3|nge50ntim j^tuïilicn. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE VLIELAND. Men schrijft pus van Vlieland, dato 25 Jan. De lading balken van liet op 4 Januarij jl. gestrande kofschip Bolphijn is geborgen en alhier opgeslagen. De gemeenteraad te Nijmegen, die nog f 30,000 aan belasting op het gemaal heft, heeft zich bezwaard gevoeld, door de bepaling in de wet tot wijziging in de gemeentewet waarin wordt gezegddat de gemeenten alleen accijnsen mogen heffen van voorwerpen, die ook door het rijk zijn belast. Er is bepaald, een adres aan de Staten-Generaal te rigten, waarin wordt betoogt, dat èn om de voordeelen der gemaalbelasting èn om de nadeelen van directe belastingen het wenschelijk is, dat die bepaling niet in de wet werd opgenomen. De Stoompost zegt het volgende: Bij het maken van pijlers voor de brug over den Rijn te Kehl, nabij Straats burg, heeft men voor het indrijven van ijzeren cilinders in den bodem der rivier gebruik gemaakt van zamengeperste lucht. In de ijzeren cilinders werd de lucht zeer sterk zamen- geperst; intusschen moesten menschen in diezelfde cilinders werken, zoodat deze de zamengeperste lucht moesten inademen en aan den invloed er van onderworpen waren. Bij die ge legenheid heeft men ondervonden, dat twee werklieden, die doof waren, toen zij in den cilinder gingenzeer goed hoorden nadat zij er uitkwamen, 4 a 5 uren later waren zij even doof als vroeger. Den volgenden dag waren zij eenigen tijd langer uit den cilinder voor dat hunne doofheid wederkeerde. Dit ging zoo voort tot zij eindelijk den 30sten en 32sten dag van hunne doofheid genezen waren. De Maatschappij tot bevordering van vrouwenarbeid te Londenheeft een beroep gedaan op de hulp der land- genooten. Hierin bevestigt zij dat de nood der vrouwen in het geheele rijk, doch voornamelijk iu Londen hoog geklom men is. Een aantal vrouwen meldt zich eiken dag aan het bureau aandie onmogelijk door de maatschappij kunnen geholpen worden. Er is geld noodig om nieuwe bronnen te vinden vatbaar voor vrouwenarbeid. Voorts vestigt de maat schappij de aandacht van belanghebbenden er op, dat door hare bemiddeling te bekomen zijnvrouwelijke secretarissen, klerkenboekhoudersretoucheurs voor photografeu drukkers, binders en letterzetters, lithografen, telegrafisten, haarwerk- sters, enz. enz. Voor zedelijkheid, eerlijkheid en goed gedrag staat de maatschappij borg, op grond van de uitmuntendste attesten en genomen inlichtingen. Een fabriekant te Londen heeft een soort van behang selpapier uitgevonden, dat zoo mooi, elegaut en buigzaam is, dat de dames er japonnen en strooken van kunnen maken, ja zelfs de schitterendste kleedjes. Een man, die zijne vrouw eens fraai wil uitdosschen, behoeft nu geene handen met geld uit te geven voor fluweel of zijde. Hij behoeft slechts 5 a 6 rollen behangselpapier te koopendie 4 of 5 stuivers de el kostenen hij is kant en klaar. "Uit Bregenz wordt aan de Augsb. Allg. Ztg. het vol gende gemeld: Tn het dorp Lautracheen half uur vanhier, kreeg een burger met zijne vrouw twist; een buurman, die te hulp geroepen was, wordt door een geweerschot van den eersten gedood. Van twee gendarmen, die den dader in hechtenis wilden nemen, valt de een terstond door een schot doodelijk getroffen neder, de tweede bekomt gevaar lijke wonden ten gevolge van twee schoten in den hals en in een zijner armen. Te vergeefs tracht men den moordenaar onschadelijk te maken. Een buurman wil van het dak van zijn huis de woonplaats van den krankzinnige bespiedenen ziet door eene omhoog geligte dakpan; hij wordt door een schot in het oog gedood. De driedubbele moord is volbragt; de moordenaar, in zijn huis verschanst, voedert bedaard het vee en tergt de menigte die het huis omringt. Niemand wil meer zijn leven op het spel zettener worden twee kanonnen aangebragt en twee schoten tegen het huis gelost, waarop een waar kleiugeweervuur volgt; de moordenaar zoekt nu in den schoorsteen eenc schuilplaats en wordt na eene algemeene bestorming van het huis na eene wanhopigen tegenstand eindelijk gevangen genomen. Duizenden menschen, deels van grooten afstand herwaarts gekomenomgaven de de noodlottige plaats. De voogden van den markies Bute, willen 2 millioen (24 milioen gl.) besteden om nieuwe dokken te Cardiff te maken. De markies bezit aldaar reeds twee dokken, die ieder omstreeks eene mijl lang zijn, en waarin de sche pen in lagen van 6 a 8 kunneu liggen. Genoemde markies is eigenaar van de meeste landerijen rondom Cardiff. In de tijden van zijn vader was deze eigendom bijna van geen waarde, want het land was zoo slecht dat men er zelfs geene schapen op kon weiden; maar er werden steenkool mijnen in ontdekt, die van eene onberekenbare waarde blij ken te zijn. Deze mijnen en dokken verschaffen den eige naar een vorstelijk inkomen. De eigendommen van den markies aan den waterkant werden door de stad aan zijn vader geschonken om er dokken in aan te leggen. Ze Maudil. (De vervloekte.) Zoo heet een romau iu drie deelen, voor eenige tijd te Brussel bij Lacroix, Ver boekhoven en Comp. .van de pers gekomen, die het leven en lijden van een Roomsch-Katholiek priester tot hoofd persoon heeft. De schrijver van het boek wordt niet genoemd, doch wordt aangewezen dat hij een priester iu Erankrijk is, die de geschiedenis van zijn eigen leven als die van den //Ver vloekte" ons ter beschouwing geeft. Het onderwerp van dezen roman zoowel, als het door schijnend geheim, waarin de schrijver gehuld is, hebben daaraan zooveel aantrekkelijkheid gegeven, dat zijn boek weinig dagen nadat het van de pers kwam bijna overal in den Eranschen boekhandel was opgenomen. Onlangs heeft een dief, die tot twee jaren gevange nisstraf is veroordeeld en zich thans in de gevangenis te Glasgow bevindt 12,000 (/"144,000) geërfd. Het is te hopendat hij wanneer hij ontslagen zal zijnniet meer in begripsverwaring aangaande het mijn en dijn zal komen. Te New-York heeft eene kasteleines een der bezoekers van haar koffijhuis, die, nadat hij op eene plaat geschimpt had, die aau den wand hing, en toen men deze daarop niet wegnam, zich tegen haar en hare buffetjuffers niet zeer eerbare uitdrukkingen veroorloofde, zonder omslag met een revolver doodgeschoten. Tn een danshuis in dezelfde stad waren den avond van 1 Jan. eenige jongelui die wanorde maaktenter deure uitgeworpen. Na een paar uren kwamen zij met versterking terug en wierpen den waard een grooten pot naar het hoofd, zoodat zijn schedel gespleten raakte; daarop vielen zij de dansenden aan en nu begon een hevige strijd, waarbij messen en revolvers de violeu van zoo even vervingen. Eindelijk kwam de politie en toen toog men op de vlugt. Twaalf personen werden echter gevat, waaronder vier met afzigtelijke wonden. De Eedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Alkjiaak 27 Jan. 1864. Mijnheer In den namiddag van den 26 dezeromstreeks ten 4 ure, arriveerde alliier eene Pruisische schoeneronder 't commando van den loods N. Hettering. Even vóór de brug bij de Friesche barrièrreriep de brugwachter den loods toe"afhouden" en de loods, meenende dat er aan de brug iets mankeerde, deed zulks, en passeerde de brug, zonder dat. die en't vaar tuig eenig letsel bekwam. Door die wending echter en het drijvend ijsgeraakte het schip min of meer aan den grond, waarom de loods direct van boord ging om te onderzoeken of er averij was. Na zich overtuigd te hebben dat het vaartuig niet het minste letsel had bekomen, vroeg de loods aan den brugwachter, of de draaibrug ook iets ge leden had deze vraag werd ontkennend beantwoord. De loods vroeg daarop in eene in de onmiddelijke nabijheid staaude herberg een half ons tabak en dronk in der haast een glas bier op de stoep uit en ging daarop naar boord. Maar wat gebeurt De havenmeester(misschien ontboden door den brugwachter) verschijnt aan boord van evengenoemden schoe ner en verklaart dat de loods zich in beschonken toestand bevindt en dat hij geregtigd is om hem het commando van 't vaartuig te ontzeggen. Deze verklaring des havenmeesters wekte algemeen bij het omstaand publiek groote verwondering en verontwaardiging. Immers, het algemeen oordeel was, dat de loods overeenkomstig zijn pligt met bewustheid had ge handeld en teekenen van een beschonken toestand niet te be speuren waren. De loods was op klompen langs de hangende valreep van en naar boord gegaan, zoo handig en fiks, dat zulks de attentie algemeen trok, daar hij reeds bejaard is. Ook in zijn spreken en handelen toonde de loodsdat de beschuldiging van dronkenschap niet het minste op hem toe passelijk was. "Wij hopen dat de loods Hettering niet in ge breke blijven zal om tegen deze handelwijze te protesteren, en dat het hoog gewaardeerd hoofd van het Loodswezen, in deze van zijne bevoegdheid zal blijk geven, om de bijzonder heden van deze zaak te onderzoeken en aan den loods die bescherming te verleenenwaarop deze naar 't algemeen ge voelen aanspraak heeft. Ik verzoek u vriendelijk Mijnheerdit schrijven in het eerstkomende nommer van uw blad op te nemen. UEd. Dv. Dienaar, Z. Van 1 25 Januarij 1864. ONDERTROUWD: J. Smit, weduwnaar van Maaijke Visser met Mar- retje Visserweduwe van J. de Gorter. GEHUWD Geene. BEVALLENP. Bruin geb. Stavinga D. J. de Carpentier geb Vis ser Z. B. Hoedemaker geb. Blom Z. P. Zeijlemakcr geb. Visser Z. M. Blom geb. Molenaar Z. OVERLEDEN: Gccue.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2