uitgaven zal doen voor den bouw eener kapitale zeesluis, terwijl niemand volle zekerheid durft te geven, dat zij ooit door een zeeschip zal doorgevaren worden? Volgt men den weg, in de voorgestelde wijziging aange wezen cn gelukt de proef, men zal dan welligt een of twee jaren meer noodig hebben voor de geheele voltooijing. Maar dat betrekkelijk korte tijdverlies wordt ruimschoots opgewo gen door het voordeel der zekerheid, welke men zich ver schaft zal hebben; door de zekerheid vooral, dat men de scheepvaart op het IJ en de afwatering der betrokken heem raadschappen niet nutteloos zal belemmeren. Mislukt de proef, er zal eenig kapitaal zijn opgeofferd maar men zal het gevaar hebben vermedendat nu de Staat dreigthet gevaar namelijk dat hijbij mogelijke mislukking zeer waar schijnlijk nog hoogst aanzienlijke uitgaven te doen zal heb ben om de gevolgen van het mislukken weg te nemen uitga ven die dan voorzeker in de hoogste mate onwelgevallig zullen zijn. POLITIEK OVERZIGT. Tn de W/dg, een blad dat te Richmond (Virginië) ver schijnt, leest men dd. 30 Oct.//Het volk, dat de Ver- eenigde Staten bewoondtot welke schakering der opiniën het ook behoore, zou beter doeu met zich eindelijk over tuigd te houden, dat de plaats gehad hebbende scheiding noodzakelijk was en thans ah definitief moet beschouwd worden. Wij zijn even ver van elkander verwijderd, alsof wij aan de uiteinden der beide Polen waren. Wij zijn even ver schillend van elkander als de zwarten van de blanken; even vijandig als het water en het vuur. De lieden van het Noorden kunnen ons noch veroveren, noch ons aan begoo chelingen doen gelooven, noch ons zoo ver misleiden, dat wij op nieuw eene verceniging zullen aangaan. Iloe eer zij die hoop opgeven eu hunne pogingen stakenhoe beter zij hunne ware belangen zullen begrijpen. Wij hebben niet meer vertrouwen noch eerbied voor de voorstellen, die ons door de conservatieoen zouden worden gedaan, dan wanneer zij van de radicalen zouden komen". Men ziet derhalve hieruitdat het Zuiden alleen eene scheiding wilen van niet auder3 wil hoorenhet zij dus de republikeinen of de demokraten in de Unie de overhand behoudenvoor beiden zal het herstel der Unie wel oumogelijk zijn. Do Pransche dagbladen deelen mede, dat Engeland ten opzigte van Griekenland eene valsche rol speelt eu in het geheim de candidatuur van prins Alfred tracht te doen ze gevieren. La France vooral laat zich hierover zeer bepaald uit en berigt zelfsdat de Engelsche regering aan Grieken land heeft beloofd, dat, ingeval prins Alfred tot koning werd benoemdde Ionische eilanden met Griekenland zouden worden vereenigd, onder voorwaarde evenwel, dat zij eene eigen wetgeving zouden hebben eu steeds onder het Engelsche protectoraat blijven. '/Europa zoo laat la France zich uit mag de oogon niet gesloten houden, want de troons bestijging van een Engclscheu prins in Griekenland zou het Oosten geheel aan de belangen van Engeland overleveren en ondergeschikt maken", liet blad vergeet aan te toonen, dat het gevolg der benoeming van den hertog van Leuch- tenberg, die door Frankrijk en llusland wordt ondersteund, zou zijn, dat het Oosten dan ondergeschikt zou worden aan den invloed van Frankrijk en llusland. Onder de bannelingen die te Athene teruggekomen zijn behoort ook eene dame uitNauplia, Kalliope Papalixopulos, die als een der krachtigste hefboomen van de omwenteling wordt aangemerkt. Ofschoon reeds gevorderd in jaren ijverde zij door haar verstand en hare buitengewone wel sprekendheid krachtig voor de revolutie. Haar huis te Nauplia, dat zij sedert den dood van haren gemaal, den se nator Papalixopulos, in 1.350 niet had verlaten, was de voornaamste plaats van bijeenkomst der oppositie, hare sa lons waren de aanzienlijksten van geheel het land, en met alle groote mannen van Griekenland stond zij in briefwis seling. Deze merkwaardige vrouw had gezworen niet eerder hare voeten in de stad Athene te zettenvóór dat de koning onttroond zou wezen, en zij hield woord. Haar intogt te Athene was een ware triomftogt. De Ostil. Post bevat een schrijven van do grenzen van Bosnië, waaruit blijkt, dat de Christenen er weer veel te lijden hebben van de Turken. De overheid van Kraïma liet 25 Christenen gevangen nemenonder voorwendsel dat zij revolutionairen waren. In vele andere plaatsen hadden dergelijke arrestatiën plaats. De Turken hebben bevel ont vangen de Christenen uit elkaar te jagenals zij er meer dan drie bij elkander vinden, eu op sommige plaatsen ge schiedt dit werkelijk. Eene Christin werd in haar eigen huis door een Turk zóó geslagendat men voor haar leven vreest. Een andere Turk sloeg op de markt een Christen op het hoofd waardoor deze dood neerviel. 1TIE TT 77" S T XJ D UT 3 E 1T. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 31 November 1862. Bij de heden op het Raadhuis alhier plaats gehad heb bende aanbesteding, van het maken van een aanlegstijger tegenover de schipperssteegzijn 12 inschrijving biljetten ingekomen, als van de navolgende heeren J. de Bruin f1550; P. Spruit f1430, P. Verhey f1380; Gebrs. Korff f1350; J. B. Janzen Ez. 1350; P. Dekker f1348, C. Burgers f1340; L. Bijl f1325; W. van der Wooning f1320; A. J. Leeuwens f1315; A. Bas f 1279; II. J. Janzen 1275. Woensdag jl. liep van stapel, op 's Rijks werf alhier, het schroefstoomschip 3° kl. Prinses Maria. Bij het wegslaan der stutten en het maken der toebe reidselen was de groote menigte toeschouwers in zeer gespannen verwachting, tot eindelijk bij het wegslaan der laatste klink, het schip zich in beweging zette; eene algemeene kreet van vreugde eu belangstelling liet zich toen luidde hooren terwijl tegelijk door het muzijk-korps van het Kon. Instituut alliier, het //Wien Neerlansc/i lloedwerd aangeheven. De talrijke genoodigden met hunne dameswaarvoor eene tribune was opgerigt, betoonden zich tevens zeer voldaan. De groote belangstelling cn deelneming is voorzeker niet weining daaraan toe te schrijvendat men tot nog toe hier nimmer in de gelegenheid is geweest om een vaartuig van de grootte als dit, te zien afloopen. De vroeger hier gebouwde schoeners Panda en Makasser, waren van kleiner afmetingen. De Panda is te water gelaten den 8 April 1843 en de Makasser den 15 Maart 1852; terwijl de kiel van de Prinses Maria is gelegd in Junij 1858; de vertraging bij den afbouw van dit vaartuig, is veroorzaakt door de werk zaamheden van het nieuwe dok alhier. Het vroeger medegedeelde berigt heeft zich thans be vestigd dat een detachement van 200 mariniers bestemd is om naar de West-lndièn te worden overgevoerd, ten einde bij eventuele ongeregeldheden bij de vrijverklaring der slaven, de aldaar gestelde magt behulpzaam te zijn in het handha ven der orde. Als kommandant is aangewezen de kapt. W. G. Tuning; de overige officieren ziju de le luit. G. S. Steijn Parvó, de 2e luit. A. II. W. de Gelder en de 2° luit. J. A. Zaal. - Gister zijn hier eenige artikelen ontvreemd uit een, op dat oogenblik onbewaakt, winkelhuis; dat dit vele win keliers tot voorbeeld moge strekken om steeds een oog in het zeil te houden. Door kapt. II. de Wijnschip Calijornie, is hier dezer dagen uit Oost-Indië aangebragteen zeer prachtige tijger, die bestemd is voor Natura Artis Magistra te Am sterdam. Men beweert te Vlissingen dat de Zeeland zeer goed in het drooge dok aldaar zou kunnen gedokt wordenen het heeft daar dan ook bevreemddat het fregatop bevel van den minister, thans naar Toulon moet om gedokt te worden, terwijl de minister vreest dat het dok te "Vlissingen door een schip van zoo groot kaliber te veel zou lijden. Men schrijft uit Harderwijk Men verneemt, dat er in het begin der volgende maand van het koloniaal werfde pot te dezer stede een detachement supletietroepen, sterk 40 man, bestemd ter aanvulling voor het West-Indisch leger, per scheepsgelegenheid naar Curapao zal vertrekken. Naar men verneemt zal de behandeling der veel be sproken zaak van den voormaligen burgemeester van Urk en zijne zuster den 2" December aanstaande, voor het prov. geregtshof van Noordholland, een aanvang nemen. Uit Hoorn berigt men: De heer van Akerlaken vol hardt steeds, tot veler leedwezen, in zijne weigering om de betrekking van burgemeester aldaar te aanvaarden, daar de voorwaarden door hem gesteld, door de llooge Regering niet zijn aangenomen. Proeven bij 's Dage genomen, bewezen dat pantser platen van 4> Eng. duim dikte, met eene houten beklee ding van eene half cl dikteniet bestand zijn tegen kogels uit 30ponders getrokken geschut. De te Gorinchem gehouden St. Maartens-beestenmarkt was goed bezocht. Vele rundereu waren er aan de lijn ge- bragt en hoewel het juiste getal door den herhaalden af- en aanvoer niet met juistheid kan worden opgegeven, zoo wordt het getal toch op ruim 8000 stuks geschat. De handel vooral in vet vee was groot eu jonge ossen gingen vlug van de hand. Dingsdagjl. heeft het militair geregtshof drie dragon ders, beschuldigd van het opzettelijk aanranden en vermoor den van meerderen in rang en hot komplot maken tot desertie in tijd van vrede, vervallen verklaard uit den mi litairen stand en veroordeeld den eerste tot de doodstraf en de beide anderen tot kruiwagenstraf van 3 tot 2 jaar.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2