Aan de Arnli. Ct. wordt uit 's Hage geschrevenNaar men verneemt, bestaat bij de regering het voornemenvoor den bouw vau het paleis voor de Staten-Generaal, eene prijs vraag tot het ontwerpen van een plan uit te schrijven. Eene commissie van drie deskundigen is door den minister van binnenl. zaken belast met het vaststellen van de voorwaar den waaronder zoodanige prijsvraag zal worden uitgeschreven. Naar men verneemt hebben te Amsterdam, onder voorzitterschap van den heer Messchert van Vollenho ven, eenige der aanzienlijkste ingezetenen zich tot eene commissie vereenigd, met het doel om in de nabijheid der stad eene fraaije publieke wandelplaats in te rigten, Zij stellen zich voor, door den aanleg van een rij- en wandelpark in de nabijheid van het Leidsche bosch, hun doel te bereiken. Men meldt uit Harlingeu 5 Januari] De Oostenwind, die sedert eenige dagen waait, heeft ons wel vau de zeestormen verlost, maar daarentegen onze scheepvaart, behalve die door de Loudensche stoombootcn geheel gestremd. Zoo ver het oog van hier reikt, is de zee met ijs bezet. Gisteren waren drie onzer nog absente sche pen Mercuriuskapt. J. de Boer, Mercuriuskapt. J. 01- denliurger, en de Dolphijn, kapt. Z. Helmers, benevens een vreemde brikhet Vlie binnen gezeild om hier in te loopen, maar zij werden daarin door het ijs verhinderd en genoodzaakt weder uit te zeilen, ten einde de haven van het Nieuwediep op te zoeken. Men meldt uit Zwolle 5 Januarij: AVij hadden heden de gelegenheidinzage te nemen van een adresdat door aanhangers van den geschorsten predikant van Rijndie zich nog alhier in arrest bevindt, aan Z. M. den Koning zal worden aangeboden, ten einde van Iloogstdezelve, de in vrijheidstelling van genoemden predikant te verkrijgen. Dat adres, waarop, zoo als men men mededeelt, in ééne buurt schap van de gemeente Zwollekerspel door 370 personen geteekend werd, heeft reeds een groot getal onderteekenaren, die men zich voorstelt dat nog door vele inwoners uit deze stad en omstreken zullen gevolgd worden. In de gemeente Naaldwijk is thans een paar lieden in ondertrouw opgenomen, welker huwelijk tot zeldzame familierelatiën aanleiding geeft. De grootmoeder van de bruid trad in vroeger tijd voor de tweede maal in den echt met den broeder van den tegenwoordigen bruidegom, zoodat deze zijn broeder voortaan met den naam van grootvader zal kunnen begroeten. Een derde broeder huwde vroeger met eene dochter vau dezelfde vrouw, waardoor de eene broeder be- huwd-vader van den auderen werd. Te Hoorn viel met nieuwjaarsdag een jongen door het ijseen boer haalde hem op het droogedoch liet hem buiten op het bleekveld liggende jongen was bewusteloos; een ander bragt hem later op een steenen vloer en daarna voor een vuur tengevolge dezer zonderbare verzorging is de jongen bezweken. Te Hoorn hebben in het afgeloopen jaar plaats ge had 303 geboorten, 245 sterfgevallen, IS levenlooze ge boorten en 66 huwelijken. Bevolking op 31 December jl. 9422 zielen; te 's Hertogenbosch geboren 764 kinderen, overleden 66-3 personen. Te Kampen zijn geboren; manne lijk 321vrouwelijk 276, totaal 597: overleden: mannelijk 169, vrouwelijk 192, totaal 361; gehuwd zijn 110 paren, terwijl eene echtscheiding ingeschreven is. Onder de ge boorten zijn niet begrepen 17 kinderen, als levenloos ge boren aangegeven. In 1862 was het aantal geboorten 524, sterfgevallen 329. Van elders zijn in de gemeente aange komen: mannelijk 293, vrouwelijk 277, totaal 570. Uit de gemeente vertrokken: mannelijk 271, vrouwelijk 260. totaal 531. Als een staaltje van naauwkeurige correctie van sommige dagbladen, diene het volgende, te vinden onder de rubriek advertentiën van een in een der provinciale hoofdsteden uitgegeven wordend blad"In alle boekwinkels is a 40 Cts. verkrijgbaar: De notaris Molhuijssen zal verkoopen de wed. Joukergrouw. In de Leeuwarder Courant zijn reeds niet minder dan 19 hardrijderijen op schaatsen, zoo door mannen als door mannen en vrouwen, en ook door vrouwen alleen, aangekondigd. Het gezamenlijk bedrag der prijzeu en premieu ongeveer f 2000. Te Leeuwarden zal, ingevolge het besluit der IJsclub eene hardrijderij door mannen en eene door mannen en vrouwen, benevens eene harddraverij op het ijs met paard en sledegehouden worden. Ook mag men een of meer gecostumeerdc hardrijderijen op schaatsen te gemoet zien. Te Emden is verleden week het logement Frisia, nadat er den gehcelen nacht was gedanst, den volgenden morgen vroeg voor een goed deel afgebrand. Tegen 11 uur dien morgen is de eigenaar en bewoner, de Griepenburg, in de gevangenis gebragt, als verdacht van brandstichting, waarop in Hanover niets minder dan de doodstraf staat. Inmiddels zal de man schuldig of niet, vast tot Maart achter 't slot zitteneerder vergaderen de gezworenen niet. Dezer dagen zijn te Toulon proeven genomen met eeti middel, door een marine-officier ondekt, strekkende om de ijzeren platen der gepantserde schepenvoor zooverre zij met het water in aanraking komen, voor roest te vrijwaren. Het is daarbij gebleken dat platen op deze wijze bereid en die gedurende verscheidene maanden in zeewater hadden gelegen, geeue sporen van oxydatie vertoonden. De keizerin van Frankrijk, zegt men, heeft belang rijke domeinen in de pauselijke staten doen aankoopen. Keizer Napoleon heeft zoo als men weet 45 millioen francs in den Loudensche bank gedeponeerd; prins Napoleon is er ook op bedachthij breidt zijne eigendommen aan het meer van Genève uit, en plaatst belangrijke sommen in Engeland. Zouden deze vorstelijke personen in de woorden van den prediker eene waarschuwing zien?. Want een komt uit de gevangenis om koning te zijn daar ook een, die in zijn koningrijk geboren is, verarmt.- Voorzorg kan geen kwaad. -- Eene bejaarde dame bezocht dezer dagen eene mena gerie te Chicago. Zij was wat nieuwsgierig uitgevallen en kwam heel digt bij een ratelslangdie in een kist geëxpo seerd werd. Onverwacht heft het dier zich op en grijpt uit den arm van de dame een hondje, dat deze, zoo als latei- bleek, voor geen geld ter wereld zou missen. Een der heeren «uitleggers", die tamelijk bij de hand was, schiet echter dadelijk toe, maakt eene buiging, bijt de slang een stuk van den staart af en grijpt met de regterhand het hondje uit den gapenden muil van het ondier. Ileel beleefd stelt hij het daarop aan de ter dood toe onstelde dame ter hand. Deze meer dan gewoon dankbaar, valt den moedigen staartbijter om den hals, kust hem, zegt dat hij meer dan haar leven gered heeft en doet hem ten slotte het voorstel haar te trouwen. De man vroeg vier en twintig uren beraad. In dien tusschentijd nam hij zijne informatie's. Den volgenden dag stemde hij toe. Mijnheer de uitlegger is thans de echtgenoot van een leelijk, grijs, rumatisch en niet heel zachtzinnig vronwtje, maar dat honderd duizend pond bezit en bij testament hem tot universeel erfgenaam benoemd heeft. IETS OVER DE HER-TNENTING (re vaccine). De heer Vleminckx, de uitstekend bekwame directeur van de geneeskundige dienst in het Belgisch leger, heeft zich gedurende eenige jaren met het onderwerp der her-inenting bezig gehouden en is tot de volgende couclusien gekomen gegrond op 2000, met de grootste zorg bewerkstelligde her-inentingen. 1. De her-inenting bij goed ingeente personen heeft in deu regel een zeer gering nut. 2. De her-inenting wordt meer ingeroepen door personen, die de kinderpokken gehad hebben dan die ingeënt zijn. 3. De her-inenting slaagt gelukkiger naar verhouding van' de lengte van tijd, die sedert de vaccine, of een aanval van de kinderpokken verloopen is. 4. Vóór den ouderdom van 25 jaren is de her-inenting in den regel nutteloos. 5. Van dien leeftijd tot dieu van 35 jaren, heeft zij bij een zeker aantal perso nen bevredigende uitkomsten opgeleverd, doch was dit getal zoo buitengemeen gering, dat men zonder de her-vaccine te verbiedenze voorzeker niet sterk behoeft aan te raden. 6. Na den ouderdom van 35 jaren wordt zij een wezentlijk voor behoedmiddel en bijgevolg noodzakelijk. 7. Wanneer zij bij de eerste proefneming tot geene resultaten leidt, is dit geene reden om haar niet op een ander tijdstip te herhalenaan gezien men geen bewijs heeft dat de ontvankelijkheid zich niet in het tijdverloop tusschen de beide operatiëu ontwik keld heeft. 8. De her-inenting in scholen en seminariën is nutteloos. 9. Hetzelfde kan met opzigt tot de soldaten van het leger gezegd worden. De heer Vleminckx was in het jaar 1858 tot deze con- clusiëu gekomenen geene daarvan werd door de uitkomsten van andere onderzoekingenop eene grootere schaal in 186162 bewerkstelligd, toen eene erge pokken-epidemie in Oostvlaanderen heerschte, gelogenstraft, integendeel werd de juistheid zijner waarnemingen er al meer en meer door bevestigd. KAMPTUL IKON wordt eene stof genoemd, die uit gutta-percha, kaoutchouc eu kurk bestaat, die fijn gemalen, innig met elkander ver bonden en aan een sterken druk onderworpen worden. De afval van kurk, die vroeger als geheel nutteloos weggewor pen werd heeft door dit nieuwe fabrikaat een waarde van

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2