f4.50 do 50 kilo, verkregen. Do fabriek, van de heercn Taylor, Harry and Company te Londen verbruikt meer dan 6000 centenaars in het jaar. De geheele bewerking, van af de behandeling der ruwe stoffen, tot hot aanbrengen der olieverf op het geheel gereed zijnde fabrikaat, vereischt slechts den korten tijd van tien uren. Het droogen duurt echter zeer lang. Het kamptulikon is voor vloerbedekking een zeer gezocht artikelomdat men daarop de voetstap pen niet kan liooren, het is daarom in de Parleinents-ge» bouwen gebezigd, alsmede in vele andere openbare gebouwen te Londen, als in kerken, museums, hotels, enz. Een zij ner voornaamste goede hoedanigheden is, dat de vochtigheid er geenen schadelijken invloed op uitoefent, en dat het een slechte warmte leider is. In krankzinnigen-huizen heeft men het tot bekleeding der wanden en vloeren genomen want hier verzekert het door zijne veerkrachtigheid alle lig- chamelijke kwetsingen, terwijl het tevens als slechte warm- teleider tot het onderhouden van eene gelijkmatige tempe ratuur dient. In de koninklijke stallen te Windsor bestaan de wanden en middelschotten uit kamptulikon, gelijk het ook zeer geschikt voor rijbanen is. Eindelijk wordt het ook gebruikt tot aanzetriemen van messen, daar leder vier maal zoo duur als kamptulikon is. Het getal aanzetriemen die de. fabriek jaarlijks vervaardigd en afgeleverd worden beloopt 40 h 50,000. Keizer Nicolaas en de rooker. Een Franscliman, een dag te voren eerst in St. Peterburg aangekomen, ging met eene brandende sigaar in den mond over de Newslu-perspectief wandelen. Wel kwam liet hem vreemd voor dat alle voorbijgangers verwonderd naar hem zagendoch hij dacht in de verte niet dat zijne brandende sigaar hiervan de oorzaak wasdaar het op uitdrukkelijk bevel van den keizer ten strengste verboden was op de stra ten van St. Petersburg te rooken. Hij was nog niet ver gegaan, toen een deftig heer van eene zeer groote gestalte en fraaije vormen, hem aansprak, en het volgende zeldzame gesprek met hem begon: »Gij zijt wis een vreemdeling?" »Ik kwam gisteren eerst van Parijs." »En gij zijt daarom met onze wetten en gebruiken niet be kend Men mag op de straten van St. Petersburg niet rooken, dit is verboden." »lk dank u zeer voor deze inlichting, Mijne principe is, de wetten overal te gehoorzamen." «Tot bewijs zal ik onmiddelijk mijne sigaar uitdoen." «Dat is niet noodig, rook haar ten einde. Zoo lang gij met mij gaat, kunt ge ongestraft rooken, als ik u echter verlaat wees dan op uwe hoede." Iedereen ging voor de wandelaars eerbiedig op zijde. Toen de sigaar opgerookt was, verliet de vriendelijke raadgever den Parijzenaar die over de beleefdheid van den Rus ver won derderd was. Den volgenden dag vertelde hij dit avontuur aan een zijner bekenden en duide deze uit hoe de deftige Rus er uit zag. «Weet gij wie het was?" vroeg de vriend. «Neen." «Wilt gij 't weten?" «Zeer gaarn." «Welnu, deze beleefde Rus, zoo als gij hem noemt, was niemand anders dan keizer Nicolaas." De Parijzenaar wilde dit naauwelijks geloovendoch hij kon aan de waarheid niet langer twijfelentoen nog op den zelfden dag een keizerlijke bode hem een pakje bragt en daarbij zeide: «van wege Z. M. den Keizeren hij, het pakje openendedaarin voortreffelijke sigaren vondmet het op schrift «op de straten van Parijs te rooken". IJerual Jr. Een arme rijke vorst. Iioe weinig menschen weten van hunne schatten een goed, dat wil zeggeneen voor hen en de maatschappij goed ge bruik te makeu. Tot deze arme rijke lieden behoort ook een Duitsche vorst, een hertog zonder land, Karei van Brunswijk. De diamanten in het hart van zijn volk wist hij niet te waarderen, daarom deed hij afstand van den troon en kocht voor vele daalders eeDe menigte diamanten en de millionair is een slaaf zijner schattenhij durft Parijs niet te verlaten uit vrees dat hem zijne rijkdommen zullen gestolen worden. Hij bewoont slechts een huis dat rondom met eenen sterken muur en ijzeren hekken met spitse punten omgeven is. Zijne diamenten zijn eerst in eene ijzeren kist gelegddeze kist is in den mnur gemetseld en het bed van den millionair voor de plaats dezer verborgen schatten gezet, zoo dat geen dief ze stelen kan zonder hem wakker te ma ken. Mogt echter iemand lust gevoelen zijne handen aan den muur te slaanzoo ontlasten zich plotseling vier geweren die den dief zeker dooden zullen. Een kast met zes geladen revolvers staat steeds naast des hertogs bed. En een vorst met zulke hartstogten zoude regtvaardig kunnen regeren? De hertog van Alem^on die als een zeer verkwistend per soon hekend was, schreef aan een burger te Parijs: «Mijn heer, ik ben de hertog van Alcn^n en heb 500 fr. noodig. Ik wend mij daarom tot uomdat gij in al uwe zaken en onderneningen zoo gelukkig zijt, het wel mogelijk konde zijn ik u het geld eens terug kwam geven." Duvalde door zijne geleerdheid bekende bibliothekaris van keizer Frans I.antwoordde dikwijls op de tot hem ge- rigte vragen»ik weet het niet." Een domoor zeide op ze keren dag: «de keizer betaald u toch om te weten." De keizer, antwoordde Duval, «betaalt mij voor hetgeen ik weet zoo hij mij betalen moest voor hetgeen ik niet weet, zoo zouden al zijne schatten ontoereikend wezen." Tot in het jaar 1350 en zelfs nog later werd in Engeland eenen ter dood veroordeelden genade geschonken als hij lezen hou. Men lag hem een latijnsche hij bel vooren als hij las zeide men: «quod le git"en hij was vrij. De oude Tliraciërs hadden een zeldzaam spel. Men gaf iemand een mes in de hand en hing hem dan op. Kon hij zich niet afsnijden, dan liet men hem hangen. 3jn0E5onöcn Jjtufilien. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Heb de goedheid in een uwer eerstvolgende nommersde volgende weinige, doch innig gemeende, woorden een plaatsje te gunnen. Met bijzonder genoegen heb ik ontwaard dat uw orgaan van tijd tot tijd artikelen bevat, gewijd aan het zoo noodig lager onderwijs. Dat ik als huisvader, met een aantal kin deren gezegend, daarin veel belang stel, behoeft geen betoog. Het zal mijne geachte plaatsgenooten nog wel bekend zijn, dat der kinderen eene vacantie gegeven werd van den 25sten December 1863 tot den 2 Januarij daaropvolgende. En nu begrijp ik niet, waarom men Woensdag namiddag op sommige scholen ten 2 en op sommige ten 3 ure de kin deren liet huiswaarts keerenom let wel te kunnen s/jaatsenrijden. Zonder nog te onderzoeken, of de onderwij- i zers in deze in strijd hebben gehandeld met hunne instructiën, veroorloof ik mij aan het slot van dit opstelletje de volgende drie vragen te stellenom antwoorden uit te lokken van met oordeel bezielde plaatsgenootendieeven als elke brave fami lievader in het onderwijs een welmeenend belang stellen. lo. had men dat s/caatsenrijden niet kunnen uitstellen tot den volgenden dag (Donderdag) des namiddags, als wanneer de gewone verloftijd plaats heeft 2o. wat is noodzakelijker en wat maakt kinderen meer tot nuttige leden der maatschappijoefening op het ijs in de schaatsen rijkunst of onderwijs in de school in lezenschrij ven rekenenenz. 3o. Was het ijs reeds Woensdag overal sterk genoeg om aan de kinderen zoo opentlijk en zonder voorbehoud een vrij pas te verleenen Ontvang innigen dank voor de bereidwillige plaatsing en I de verzekering der hoogachting van uwen bestendigen lezer X. Correspondentie. De passagier, die Maandag jl. de reis van Alkmaar naar hier per diligence heeft gemaakt en eenige klagten uit over de voerliedenverwijzen wij naar de directie van die onder neming, daar behooren zijne klagten tehuis, en kan men, -wanneer ze gegrond zijndie verhelpen. Eerst danwanneer genoemde directie zijne bezwaren mogt in den wind slaan dat wij wel niet mogen veronderstellen, kan men over ons blad beschikkenom er het publiek op te wijzen. Den geachten inzender «over het meten van rigting en sterkte van den wind"verwijzen wij naar ons nommer 225. Het artikeltje «wanneer zal de spijskokerij voor behoefti- gen in deze gemeente een aaanvang nemen?" wordt beant woord onder onze nieuwstijdingen, wij leggen het daarom ter zijde. M A RKTBERIGTE N. SCHAGEN 7 Januarij. 3 Paarden f60 a 75. 4 Magere Gelde Koeijcn f80 a 100. 8 Nucht. Kalveren f6 a lé. Ié0 Magere Schapen t'14 a 22. 3 Engels. Rammen i'30.4 Bokken en Geiten fl.a 2.8 Magere Varkens 1"8 a 12. 41 Biggen f 3 a 8. Konijnen 10 a 45 ct. Kippen 80 a 110 ct. Eenden 40 a 100 ct. Duiven 15 a 25 ct. Ganzen 1'2.20 a 2.40. Zwanen f4.50 a 4.75. Boter 80 ct. per kop of f 1.06| ct. per Ned, [pKaas 25 a 35 ct. per Ned. t§. 2000 Kip-Eijeren f3 a 3.50 per 100 stuks. Ecnd-Eijcren weinig ter markt aangevoerd. PURMERENDE 5 Januarij. Aangevoerd 22 Paarden. 32 Runderen. Handel fïaauw. 52 Vette Kal veren. Handel vlug, 70 a 90 ct. per Ned. fg. 38 Nuchtere Kalveren f 4 a 18 per stuk. Handel vlug. 52 Vette Varkens 36 li 42 ct. per Ned. f§. Handel matig vlug. 42 Biggen J'2.50 a 5. Handel stug. 444 Schapen en Lammeren. Handel fiaauw. 240 Ganzen 1'2.25 a 2.50. 180 Zwanen f 4.50 a 4.75. Boter fl a 1.10 per Ned. Kip-Eijeren 14, Eend-Eijercn f4 per 100 stuks. 51 Stapels Kleine Kaas f28 per 50 Ned. fg.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3