gjngigonöcu Jtftiftlien. GROENVELT'S ADMINISTRATIE TELEGRAM. Men schrijft ons van Utrecht 20 Januarij Onze stad, om hare gezonde en drooge ligging, aan een der voornaamste Europesche rivieren, voor velen eene toe- vlugtsplaatskan thans daarop niet bogen. Sedert eenigen tijd heerschen hier ziekten en kwalendie alles behalve aan genaam zijn; te weten: zenuw-zinking, mazelen, pokken en enkele voorvallen van typhus. Wij willen hopen, dat deze onverwachte gasten in den winter die reeds in menig armoedig huisgezinreeds hard genoeg geweest is, ons spoedig mogen verlaten. woord zijn en als reëele bezitting is opgegeven sleclit9 De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. In uw blad van 23 Dec. 1863, No. 268, hebben we eene mededeeling geleverd van de bekende kwestie te Oud-Carspel in zake Groenvelt's administratie. "Wij zijn tot de ontdekking gekomendat die mededeeling eene rectificatie vereiscbtwaar door wel is waar Groenvelt's administratie in een nog beden- keiijker karakter geplaatst wordt. Het beginsel, 't welk in Groenvelt's administratie op den voorgrond staat, is niet de verhuring der landerijen aan min-bedeeldenvoor een redelij ken prijs, maar wel om aan de bewuste erflating, zoo veel mogelijk een productief karakter te geventen bateniet van enkele uitverkorenenmaar van de kerkin den ruimsten zin v-an dat woord. In het testament komt dienaangaande voor: "Wijders verklaarde hijTestateur, te willen en te begeeren, dat alle zijne verder na te laten goederen, zoo roerendeals onroerende, geene van die uitgezonderdzullen worden geërfd en genoten bij de Gereformeerde kerk van Oud-Carspel of derzelver Sociëteit, om daarmede gedaan en gehandeld te worden als met vrije eigene goederenhij, Testateur, dezelve kerk daartoe nominerende en instituerende bij dezen". "Verder verlangt de erflater, dat die goederen altijd zullen blijven separaat van de overige kerkegoederendaarom be noemt liij twee Executeurenaan wie het regt gegeven wordt hunne opvolgers te benoemen en zulke magt als Executeuren competeren, terwijl hun de verpligting wordt opgelegd, jaar- lijksch aan de kerk te doen rekening, bewijs en relïqua, en het jaarlijkscb provenu aan de kerk te overhandigenenz. Het testament zoo beweert men te Oud-Carspel is door de Groenvelt's administratie geschondendewijl zij on- derhandsch-geheimzinnig aan de uitverkorenen (familieleden en rijke grondbezitters) de landerijen zouden hebben verhuurd, voor een prijs, die in niet de minste verhouding staat tot de reëele waarde der landerijenterwijl de verhuring der gebouwen zoude zijn aangewend tot feitelijk nadeel van Groenvelt's fonds, en bijgevolg ook van de kerk. Om het denkend publiek in de gelegenheid te stellenover de gehalte van Groenvelt's administratie voorshands eeniger- mate met grond te kunnen oordeelen, zullen we eenige cij fers laten spreken.Aan Groenvelt's fonds behooren ook o. a. vier huizen, waarvan één als pastorij dient, die ƒ100 huur oplevert voor de nalatenschap, doch uit de &er/jefond- sen wordt onderhouden. De drie overige huizen hebben in negentien jaren, van 1813 tot en met 1861, eene uitgaaf vereischt van 11714.96£, terwijl de inkomsten bedragen ƒ4217.zoodat die drie huizen, in 19 jaren een nadeelig slot opleveren van ƒ7497.965, waarbij nog gevoegd moet worden de grond- en polderlastendie zoo beweert men moeijelijk zijn na te gaan. Waarlijkdat cijfer van ƒ7497.965 in zijn negatieven toestanddrukt inderdaad eene positieve teleurstelling uit! Wanneer wij stellen en ieder, die bouw kundige of timmerman is, zal ons niet van overdrijving be schuldigen dat men 20 pCt. van de /mwrwaarde voor re paratie enz. noodig beeft, dan moesten de drie gebouwen in 19 jaren een voordeelig slot van 3373.60 hebben opgeleverd in plaats van een een nadeelig van ƒ7497.691- Tot zooverre de gebouwen. De landerijen werden aan de uitverkorenen verhuurd voor 75 Cts. per snee. Nu is 42 snees ongeveer 1 bunderzoodat het land per bunder slechts ƒ31.50 opbragtthansen dit is de eerste overwinning der oppositte wordt het land ver duurd voor 2.75 per snee (dus ƒ115.50 per bunder). Behalve de erflating Groenvelt', lieeft de kerk zelve ook belangrijke bezittingen. Wij laten de andere fondsen onaan geroerd en zullen, wat de landerijen betreft, eene ontdekking openbarendie in hooge mate onze verwondering heeft gaande gemaakt. Op het kadaster staat ten name van de Hervormde kerk te Oud-Carspel 51 bund. 35 roed. 50 el. Ten name van het fonds Groenvelt 26 68 14 Èn kerk èn Groenv. fonds (dus de Herv. gemeente) bezit aan land 78 bund. 03 roed. 64 el. Wanneer wij het feit in aanmerking riemendat aan de kerk alléén verant- 22 band. 73 roed. 29 el. J. vraagt waarom een bij den Gemeenteraad ingezonden request in de twee laatste vergaderingen niet behandeld is. ie Oud- Carspel. Dan vertoont zich hier het verschijnsel dat de Groenvelt's administratie zich "vergroot" heeft (ten nadeele van de kerk?) tot Het kadaster vermeldt echter voor Groenv. nalatenschap niet meer dan 2G 55 bund. 30 roed. 35 el. 58 14 zoodat 28 bund. 62 roed. 21 el, van lieverlede zoo vermoedt men aan de kerk onttrokken en gereduceerd zijn tot Groenvelt's fonds; welligt omdat de administratie van dit fonds voordeelig er is dan die van de eigentlijke ker^-fondsen. Hoe dit zij, dit is zeker, dat er voor Groenv. erflating pl. m. 56 bund. land wordt verant woord, terwijl het kadaster niet meer beeft ten name dier erfla ting, dan 26 bunders 68 roeden 14 el, dat daarentegen (door dezelfde personen) aan de kerk verantwoord zijn22 bunders 73 roeden en 29 el, terwijl bij het kadaster een reëel grondbezit van Oud-Carspel's kerk van 51 bunders 35 roeden en 50 ellen bekend is. Jaren lang is in stilte over die Groenvelt's administratie ongunstig gesprokenen schijnbaar was er vrede en stilte doch die stilte was eene bedriegelijke die een woesten storm pleegt vooraf te gaan. Thans is die storm losgebroken en woedt met al de heftigheid der hartstogten. De eene partij wil alles op den ouden voet hersteld hebben; de andere wil zich met de meerdere productie van Groenvelts erflating te vreden stellen en voor den ziekelijken toestand der adminis tratie het oog te sluiten terwijl de derde partij uitgaat van de stelling, dat hier sprake is van de schending eens testa- mentsen dat men alles alléén van de bescherming der wet kan verwachten. Wij hopen op deze zaak terug te komen. Met de plaatsing van 't bovenstaandeben ik Mijnbeer Uw belangstellende lezer, X. ai A l\ K T B ËKIG T E N. SC II AG EN 21 Jauuarij. 4- Paarden f60 a 120. 12 Nuchtere Kalveren f4.ii 8.63 Magere Schapen 1'I2.a 22.4 Bokken en Geiten fl.a 1.50. 16 Magere Varkens 1'12 a 16. 41 Biggen f4 a 7. Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 40 a 100 ct. Eenden 40 a 100 ct. Duiven 15 ii 80 et. Boter 85 ct. per kop of 1' 1.13 ct. per Ned. cB - Kaas 25 a 35 ct. per Ned. tg. P. m. 2000 Kip-Eiieren f 2.80 u 3 per 100 stuks. Eend- Eijeren weinig ter markt aangevoerd. PURMERENDE 19 Jauuarij. Kleine Kaas f28.75. Aangevoerd 26 stapels Kleine Kaasgeen Middelbare. Boter. Van 1' 1.05 tot 1.15 per Ned. Gemiddeld f 1.10. per Ned. fg. Aangevoerd 14 Runderen. Handel zeer flaanw. 41 Vette Kalveren. Handel stugde prijs was van 65 tot 85 cts. per Ned. fig. 60 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f 5 tot 14 per stuk. Handel'vlug. 28 Biggen, van f2.50 tot l'a.GG Handel flaauw. 43 Vette Varkens. De prijs was van 38 tot 45 ct. per Ned. fg. Handel vlug. 219 Schapen en Lammeren.. Handel stug.. 10 Ganzen van f2.75 tot f3.per stnlc. 20 Zwanen a 4.75 tot f5.per stuk. Eetid-Eijeren f 3.70 per 100 stuks. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 56 stapels Kaas wegende 13486 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Kaas 1'28.1 stapel 1'29.Aangevoerd: 808 Ned. Eg. Boter. Heden Vrijdagden 22 Januarij 1864. EFFECTEN Beurs van Londen n Parijs I n n Weenen V Wei ui n Berlijn n e Frankfort n n AMSl'LItB/lM namiddag 4 5°/0 Metalliek (oude)54= Vereenigde Staten van Noord-Amerika 64 Yereenigde Staten Russische Spoonveg-Aandeelen Blaauwe Grieken Weinig variatie. 5°/o 6°/o 57o 5°/o 3°/0 Mexico IJ,0/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Heoatren Grenada Land-Certificaten C°/u Turken 2°/0 Yenuzeela 21S 34i, Ct. 7 o POLITIE. Dezer dagen gevonden op li et ijs, bij gelegenheid van den Wedstrijd op SchaatsenEENE ZILVEREN MEDAILLE van vieren twingjarige dienst. De eigenaar vervoege zich op het Bureau van Politie te Helder. Helder 22 Januarij 1864. JOe Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3