TELEGRAM. Dit sein zal getoond worden vau het wachtschipop zooda nige plaats, dat het zooveel mogelijk zigtbaar is voor ieder schip. Yoor de seinen worden gebruikt: een zwart zeildoeksche Cilinder, een dito Kegel en een Bol. De Cilinder wordt van alle kanten gezien als een zwart vierkant, de Kegel als een zwarte driehoek en de Bol als eene zwarte schijf. De beteekenis der seinen is als volgt De Kegel met de punt opwaarts geheschen boven den Cilinder, beteekent: gevaar voor N. 1F. storm. De Kegel met de punt naar beneden en geheschen onder den Cilinder beteekent: gevaar voor ZW. en Z. storm. Als de Kegel zonder Cilinder geheschen wordtbeteekent hij alleen eene opwekking tot opmerkzaamheid; de waar schijnlijkheid van storm wordt dau gering geacht. De Bol alleen geheschen, beteekent dat Westelijke winden worden verwacht. Het sein blijft den geheelen dag geheschen, tenzij het ten gevolge van bijzondere telegrammen gewijzigd moet worden. Wordt het noodzakelijk geacht des avonds het storinsein te hijschen zoo wordt dit gedaan met drie Lantaarns aan één raam en beteekent: de Lantaarns in een driehoek met de punt naar bovengevaar voor NIF. stormen niet de punt naar benedengevaar voor Z. of Z1F. storm. Met den 1 Maart a. s. wordt de onder-equipagemeester aan 's rijks werf te Vlissingen de luit", t/z. lc kl. A. N. L. Koops, op non-activiteit gebragt, en in die betrekkiug ver vangen door den luit. t/z. Ie kl. W. 1'. van der Burg. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevreden heid verleend de zilveren medaille, ingesteld bij Kon. besluit van 22 Sept. 1855, No. 64, en een loffelijk getuigschrift, aan A. Spel, matroos 2e klasse., van het schroefstoomschip Fesuvius wegens het redden van meuschen op verschillende tijden. LI. Maandag morgen is te Helvoetsluis in dienst gesteld Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. R. II. Hoink. Een wetsontwerp, thans publiek gemaakt, strekt tot wijziging der wet houdende instelling der Militaire Willemsorde. Het strekt hoofdzakelijk om te bepalen dat hijdie tot ridder der vierde kl. van do Milit. Willemsorde wordt benoemd, van de dagteekening zijner benoeming rid dersoldij geniet, volgens den graad, bekleed op het oogen- blik dat hij zich de riddersorde heeft waardig gemaakt en verschillende naar gelang de betrokken persoon behoort tot de zeemagt of het leger hier te lande of in de koloniën, zijnde f200 of f230 voor den adjud-onderofficier; f160 of f190 voor den sergeant-majoor; f130 of f140 voor den sergeant; f75 of f80 voor den korporaal; f60 of f65 voor den soldaat of matroos. Aan eene benoeming tot ridder van de 3Je kl. is het dubbele van de ridder-soldij verbonden. Yoor alle andere betrekkingen beneden den rang van officier, hierboven niet vermeld, zal door den Koning bij besluit worden bepaald aan welke van die graden zij voor het genot der ridder soldij zullen worden gelijk gesteld. Het bedrag van de ridder soldij vóór de afkondiging dezer wet aan ridders toegekend, blijft gehandhaafd. Militairen beneden den rang van officier, die tot ridder zijn benoemd onder de vorige wetnadat zij de werkelijke dienst hadden verlaten, doch nog geen ridder soldij hebben bekomen, treden in het genot van de aange wezenridder-soldij, te rekenen van den dag der afkondiging vau deze wet. Het aantal opengestelde plaatsen ter admissie als kadet op de konkl. militaire akademie voor dit jaar is als volgt: Yoor het leger hier te lande: 25 voor het wapen der infanterie; 3 kavalerie; 13 artillerie; en 6 genie. Yoor het leger in Oost-Indië: 16 voor het wapen der infanterie; 2 kavalerie; 4 artillerie en 1 genie. Voor het leger in West-Indie: 2 voor het wapen der infanterie en 2 artillerie. Het examen zal in de maand Junij a. s. aan de konkl. militair akademie te Breda plaats hebben en de adressen van ouders of voogden, welke verlangen mogten dat hunne zonen of pupillen daaraan deel zullen nemenvoor den lcn Mei van dit jaar aan het ministerie van oorlog tot bovengemeld einde moeten zijn ingekomen. Door de afdeeling zeevaart van het koninklijk neder- landsch meteorologisch instituut, is als uitkomsten van we tenschap en ervaring, aangaande winden en zeestroomen in sommige gedeelten van den oceaanuitgegeven Een werk met atlas, behandelende de Chinesche zee en het westelijk gedeelte van den noorder Stillen oceaan. Door de toene mende vaart van onze schepen op China en Japan zal dit werk den nederlandschen zeeman zeker welkom zijn. In den loop van dezen zomer zal er te Brussel een algemeen matjonniek congres worden gehouden, waaraan ver tegenwoordigers uit alle landen zullen deelnemen. Den 26 Jan. 11. werd een spoorwegwachter gewaarschuwd, dat op den spoorweg Breda-Tilburgnabij het gehucht Dorst, een groote kei op de rails lag en wel op het tijdstip dat de trein moest passeren; de wachter haastte zich dit voor werp weg te nemendoch hield dien dag en ook den volgende op die hoogte een streng toezigt; het mogt hem tegen 12 ure gelukken den baldadige te betrappen, juist op het oogenblik dat hij weder een groote kei op de rails legde. De dader is een schoolknaap uit het gehucht Dorst, oud 6 jaren, en dus nog niet bekend met de ongelukkeu die door zijne baldadigheden zouden kunnen ontstaan. Yan Soerakarta (Oost-Indie) schrijft men Zijne Hoogheid de Soesoehoenau heeft een algemeen ver bod uitgevaardigd tegen het gebruik van amfioen door zijne ambtenaren of ondergeschikten. Hun wordt zes maanden tijd gelatenom van het amfioen schuiven terug te komen sub poene van ontslag. Ook aspiranten voor verschillende betrekkingen of rangen kunnen daartoe niet gerakenzoo zij vau dat heulsap gebruik maken. De directie van de hof-opera te Weenen heeft an dermaal pogingen aangewend om mejufvr. Titiens te engage ren. De beroemde zangeres vordert eene som som van 90, 000 fl, en eene vacantie van onderscheidene maanden per jaar. Te Venetië zijnwat sedert menschengeheugenis niet gebeurdede grachten bevroren. De gondeliers zijn dien ten gevolge voor de eerste maal in hun leven door de natuur van hun broodwinning beroofd. Een wetenschappelijk Duitsch blad deelt mede dat Dr. Grusselbak te Upsala eene kleine slang bezit, die versteend en koud als marmer, in eenige minuten door middel van een prikkelend vocht, door den scheikundige bereid, even vlug wordt al ze was, 10 jaren geleden toen ze werd ge vangen. G. heeft alzoo het middel gevonden, om eene slang naar goeddunken te doen verstijven. Deze outdek- kiug zou misschien nieuw licht kunnen verspreiden over de sprookjes omtrent de slangenbezweerders uit den ouden tijd. Het middel van Dr. G. moet bestaan in eene trapsgewijze afkoeliug van de atmospheer, waardoor eene verstijving te weeg wordt gebragt, die het dierlijk organisme ongestoord laat. Dr. G. heeft zijne inderdaad merkwaardige ontdekking aan het Zweedsche gouvernement medegedeeld en aangebo den haar toe te passen op een ter dood veroordeeldedien hij dan een of twee jaren in den toestand van schijndoode zou doen verkeeren. Ofschoon de Zweedsche geleerde het niet heeft aangegevenzou welligt zijne ontdekking ook nut tig kunnen worden aaugewend in tuchthuizen enz., waar door de begrooting der departementen van justitie eene aanzienlijke vermindering op de kosten van onderhoud en toezigt van gevangenissen zouden kunnen ondergaan. Nu de Zweedsche storthing toch bijeenkomt zou het mogelijk zijn dat eerlang de aandacht van den minister van justitie tc Stokholm op deze nieuwe overwinning der scheikunde wierd gevestigd. Heden Vrijdagden 5 Februarij 1864. EFFECTEN Beurs vau Zonden Parijs W«enen h v Berlijn Frankfort n AMSTERDAM veel handel en hooger. 'Zeer willig, Engelsche consols L °/0 hooger. 5*/o 5°/o 6°/o 5°/o 5°/o Metalliek (oude) Yereenigde Staten van Noord-Amerika Yereenigde Staten Russische Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico 11°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/0 Venezuela 551 64 68» 7. 20". 35 71 J 'TV Ct. 44f 7o NARKTBERIGTEN. PURM ERENDE 2 Februarij. Aangevoerd 51 Runderen, handel flaauw. 34 Vette Kalveren, handel vlug 75 a 95 ct. per Ned, (g. 68 Nuchtere Kalveren, handel vlug, f5 a 15. 13 Magere Varkens fl] a 16 en 39 Biggen f3 a 5.50, handel matig vlug. 24 Vette Varkens 42 k 45 ct. per Ned. (5. Handel vlug. 270 Schapen en Lammerenhandel matig vlug. Kip-Eijeren f3.50 per 100 stuks. Boter fl.10 a 1.20 per Ned. ffi. 54 stapels Kleine Kaas f28.25 per 50 Ned. ffi. SCHAGEN 4 Februarij. Vette Gelde Koeijen f180 a 220. Kalf Koeijen f95 a 110. 6 Nucht.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2