onaangenaamheden te wachten hebben. Onbegrijpelijk veel moeite en geduld heeft de geleidende officier en zijne on derhebbenden reeds hier gehad om ze buiten de gemeente te krijgen. Toen de voorop gaande tamboer aan het uiteinde der gemeente kwam had hij niemand meer achter zich, ze hadden zich allen veroorloofd uit het gelid te loopen en de zich op hunnen weg bevindende kroegen aan te doen. Zeer veel van dergelijke schandalen die den militaire stand in oneere brengen en de rustige landbewoners beangsten, zouden kunnen worden vermeden, iudien de Hooge Regering kon besluitenom het werfdepot voor de Indien niet in eene binnenstad als Harderwijk, maar alhier te vestigen, alwaar eene zoo uitmuntende gelegenheid bestaat in het fort Kijkduin, hetwelk sedert jareu doelloos staat. Z. M. heeft met ingang van den lsten Januarij 1864 bevorderd lot griffier bij de directie der Marine te Helle- voetsluis, den commies bij gemelde directie C. I1. Blanken- stein en tot adj.-commies bij de directie der marine te Wil lemsoord, den klerk bij die directie C. Meijers. Volgens berigt van Nagasaki van 31 October jl., is Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, den 27 October aldaar aangekomenaan boord was alles wel. In 1863 zijn te Terschelling gehuwd 34 paren, ge boren 102 kinderen, geboorte erkenning 3, overleden 71 personenlevenloos aangegeven kinderen 5. In 1863 zijn te Pui-merende ter waag gewogen 6009 stapels kaas, wegende 1,603,553 Ned. IS. en ter markt aangevoerd 55,540 Ned. 16. boter. Vrijdag avond jl. werd despreekbeurt in het Natuur kundig Gezelschap te Utrecht vervuld door den heer J. E. Cornelissen, luit", t/z. 1° kl. en adsistent directeur der af- deeling zeevaart bij het Koukl. Nederl. Meteorologisch lust. .De spreker had tot onderwerp zijner rede gekozen de reddings middelen bij schipbreukenvooral naar aanleiding der menig vuldige zeerampen, die in de jongsten tijd op onze kusten hebbeu plaats gehad. Om het belang der reddingsmiddelen te doen uitkomen, vermeldde de spreker onder anderen dat alleen in 1862 op de Engelsche kusten 1847 schipbreuken hadden plaats gehad, of door elkander gerekend vijf per dag; dat het gezamentlijk getal der geredden in de 10 jongstverloopen jaren, ruim 25000 bedroeg. De Life boat instilution die sedert hare oprigting in 1824 12909 perso nen heeft gered, heeft daarvoor aanzienlijke sommen uitge geven en echter kwam ieder gered menschenleven niet hooger dau f 83 te staan. Vervolgens zette de spreker de voornaamste inrigtingen der reddingsbooten uiteen en de wijze van die te behandelen. Daarna giug- hij over om de hulpmiddelen te doen kennen, waardoor men eene verbinding tusschen een gestrand schip en den wal kan daarstellen, zooals het werpen van kogels, waaraan eene lijn verbonden is of van vuurpijlen, van welke laatste de inrigting werd verklaard. Ten slotte deelde de spreker eenige belangrijke bijzonder heden mede, aangaande de hulpmiddelen tot redding van goederen uit gestraude schepen en betreffende de wijze waarop deze laatste weder kunnen worden afgebragt. In de vorige week is aan het departement van ko loniën te 's Ilage het vergelijkend exameu gehouden van kandidaten naar de betrekking van aspirant-ingenieur en opzigter van den waterstaat in Neêrlandseh Iudie. Er waren naar men verneemt, in het geheel 31 aspirauten. De com missie tot het afnemen van examen bestond uit den inspec teur van den waterstaat Conrad, als president, den hoofd ingenieur van Reede van Oudshoorn en de ingenieurs Rosé, Lebret en Brevet, benevens dr. Colien Stuart, als leden. t- Uit Groningen schrijft men het volgende: Over 't algemeen geeft het uitmuntend ijs en veelal fraai weder in deze streken, ongeloofelijk veel drukte en vertier; op straat ziet men bijna niemand dan met schaatsen in de hand en bewegen zich op alle vaarten en slooten zelfs steeds eene schare van komende of naar elders heensnellende schaatsenrijders. Vooral op de marktdagen is de toevloed verbazend groot en bidden alle neringdoenden in de stad ja zelfs iu de kleinste dorpen en gehuchten innig om 't voortduren van 't heerlijke en zoo voordeelige ijsvermaak. Volgens het aan den gemeenteraad van Delft inge diend plan tot regeling van liet middelbaar onderwijs, zul len aldaar gsvestigd worden: 1. eene school van middelbaar onderwijs, speciaal bestemd voor aanstaande ambachtslieden, waar onderwijs wordt gegeven in twee studiejaren, gedu rende achttien uren per week, en wel in de wiskunde, be ginselen der theorethisehe en toegepaste mechanica en dei- kennis van werktuigen, technologie, natuur- en scheikunde, ncderlandsche taal en geschiedenis, hand- en regtlijnig tee kenen en staathuishoudkunde; de jaarlijksche kosten der school zijn geraamd op f3200; er wordt geen schoolgeld geheven; 2. een hoogere burgerschool van vijfjarigen cur sus, waarop onderwijs wordt gegeven gedurende 32 uren in dc week, in dc volgende vakken: wiskunde, beginselen der theoretische en toegepaste mechanicader kennis van werktuigen en der technologie, natuurkunde en toepassin gen, scheikunde idem, planten- en dierkunde, delfstof- en aardkunde, kosmografie, gronden der gemeente-, provinciale en staatsiurigting, staathuishoudkunde en statistiek, aardrijks kunde, geschiedenis, Nederlandsche taal- en letterkunde, Eransche idem, Engelsche idem, Duitsche idem, handels wetenschappen, boekhouden, warenkennis, schrijven, teeke nen, gymnastiek; de jaarlijksche kosten worden geraamd op f 18500 behalve de kosten der lokalen het schoolgeld be draagt f60 'sjaars. Van Harlingen berigt menAllcrwege hoort men tegenwoordig in deze provincie van hardrijderijen op schaat sen hier van mannen, ginds van mannen en vrouwen, el ders van vrouwen en weêr elders van uitverkoren mannen dat wil zeggen van expresselijk daartoe uitgenoodigde erkende hardrijders. Massa's vreemdelingen lokt dit feest op de baan en de voordeelen, die de ingezetenen daarvan genietenzijn somwijlen niet gering te schatten. Ook het spoor heeft het zijne er van gekregen, als men in aaumerking neemt, dat bij gelegenheid van eene alhier gehoudene hardrijderijcirca duizend personen daarmede zijn vervoerd geworden. The Japan Herald deelt het navolgende voor den handel hoogst belangrijke berigt mede: De bevoegde magt heeft bepaalde orders uitgevaardigd dat drie vierden van alle zijde-tonnetjes of poppen, die in het rijk aanwezig zijn, moeten worden vernietigd Het blad zegt, dat berigt aan eene bron te hebben ont leend welke geen twijfel overlaat aangaande de juistheid. Te Seveneecken (België) heeft dezer dagen een schrik kelijk moordtooneel plaats gehad. Zekere van den Bossche zat 11. Woensdag nacht in eene herberg aldaar; dronken zijndepoogde hij op een harmonium cenige deuntjes te spelen, toen drie personen binnentraden, die hem over zijn spel uitlachten, zeggende dat hij er niets van kende. Daar door ontstond twist; de drie personen verlieten eindelijk de herberg, maar dit kon de woede van van den Bossche niet doen bedaren; hij liep hen achterna en rigtts met zijn mes een ijsselijk bloedbad aan. Een hunner, de broodbakker J. de Wille, bleef op de plaats dood; de kleermaker A. de Gelder werd doodelijk gekwest en de derde bekwam ins gelijks ernstige wonden. Van den Bossche is naar Gent overgebragt. De moordenaar, in tegenwoordigheid van het lijk gebragt toonde veel onverschilligheidzeide dronken te zijn geweest en niette gelooven dat hij de daad had gepleegd. Men schrijft uit Avignou aan den Messager ilu Midi'. Het verschrikkelijk natuurverschijnsel, bekend onder deu naam van aardbeving, schijnt zich in een gedeelte van ons gewest bij voorkeur te vertoonen. Herhaalde schokken wer den den 28 en 29 December jl. te Lagnes, een dorp inde nabijheid van de bron van Vaucluse, gevoeld. Huizen barst ten en werden haastig door de bewoners verlaten. De door schrik bevangen bevolking denkt er zelfs aan de ge meente voor goed te verlaten. Een onderaardsch geluid, gelijk aan het rollen van een ver verwijderde donder, werd bij tusschenpoos gehoord. Bij dat dreunen van den grond en dat akelig geluid zou men zich eer in de nabijheid van den Vesuvius wanen dan nabij de bron, welke de groote Itali- aausche dichter vereeuwigd heeft. Eenigen tijd geleden werd een in het krankzinnigen gesticht te Richmond verpleegde lijderdoor een ander patiënt gedood, dien men tot nog toe voor niet gevaarlijk had gehouden. De weduwe van den verslagene diende eene klagt tegen den directeur van het gesticht in, waarbij zij schavergoeding eischte. Na eene beraadslaging van twee dagen werd de directeur door de regtbank van alle regtsvervolging ontslagenen wel op grond dat de eischeres door den dood vau een krankzinnigen echtgenoot geene schade had geleden. - Zeker Joh. Reis maakt iu het Opper/'Kreisbl. bekend, dat hij zich tot heil der meuschheid wil opofferen door het proeven van spek van alle varkens, om proefondervindelijk te weten te komen, welke varkens trichinen bevatten. Ilij verzoekt mitsdiendat alle spekslagers hem van elk te slagten varken een pond ten proef zullen zendenhij zal hen dan verslag doen zijner bevinding. Een Israëlitisch bankier van Erankfortreedeenige maanden geleden, per spoor naar Weenen. In den waggon le klasse, waarin hij zat, bevond zich ook een ander reiziger, wiens aangename conversatie den bankier zóó beviel, dat deze laatste zijn reisgenoot aanbood hem een aanbevelings brief voor zijne dochter te geven. "Zij is te Weenen gehuwd," voegde hij er bij, en zij heeft daar uitmuntende relatiën die u het bezoek in de verschillende salons der hoofdstad zeer zouden vergemakkelijken." De reiziger antwoordde met een glimlach en zeide"Ook eene mijner dochters is te Weenen getrouwd en heeft eene goede partij gedaan." "Mag ik, zonder indiscreet te wezen, ook weten met wien zij gehuwd is? "Wel zeker," hernam de ander, "met

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3