neu bereiken. Indien dus dat verschil vau Maastricht of Vlissingen boven den Heldor of Groningen, meer dan vier strepen bedraagt, wachtte men zich voor schade Wij willen hierbij alleen nog voegen dat op de gedrukte tabellen, die hier dagelijks worden bekend gemaakt, in den gon regel vanboven, het Grootste Verschil wordt opgegeven: de letter daai'voor duidt de plaats aan, waar de stand het hoogste en de letter daarac^Av de plaats aanwaar die stand het laagste is. In de aankondiging van Vrijdag 19 Dee. leest men: V. 7,27 G.en dit beteekent: dat de stand te Vlissingen 7,27 strepen hooger is dan te Groningen waar uit dus een Westelijken storm te verwachten is. 1TIB TT W S T IT D ZIT 5- B IT. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 19 December 1862. Zr. M3. stoomschip lc kl. JDjambi, komm. kapt. luit. t/z. P. A. van Rees, is gisteren het Nieuwediep uitge stoomd en naar zee vertrokken, ter opvolging zijner be stemming. De eerste haven der bestemming is Lissabon. Naar wij vernemen zal bij onze Marine in liet begin van 1863 successivelijk in dienst worden gesteldde korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, het sch roefstoomschip Meialen Kruis, het schroefstoomschip Prinses Maria het raderstoomschip Ardjoenobenevens nog 5 schroef stoom-flottille vaartuigen, de laatstgenoemden zouden hoofd zakelijk bestemd zijn tot versterking onzer zeemagt in West Indie. Woensdag jl. kwam eene vrouw alhier in een mauu- factureu-magazijn en vroeg naar chalons van de duurste soort, acht stuks werden door haar uitgezocht; vervolgens verzocht zij die te willen inpakken en iemand mede te geven naar hare woning, ten einde daar in overleg met hare huisgenooten twee stuks uit te kiezen; hieraan werd voldaan. Onderweg in een steeg gekomen vroeg zij aan den bediende om haar de doos te willen afgeven en op die plaats een oogenblik te wachten. Do bediende geen kwaad vermoedende, voldeed daaraan. De vrouw en cha lons verdwenen en laten nog steeds op zich wachten. De Politie echter' niet geneigd tot wachten doet nasporingen. Op den Eersten Kersdag a.s.des voormiddagszal in de Nieuwe Kerk door den WelEerw. heer L. Y. Lcdeboer, tot leeraar der Hervormde gemeente alhier, worden beves tigd, de onlangs tot die bediening beroepen WelEerw. heer E. Haverschmidt, die zijne intrée-rede zal houden in de Wester Kerk, op den avond vau dien zelfden dag, ten 6 ure. Heden morgen zijn van hier vertrokken: de 1° luit. G. S. Stcijn Parvó, de 2° luit. A. H. W. de Gelder en de ondcroffic. en manschappen van het gedeelte mariniers alhier in garnizoen, die aangewezen zijn om ingedeeld te worden bij de compagnie die bestemd is, om eerstdaags van Rot terdam naar West-Indië te vertrekken. Naar wij vernemen is de onlangs nieuw gebouwde kerk der Chr. Afg. Geref. gemeente alhier, thans ook dienstbaar gemaakt tot het houden eener Zondagschool voor jeugdige kinderen, ook vau andere gezindten. De daarstel- ling dezer schoolde leiding en het geven van godsdienstig onderrigt, gaat uit van do bij die gemeente bestaande jon- gelings vereeniging «Uw heil komt", die eerst sedert Octo- ber jl. is opgerigt en thans reeds blijken geeft, niet alleen in hunnen kring, tot onderlinge stichting elkander te wil len opwekken, maar ook pogingen aanwendt om daar buiten nuttig werkzaam te zijn. Dij de aanbesteding, gehouden op Woensdag jl., voor de levering der beuoodigde soepgroenten voor de equipagiën vau Zr. Ms. schepen en vaartuigen van oorlog, gedurende het jaar 1863was de heer H. J. Dekcma minste inschrijver. Bij de jl. Woensdag aan het departement van Binnenl. Zaken, door de commissie voor de Staats-spoorwegen plaats gehad hebbende aanbesteding, voor het leveren van 30 wis sels en 1500 dwarsliggers alhier, waren de heeren Eindho ven Zn. te Zwolle, de minste inschrijvers, voor ƒ18,750.00. Z. M. heeft met ingang van den 1". Jan. a. s. benoemd tot scheepsklerken bij de Ned. zeemagt G. J. Guichard, J. W. Groenuyk, W. P. Bakhoven, J. F. de Vries, J. L. Kroeze, A. de Leef, J. Vasseur, D. J. van Oosterzee, G. P. N. Rijk en E. Fabius. Volgens berigt van Coives (eiland Wignt), van 15 dezer, heeft Zr. Ms. stoomschip Cornelis Birks, ouder bevel van den luit. ter zee lc kl. A. W. de ltuyter van Steveninck aldaar ter reede aangekomen, dien dag de reis voortgezet naar de Westkust van Afrika en de West-Indiën. Het examen der onderofficieren voor den rang van officier is te 's Ilage afgeloopeneen SOtal aspiranten zijn geëxamineerd; de benoeming van een 30tal luitenants wordt spoedig verwacht. Uit Cura?ao meldt men dd. 22 Nov.dat Zr. Ms. stoomschip Vesuvius den 17den naar St. Eustatius en St. Martin was vertrokken om de gewone subsidie over te bren gen. Den 20sten is de Nederl. schoener MatiUla Barbara en den 21sten de Nederl. brik Jtaphael naar Amsterdam vertrokken. Beiden hebben manschappen aan boord, wier tijd van dienst geëxpireerd is en die nu repatriëren. Zr. Ms. schoener Atalante is den oden Nov. van Mara- .caïbo teruggekeerd, alwaar zij op verzoek van den Nederl. vice-consul aldaar, geruimen tijd is blijven liggen, ter be scherming der Nederl. onderdauen. De Atalanle is vau Maraeaïbo weggegaantoen er een Engelsch stoomschip aldaar was aangekomen. Volgens de laatste berigten uit AVest-Indië, is de tweede expeditie tegen de weggeloopen negers, van Rae a, Rae zeer trenrig afgeloopen. De adelb. le kl. F. de Smit van den Broeke en de kwartiermeester Hes zijn gesneuveld terwijl de luit. ter zee 2e kl. jonkheer A. F. Meijer, in de regterarm gewond werden verscheidene manschappen ligt gekwetst werden. Wij vernemen dat de schout bij nacht J. F. Coertsen, buitengenwoon adjudant van Z. M. den Koning en inspec teur-generaal van het loodswezen, zeer ernstig ziek is, en in een zorgwekkenden toestand verkeert. Z. M. heeft Mr. W. C. J. de Vicq, benoemd tot burgemeester der gemeente Hoorn. Men schrijft ons uit 's Ilage dd. 16 Dee. //Sedert ecnige dagen hebben hier des avonds oploopen plaats, die zeer lastig en zelfs gevaarlijk worden. Eene groote volkshoop trekt tierende en razende onze straten door, als het ware geheel bandeloos, van welke gelegenheid velen gebruik mjken om hunnen lust bot te vieren met het doen van allerhande baldadigheden aan personen en eigendommen. Wat de aanleiding tot deze ongeregeldheden is en welke bedoeling zij moet hebben is niet met zeker heid te zeggen. Dit alleen is het algemeen gevoelen, dat de oorsprong te zoeken is bij de leerlingen der teekenaca demie, die in den laatsten tijd na afloop der lessen de stad, ten getale van 2 a 300, doortrokken en dan spoe dig van de liefhebbers van dergelijke optogten gevolgd werden. Om het vereenigings punt weg te nemen, zijn de lessen reeds gesehorst en de school gesloten; doch te ver geefs eiken avond groeit de menigte meer aan en wordt de overmoed grooter; wat de gevolgen zullen worden daarover zitten wij zeer in angst, en waarom er geene krachtige maatregelen gebruikt worden, ik weet het niet." 18 Dee. *>Ik geloof dat thans het gevaar geweken is. Van wege het stedelijk bestuur is gisteren eene proclamatie af gekondigd, waarbij de ingezetenen tot rust en orde worden aangemaand en in het tegenovergestelde gevalmet do strenge toepassing der wet bedreigd. En dit nog niet alleen, maar gisteren avond is hier eene fixe militaire magt ontwikkeldpatrouilles doorkruisten do stad en op verschillende punten werden dragonders en jagers gestationeerd, om terstond dahr, waar de politie tekort mogt schieten, de menigte uiteen te jagen. Dit middel, hoewel wat laat toegediend, hielp toch nog probatum. De volksoploopengepaard met baldadigheden, hebben gisteren geen plaats gehadde zamenscholingen die plaats hadden bestonden slechts uit nieuwsgierigen, die spoedig ruimte maakten voor de militairen. Wij hopen dat hiermede alles zal afgeloopen zijn." De heeren Gebr3. van der Voort, Koninklijke brand spuitmakers te Kampenzijn thans bezig met de vervaar diging eener brandspuit, die alles zal overtreffen, wat men tot nog toe hier te lande van dien aard heeft gezien. Hoewel niet door stoom bewogenals die der heeren Merrywcatlier Sons te Londenzal deze spuit, door eene geheel nieuwe constructie van hef hoom en cylindersmet deze zoo kostbare stoomwerktuigen in bluschvermogen kunnen wedijveren en desniettegenstaande met weinig meer manschappen dan eene gewone stadsspuit kunnen bediend wordenmet de grootste gemakkelijkheid vier spuiten van het zwaarste caliber overvloedig van water voorzienof zelve als perspomp ge bruikt, op vierpunten te gelijk vier zware waterstralen in den brand werpenongetwijfeld zullen dan ook de gemeente besturen zich deze gewigtige aangelegenheid schielijk aan trekken terwijl hierdoor in eene behoefte wordt voorzien, naar welker vervulling men reeds langen tijd vruchteloos heeft gewenseht. De leeuw. Cour. bevat een onderteekend schrijven aan het lid der Tweede kamer, den heer llugenholtz, van den heer Riesz, waarin deze, in antwoord op de bewering van eerstgenoemden volksvertegenwoordiger, dat zij, die de koloniale politiek bestreden, schaamteloos lasterden, zegt, dat //die uitdrukking door niets gestaafd" is, maar dat zij «vlekt

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2