lang geworden; liet legio der overige candidateu is als liet ware verdrongen. Lord Palmerston schijnt hier de draden weder in handen te hebben om de vrije Grieken bij hunne vrije verkiezing, hunne vrije stemmen op prins Alfred uit te doen brengen. En lord Palmerston heeft meermalen getoond een zeer voordeelig gebruik van do vrijheid dor volken te kunnen maken. De alom geroemde en zuivere constitutionele instel lingen van Engelandworden aan de Grieken voorgespiegeld, als zullende die, na de benoeming van een Engelschen prins op den troon van Griekenland, zonder twijfel ook daar worden ingevoerd. En dan nog laat men doorschemeren dat Engeland niet ongenegen zou zijn om aan Griekenland, 11a de gewenschte verkiezing, een cadeau af te staan in den vorm der Tonische eilanden. Men geloove volstrekt niet dat hier hecrschzuehtige bedoelingen van Engclaud in het spel zijn, dat zij verre, het belang van Griekenland en niet minder dat van geheel Europa wordt beoogd. Ten slotte, als bewijs van de belangloosheid van Engelandzegt het orgaan van lord Palmerston: "Hoewel andereu, liangeude de verkiezing, invloed op haar resultaat pogen uit te oefenen, zal onze gedragslijn, welke ons zoowel uit eerbied voor ons zelveu, als jegens de Grieken, wordt voorgeschreven, die eeuer al- geheele onthouding zijn." Waarvoor deze verklaringen? De ■vrije verkiezing sluit immers van zelve alle invloed uit zoowel van buiten als vau binnen. Tn de Kamer der afgevaardigden te Turijn, heeft den heer Nicotera verklaard, dat het gouvernement in der tijd, elf dagen te voren wist, wanneer Garibaldi in Catanie voet aan wal zou zetten, en dat aan Garibaldi destijds was aangeboden om zich met zijn etat-major, aan boord van een rijksvaartuig in te schepen, naar zoodanige plaats als bij mogt goedvinden. De spreker nam aan te wijzen, dat de regering in die dagen steun zocht bij hare tegenpartij waarna hij eindelijk voorstelde het ministerie in staat van beschuldiging te stellen, omdat het door de arrestatie van afgevaardigdende constitutie geschonden had. Nadat hij herhaalde malen genoodzaakt was geworden, zijne rede te stakennam generaal Cugia het woordter verdediging zijner handelingen op Sicilië. Hij toonde hierbij aan dat de toestand te Palcrmo, tijdens zijne komst aldaar, zeer ge vaarlijk wastengevolge van de noodlottige illusie der be volking, omtrent de geheime overeenkomst, die zij meende dat tusschen Garibaldi en het gouvernement bestond. Had hij tengevolge van dit een en ander terstond geweld ge bruikt, dan zou eene bloedige botsing in de straten der Siciliaansche hoofdstad onvermijdelijk zijn geweest. Hij moest daarom gemagtigd te werk gaan, tevens in de hoop dat Garibaldi tot andere gedachten zou zijn te brengen en ten opzigtc zijner handelingen binnen de wettige grenzen zou willen terugkeeren. Intusschen had hij aan de regering versterkingen gevraagd. Garibaldi had beloofdzicli te Aci Realc in te schepen; zijne komst te Catanie was dus onverwacht. De heer Rattazzi verklaarde dat hij den volgenden dag liet woord zou voeren. NIEUWS* IJ DINOE1T. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 28 November 1862. Bij do heden plaats gehad hebbende verkiezing voor leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, is de uitslag geweest als volgt. Ingekomen 37 biljetten; van onwaarde 1 biljet. Uitgebragt op de heeren C. W. K. van Strijen 20 stemmen, C. Giltjes 19, D. Bakker 12, Mr. Ch. Bosch Itcitz 11, N. Vennix 3, W. J. Maalsteed 2, J. Sevenhuij- sen 2, P. Groen 1, J. Goedkoop 1 en C. A. Amons 1 stem. De heeren C. W. K. van Strijen en C. Giltjes zijn alzoo tot leden der Kamer gekozen. II. M. de Koningin-moeder heeft aan de dames-ver- ceniging "Moederlijke Liefdadigheid," gevestigd alhier, een gift van ƒ200 geschonken. De aangekondigde tooneelvoorstellingdoor het gezel schap onder directie van de heeren Sterk, van Ollefen en Haspels, heeft gisteren avond alhier in het lokaal 1'ivoli plaats gehad. Een zeer talrijk en aanzienlijk publiek woonde deze voorstelling bijdie eene algemeene toejuiching in ruime mate mogt wegdragen, maar het ook waardig was. In Dorp en Stad waren Mw. Korlaar-Sablairolles en de Ilr. v. Ollefen uitmuntend op hunne plaats en de Hr. Beems hoewel hij op de Derde Ver dieping te huis behoordewas toch op de Tweede Verdieping zeer welkom aan het publiek. De Tooneelvoorstelling door militaircu in het fort Erfprins, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, zal op Zondag a. s. geen voortgang hebben, maar op later te bepalen dag. Naar wij met zekerheid vernemenzal het kerkgebouw vau de Clir. Afg. Gereformeerde gemeente alhier, Zondag den 30 dezer voor het eerst aan de dienst Gods worden gewijd. De Godsdienstoefening zal aanvangen des morgeus te 10 uur. Op Vrijdag 12 December a. s., zal aan het Raad huis dezer gemeente worden aanbesteed: 1°. Het bouwen van eene School- en Onderwijzers wo ning te Huisduinen. 2°. Het maken van 8 Meerstoelen in het Heldersch kanaal. 3°. Het maken van eeuen Aanlegsteiger in het Hel dersch kanaal. (Herbesteding.) Aanwijzing te Huisduinen op Woensdag 10 December. Donderdag jl. heeft aan het Departement van Marine, de aanbesteding plaats gehad van: N°. 1 300,000 ponden maatkolen, bestemd voor Willemsoord; N°. 2. 200,000 pd. voor llellevoetsluis en N°. 3. 300,000 pd. voor Vlissingen. Er waren 13 insclirijvings-billetten ingeleverdwaarvan de minste inschrijvers waren voor N°. 1. A. v. d. Leeuw voor f15.10 de 1000 Ned. ponden; voor N°. 2. dezelfde, voor f 15.50 en voor N°. 3. Wiebout, voor f 15.57 j. Bij den Minister van Binnenlaudsche Zaken is ont vangen van den Minister van Buitenlandsche Zaken eene aan laatstgenoemden door de heeren Corns. Dijserinck Zn, te Haarlem gezonden som van f426.15, als opbrengst cener inzameling ten behoeve der noodlijdenden door den braud te Enschedé, gedaan door de heeren J. L. W. F. Stern en kapt. N. A. Bouwen van het schoonerschip Jonkvrouw Geertruytijdens zij zich aan de kust vau den vrijstaat Liberia in Afrika bevonden, voor handelsbetrekkingen van genoemde heeren C. Dijserinck Zn. Bovengenoemde som is onverwijld aan de commissie te Enschedé overgemaakt Uit Vlissingen schrijft men aan de Middelb. Ct. win den loop dezer week zullen van hier vertrekken de kapt. W. G. Tuningbenevens 33 onderofficieren en man schappen van liet korps mariniers, met bestemming naar Amsterdam, oin deel uit te maken van de aldaar opgerigt wordende compagnie voor West-Indie. Deze compagnie moet dienen tot versterking der militaire inagt in West-ïndië, alwaar men eene voldoende magt aanwezig wil hebbenom bij de vrijverklaring der slavenhet ontstaan van mogelijke ongeregeldheden te voorkomen". Bij Zr. M'. besluit van 8 Augustus 1862, n°. 190, is bepaald, dat het Koninklijk besluit van 17 Junij 1843, n°. 68houdende voorschriften ter verkrijging van den doc toralen graad voor officier van gezondheid der zeemagt, ingetrokken en buiten werking gesteld wordt. Het zal dus voortaan aan den officier van gezondheid der zeemagt vrij staan, zich academische graden te verwervenzonder het aangaan eener nieuwe lOjarige verbindtenis terwijl zij, die in dit opzigt reeds vroeger verbintenissen hadden aangegaan, daarvan thans ontslagen gerekend worden. Op den 24 dezer was de najaarsmarkt te Velzeu, circa IJ uur van Haarlem, ruim van vee voorzien. Wat te ver wonderen wasisdat de kooplust van dien aard wasdat alles tot verminderde prijzen moest verhandeld worden. Het hof van Zeeland heeft Maandag jl. den 17jarige Johannes Nelisse, onder verzachtende omstandigheden tot 2 jaar correctionele gevangenisstraf veroordeeld; de jongen had een lOjarig meisje geplaagd, door haar toe te roepen: dag moetje, die daarover kwaad geworden, eerst met een stok dreigde en later een paar steeueu den jougen nawierp; deze heeft met den laatst geworpen steen teruggegooidzoo dat hij het kind aan de slaap verwonddede wond bloedde; na die te hebben afgewasschen met koud water, had inen het kind in huis gebragt, waar het op een klein meisje moest passen. Toen de ouders van hun veldarbeid des avonds 't huis kwamen, vonden zij hun kind in ilaauwte; het stierf kort daarna. De jongen had zijn worp niet zoo bedoelden innig berouwhet hof meende dat het feit toch als moedwillige doodslag moest worden gequalificcerd. Men verneemt dat in de jongst gehouden vergadering van de maatschappij Felix Merilis, liet voorstel tot toela ting vau Israëlitenals leden dezer maatschappij met eene groote meerderheid is aangenomen. De Tweede Kamer wordt tegenwoordig overstroomd met doorgravings-adressenin alle hoeken van het Land weet men die uittelokken, van af Noordbraband tpt Twente, van Luxemburg en Ameland worden er ook nog verwacht. Dat de redenen die in die adressen worden aangevoerd, van zeer overwegend belang zijn, blijkt uit het adres van Zaandamdaarin wordt gezegd dat Westzaan indien de doorgraving tot stand komt, ontheven wordt van de dijk— lasten die bedragen f 2.per bunderredenen waarom de Kamer het wetsontwerp wel zal gelieve aan te nemen. Als ecu voorbeeld op welke wijze de onderteekeningen van dergelijke adressen in Pruisen, doch niet in Nederland worden verkregen, deeleu wij het volgende mede:

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2