van den Hrlder. Van da jongens beneden de 16 jaren behaalde T. Warnar, van den Helder, den prijs: J 10; van Noordbroek, de premie: f 5; terwijl aan ■Jager, van N. Pekela, ƒ2.50 extra werd uitgereikt als tweede premie. Op Vrijdag 5 Februarij a. s.des namiddags ten één ure, zal aan het ftaadhuis dezer gemeente in het openbaar worden aanbesteed: Het bouwen van twee schoollokalen, achter de school aan de Hoofdgracht. Sedert het invallen van de vorst zijn alhier in de haven het Nieuwediep binnengekomen, 73 zeeschepen en uitgezeild 20. Niettegenstaande de zware ijsgang zijn deze schepen allen zonder de minste hindernis binnengekomen en uitgezeild. Omstreeks de helft der binnengekomen schepen was bestemd naar andere havens, velen naar Harlingen die reeds een Vlie-loods aan boord haddendoch die haven van wege het ijsniet konden naderen. Zondag den 17 dezer leverde onze zeedijk een prach tig gezigt op door het binnenkomen van vele schepen en door de vele massa's ijs waardoor deze werden gesleept door de stoomsleepbooten naar liet Nieuwediep. Niettegenstaande het ijs in de haven was vastgezet bestoud er niet de minste zwarigheid om de schepen tot aan de koopvaarders-sluis of tot aan hunne aangewezene ligplaatsen op te slepen. Des mor gens vertoonde zich in het gezigt van den wal, een Nederl. bark welke scheen ten anker te liggen, doch door de bij zondere manoeuvres die er aan boord van dat schip werden uitgevoerd, rezen hier vermoedens dat er iets aan schip of tuigage mankeerde; sommigen verbeeldden zich een noodsein te zien; echter spoedig daarop zette het schip weder koers naar buiten. Ook de kapitein W. de Liefde, van de sleep boot Archimedes, met het binnenslepen van andere schepen bezig zijnde, merkte die manoeuvres op en ging later het vermoedelijk in nood verkeerende schip opzoeken, hij trachtte door middel van signalen het schip tot bijdraaijen uit te noodigen. Kort daarop zag men het schip van koers ver anderen en zich tot de stoomboot wenden. Kapt. de Liefde had hier met eene zeer onstuimige zee te worstelenwaar door de boot geweldig slingerde; het mogt hem echter ge lukken het schip op sleeptouw te krijgen en daarna behou den in het Nieuwediep; waarvoor kapitein en bemanning hem zeer dankbaar waren, omreden het schip beide ankers en kettingen had verloren en alzoo niet in staat was eene haven ofj reede aan te doen. Het schip is genaamd Margaretha Simonetha, gezag voerder F. J. Hoffman. De heer W. Kok, opzigter bij 's rijks waterstaat, is alhier geplaatst, ter vervanging van den heer J. G. van Niftrik. -In aanmerking genomen de dringende koudeop Vrij dag avond jl.was de Nutsvergadering alhier vrij goed be zocht niet weinig zal daartoe voorzeker hebben bijgedragen de namen der op het convocatie-biljet vermelde sprekers, die met twee andere heeren bijdragers, de vergadering regt genoegelijk wisten bezig te houden. Het doet ons genoegen te mogen opmerkendat de belangstelling in ons Departe ment weder toenemende is. Tegen uit. Januarij zullen alhier overgaan aan boord van het schip 'Rupliaël, kapt. R. van de Velde Smit, de 2e luit. H. J. Prins en de offic. van gez. 3e kl. H. J. de Boer, om met dien bodem naar Curaijao te vertrekken. De kapt. T. Mets, van de stoomboot Texel, heeft Vrijdag jl. weder het genoegen gehad een menschenleven te te redden. Omreden de haven van het Oudeschild door het ijs gesloten isheeft het brievenvervoer thans met eene sloep plaats, waarmede men van onder den wal van het eiland Texel, in, door en over het ijs moet werken dat altijd met levensgevaar gepaard gaat. Een der manschappen geraakte door het ijs en ware de moedige kapt. Mets, met eigen levensgevaar, niet onmiddelijk toegeschoten, gewis had de man, door de sterke stroom mede gevoerd, zijn graf in de zee gevonden. In 1363 zijn te Texel geboren 119 mannelijke en 136 vrouwelijke personen, 2 mannelijke onecht en1 man nelijk elders, te zamen 2-53 personenwaaronder 1 tweeling. Overleden 54 mannelijke en 26 vrouwelijke, ongehuwd, en 25 mannelijke en 15 vrouwelijke gehuwde personen, 9 weduwnaars en 11 weduwen, tezamen 140 personen, waar onder 14 welke elders verblijf hadden en 7 levenloos geboren. Gehuwd 43 paren jongmans en jongedochters, 2 jong- mans en weduwen, 5 weduwnaars en jongedochters, 2 we duwnaars en weduwe. 1 echtscheiding. In de particuliere correspondentie vau de Arnh. Cour. leest men het volgende: De nadere berigten, hier omtrent het gebeurde met de Medusa ontvangen, doen ons een toontje lager zingen van lof aan den kommandant de Casembroot. Het is nu toch zoo goed als bewezen, dat ons stoomschip even goed als de Frausche en Engelsche schepen een anderen weg had kun nen kiezen en zich volstrekt niet in gevaarlijk vaarwater had behoeven te wagen. 't Is een gelukje, of door tusschenkomst van den God van Nederland, dat de Medusa niet met man en muis in den grond geboord is. De vijandelijke batterijen moeten volstrekt nog niet tot zwijgen zijn gebragttoen de Medusa buiten haar schot was gekomen. Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsont werp tot wijziging van de gemeente-wetvoor zooveel de plaatselijke belastingen betreft. Daarin komt o a. voor dat art. 246 der gemeente-wet voortaan zou strekken om te be palen dat plaatselijke belastingen op voorwerpen van ver bruik niet worden geheven, alvorens de gemeente opcenten op de rijks belastingen vijftig bedragen of tot dertig zijn opgevoerd, en in de gemeente eene directe plaatselijke be lasting wordt gevorderdwier bedrag ten minste met twintig van die opcenten gelijk staat. Art. 249 der gemeente-wet zou gelezen worden als volgt//Plaatselijke belastingen op voorwerpen van verbruik worden alleen geheven op voorwer pen, waarop het rijk accijns heft. Het verbruik van zout, zeep en suiker, (tot nog toe van zout, zeep, aardappelen, varlcensvleesch en schapenvleescli) wordt niet belast. In de vorige week heeft de arrondissements-regtbank te Haarlem uitspraak gedaan in de zaak van S. Fongers, zaak waarnemer te Haarlem. Bij een zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis, heeft zij voor bewezen verklaard, dat de beklaagde Fongers, door valschelijk zich voor te doen als iemand, door wiens tusschenkomst van de Hooge Regering des lands de benoeming tot ruim bezoldigde openbare betrekkingen te verkrijgen wasen door het aanwenden van dien voorgewen den invloed en dat voorgewende vermogen te doen geloof slaan en de herschenschimmige hoop op het verkrijgen van zoodanige betrekkingen te verwekken, Dekker, Struben en Kraan heeft bewogen om hem verschillende geldsommen ter verkrijging van landsbetrekkingen ter hand te stellen dat hij de van Dekker ontvangen som later heeft terugge geven, maar de van Struben en Kraan ontvangen gelden heeft verduisterd. Mitsdien is hijmet ontslag van regts- vervolging tegen Dekker, schuldig verklaard aan twee op- ligtingen, gepleegd jegens Struben en Kraan, en deswege, op grond van art. 405 Wet,b. van Strafv., veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie jaren, twee geldboeten van f 1000 en ontzetting van de regtenvermeld in art. 8 der wet van Julij 1854, voor den tijd vau 5 jaren, als mede in de kosten van het regtsgeding, -In den wedloop op schaatsen zal de Noord-Neder- 'landsche rijder (men behoeft niet langer te zeggen de Eriesche) eiken landaard de loef af steken. Hardrijderijen van-wege ijsclubs en particulieren zijn dan ook eiken winter, bij bruik baar ijs, aan de orde van den dag. Yooral thans worden zij zoo menigvuldig, dat een wedloop op schaatsen oudbak ken kost begint te wordenen mag het dan ook geene ver wondering baren, dat menig speculerende herbergier of tapper eene variatie op het oude thema begint te fantaseren. In Leeuwarden hield men dezer dagen eene gecostumeerde hardrijderij, waaraan o. a. Garibaldi, Napoleon ICavour, Victor Emanuel en Lord Palmerston deelnamen; op het Zuidlaarder meer eene wilde konijnenvangst op schaatsen met natuurlijke wapens, waarbij de jagers in grillige sprongen met de schichtige holbewoners wedijverden, terwijl bij den logementhouder üuintjer eene tamme zwijnenvangst plaats had op het ijs, die zeker op oorspronkelijkheid van vinding kan bogen. Ten aanschouwen van eene talrijke menigte had men namelijk een geschoren en met eene vette zelfstandig heid bestreken varkendat een goed gebruik van zijne beenen kon makenop den ijsvloer laten loopendat na herhaalde vergeefsche pogingen van de op schaatsen zijnde deelnemers aan den wedstrijdaan iemand ten deel vielwien de vangst bijzonder aangenaam was, omdat hij er toevalig geen voor eigen rekening gemest had. Te Genetnuiden is, om heden plaats te hebben uitgeschreven eene ringrijderij op schaatsen door jongens en meisjes boven de 16 jaren, en eene hard- looperij op klompen door mannen boven de 30 jaren. Een telegram uit Liverpool, te Londen ontvangen, meldt, dat een groot vaartuig, met kruid beladen, eergister avond in de lucht is gesprongen. Het gevolg daarvan was dat de gansche stad plotseling in het duister werd gehuld doordien alle gasvlammen werden uitgedoofd, terwijl in alle rigtingen, tot op verscheidene mijlen afstands, de glasruiten van woningen en gebouwen werden verbrijzeld. In het vaartuig was het eerst brand oustaan en het scheepsvolk was vóór de ontploffing aan wal gegaan, daar men het dreigende gevaar voorzag. Er zijn geene menschenlevens of ernstige ongelukken te betreuren. De dépêche, die van 10 ure des avonds gedagteekend is, voegt er bij dat dc stad in diepe verslagenheid verkeerde.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2