1T12 'J TT S T I" 3 11T 3- 31T uitlokken cn alle verdere onderhandelingen zouden zijn af gebroken. Het blad wordt in die meening versterkt door de Kreuz. Zeitung, die goed op de hoogte is der plannen van de Pruisische regering, en die het berigt tegenspreekt als zoude de. generaal vou Wrangel reeds de Deensche troepen sommeren Sleeswijk te ontruimen. Daaruit blijkt genoegzaam dat het gevaar van oorlog nog niet zoo nabij is als men in de laatste dagen vreesde. Middelerwijl neemt de Deensche regering maatregelen om de rijksraad nu te laten beslissen over de kwestie der af schaffing van de voor het koningrijk en het hertogdom Sleeswijk gemeenschappelijke constitutie. Zoo als men weet zijn reeds commissarissen naar Sleeswijk om de verkiezingen overeenkomstig de bepalingen der grondwet voor te bereiden. Per telegraaf zijn gisteren de beide volgende berigten verspreid Kiel, 1 Pebr. Heden ochtend ten 5 ure is in het kamp der Oostenrijksch-Pruisische troepen alarm geslagen, ten 7 ure hebben zij de Sleeswijksche grenzen overschreden. Het hoofdkwartier is thans te Gettorf gevestigd. Rendsburg, 1 Pebr. 's ochtends. Zoo even is de voorhoede der Oostenrijksche troepen voor het kroonwerk aangekomen dat op ditoogenblik nog bezet is, doch waarschijnlijk spoedig ontruimd zal worden. Heden zal een Oostenrijksch corps den Eider passerenkrachtens een bevel van generaal von Wrangel aan generaal Gablenz om den overtogt te bewerk stelligen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 2 Pebruarij 1864. In den namiddag van Zaturdag jl., is in het Marine- Hospitaal alhier overleden de adelborst 3e kl. van het Koukl. Instituut der Marine K. T. Meinesz. Heden voormiddag heeft met militaire honneurs de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot plaats gehad. De rouwkoets werd voorafgegaan door een peloton adel borstenmet het vaandel in rouwfloers gehuld, en door het muziekcorps van het Konkl. Instituut, waarvan de in strumenten mede in rouwfloers waren gewikkeldterwijl het verschillende treurmarsehen deed hooren. De slippen van het lijkkleed werden door vier adelborsten gedragen en het lijk gevolgd door de burgerlijke cn militaire leeraars en de overige adelborsten van het Instituut, In de vier volgkoetsen waren gezeten familie-betrekkingen van den overledene, de chefs van het Instituut en verdere militaire en burgerlijke autoriteiten. Aan het kerkhof gekomenwerden drie geweer-salvo's door adelborsten gegeven. Bij de geopende groeve werden achtereenvolgens gepaste aanspraken gehouden door: den heer van Geer, leeraar bij het Instituut, een der adelborsten, Ds. Ledeboer, en einde lijk door den oom van den overledene, die aan allen dank bragt voor de laatste eerbewijzen. - De afloop der op gisteren door den Eerstaanwezend Ingenieur der genie alhier gehouden aanbestedingis als volgt: 1. liet doen van herstellingen aan eenige beschadigde metsel en timmerwerken, f800 de hr. H. J. Hippens. 2. Het doen van herstellingen aan kazernen magazijnen, enz., f 1200 dezelfde. Tot predikant bij de Evang. Lulh. gemeente alhier is beroepen de proponent J. P. Mond. Op het drietal waren mede geplaatst de heeren C. Rasch en J. H. Michelse. Ook te Breda is bij hetzelfde kerkgenootschap een drietal zamengesteld, om daaruit een predikant te kiezen, waarop geplaatst zijn de. heeren J. P. Mond, C. Rasch en W. P. Walch. Z. M. heeft aan den luit. t/z. 2° kl. jhr. A. E. Meijer, toegekend de eeresabel, met het opschrift//Koninklijk eere- blijk voor betoonde dapperheid"ter zake van zijn gehouden gedrag bij de expeditie in November 1862, tegen de bosch negers bij de Surnous-kreek achter de plantage Rac a Rac in Suriname. JI. Vrijdag werd voor den Hoogen Raad der Neder landen bepleit de zaak van de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij gevestigd te Amsterdam eiseheresse in cassatie, contra den directeur en kommandant der Marine te Willemsoord, verweerder, betreflende een verschil over scha devergoeding wegens aanvaring veroorzaakt. Voor de eiseheresse in cassatie trad op mr. W. Wintgens en voor den verweerder mr. A. de Pinto. Voor de te maken brug over de verbinding van het spoorbassin met het Noordhollandsch kanaal alhier, zijn gepasseerde week de proefpalen geslagen en zullen bij gun stig weder de werkzaamheden op morgen een aanvang nemen. Een aantal werklieden die een kommervollen winter hebben doorgebragt, verheugen zich bereids in het vooruitzigt om door handenarbeid weder in hunnen nooddruft te kunnen voorzien. Het collegie van de Hondsbosschen en Duinen te Petten, heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: 1°. Is liet weuschelijk bij het tegenwoordig stelsel te volharden welke verbeteringen zijn daaraan toe te brengen of welke voorzorgmaatregelen zijn daarbij aan te bevelen? 2°. Is, bij het onbetwistbaar feit dat de duinregel in de laatste jaren sterk is afgenomen, de plaats die de verdedi ging tijgen de zee thans inneemt (hoofden paalregel en dijk), op den duur houdbaar, of moet men zich op een terugtrekken in de rigting van den duinregel voorbereiden 3°. Is het tegenwoordig stelsel onhoudbaar, welke ver- diging moet daarvoor in de. plaats worden gesteld, en op welke wijze en in hoeveel tijd» kan men van het eene tot het andere geraken Het collegie looft voor het best gekeurd wordende ant woord, mits van voldoende innerlijke waarde, eene som van f1500 uit en eene som van f 500 voor dat hetwelk in waarde daaraan het meest nabij zal komen. Het voor te dragen plan zal vergezeld moeten zijn van eene raming der uitgave die de uitvoeriug zal vorderen. De antwoorden, met eene andere hand dan die van den ontwerper geschrevenvergezeld van een besloten biljet den naam van den inzender vermeldende en met hetzelfde motto als de verhandeling gemerkt, moeten vóór den lsten Augustus 1864 franco worden ingezonden te Alkmaar, ten huize van den dijkgraaf Mr. P. A. de Lange. Te Delft spreekt men veel van het afbreken van de Haagpoort, dat niet is aanbesteed maar geheel voor stads rekening geschiedt, omdat men onder hare gewelven groote schatten hoopt te vinden, die daar zouden verborgen zijn, volgens een voor jaren, bij het doorbrengen van een anker, in een der muren gevonden perkament. Men zegt dat de hulp van den bisschop van Haarlem is ingeroepenom voor de roomsch-catholieke kerk die schatten te revindicerenals zijnde aldaar tijdens of voor de reformatie verborgen. Men fluistert, dat men reeds in de gewelven is doorgedrongen en er niets gevonden heeft dan het beeld van een hansworst met een zeer langen neus, uitpuilende oogeu en eene kroon van klatergoudmet inschrift: //de oogen des wijzen zijn in zijn hoofd, maar de zot wandelt in duisternis." - Te Middelburg zal in den aanstaanden zomer eene groote tentoonstelling plaats hebben ter bevordering van Nij verheid men is reeds aangevangen met het nemen van voor bereidende maatregelen. Door de commissie dezer tentoon stelling zijn dezer dagen eenige gemeentebesturen uitgenoo- digd om hunnerzijds deskundigen te benoemen ten einde deel uit tc maken van de eommissieu waaraan de beoordeeling van het ingezondene zal worden opgedragen. Door het ge meentebestuur van Amsterdam is hierop reeds geantwoord dat de heer J. Verhey, directeur der publieke werken dier ge meente tot dat einde zal worden afgevaardigd. Van wege het gemeentebestuur zullen eenige feestelijkhe den worden verordend ter opluistering. Schawde dief der diamanten van den hertog van Brunswijk te Parijs, is door het hof van assises aldaar tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. Volgens eene, door een beëedigd deskundige voor het hof afgelegde verklaring hebben de gestolen en teruggevonden voorwerpen eene waarde van fr. 1,750,000 en zijn de nog ontbrekende diamanten fr. 135,000 waard. Bij het verhoor vroeg de voorzitter aan den beschuldigde den naam der vrouw, die fr. 1400 van hem gekregen had, en hierop antwoordde Schaw: //Ik wil niet dat zij in moeijelijkheden kome, en alleen als gij mij uw woord van eer geeft, dat zij niet verontrust zal worden zal ik haar naam zeggen." Dat hieraan niet voldaan werd spreekt van zelf, de naam der vrouw bleef aan de regters onbekend. Omtrent den brand der kerk te Santiago, verneemt men, dat zij juist ter viering der onbevlekte ontvangenis prachtig en kostbaar was versierd, langs het plafond schit terden 20,000 lichtvlammen. Ruim 3000 vrouwen en eenige mannen waren er in aanwezig. Toen de decoratiën vuur vattenwas het geheele gebouw weldra in vlam. Dadelijk drong ieder naar de hoofddeur, die gesloten was, en juist tengevolge van het gedrang niet geopend kon worden. Het vuur kwam der menigte al nader en heete olie uit de ge sprongen lampen viel den ongelukkigen op liet hoofd. Weldra geraakten de ligte dameskleederen in brand en een kwartier uurs later was die gausche menigte op enkelen na wien het gelukt was langs een anderen weg te ontkomen een afzigtelijke hoop verschroeide en halfverbrande lijkenon herkenbaar zelfs voor die hun het dierbaarst waren geweest. Het getal omgekomene bedraagt 1500; 500 behooreu tot de hoogste klasse, der maatschappijhet meerendeel bestaat uit meisjes van 15 a 20 jaar; er zijn moeders onder, die met haar vijf dochters te gelijk zijn omgekomen. Verschillende huizen zijn op bevel der politie verzegelddaar al de bewoners bij dezen brand waren omgekomen. Er is ook last gegeven om eene naauwkeurige opgave te maken van al degenen, die verbrand zijn.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2