Gymnastie-Schaatsrijden. 3Ingi?5tmöen ^tuïthen. A RM VERZORGING. iMKLlIkUIBD ÜERTffiÜEEHE 11MT BURGERLIJKE STAM) DER GEREEME TEXEL. TELEGRAM. 5°/o 5°/o 3°/o H7 [Overgenomen uit de Harlinger Courant). Het is eene bijna algemeen erkende waarheid, dat een goede beweging, het herhaald oefenen der spierkrachten en het overvloedig inademen van frissclie lucht de beste middelen zijnom den welstand van het menschelijk ligchaam te be vorderen. Het ligt niet in ons plan om aan te toönen welken invloed zij uitoefenen op den bloedsomloopde spijsvertering, de uiterlijke schoonheid, enz. enz., maar om het publiek en vooral de ouders op hunne heilzame strekking opmerkzaam te maken. Of ziet men niet veelal dat zij die bij een krachtige arbeidveel in de buitenlucht verkeeren meestal eene bestendi ge gezondheid genieten Het is waarieders betrekking brengt dat niet mede en daarom zijn velen er op bedacht om dat gemis door eene flinke wandeling of eene bepaalde ligchaams- oefening te vergoeden. Bekwame geneeskundigen schreven reeds vroeg regels van beweging voor en zoo ontstonden langza merhand die kunstmatige oefeningenter versterking der onderscheidene ligcliaamsdeelenonder den naam van Gym- nastie bekend, wier waarde hoe langer hoe meer begint ge voelt te worden. Waren het vooral de Duitschers die andere volken voorgingen om op eene groote schaal gymnastische scholen daar te stellen, ook ons vaderland mogt zich reeds lang in het bezit daarvan verheugenen thans wordt er in ons land bijna geene plaats van eenige beteekenis gevonden waar daarin niet onderwezen wordt. Uit mag gewis eene hoogschatting van hare waarde genoemd worden en toch ge- looven wij dat zij bij het grootste deel der natie, ja, door het grootste deel der standen, waarvoor zij daargesteld werdenniet genoeg op prijs worden gesteld. Wij roepen het u daarom toe ouders die belang stelt in het geluk van uw kroost«zendt uwe kinderen naar de gymnastieschoolwaar de kamerkleur en het waas der school lucht op de aangezichten uwer lievelingen plaats zal maken voor de bloeijende blos der jeugd en het heldere, levendige oog uwer knapen en meisjes zal u danken voor de geringe opofferingdie gij u daarvoor getroost. Of wilt gij dat niet «en is uw harte nog verhard"laat ze dan schaatsrijden laat ze deelnemen aan die gymnastie oefening bij uitnemenheid. Zendt ze naar het ijs, uwe zoontjes en dochtertjes, laat ze met volle teugen de frische winterlucht in hunne longen pompen laat ze daar iedere spier in beweging brengen en met levens lust op de wangen zullen ze tot u terugkeer en. Laat eene te ver getrokkene etiquette u niet weerhouden uwe kinderen in het spel, in dat geluk der jeugd, te doen deel nemen. Neen, het schaatsrijden is voor uwe kinderen geene inspanning het is hun winterspel. Gelooft gij het niet Ik wil u door één voorbeeld overtuigen. Terwijl ik mij in de vorige week, al wandelende*, verlustigde in het gescharrel van een tiental 8, 9 a 10 jarige knaapjes, die elkander den voorrang betwistenwerd mijne aandacht weldra op hun luidruchtig gesprek gevestigd.. Om te onderzoeken, wat daartoe aanleiding gaf, trad ik in hun midden en vernam dat zij de Zeevaart speelden. De ruimte tusschen twee schepen ver beeldde de haven van Harlingen. Een der vlugste lijders heette de Zenobiade tweede de Tritoneen derde de Frije Frieseen ander, een dikke roodwangige, sterke knaap was de Lion en moest ieder der anderen, die averij kregen, op sleeptouw nemen en het was een lust om te zienhoe zij door- en om elkander draaiden en scharrelden, elkander praai den en hulp boden opdat allen toch behouden in de haven tusschen de beide schepen, mogten aanlanden. Er lag genot in om dat te zien en toen ik mij in het gezigt verzadigd had, ging ik mijmerende heen en dacht: «Gelukkige jeugd! mogten alle ouders bedenkendat uw duur zoo kort isopdat zij niet alleen aan uwe zedelijke maar ook aan uwe ligcha- melijke ontwikkeling mogen arbeidenwant alleen in een gezond en krachtig ligchaam kan eene gezonde en krachtige ziel met vrucht werkzaam zijn." De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. 't Is moeijelijk, ja bijna onmogelijk, om arme, of liever zoogenaamde arme lieden te vreden te stellenuitdeeling van dek- of ldeedingstukkenturf, broodsoep en dergelijken valt doorgaans niet in hun smaak; velen hunner verkoopen het eersteverachten en spotten dikwijls met het laatste omdat zij aan vrij wat beter voedsel gewoon zijn, dan aau roggenbrood en snert" Met leedwezen werd ik daarvan nog dezer dagen overtuigd toen ik in zulk een armengezin de erwtensoep met nadruk hoorde verachtenik besloot daarom dezelve persoonlijk en geheel onverwacht aan de kokerij te gaan proeven, waartoe ik met de meeste bereidwilligheid door heeren Armverzorgers in de gelegenheid werd gesteld. Openlijk en in gemoede ver klaar ik, dat die soep niet alleen was zeer smakelijk en voed zaam maar bovendien zelfs geurigdat ze ruim was voorzien van speken dat de erwten van eene kwaliteit waren zoo als ik ze in mijn huisgezin tot nog toe vergeefs had trachten te koopen. En schreeuwt het dan niet luide om wraak, wanneer men met zulk eten ziet spottenwanneer men het voor enkele centen ziet verkoopen, aan derden die er hun varken meê voeren. Gelukkig nog, dat er stille armen zijn, die te veel eerge voel hebben om soep te gaan liaien, die ze van die lieden voor een bagatel opkoopen en die daarom met vurig verlan gen de soepuitdeeling te gemoet zien. Jahoor ik menigeen zeggen daartegen kan het armbe stuur niet wakenmaar sta mij dan toe bescheidenlijk twee middelen tegen zulke verfoeijelijke misbruiken ten beste te gevenVooreerst moeten onze Armverzorgers bij voorkeur de huiszittende armen opzoeken daar keerscht waarachtige armoededat zijn voornamelijk de eerlijke ambachtslieden die in den winter niets te werken hebben en dus niets ver dienen; die lieden beginnen met levensmiddelen en andere noodzakelijke behoeften bij den winkelier te borgenzoo lang de barmhartigheid van dezen zich laat rekken dan brengen zij al wrat tilbaar is naar de bank van leening en als er niets meer isdan heerscht in zulke woningen eene diepe ellende die het gevoel van schaamte voor ons oog verborgen houdt, maar waarvoor de goede Hemel ons beware. Die lieden op te zoeken is zeker moeijelijker dan voor te zitten bij eene uitdeeling van soepmaar zou de armverzorger niet meer aan zijne edele roeping voldoenzou hij niet meer zelfvoldoening hebben van zijne zoo omvangrijke taak. Maar ziet men daar tegen onverhoopt opwelnubeproef dan het tweede middel houdt op met die «waterachtige snert uit te deelen, waarin men naar een brokje spek of erwt moet duiken", geef geld, veel geldgeef er vooral een borrel bij voor de kouzij we ten beter waar men de lekkerste koflijde beste Leidsche boter, de fijnste zoetemelksche kaas haalt dan gij. Eindig met uwe uitdeeling van «hard roggenbrood van zemelen en grind gebakken", dat lusten zij niet, want zij zijn gewoon aan versch wit tarwenbrood, dan eerst zult ge een regte vriend der armen worden. En beschuldigt ge mij soms dat ik de zaak in het nadeel der armen overdrijf, eilieve, informeer u dan eens in die kleinere kruidenierswinkels onzer achterbuurten en ge kunt u daar overtuigen dat ik in vele opzigten nog verre beneden de werkelijkheid bleef. Een vriend van huiszittende armen. Correspondentie. Het artikel //Groenvelts administratie te Oiid-Carspel'1, is voor dit iiommer te laat ontvangen. Van 8 tot 15 Januari) 1S64. ONDERTROUWD P. J. Rusman kwartiermeester bij de Marineoud 2G jaren en J. van der Lee, oud 28 jaren. GEHUWD J. Boode en P. Boon. C. Schoen en M. Keizer. BEVALLENM. de Graaff gcb. Strop Z. C. C. Baak geb. Lintelman D. P. de Vlugt geb. Verboom D. T. Corporaal geb. de Ring Z. II. Heiting geb. Harbers Z. M Slort geb. Tliepen Z. E. Post geb. Pictersen Z. J. Dito geb. Winter D. A. Visser geb. Qualc D. A. Eijgcnliuijs geb. Schipper Z. A. de Liefde geb. van der Pol Z. M. G. Duinker geb. Kruger D. D. Blok geb. Ruijter Z. M. Bakker geb. van Schagen Z. D. R. van 't Iiert geb. Knip D. A. G. Boon geb. Hendrikse Z. M. J. D. II. Kraijenhoff geb. KollI D. J. C. Eradus geb. Wall in D. OVERLEDENW. van Aalst 15 dagen. J. Langeberg 5 maanden. M. Meerens 65 jaren. B. van Bisselik 47 jaren. A. van Juchem gcb. Knaap 57 jaren. A. Dijker 12 dagen. E. Juch 28 jaren. G. Sant 26 jaren. Van 1 16 Januarij 1864. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Geene. GEBOREN Johanncs Paul, z. van Dirk Gerrit Eckhard en Maria Anna Wijnands. Jaeob z. van Cornelis Saris en Martje de Boer. Albertz. van Albert Alberts Smit en Maria Johanna Weetniet. Pieter z. van Cornelis Ilalscma eu Pietcrnella Smits. "Willlem z. van Pieter Ellen cu Coruelisje Brouwer. Maria, d. van Maria Zeedijk. Grietje, d. van Jacob Rab en Martje Geus. OVERLEDENHermina Koopman Mcijertsdr. oud 20 jaren. Trijutjo Pronk wed. Diik Jans Bakker, oud 66 jaren. Leentje Reuvers Jansdr. oud 18 jaren. Jannetje Hin geh. met Hendrik van Heerwaarden, oud 39 jaren. "Willem Kunst geh. met Antje Koornoud 27 jaren. Albert Alberts Smit-, oud 3 dagen. Klaas Gerrits Kikkert, oud 2 maanden. "Willem Yerbaarschotweduwnaar van Cathariua Rcichwold oud 66 jareu. Heden Dinqsdaqden 19 Januarij 1864. EFFECTEN van Londen u Parijs n Weenen J Elaauw. Berlijn n Frankfort AMSTERDAM namiddag 4 uur. Metalliek (oude)55 J- j Vereenigde Staten van Noord-Amerika 45 Vereenigde Staten Bussiselie Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken Mexico uitgestelde afgestempelde Grenada Beurs 5°/o 5°/o 6°/o Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/, Venezuela Geruchten eener Nieuw 44-! 23 Oostenrijksche leening in 20' 344 Ct. °/o omloop.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3