stellenmaar dringt er andermaal op aan dat eerst de vroe gere besluiten worden uitgevoerd, of als men inziet dat ze verkeerd zijndat ze dan worden ingetrokken. De heer Maalsteed vraagt of de te maken brug van zoo groote afmeting moet worden, dat die op ƒ30,000 geraamd wordt. De Voorzitter zegt dat die som als maximum is aangenomen en dat het niet alleen de brug ismaar dat er welligt meer dere werken van verbonden zijn. De heer de Breuk zegt tegen eene kostbare brug te zijn, aan den ingang der gemeente; volgens sprekers gevoelen kan daaraan alles wat tot sieraad strektvermeden wordenen moet alleen deugdelijkheid beoogd worden. Het voorstel wordt in omvraag gebragt, om zich tot de Ged. Staten te wenden, ter bekoming van de goedkeuring om op de voorgestelde wijze over eene som van ƒ16,300 te mogen beschikken. Wordt met 11 tegen 2 stemmen aange nomen. Tegen de heeren van Strijen en de Breuk. De Voorzitter stelt voor om op advies van de onderhouds- commissie, zich tot den Minister van Binnenl. Zaken te wen den, met verzoek om het Heldersche kanaal in het bassin te doen uitloopenen tevens dat de in- en uitvaart van bedoeld kanaal moge geschieden door een gedeelte van het bassin en de door het Rijk te maken brug. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 3.) Mededeeling van ingekomen stukken. Een jaarlijksch verslag van de Plaatselijke teekenschool dat als gunstig kan worden beschouwd. Voor kennisgeving aangenomen. Niemand het woord verlangende wordt de vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT. De toestand in Sleeswijk-Holstein schijnt voor het oogen- blik stationair. De laatste berigteu van daar behelzen geen belangrijk nieuws, het zijn alle herhalingen en aanvullingen van het vroegere vermeldde. De troepen mogen echter wel eenige dagen rust hebben want ofschoon de strijd kort heeft geduurd, is er hevig ge vochten. De Denen moesten wijken, maar zij hebben zich als geduchte vijanden gedragenen warende Oostenrijksche troepen waard. Oostenrijk had keurbenden gezonden. De verliezen zijn aan beide zijden zwaar, en beloopeu stellig eenige duizendenvoor Daunewirke bij Idstedt en Oversee zijn telkens honderden aan beide zijden gevallen. Tot laden en schieten had men geen tijd; het ging er met de bajonet maar op in. En wat zullen die moordtooneelen uitwerken? Van weerzijden zullen ze tot volharding wekken, om daarna zoo men een algemeen-worden van den oorlog kan voorkomen, door den loop der omstandigheden en de werking der diplo matie eene schikking in 't leven te roepen, die ten slotte nog niemand voldoet en menig punt onbeslist laat. Zulk een uitslag is zeker het waarschijnlijkst. Voor 't oogenhlik echter wil Denemarken den strijd vol houden even als men dit in Duitschland wil. De Constitutionnel bevat een artikel van den heer de Limyrac, waarin deze betoogt dat de ontruiming van de Daunewirke door de Deensche troepen slechts kan strekken tot verlenging van den oorlog. Het blad vreest tevens dat de nu te ontstane moeijelijkheden van een anderen aard zullen zijn dan die, welke vóór den oorlog zich opdeden. De grondslag, waarop toen de onderhandelingen konden worden gevoerd, bestaat toch thans niet meer; en daarom voorziet het ministricele blad de mogelijkheid van groote moeijelijkheden en verwikkelingen. Aangaande de Poolsche aangelegenheden, verneemt men dat het Warschauwer regeringsorgaan eene circulaire bekend maakt, waarbij vrijstelling wordt beloofd aan de opstande lingen, die zich vrijwillig overgeven; die ongewapend worden gevat zullen waarborgen behoeven van wege de autoriteiten hunner gemeentende overigen zullen gedeporteerd worden, totdat de rust is hersteld. ITIETTTrSTIJDIUSBm. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 12 Februarij 1864. Naar wij vernemen zal de hoofd-ingenieur der marine alhier, de heer P. A. Bruijn, met 1 Mei a. s., gepensionueerd en vervangen worden door den ingenieur der marine le kl. te Amsterdam, A. J. H. Beeloo. Zr. Ms. transportschip Heldinis gisteren uit het drooge dok gelaten en heden wordt daarin opgenomen Zr. Ms. fregat 2° kl. Holland, om verder te worden afgetimmerd. Aangaande de bestemming van dien bodem is nog niets met zekerheid bekend; waarschijnlijk wordt hij uitgerust voor wachtschip te Soerabaija. Men meldt ons van Oud-Carspel dd. 8 Februarij 11. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft het Provinciaal Collegie van Toezigt een schrijven aan 't kerkbestuur te Oud-Carspel gerigt, waarin kennis gegeven wordt, dat aan eene commissie uit zijn midden is opgedragenmet kerk voogden der Hervormde gemeente van Oud-Carspel eene conferentie te houden, op den 11 Februarij, ten einde de kerkelijke belangen te bespreken. Die conferentie zal te Oud-Carspel zelve plaats hebben, terwijl bedoeld schrijven ook de uitnoodiging bevat, om het archief der kerkelijke administratie ter beschikking der commissie te stellen. Het meerdere licht, 'twelk daardoor in de bekende zaak van Groenvelt's administratie te Oud-Carspel zal worden verspreid, zal aan veler nieuwsgierigheid en belangstelling welkom zijn. Men schrijft uit Vlissingen 7 F'ebr. Ook de raad dezer gemeente heeft besloten zich bij adres tot de beide Kamers der Staten-Generaal te wendenter mededeeling van de bezwaren die ook bij baar bestaan tegen het ontwerp van wet tot wijziging van sommige artikelen der gemeente wet, betreffende het belastingstelsel. Men schrijft uit Assen 7 Febr. Op last van de ju stitie is gister te Anloo een kinderlijkje opgegraven't welk in de maand Januarij II. aldaar is ter aarde besteld. De zaak komt hoofdzakelijk hierop nederDe ouders wonen buiten het gehucht Gasteren in een hol of spelonk. Op den 15 der vorige maand bezweek eensklap dit kindwaarna de man J. A.zijne vrouw verliet. Een paar dagen geleden begaf zich de vrouw naar den burgemeester te Vries om ouderstand, hem tevens verzoekende maatregelen te willen nemen tegen verdere mishandeling van haren mandie terug was gekeerd. Tevens verhaalde zij veel van haar ongelukkig huwelijksleven en gaf te kennen, dat het kind door haren man was gesmoord Deze ontkent de misdaad gepleegd te hebben. Het lijkje zal door deskundigen onderzocht worden. Volgens het laatste Dingsdagsche bulletin van het Parijsche observatorium, is Zondag en Maandag bijna in gansch Europa sneeuw gevallen. Het sneeuwde in geheel Frankrijk, zoowel als te Weenen, Turijn, Rome, Bilbao (Spauje), BrusselBerlijn enz. ^ngi^onöen ^tuïthen. De Bedactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Na onbegeerde rust van eenige weken, hoop ik aanstaanden Maandag 15 Febr., op den gewonen tijd, mijne historische voordragten te hervatten, en die, zoo het publiek ze waardig keurt gehoord te worden, om de 8 dagen voort te zetten. De jongste gebeurtenissen voeren mij naar Denemarken, en ik wil uit de geschiedenis van dat volk een paar tafereelen voor dragen het eerste waarin een revolutionair koning optreedt, ook in Nederland niet onbekendhet andere zal het lot ver- melden van eenen staatsman en eene koningindat menige roman in verrassende uitkomsten achter zich laat. J. H. SONSTRAL. Niemand zal het met den schrijver der on derstaande rege len in twijfel trekken dat de burgerstand gebukt gaat onder drukkende belastingendaartegen evenwel te reclamerenis vechten tegen de bierkaaidat behoort tot die zakenwaarbij men moet redeneren enbetalen. Maar er zijn buitendien zoovele andere belastingen die ons kwellen, en die wel niet zoo direct, dan toch indirect ver- pligtend zijn. Ik heb hier niet op het oog de aalmoezen-belasting, die ons, in spijt der bedelaarswetdoor een heir van meestal luije bedelaars, dagelijks van den vroegen morgen tot den laten avond wordt opgelegdof ook niet die geprïviligeerde bedelaars die met een nbrieffie van den domenie of van den wijkmeester" gewapendmet vrij wat driestheid onder het aanheffen der vaak leugenachtigste jeremiaden, onze huizen bestormenal verder bedoel ik niet die telkens terugkeerende buscollekten voor ongelukkige Urker- of Marker- visschers die hun oud en wrakkig vaartuigonder de noodlottigste om standigheden, bij hemelsch mooi weêr, hebben verloren; immers die menschen moeten toch weder eene nieuwe schuit hebben, en bedrog of opligt erij kan daarbij niet plaats hebben; want de schipper wordt begeleid door een policie-man, ge wapend met stok en degen, die, na eerst de sterkte van uwen huisbel op de proef gesteld te hebben, u de bus onder den neus duwt, met den forschen uitroepekelekte voor een Urker visker die zijn skuit verloren heit." Ook wil ik hier niet gewagen van de wekelijkschemaan- delijksche ofdriemaandelijksche collecten, die, al naar gelang van uwe geloofsbelijdenis, ook zelfs voor de Heidenen buiten ons Vaderlandvan uw worden gevraagdook spreek ik niet van de tallooze inteekeningslijsten voor armoedige huisn-ezm- nen, enz., enz.; dat alles wil ik liefst rangschikken onder de werken van barmhartigheid maar ik bedoel eene andere be lasting te drukkender en te grievenderomdat onze eigene kinderen daarvan den omslag maken en er de onverbiddelijke executeurs van zijn het is het meer en meer in gebruik ra ken van cadeaux aan onderwijzers, onderwijzeressen, naai en breijuffers, muzijk- en dansmeesters, in een woord, aan allen die met de geestelijke en maatschappelijke leiding onzer kinderen belast zyn. Stel u voor een huisvader uit den fatsoenlijken burger- stad, wiens grootste rijkdom bestaat in een tal van lieve kin dertjes en die hij allen zoo gaarne eenzooveel mo»elijk goeden stand in de maatschappij zag innemen; hij zendt zijn jongen naar de fransehe schoolmaar zietnog maar weinige dagen heeft deze de school bezocht of hij stormt op zekeren

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2