BURGERLIJKE STA1VD DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM ADVERTENTIE i\. dag uwe woning binnen met den blijden uitroep: "Mesjeu is over drie of vier weken jarig, de secondant heeft ons voor gesteld om, even als ieder jaar, een fraai geschenk te geven." De secondant zal met de grootste voorzigtigheidwant Mesjeu mag er niets van weten aan mevrouw het plan van de jongens meêdeelen en te weten zien te komen, waarmeê men, met het oog op de vroegere cadeaux, Mesjeu het beste kan verrassen. Zoo kiesch mogelijk adviseert mevrouw. Het meubelstuk of ornament wordt bepaald, en de hoofdelijke omslag vastgesteld uw zoon komt op nieuw thuismet de vrolijke boodschap: Vader, we geven dit of dat en het kost maar een gulden de persoon." Er zijn er wel die meer geven, maar dat zijn de vermogendsten en die hebben dan ook het voorregt om meê te gaan als het present gekocht wordt. Zoo lang ge nu die gulden niet hebt afgedokt hebt ge geen rust meeraan afdingen valt ook niet te denkenwant de zoons van A en B geven ook een gulden en men dient tegenover die lui toch zijn "fatsoen" te houdenen bovendienMesjeu geeft een »pretje"en een middagtje nvrij-afDoordat laatste - vrij af - voelt ge u overwonnen en ge offert den lieven gulden die ge soms zoo uitnemend in uwe huishouding had kunnen ge bruiken. Zij die slechts 50 of 75 ets. konden of durfden bij dragen, kunnen er zeker van zijn dat ze op het »pretje" evenveel hebben in te brengen als een burgerman op ze kere concerten, alwaar men hem slechts lid maakte om zijne contributie. Eindelijk komt de lang verwachtte dag van het pretje", het kostbaar presentwaarmeê Mesjeu te meer is verrast omdat hij er niets van wistwordt uitgereikter wordt ge trakteerd op suikelaai-melk en koek en eindelijk komt de lieve jeugd thuisvaak met gescheurde kleêren een verstuikt been, door het springen naar een hooghangende kantkoek, (gymnastie) of iets anders, om verder van het u zoo aange name vrij-af te gaan profiteren. Naauwelijks is die storm overgewaaid of zoonlief komt na verloop van eenige dagenin huis vliegenmet den luiden uitroep»heden middag en morgen misschien geen school Mesjeu's vrouw leidt in de kraam". Daarmeê hebt ge vrede; maar een paar dagen daarna komt diezelfde lieveling thuis met het vrolijke berigt: »de secondant en de oudste jongens hebben het plan om aan de kraamvrouw eene prachtige taart te vereeren en om in dien taartals surprise't een of ander gouden of zilveren ornament te laten bakken", ge maakt bedenkingen maar 't baat niet. Toevallig verkeert ook uwe dierbare wederhelft in eene inte ressante positieen ge zit vaak met de handen in het haarhoe ge den niet te bezweren storm zult doorstaan. Maar »'t zijn maar drie kwartjes", zegt uw zoon, en met een diepen zucht stapt ge er over heen, om van het lastige gemaal van dien jongen af te zijn, en om uw "fatsoen" te houden. Daar komt de volgende maand uw dochtertje thuis van de fransche schoolmet de blijmare dat Mamsel over drie of vier weken jarig is, en dat men, met gemeen overleg van de secondante, een fraai geschenk zal koopen. 'tIs dezelfde his torie als met uwen zoonbehalve dat de omslag hier door gaans twee kwartjes hooger is, behoudens nog soms een paar stuivers voor groen maken en andere onvoorziene uitgaven; enfin: »kom je over den hond dan kom je over zijn staart". Eene grootere dochter komt weêr later thuismet het be rigt dat de naai-jufvrouw jarig wordt en dat de naaikippen gezamenlijk een present willen geven 't is al weêr van 't zelfde laken een pak, en daar vliegt al weêr een gulden. Nog zijt ge er niet van af, ge hebt er ook een paar op het "Metresse-schooltje"; die Metres wordt ook jarig, en voor haar wordt het ook St. Nicolaas en vermits onze kleinen nog niet zoo vlug van begrip zijn al3 de oudenis Metres zoo voorkomend om aan de kleinen de boodschap naar huis, op het hart te drukken, dat zij den volgenden dag jarig is of dat het St. Nicolaas wordt, en dat zij dan optuutjes-melk en koek trakteert. Au bon entendeur salut, ge vat den kneep en ge geeft een geschenk aan de verzorgster uwer lieve kleinen, 'tzij eenig vrouwelijk kleedingstuk of iets dergelijks, want geld neemt Metres niet aanen met St. Nicolaas geeft ge een fiksche »spikkelaaze vrijer of een beketletter"die uwe eigene kinderen dikwijls met begeerige oogen zien wegdragenmaar wat moet men doen om zijn "fatsoen" en goeden naam te bewaren't is maar eens Sinterklaas in het jaar. Weer een andere zoon of dochter wordt aangenomen als lid maat van de kerkge steekt ze van top tot teenen in nieuwe todden't geen u al heel wat geld kost. De eerste plegtige dag loopt af met een fooitje aan de meid, die met geopende hand aan de deur staat, en er dikwijls op gehuurd wordt; maar eindelijk wanneer de groote dag voorbij iskomt eerst het hinkende paard achteraan »een present voor den Dominé of den Catechiseermeester", en dat hangt er dikwijls ongemakkelijk inmaar iedereen doet 'tdus in 's He mels naammaar weêr over de brugwant wat zouden er 4e mensehen en de wereld van zeggen als je niets gaaft. En hoezeer ik nu die menschen volstrekt niet misgun, dat zij zoo van lieverlede in het bezit komen van een dikwijls zeer fraai en kostbaar ameublementwil ik eigenlijk maar zeggen dat aan die voorwerpen vaak menige stille zucht kleeft, meer wel dan men oppervlakkig zou vermoeden, en dat het daarom vooral wenschelijk ware dat men dat misbruik maar afschafte; immers als blijk van achting zal men het toch wel niet willen doen voorkomen; neen daarvoor is de han deling te geforceerd. Wenschelijk ware het dat godsdienst-leeraars en onderwij zers er zeiven een einde aan maakten. Het is beneden hunne waardigheiddat zij even als een kruijer en koetsierde hand zouden ophouden tot het ontvangen van eene fooi, wanneer zij een vrachtje gedaan hebben, waarvoor zij immers hun loon ontvangen. Alkmaar 1864. Een burgermanvader van vele kindertjes. Yaa 1 11 Februarij 1864. ONDERTROUWD: Gcene. GEHUWD Sijbrand Koningzeeman en Guuvtje Dijkerweduwe van Gerrit Tuinder, Zacharias Graaf, metselaar, weduwnaar van Trijntje Rijk en Antjc Dijker. GEBOREN Aaltjed. van Cornelis Visser en Antje Plaatsman. Maartenz. van Krijn Ihrman en Martientje den Bleijker. Jacohz. van Arie Vonk en Dieuwertje Drijver. Cornelis z. van Pieter Burger en Erouwtje Brouwer. Arisz. van Aris Eelman en Grietje Bakker. Jolianna Sussauna Gerarda, d. van Theodorus Meijer en Susanna Gerarda Plinterman. Dirkje d. van Dirk den Braven en Jannetje Hoogheid. OVERLEDEN Dirk Kistemanoud 4 jaren. Lucas Schagenoud 7 maanden. Gerrit Schraag oud 8 jaren. Trijntje Zuidewindoud 5 jaren. Anije Zoetelief, weduwe Poppe van H eerwaarden oud 67 jaren. Christiaau van Schorenberggehuwd met Neeltje Mossel, oud 78 jaren. Uiltje Vermeulen oud 3 maanden. M A I! K T B E lï I G T E N. PURMERENDE 9 Febuarij. Kleine Kaas f 28.Middelbare f 80.50. Aangevoerd 35 stapels Kleine Kaas3 Middelbare. Boter. Van f 1.10 tol 1.20 per Ned. fg. Gemiddeld f 1.15. per Ned. f§. Aangevoerd 29 Runderen. Handel vlug. 47 Vette Kalveren. Handel vlugde prijs was van 75 tot 90 ets. per Ned. f§. 124 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f4 tot 15 per stuk. Handel stug. 6 Magere Varkens, van f 11 tot 16, en 44 Biggen, van f3.tot 5.50. Handel matig vlug. 25 Vette Varkens. De prijs was van 40 tot 46 ct. per Ned. ffl. Handel vlug. 253 Schapen en Lammeren. Handel vlug. Kip-Eijeren f 3.25 per 100 stuks. Verleden Diugsdag zijn ter waag gewogen 46 stapels Kaas wegende 11543 Ned. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f28.25 per 50 Ned. fg. Aangevoerd: 504 Ned. Q?. Boter. SCHAGEN 11 Februarij. 16 Nuchtere Kalveren f 4 a 8. 8 Bokken en Geiten fl.50 a 3. 6 Magere Varkens f8 a 16. 43 Biggen f4 a 7. Konijnen 15 a 50 ct. Kippen 50 a 130 ct. Eenden 50 a 110 ct. Duiven 15 a 30 ct. Boter 85 ct. per kop of f 1.13 per Ned. fg. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. fg. Ruim 4000 Kip-Eijeren f2.50 a 2.70 per 100 stuks. Eend- Eijeren weinig ter markt aangevoerd. LONDEN 11 Februarij. Ter Veemarktwaren aangevoerd: 890 Runderen; 93580 Schapen en Lammeren; 316 Kalveren; 120 Zwijnen. Prijzen: Beste Runderen 5/ Kalveren 5/8.' Heden Vrijdagden 12 Februarij 1864. EFFECTEN Beurs van Londen Hooger. Parijs Iets Lager. n Wtenen J Berlijn Hooger. Frankfort AMSTERDAM. 5 °/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 5 °/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/Mexico H°/o uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/o Venezuela 7o 201 36TV Ct. «i °l o 23J- Dingsdag 16 Februarij vertrekt van hier de Oost-Indische landmail via Southampton. Heden overleed ons ig geliefd Kindje, GE- 'RARDUS FRANCISCUS CHRISTIAANin den ouderdom van 20 maanden. Nieuioediep, 11 Februarij 1864. F. LOUW, C. J. LOUW LEIJER. Algemeene kennisgeving. Die iets te vorderen hebben van - of verschuldigd zijn aan de nalatenschap vau Mejufvrouw JOHANNA SPIGT, Weduwe den Heer NAPOLEON VENNIX, de Leerlooijers- Ajfaire hebbende uitgeoefend, in leven wonende te Nieuwediep, gemeente Helderen aldaar onlangs over leden worden verzocht daarvan OPGAAF of BETALING te doen ten kantore van den No taris B. WERENDLIJN SMIT, te Heldervóór ultimo Februarij eerstkomende. J. GRAAT, Executeur.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3