaal van het depot van disciplinein gar nizoen te Naandeuis in een ketel vol kokende soep gevallen en heeft daarbij zeer ernstige brandwonden bekomen. Hij is naar de garnizoens-infirmerie getransporteerd en thans buiten gevaar. Men zal zich een donkbeeld kunnen vormen van het gevaar waarin hij verkeerd heeftals men weet dat in den bedoelden ketel voor zes honderd man kan gekookt worden. - Ten gevolge van de veelvuldige aanrandingen en dief stallen te Londen, inzonderheid in het oostelijk gedeelte, zijn de bereden politie en de gewone constables gedurende den nacht aanmerkelijk versterkt. De politie heeft boven dien bij gedrukte biljelteu de bewoners gewaarschuwd, de voor- en achterdeuren hunner huizen goed te sluiten, naar dien georganiseerde benden dieven en huisbrekers den ge- heelcu nacht overal rondzwerven. Uit Rotterdam wordt het volgende gemeld: //Men verneemt dat door ecnige aanzienlijke leden der Hervormde gemeente te dezer stede aan dr. van Oosterzeebenoemd hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Utrecht, is aangeboden ZEw. in liet genot tc stellen van de renten van ƒ70.000, indien ZEw. genegen mogt zijn jaarlijks een twintigtal pre dikbeurten in genoemde gemeente waar te nemen." -- Uit Scheveningen berigt men: De oudsten van dagen herinneren zich niet dat er ooit zoo veel steurharing is aan- gehragt als gedurende de laatste dagen. Sedert 25 Oct. tot 10 Nov. hebben 78 schuiten, waaronder er waren die twee reizen volbragtcn, 0,473,000 stuks haring geleverd, die hebben opgebragt ruim f 111,000. In de Ncderlandsche Industrieel leest men AVij haasten ons de Ncderlandsche Industrieelende chefs van fabrijken en hoofden van grootere en kléinere inrigtin- gen, bekend te maken met eene nieuwe, en zoo wij meenen wel beraamde poging om liet lot van den werkman te ver beteren. Het is eene poging om dien nuttigen en onont- beerlijken stand in de maatschappij op te hellen uit den staat van onbekendheidwaarin hij verkeerten die niet anders dan nadcelig op zijnen stoffelijken en verstandelijken vooruitgang kan terugwerken. Niemand heeft na den man zelven cn zijn huisgezin, grooter belang om dat doel te be vorderen en te helpen bereiken, dan de fabrijkant, de chef, do industrieeldie in zijue bedrijven de hulp van den werkman behoeft. //De Neder la ndsche iverkma neen huis boek voor den werkende stand, waarvan op onbepaalde tij den, zooveel mogelijk wekelijks bij den heer II. S. Smits te 's Ilage een blad a 3 ceuts het licht zal zienzalonder medewerking van een aantal onzer meest geachte schrijvers, bestemd zijn om den werkman in zijne woning te bezoeken, hem daar een hartelijk woord toe te spreken, hem bekend te maken met hetgeen in cn buiten liet vaderland voor hem merkwaardigs voorvalt, nieuwe uitvindingen daaronder be grepen, hem voorts eenige uitspannings-l'ectuur, vragen tot schêrping van den geest, cuz. te verschaffen; terwijl hem, onder meer, hier ook gelegenheid zal worden aangeboden om inlichtingen te vragen cn te bekomen, enz. enz. AVij zullen niet noodig hebben deze in hare soort nieuwe cn eenige onderneming in de algemeenc belangstelling aan te bevelen.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2