POLITIEK OVERZIGT. Er is als liet ware een stilstand in de politieke bewegin- gingen in Europa, maar een stilstand, die tot ernstige ver wikkelingen aanleiding kan geven. Van de koningsverkiezing in Griekenland zegt men, dat die in Athene is afgcloopeu. Overigens is van den uitslag nog niets bekend, en toch weet een ieder dat prins Alfred gekozen zal zijn, maar ook dat hij de luitenants-epauletten prefereert boveu die kroondie men reeds den naam heeft gegeven van de doornen kroondat hij door velen als zoo danig wordt beschouwd, blijkt uit de vele mocijelijkheden die men ondervindt om iemand te vinden die zich candi- daat wil stellen. In Napels neemt de ontevredenheid met den tegenwoordi- gen stand der regering steeds toemen meldt dat Garibaldi zich aldaar slechts behoeft te vertoonenom zich tot plaats vervanger van Frans II te doen uitroepen, doch met den titel van president der republiek. Meu vreest daar echter de zoogenaamde rooversbenden zoo als men daar alles noemt wat niet ontniddelijk //leve Italië" roept. Hun aantal is, niettegenstaande den grooten vrijheidszinlegio. Als het waar is wat de dagbladen schrijven, dat Menotti Garibaldiin een tweegevecht door den generaal Pallaviciui doodelijk gekwetst is, dan heeft deze zijn dood vonnis onderteekend. Pruisen en Oostenrijk hebben in de laatste dagen ge toond dat zij van rollen zijn verwisseld; Oostenrijk begint meer en meer den constitutionelen weg te bewandelen en Pruisen gaat die verlaten, in strijd met den volkswil, die zieh dikwijls krachtig openbaart in de volksvertegenwoordiging. De keizer van ltuslaud gaat op den weg van vooruitgang voort, ook het regt van verbeurdverklaring heeft den Czaar thans prijs gegeven. Napoleon zit stil en is, naar het zich laat aanzien, niet zeer in zijn schik met dc stemming in Frankrijk in het algemeen en in Parijs iu het bijzonder. De groote sympathie voor Napoleon den Neef, sehijut te verminderen het publiek heeft geene bijzondere attenties meer voor hem (zoo als onder anderen blijkt uit sommige voorvallen in de theatre's)en waar een Fransch publiekdat opgewonden moet zijn, niet meer opgewonnen ten goede is, daar heeft het veel kans dit eens ten kwade te worden. Deen niet zonder reden, verwensclite expeditie naar Mexico, die tot nu toe tegen alle verwachting uitloopt, nieuwe plannen voor nieuwe expedities (ouder anderen naar Madagasear) Napoleon's houding tegenover den Paus de sympathie voor het eenige Italië in Savoije zijn zoovele teekeuen des tijdsdie een goeden ailoop doen wenschenniet ver wachten. Aangaande de broeder-oorlog in Amerika, zijn de laatste berigten weder treurig. Wanneer men eens nagaat dat nu reeds de kosten voor den oorlog minstens vier malen den vrijkoop van alle slaven in de Zuidelijke Staten hadden kunnen goedmaken en dan nog van geen' vrede hoort, dan is het dubbel te bejammeren dat een groot volk zich iu zichzelven vernietigt en vernielt. Blijkens ontvangen berigten uit New-York heeft tusschen de bondstroepen en de Zuidelijken den 13 Dec. een bloe dige veldslag plaats gehad met groot verlies aan weerszijden. Twee bond-generaals en een groot aantal .bouds-offleiereu zijn gesneuveld, liet resultaat van den slag was nog niet geheel bekend; alleen meldt men dat de Noordelijken den nacht op het slagveld hebben doorgebragt, doch men geloofde dat de strijd den volgenden dag zou hervat worden. 3STÏBTJ W S T IJ DÏ1T 3 31T. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 27 December 1862. Op den eersten Kersdag des morgens, werd in de Nieuwe Kerk der Hervormde gemeente alhier, de onlangs beroepen predikaut Ds. F. Havcrschmidt bevestigd, door den oudsten leeraar dier gemeente Ds. L. V. Ledeboer Az.; naar aan leiding van Joh. I, Yers 7a. Na vooraf met een enkel woord aan het vertrek van den vorigen leeraar herinnerd te hebbenwerden door ZWEerw. hoofdzakelijk de pligteu behandeld van den leeraar tegenover de gemeente en van de gemeente tegenover den leeraar; daarna had de plegtigheid plaats. Des avonds in de Wester Kerk hield de nieuwe leeraar zijn intrec-rede en had tot tekst gekozen van Lukas II vers 10, alleen deze woorden: elk verkondig u groote blijdschap, die al den volke wezen zai\ Hoezeer het ons ook luste een enkel woord over deze iutreê-rede hierbij te voegen, ver- mecncu wij, door zulks te doen ons aan onbescheidenheid schuldig te maken omreden de leeraar aan zijne gemeente dringend verzocht oin hem niet te beoordeeleu naar deze eerste rede, maar dat oordeel op te schorsen tot hij meerma len voor haar was ongetredenook wij willen ons daaraan onderwerpen. - Volgens de laatste berigten van Zr. M». stoomschip Djambi, is het den 23" jl. te Spithead in Engeland met schade aan het bovensehip binnengeloopen. Z. M. heeft goedgevonden met ingang van den 1 Jan. a. s., op zijn daartoe gedaan verzoek, den luit.-kol. bij het corps mariniers L. J. A. baron Quarles de Quarles, ter zake vau öüjarigen ouderdom op pensioen te stellen, ten bedrage van 1488 per jaar; bevorderd bij het corps mariniers: tot majoor, bij keuze, den kapt. l®kl. D. Vree- denberg; tot kapt. l»kl.den kapt. 2" kl. R.J. Gaerthd; tot kapt. 2° kl. den ln luit. C. J. Wilkens, en tot 1" luit. den 211 Juit. A. H. W. de Gelder. De luitenant ter zee le kl. J. Kroef, adjudant van den schout-bij-nacht II. Wipf, directeur en kommandant der Marine te Vlissiugeu, is uit die betrekking eervol ont slagen, en in diens plaats benoemd de luitenant ter zee 2° kl. jhr. E. P. E. de Stuers. In de eerste helft van de maand Januarij e. k., zul len van hier vertrekken met het schip Nieuw Hollandde 2e luitenants B. LambertsW. Broese van GroenouL. C. F. Duguies en M. B. van Slee Men bcrigt ons van Texel, dat erin den gepasseerd en nacht een schip gestrand is op de Vliehorsnadere bijzon heden ontbreken. Meu schrijft uit Vlissingen, 23 Dec. De Hauoverschekof Foulina, kapt. Muller, van Archan- gel, bestemd naar Londen, geladen met haver, heeft zijn boventuig vcrlorcu en eenige averij aan zijn verschansingen is alhier in de haven binnengeloopen. De loods, welke heden middag met de Engelsche stoomboot Colocotrine binnenkwam, rapporteerde, dat hij op de hoogte van Westkapelle in peiling zuiden, 10 mijlen afstand van de kust, een driemast schip of bark had zien drijvenmet bemanning aan boord welke slechts een mast, zijnde zijn fokkemasthad, met verlies zijner twee andere masten, tuig en boegspriet, hij had zien drijven een visschersloep vau Ostende, waarbij was om assistentie te verleeuen de Belgische loods-schroef- schooner N°. 5 schipper E. Stocker, welke hier in de haven lag; deze had onmiddelijk stoom gemaakt en was te 2 uur vertrokken om genoemd vaartuig hulp te verleeuen. - De Ned. loodskotter No. 3, schipper G. Ketting, rapporteert, dat gister morgen door een oorlogsstoomboot (denkelijk de Djambi,) een schooner, zonder mastenbenoorden het licht schip Noord-Hinderop sleeptouw is genomen en daarmede West uit is gestoomd. Volgens rapport van de Deensche brik Johann Crislophkapt. Weerman, vau Havanna naar Gent, is een mastelooze brik op sleeptouw naar Ostende gevoerd. Men schrijft ons van Terschelling dd. 23 Deo. ln den nacht vau 20 op 21 dezer is alhier gestrand, het Noordsche brikschip Victoria, kapt. Lars Jensen, in ballast, komende van Brest en bestemd geweest naar Arendal. De equipage, bestaande uit 7 man, heeft zich met de boot ge red; het schip is totaal verramponeerd en van het tuig slechts weinig geborgen. Naar men aan de Ji. Ct. mededeelt, zijn op den Rijnspoorweg in de nabijheid van Amsterdam, Zaturdag jl. een goederentrein en een personentrein tengevolge der groote duisternis met elkander in aanraking gekomen. Gelukkig was de vaart reeds sterk verminderd en heeft men dus geene ernstige ongelukken te betreuren. Slechts zijn een paar goederenwagens verbrijzeld en heeft de locomotief groote schade bekomen, terwijl de machinist en de bagagemeester min of meer zijn gewond. Z. M. de Koning heeft gratie van de doodstraf ver leend aan F. van Heugtendaartoe wegens moord op de 71 jarige vrouw J. M. Roovers, te Asten, gepleegd, door het Prov. geregtshof van Noord-Braband veroordeeld, en die straf veranderd iu eene tuchthuisstraf vau 20 jaren. Bij het koloniaal werf-depot te Harderwijk ziju on geveer 60 manschappen van de onderscheidene corpsen des legers overgeplaatst, bestemd tot aanvulling voor de West- Indische landmagt; aan de infanteristen wordt f120 en aan de artilleristen f150 gratificatie toegekend. Uit hoog Koppel, dd. 22 Dec., schrijft men aan de Arnh. Ct.: Onlangs werd er eene koe vermist uit eene weide aldaar. De eigenaar H. B., wenschende te weten waar zijn rund gebleven was, zond zijti zoon en een ander persoou naar eene waarzegster te Zutphendie aan hen te kennen gaf, dat het beest door iemand uit hunne buurt gestolen was, en dat de dader binnen kort bekend zou worden. Voorwaar, een treilend bewijs vau bijgeloof, en dat in de verlichte negentiende eeuw 1 Het in 1848 nieuw ingedijkte gors, het Rumoer ge naamd is in den nacht vau den 2-3steu weder een prooi der golven geworden. Deze polder behoort tot de grootste en vruchtbaarste in Zeeland, en onderscheidt zich door de orde, die allerwege hcerseht, dank zij de zorg vau den eigenaar en bedijkerden majoor-ingeu. del Campo, genaan^

Nieuwe Courant van Den Helder | 1862 | | pagina 2