te bevorderen. Ook wij hebban in een der vorige nummers getracht aan te tooneu dat de stoffelijke zonder verstande lijke ontwikkeling geene genoegzame welvaart en vooruit gang aan eene gemeente, veroorzaakt. Met dit al zijn wij het met deHarl.Ct. volkomen eens, dat het schaatsenrijden den welstand des ligchaams bevordert. Eerstens omdat het. schaatsenrijden ouder de gymnastiek begrepen isen volgens art. 1 der wet op het lager onderwijs, ouder de vakken van hetzelve zijn opgenomen. Praktische bedrevenheid, bepaaldelijk in de nuttige ligchaams-oefeningenis oen krachtig middel om de ligchaainskrachten op te wekken en gaande te houden, en vereenigd met de ontwikkeling der zielskrachten het onderwijs des te beter ontvankelijk te maken. Het kan ons daarom niets anders dan bevreemden dat op eene plaats als deze nog geene gelegenheid bestaat om de jeugd de gymnastiek te laten beoefenen. De meer genoemde wet trad in werking den lsten Jan. 1S5Sbij gevolg is er een tijdvak van zes jaren verloopen. Het is dus meer dan tijd dat daarin spoedig worde voorzien. De pl. schoolcommissie zegt daaromtrent in haar beredeneerd verslag, den lsten Maart 1863 den raad aangeboden, het volgende: //Met betrekking tot de gymnastiek, welker in voering de commissie wenschelijk blijft achten, zoodra zich daartoe eene geschikte gelegenheid voordoet, verwijst zij naar hare missive van den 25 Deo. 1862." Duidelijk kunnen dus X. en IJ. ontwaren, dat nuttige ligehaamsoefeningen een der vakken van het lager onderwijs is. Zijn zij daarmede niet bevredigdwij raden hen aan met eeuige overdenking na te gaan, dat zoowel hier als elders militaire exercitiën op het ijs werden gemaakt. Zij gelieven na te gaan welke redenen de opperhoofden van millitaïre legers daartoe leidt. Is hel geene noodzake lijke vereisehtevoor eiken militair, om van geen vermaak te sprekenzich goed en vrij op het ijs te kunnen bewe gen, om, wanneer vijanden van de digtgevroren wateren gebruik willen maken om het land binnen te dringen, hen te verjagen en zich zoodoende te kunnen verdedigen Wie weet hoe het schaatsenrijden aan menigen jongen te stade zal komen, wanneer zijn dierbaar Vaderland in het winter- saizoen door roofgieren wordt aangevallen. Wij hopen dat X. en IJ. niet meer het winter vermaak der lieve jeugd betwisten, maar het hun gunnen zuilen, al is het dan maar alleen voor eene eventuele gelegenheid, die wel is waar op het oogenblik nog niet te verwachten en nog veel minder te hopen ismaar die bij de voortdurende onzekeren politieken toestand van Europa en bij de aan houdende beroeringen op verschillende puntenons wel eens onverwachts zouden kunnen overvallen. Zij bedenken dat deze of gene harddraver of be oefenaar der schaatsenrijdkunst van dienst kan zijn. Moge dus het onderwijs een onschaatbaar nut hebbende bedoelde kunst kan uit den aard der zaak en met betrekking tot de ontvouwing der redenen niet minder nuttig zijn. Wij besluiten met te constateren dat de invallende dooi niet anders dan welgevallirig kan zijn in de oogen der anonieme schrijvers, maar ook niet minder voor ons, die met genoegen den onbelemmerden gang van het onderwijs zien voortgaan. POLITIEK OVERZIGT. Officieel wordt medegedeeld, dat Denemarken het Oosten- rijksch-Pruisisch ultimatum heeft afgewezende ambassadeurs dier mogendheden zullen Kopenhagen verlaten. Engeland verklaart het binnenrukken in Sleeswijk als een casus helli te beschouwen. De Times berigt weder het volgende//Het gerucht loopt dat Denemarken aan de beide Duitsche mogendheden een vre delievend aanbod zou hebben gedaan en dat de Deensche regering zich zou verbonden hebben om tot de intrekking der November-constitutie over te gaan. In dat geval zou een oorlog vermeden worden terwi jl de onderhandelingen op nieuw zouden kunnen aangeknoopt worden." Een ander berigt uit Kopenhagen zegt: De tweede kamer heeft heden beraadslaagd over een adres aan den koning, waarbij alle partijen aandringen op de handhaving der No- vember-constitutie. De regering moet overigens hebben ver klaard dat zij liet binnenrukken van Duitsche troepen in Sleeswijk met kracht van wapenen zou tegengaan. Volgens berigten uit Rome heeft de politie aldaar ver scheidene arrestatiën wegens politieke redenen bewerkstelligd. Er zijn brieven van Garibaldi in handen van het open baar gezag geraakt. Het comité der partij van handelen maakt een antwoord aan het rivallisercnd comité bekend en verklaart bereid te zijn, het pauselijk gouvernement omver te werpen. Het officiële dagblad behelst een artikelwaarbij de Sla- voniërs en zelfs de Russen worden vermaand tot de eenheid des geloofs terug te keeren. Da paus heeft eeus deputatie ontvangen, bestaande uit acht honderd katholieken van alle landendie hem een adres van gehechtheid cn getrouwheid overgaf, houdende protest tegen de overweldiging en heiligschennis die de Heilige Stoel thans ondervindt. In zijn antwoord aan deze deputatie ver klaarde de paus, dat hij zijne opvolgers in het erfgoed der kerk volkomen vrij wilde laten in hunne handelingenen derhalve, om hen niet te binden, geene schikking zou aan nemen en geen tractaat zou sluiten in strijd met dit doel; voorts dat hij vertrouwen had niet in de kracht der wapenen, maar in de Voorzienigheid, de beschermster der regtvaardigheid. Uit Milaan wordt gemeld, dat ofschoon de regering het aanwerven van vrijwilligers verboden heeft en twee werf bureaus gesloten werdende aanwervingen met verdubbelden ijver zijn hervat en niet alleen de gesloten werfbureaus weder geopend, maar bovendien twee anderen opgerigt zijn. De vrijwilligers worden openlijk van uniformen en wapens voorzien; zij zijn in roode kielen en met Calabrezer hoeden gekleed. Een groot gedeelte der aangeworveneu werd reeds in afdeelingen verdeeld, welke onder bevel van officieren, door Garibaldi zelf benoemd, gesteld en geoefend worden. Ik zelf dus schrijft de berigtgever zag op de Piazza d'armi een troep kielmannen naast eene afdeeling soldaten exerceren, en op de Giardino del popoio kan men eiken dag bet oefenen der vrijwilligers zien. Van personendie alle vertrouwen verdienen, verneemt men overigens, dat ook in Zwitserlanden wel in de kantons Tessin en Graauw- bunderlaud, aanwervingen van vrijwilligers in naam van Garibaldi plaats hebben. Uit Turijn wordt gemeld dat de politie te Milaan een der ijverigste agenten van Mazzini gearresteerd en in zijne woning papieren gevonden heeft die betrekking hebben op de plannen der partij van handelenom een aanval op Yenetie te beproeven. Dat dit plan bij die partij bestond is geen geheimmaar de arrestatie van dien persoon en de verdere maatregelen der Italiaansche regering kunnen, indien het nu nog noodig ware, tot bewijs strekken, dat zij in geenen deele van zoodanige plannen zwanger gaat, gelijk voor eenigen tijd maar al te dikwijs beweerd is. Aan den Moniienr wordt uit Nieuw-York van 5 dezer geschreven, dat de Ah Amerik. gezant te Mexico, aan zijne regering te kennen heeft gegeven dat de monarchie in Mexico dagelijks meer aanhangers vindt. De regering van Washington moet daarop besloten hebben, den keizer van Mexico te erkennen als zijn programma bevredigend is. 1T1S TT W S T IJ D 11T 3 13II. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 22 Januarij 1S64. Wij vernemen dat op Donderdag 4 Pebruarij a. s. het tooneelgezelsohap onder directie van de heeren D. van Olle- fen eu J. Haspels, hier weder eene tooneelvoorstelling zal geven in het lokaal Tivoli. Gisteren is, door de dikke mist, alhier op de Noorder haaks verzeild geraakt de Belgische schooner Alphine, kapt. Beniste, komende van Savenille en bestemd naar Bremerha ven. De equipage is gered en hier gisteren namiddag aan- gebragt door de loodsrinkelaar No. 10, schipper Buis, eu onder bescherming gesteld van den vice-consul van België, de heer T. Zur Muhlen, door wiens bemiddeling zij hunnen intrek hebben genomen bii den logementhouder IJ. van Leek. Heden zijn eenige schuiten bij het schip geweest die een gedeelte der inventaris en der lading hebben geborgen. De lading bestaat uit tabak, verfhout en kina. Het schip zal niettegenstaande het geheel nieuw is, verloren zijn. Door de hoofdcommissie te Rotterdam, tot oprigting van een standbeeld voor G. K. Graaf van Hogendorp, zijn naar wii vernemen, ter formering eener subcommissie to dezer plaatse, uitgenoodigd: de heeren vice-admiraal Vogelpoot de luit. ter zee 1° kl. Brouwer en de predikant Sonstral. De luitenant ter zee 2e kl. K. A. Stakman Bosse, wordt met. den eersten Eebruarij aanstaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. Wachtschip alhier. Zr. Ms. stoomfregat Zeelandis den 2S December jl. te Bahia gearriveerd. Alles wel aan boord. Men zou van daar naar Rio-Janeiro vertrekken, om vervolgens koers te zetten naar de Kaap de Goede Hoop. Tegen Julij a. s. zou men genoemden bodem hier weder kunnen verwachten. Ingevolge berigten van wege de hoofddirectie der In dische telegraaf-maatschappij ontvangen, is de communicatie per telegraaf tusschen Tudië en Nederland, tijdelijk verbro ken, door storing op de. lijn tusschen Alexandrië en Malta; onmiddclijk zijn echter de noodige maatregelen genomen tot spoedig herstel der kabel.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2