POLITIEK OYERZIGT. De verkiezing van ccn koning voor Griekenland, is van langer duur dan men aanvankelijk gedacht heeftde reden is ook hierin gelegendat men do buiten Griekenland wo nende Grieken, ook in de gelegenheid wil stellen hunne stemmen uit te brengen. Zoo zullen de stemmingen te Londen eerst op den 26 a. s. gesloten worden. Ilct wordt steeds algemeen verondersteld dat de keuze op Prins Alfred van Engeland zal vallen, doch niettegen staande de dikwijls zeer duistere diplomatieke handelingen, vooral van Engeland, waarin het dikwijls mocijelijk is de ware bedoelingen te doorgrondenis men er thans vrij zeker van dat Engeland, voor Prins Alfred, de kroon zal afwijzen. Engeland, Frankrijk en Rusland hebben onderling goed gevonden zich in dit geval eens eerlijk aan het traetaat van 1830 te houdenwaarbij de familie-leden van de regerende dynastien van genoemde rijken uitgesloten zijn vau den Griekschen troon. In het begin van Januarij zal er eene algemeene confe rentie te Londen plaats hebben, waarin men zal trachten het eens te worden tot het stellen van een nieuwen candidaat. Wanneer echter de mogendheden het al ééns kunnen worden dat zeer te betwijfelen valt, maar de kandidaat niet inden smaak valt der kiezers, wat dan Zou het dau niet op ecne republikeinsche regeringsvorm uitloopcn De houding van Italië, Frankrijk en het Pausdom, ten opzigte van Pome, kan op de. volgende wijze worden om schreven: Italië zal zich voorloopig van elke poging, om de eenheid te verkrijgen onthouden. Deze maatregel wordt al gemeen als zeer voorzigtig beschouwd, daar de regering van alle mogelijke nuttclooze onderhandelingen wordt bevrijd, en de natie, mogt zij voorloopig niets winnen, dan toch ook niet blootgesteld wordt aan het gevaar om iets te moeten verliezen. De diplomatieke debatten worden dus alleen tus- schen Frankrijk en de Pauselijke regering gevoerd, hetgeen echter niet uitsluit, dat Italië zijn regt behoudt, om ecnig besluit tusschen deze beidengoed of af te keuren. 1TIE 'J W S'TÏJ'D X1Tg B 1T. Helder, Nieuwediep AALllemsoocd, enz. 23 December 1862. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbesteding door de Directie der Marino alhier, van hot maken van straat- en spoorwegen op het terrein van 's Rijks Marine-werf, was de minste inschrijver de heer S. Gooien, tegen ƒ12,910.00. Zr. Ms. stoomschip 4C kl. Apeldoorn, kommandant de luit. t/z. I'1 kl. J. A. H. Hugenholtz, is gisteren na middag vau hier vertrokkenmet bestemming naar Oost-Tndië. Bij de aanbesteding, gehouden op Zaturdag jl.bij de Directie der Marine alhiervan het maken van de noodige toestellen ter beweging van de deuren der Zecdok- sluis, met de levering van de daartoe gevorderde bouwstoffen op hot maritieme etablissement Willemsoord, was de heer L. Bijl de minste inschrijver voor f985. Aangaande do jongste stormen die alhier gewoed heb ben kunnen wij vermelden, dat de zwaarste winddruk is geweest, 70 Ned. ponden per vierk. el en de hoogste wa terstand 2.19 el boven Amsterdamseh peil; niettegenstaande deze buitengewone hoogc stand van het water en de ver schrikkelijke kracht der golfslag die onze dijken beukten hebben wij hier geen noemenswaardige rampen aan onze kust te betreurendank zij de ijverige zorg die daar steeds aan betoond wordt. In do haven is een gedeelte van liet plankier, uit elkander geslagentusschen de jagthoek en het wierhoofd en zijn de brnghoofden van do oude brug bij de Zeedoksluis door in storting zoodanig beschadigd, dat de brug met rijtuigen niet meer gepasseerd mag worden. Do vernieuwing dier brug is reeds voor eenigen tijd aanbesteed en met de onderbouw der landhoofden daarvoor, is x-ceds een aanvang gemaakt naast de oude. Strandingen van schepen hebben er gelukkig niet plaats gehadecnig wrakhout en goederen zijn hier aangespoeld, die klaarblijkelijk hebben behoord tot de inven taris van een schipvermoedelijk afkomstig van de elders gestrande schepen. Van den Anna Paulowna-l'older vernemen wij dat de dijk in hot Oostelijk gedeelte des Polders veel geleden heeft, cn dat liet met inspanning en aanwending der kunstmidde len gelukt is cene doorbraak te verhoedendie bij eene dusdanige hooge w aterstand allcrnoodlottigst voor menschen vee cn landerijen ware geweest. Van Texel schrijft men ons, dd. 23 dezer: In den morgen van den 21 dezer, is achter dc Wester gestrand, de Zweedsche bark Edioina, kapt. Krefting, in ballast, komende van Bordeaux en bestemd naar Gothcu- burg. Na de masten gekapt te hebben is het schip uiteenge slagen de equipagie bestaande uit 15 personen is met hut bovcnschip naar strand gedrevende kapt. en 10 personen zijn gered, 4 mensehen zijn door koude en vermocijenis omgekomen, waaronder de zoon van den kapt., oud 17 jaren; de lijken zijn heden morgen aan het dorp den Hoorn ter aarde besteld, onder diegenen die deze plegtigheid bij woonden, bevond zich ook do Consul van Noorwegen en Zweden, de heer Coninck Westenberg. //Gisteren morgen ontdekte men een Tjalkschip, zittende onder water, voor het vaarwater //de Pan" genaamd, waar van de equipagie zeer waarschijnlijk in de golven is om komen. De mast is uit het vaartuig geslagen naar de goederen te oordeclendie uit hetzelve worden opgevischt veronderstelt men dat het met kalk beladen is geweest." "Van de duinen van Eijcrland heeft men waargenomen dat op de Vlielander Hors oen groot schip is verbrijzeld terwijl aangaande het lot der equipagie niets bekend is de vermoedens zijn zeer treurig." //Van schade aan de Provinciale zeeweringen heb ik nog niets vernomen, maar wel dat de dijk van den polder "de Volharding" bezweken is, gelukkig zijn de menschen en het vee gered. Overigens is er eene groote schade, vooral aan granen." //De hooge waterstand in aanmerking genomen bij deze storm, doen ons vreezen dat wij van meerder ongelukken zullen hooren cn stemmen ons tevens tot dankbaarheid, dat wij voor zoovele gevaren bewaard zijn gebleven." "Nog een enkel woord over de onbegrijpelijke moed die den kapt. van de stoomboot Texel bezield, bij de uitoefening van hetgeen hij zijn //pligt" noemt. Hoe verschrikkelijk de wind en de zee ook woedden, liet hij zich niet eenmaal afschrikken de gewone dienst te vervullen. Honderden men schen liepen uit om het ranke vaartuig door de woeste zee te zien stoomen, en den moed, het beleid en de vaste hand van den kapt. T. Metz te bewonderen in het overmoedig trotseren der stormen en het verbreken der golven." - Van Petten schrijft men ons: //Wij hebben hier in den laatston tijd onrustige dagen en nachten doorgebragt. Een gedeelte van het paalschermxverk en van den dijk zijn hier weggeslagenik heb op heden geen tijd, welligt over een paar dagen zal ik u nader schrijven." Men leest in het H. en Effectenblad van 21 Dec. //Tengevolge vau den jongsten storm en den daardoor veroorzaakten aandrang vau het xvateris de Buiksloter Ham heden ochtend te 7 ure bezweken en op vijf verschillende plaatsen doorgebroken. Gelukkigerwijze had men nog tijd om menschen en vee te reddeneene partij erwten en hooi is verloren. Dc Spaarndamsche dijk verkeerde heden in zorg- wekkenden toestand; de waterlandsche dijken zijn mot in spanning, door het aanwenden van zeilen, steenen, rijswerk enz., beveiligd gebleven. Bewesten den AVesterdoksdijk is een gat in het muurwerk geslagen; gelukkiglijk is het door de hier aanwezige poldergasten en stads werkvolk kunnen gestopt worden. Ook bij Nicuweudam is de toestand zeer gespannen." //Deze feiten vermeerderen de reeks van ai'gumenten voor de aanneming van het wetsontwerp op de waterwegen, ook door de Eerste Kamer. Immers, zijn die werken eens tot stand gebragt, dan behoeft men in gevallen als hierboven vermeld, slechts de sluizen open te zetten, om het water te doen afvloeijen." Bespottelijk is het, de nonsens te lezen die in den laatsten tijd door do Auisterdamsche bladen is opgediseht tot verkrijging vau de doorgraving. Ook het bovenstaande is weer een staaltje van het grootste water de sluizen te openen tot aftap- ping van het binnenwater bij een AVcst- en Noordwcstclijken storm, bij een waterstand daar buiten, van ruim 2 c-llen bo ven Amstcrd. peil, dit juist zou immers hot middel zijn om een groot gedeelte van ons landje ten gronde of liever, ten zeeën te rigtcn. Moet deze redenering aan onkunde van de redactie van het Handels- en Effectenblad, in dergelijke zaken, worden toegeschreven, dan moest men haar het oordeel ontzeggenof denkt zij dat de leden van de Eerste Kamer onnoozel genoeg zijn dat zij alles van het Handels- en Effec tenblad als echte munt zullen aannemen. Uit Rotterdam schrijft men dd. 20 Dec. De tweede hooge vloed, die een groot gedeelte onzer stad inundeerde, steeg lieden in den vroegen morgen tot ruim 3 el 20 duim boven R. P. Ofschoon de passage te ongeveer S ure weder gi-ootendeels hersteld waszakte het water toch maar weinig weg en bleef het bij volkomen eb nog hooger, dan wat men gewoon is een hoogen vloed te noemen. De vervolgens opgekomen vloed zette dan ook te ongeveer 2 ure de buitenstad weder geheel onder water, dat daarna, blijkens ofliciclc opgaaf, steeg tot 3 cl 2G duim boven R. P. hetgeen slechts 29 duim is heneden den hoogst bekenden vloed van 1S25, toen het water 3 el 55 duim stond en dus nog 9 duim beneden dien van 1775 bleef, op welk tijdstip het 3 cl 35 duim aan de peilschaal bereikte. Ge lukkig verkeerden dc sluizen, dijken cn andere waterkecringen

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2