c Joan Woutersz. Als de tolk van zeer velen wenschen wij de kamer geluk met de welgeslaagde en goed gelukte uitvoering. Wij zouden bijna durven beweren dat de kamer nog .nimmer eene voorstelling gaf waarin de vertooners over het algemeen hunne rollen zoo goed begrepen en met zooveel naauwkeurigheid hebben uitgevoerd. Ook de keurige en frissche costumes waarin dit stuk werd opgevoerd bragten een goed effect te weeg. Het genomen besluit om dit zoo echt nationale stuk op morgen avond andermaal op te voeren, zal gewis aller sym pathie wegdragen, die niet weinig verhoogd wordt door het edele doel aan dit voornemen verbonden, nl. een entrée te te stellen ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente. [Zie advertentie hierachter Hierdoor worden niet alleen de leden, maar een ieder in de gelegenheid gesteld de talenten te bewonderen, die door oefening en inspanning worden aangekweekt door een tal van jongelieden in deze gemeente; die tevens edel moedig genoeg zijn om te hunner tijd die talenten aan te wenden tot verligting van den nood hunner hulpbehoevende natuurgenooten. Wij twijfelen niet of velen, die bij de zelfvoldoening, eene goede daad te verrigten, tevens in de gelegenheid ge steld worden eene meesterlijk uitgevoerde tooneelvoorstelling bij te wonenzullen zich deze zeldzaam voorkomende ge legenheid wel weten ten nutte te maken. Heden middag is langs de kust alhier een Noordsche vlet omgeslagen waarin zich drie personen bevonden, die echter door spoedig toegesnelde hulp gelukkig zijn gered. Door eene welwillende hand zijn wij in staat gesteld, het navolgende mede te deelen, betreffende het politiewezen binnen deze gemeente, gedurende het jaar 1863. 1°. Aanrandingen van personen en eigendommen, middel van Manslag of poging daartoe Verwonding en mishandeling Laster en beleediging Aanrandingen op den openbaren weg Vergrijp tegen de zeden Braak of opensluiting Insluiping bij dag ld. bij avond Opligting en misbruik van vertrouwen 2°. Maatregelen, genomen ter voorkoming dingen van de regten van den Staat en die en eigendommen Aangekomen vreemdelingen 196 Getal paspoorten geviseerd 10 afgegeven reis- en verblijfpassen 5 e bedelaars aan de justitie overgeleverd 1 u personen naar hunne woonplaatsen voortgeholpen 25 personen aangehouden wegens dronkenschap 579 r personen wegens clandestine prostitutie 3 personen wegens verdacht vervoer van goederen 17 Voor het kantongeregt te Helder zijn aangebragt 30-l< zaken. Daarvan zijn er 104 behandeld. Naar aanleiding van art. 254 van het Wetboek van Straf vordering, zijn er 192 getermineerdtol een gezamentlijk boete-bedrag van ƒ466.50. Gedurende het jaar 1863 zijn alhier binnengekomen 1971 en vertrokken 1704 schepen. Op 1 Jan. is het kommandement van Zr. Ms. stoom schip Cycloop overgegaan op den luit. t/z. le kl. W. K. van Gennep. Op de veemarkten te Alkmaar zijn aangevoerd In 1862. Tn 1863. Op de 3 groote veemarkten 7205 3 paardenmarkten575 48 Maandagsche markten 84 koeijen, 4663 vette kalveren, 6021 vette schapen, 2540 vette varkens en 45 magere varkens en biggen te zamen 13453 52 Zaturdagsche markten: 308 paarden, 230 koeijen, 15965 schapen, 5890 lammeren, 3756 ma gere varkens, 8698 biggen en 38 ezels en kalverente zamen 35085 Zijnde (behalve nucht. kalveren bok ken en geiten) een aantal van 56318 54931 De aanvoer op de Maandagsche markt beliep gemiddeld 280 stuks, tegen 241, 218 en 143 in de vorige jaren. Aan de stads waag zijn gewogen 18527 stapels kaas, wegende 3883054 N. P.tegen 18732 stapels en 3922572 ponden in 1862. De grootste markt was van 3 Julij, met S21 stapels en 185731 p. Op de graanmarkt zijn aangevoerd 13264 mud tarwe5240 >age, 10548 gerst, 73504 haver, 4190 boonen, 3691 erwten, door 1 21 26 1 3 4 17 17 13 aanran- van personen 7222 671 12322 34716 1510 mosterdzaad, 1636 kool-, 676 kanarie- en 415 karwei- zaad, tezamen 78722 mudden, met eene vermoedelijke waarde van f449,386.50. In 1862 waren aangebragt 71Ó20 mudden, ter waarde van 428,93S. Wat de adelborsten betreft, welke als beklaagd van ongeregeldheden op den 5 November jl. te Middelburg te hebben gepleegd en aan boord van het wachtschip de Sambre voor den krijgsraad worden gehoordgaat de instructie dier zaak geregeld voort. De offic. van admin. Hirschmanop non-activiteit, is aan den krijgsraad toegevoegd, terwijl de offic. van gez. Dronkers, welke, zonder deel aan die onge regeldheden te hebben genomen, toevallig dien avond in Middelburg was, de korvet Prins Maurits heeft verlaten om getuigenis der waarheid te geven. Naar men verneemt loopt de zaak nog al ten gunste der jongeliedendie niet geheel alleen de schuld van het voorgevallene schijnen te hebben, zoo als eerst beweerd werd. Wij vernemen, dat Z. M. de Koning het ontsla van den heer van der Maeseu de Sombreff, minister va buitenlandsche zaken, heeft aangenomen en in diens plaats met de portefeuille van buitenlandsche zaken ad interim heeft belast jhr. ridder Iluyssen van Kattendijke, min. van marine. Z. Exc. de minister van koloniënden wensch te kennen hebbende gegeven, dat bij het in 1864 naar Oost-Tndië uit te zenden contingent suppletietroepen ook geoefende man schappen der infanterie werden ingedeeld, heeft de miuister van oorlogdien ten gevolgevoor zoodanige militairen van gemeld wapenden overgang bij het leger in Oost-Iudië opengesteld. Het bestuur der Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst heeft de navolgende buitengewone prijsvraag uit geschreven //De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst vraagt, bij de algemeene erkenning dat de zomer- en. winter-dagloo- nen van de ambachts- of bouwlieden te laag zijn gesteld, tegenover hunne behoeften en hetgeen van hen wordt ver langd, naar de middelen, die met kans van welslagen zijn aan te wenden tot verhooging van die zomer- en winter- dagloonen". Bij de beantwoording dezer vraag wordt verlangd 1. Eene getrouwe beschrijving van de opvoeding, het leven, de ei genschappen en de kundigheden van den ambachtsman in Nederland. 2. Eene beredeneerde opgave van hetgeen men met regt van hem verlangen kan. 3. Eene naauwkeurige vermelding van alle goede en minder te prijzen gewoonten en gebruiken, die in het ambachtsleven, zoo door patronen als door de meesters cn knechtenin practijk worden ge- bragt. 4. Eene duidelijks toelichting van het onderscheid dat bestaat tusschen den werkkring van den ambachtsman, die in daggeld werkt, en hem die gewoon is voor aanne mers te arbeiden. Noor het der bekrooning waardig gekeurd antwoord, wordt uitgeloofd een vereerend getuigschriftmet het zegel der Maatschappij tot bevordering van Bouwkunst voorzien benevens eene geldelijke belooning van f150, of, ter keuze van den bekroonde, een toepasselijk geschenk in zilver, van gelijke waarde. De bekroonde verhandeling blijft de eigen dom der Maatschappij voornoemddie zich het regt van hare verspreiding of opname in de //Bouwkundige Bijdragen" voorbehoudt. De zaak tegen mevr. Pruimers geb. v. Dedem heeft eeue ruchtbaarheid bekomenwelke wij om den wille der personen die er in betrokken warenhebben betreurdeen maal openbaar in 't breede besproken hebben wij ook onze lezers nu en dan kennis van den stand der zaak moeten geven. Thans is van wege mevr. Pruimers eene memorie van appel uitgegevenwelke de Prov. Overijss Cour. niet heeft geineend te moeten mededeelen gelijk zij met het vonnis in der tijd deedwij achten het onzen pligt-op deze memorie van appèl te wijzen, zooals wij ook kortelijk de tegen mevr. Pruimers ingebragte beschuldigingen aaifttipten. Mr. Jordens procureur te Zwolle, heeft de memorie ingediend, terwijl mr. Tydeman adv. te Amsterdam de behartiging der zaak van mevr. Pr. heeft op zich genomen. Zij komt bij het Prov. geregtshof van Overijssel in hooger beroep tegen 5 beschik kingen en vonnissen van de Arr. Regtb. ter zake van hare ontzetting uit de voogdij over haar kind. Meerendeels geldt het in deze, zaken van vorm. Yoer het algemeen is alleen van gewigt, dat mevr. Pr. met kracht opkomt tegen de beschuldiging van slecht levensgedrag te hebben geleid met Ds. van Rijn, 't geen zij //onwaarheid, vuigen laster" noemt, en dat zij, om gezondheidsredenen door haar broeder naar Hyeres gebragtplegtig verklaart, daar niet bevallen te zijn, maar van eene weduwe, wier naam zij vooralsnog niet mag mededeelende zorg over een pasgeboren onecht kind uit Christelijke liefde te hebben overgenomen. Het oordeel over de zaak laten wij den regter over, de lezing der memorie van appèl bij de HH. Kemink en Zn,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2