urxEU'TriS'PïJDXwS'^ïT. aan te nemen; gelukkig melden de laatste berigten dat de troepen tegenorder hebben ontvangenop hunne schreden zijn teruggekeerd en Jutland weder hebben ontruimd. Het is dau ook eene gebeurtenis van zooveel gewigt, dat men teregt de grootste verwikkelingen ten gevolge daarvan te gemoet zag. Frankrijk en Engeland zoudenmag meu nog aan hunne verklaringen geloof' slaanterstond hebben geïn tervenieerd en het berigt bragt dan ook eene groote sensatie te Londen en Parijs te weeg. Men verdiepte zich in gis singen wat die beweging te beteekenen had, omdat de vij andelijke troepenin plaats van den marsch voort te zetten, terstond weder hald hielden. Al zeer spoedig bleek het dat de verbonden mogendheden zeiven geen kennis van die gebeurtenis droegen. Het ka binet van Weenen telegrafeerde aan dat van Berlijn wat die beweging te beduiden had en het Pruisische gouvernement verklaarde evenmin als het Osstenrijksciie last gegeven te hebben tot het overschrijden der Jutlandsche grenzen. De Veldmaarschalk von Wrangel schijnt alzoo op eigen verant woordelijk die krijgsbeweging te hebben uitgevoerd, waar schijnlijk zich sterk gevoelende door de tegenwoordigheid der Pruisische prinsen en hooge adelijkenen wetende dat de jonkerpartij op dit oogenblik toch alles vermag in Pruisen. Omtrent de geruchten, welke van de postering van een Fransch legerkorps aan den Rijn melding maaktenverneemt men thans nader dat sedert geruimen tijd alle toebereidselen gemaakt wordenom binnen twee a drie dagen 50,000 man aan den Rijn te hebben; in even korten tijd kunnen 50,000 man aan de Belgische grenzen staan. De organisatie dezer beide legerkorpsen is sedert geruimen tijd voltooid, terwijl de militaire kommandementen te Rijssel en Nancy zullen worden gevestigd. De nieuwe organisatie van het Fransche leger is overigens van dien aard, dat binnen 8 a 11 dagen uiterlijk een leger van 200,000 man, onverschillig op welke grenzen, kan worden vereenigd. Koning Victor Emanuel, die zich te Milaan over het al gemeen weinig heeft uitgelatenheeft echtervolgens ge- loofswaardige berigten, eenige opmerkenswaardige woorden aan de geestelijkheid gerigt/'Ik weet," zeide hij, "dat men het gerucht verspreid heeft, dat ik met het hof van Rome niet op vriendschappelijken voet stonddoch ik kan u ver zekeren, dat dit onwaar is. Mijne betrekkingen met den Paus, van wien ik nog in het afgeloopen jaar bij gelegen heid van het huwelijk mijner dochter bewijzen van toege negenheid ontvingzijn zeer goed. Behalve de uitnoodi- ging die hij mij gedaan heeft om hem te bezoeken, sta ik in briefwisseling met hem eu koester ik de levendige hoop dat. de tijd niet ver meer af is, waarop alle staatkundige geschillen tusschen ons zullen zijn geregeld." Uit Polen verneemt men het volgende: In den nacht van den 18den op den lödpn Februarij hfbben de insurgenten in de nabijheid van Wloclawek een goederentrein op den spoorweg in de lucht doen vliegen; 16 wagons zijn dientengevolge met al wat zij inhielden, vernield. Den anderen morgen hebben de insurgenten in de nabij heid van Lazy de rails van den spoorweg opgebroken, ten gevolge waarvan een passagierstrein verongelukt is. De insurgenten hebben tevens een inval in de stad Czersk gedaan eu zich aldaar van de gemeentekas meester gemaakt. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 23 Februarij 1864. Gisteren is voor de eerste maal een der windsignalen feitelijk in werking getreden. Gedurende den geheelen dag heeft van de groote ra van het wachtschip alhierde zwarte zeildoeksche bol gehangendie op eenigen afstand zich voordeed als eene zwarte schijf. De beteekenis daarvan is, zoo als wij in een vorig nommer hebben vermeld, dat westelijke winden worden verwacht. Ofschoon de vischvangst door het onstuimige weêr, in den laatsten tijd voor de kleine visschers niet voordeelig is, daar deze niet in zee konden steken, komen van tijd tot tijd eenige Maassche vischsloepen hier binnen, welke hooge prijzen bedingeif; voor de nog levende kabeljaauw f 3.75 a f4.00 en voor de doode f 1.50 a 1.75, welke als naar gewoonte door Amsterdamsche kooplieden worden afgemijnd. Vrijdag avond kwam in deze haven als bijlegger bin nen de Engelsche stoomboot Forth, van Londen. Aan boord dier boot bevond zich eene prachtige leeuwin, bestemd voor Hamburg. De heer J. P. Mond, proponent te 's Gravenhage, heeft het op hem uitgebragte beroep naar de Evangelisch-Lu- thersche Gemeente alhier, aangenomen. -De communicatie tusschen verschillende plaatsen aan de Zuiderzee is door de laatste vorst weder gestremd zoodat vele vaartuigen die hunne haven verlaten hadden daarin weder terug moesten keeren zonder andere havens te kunnen bereiken. De stoomboot Minister Thorbecke met stukgoederen van Hul naar Zwol bestemd, werd op de hoogte van Stavoren door de vele massa's ijs genoodzaakt terug te keeren en al hier binnen te ioopen; zoomede de tjalk Drie Gebroeders met vette ossen van Groningen naar Amsterdam be stemd, welke op de hoogte van Enkhuizen van koers moest veranderen om niet tusschen het ijs bezet te rakenis hier binnengeloopen om door het Groot N. II. kanaal naar Amsterdam op te varen. De Staatscourant bevat eene oproeping tot een ver gelijkend examen van jongelieden die als machinist-leerling 2" kl. wenschen te worden aangenomen. Er kunnen 6 jonge lieden als zoodanig geplaatst worden. Naar men verneemt zal de machinist le kl. A. W. C. G. Kamerling, thans belast met de instructie der machinist leerlingen aan 's rijks werf te Hellevoetsluis, met 1 Mei op non-activiteit worden gesteld. Tn de Berliner Böesen-Zeitung komt het volgende berigt voor, uit Kiel dd. 15 dezer: //Een Nederlansch stoomschip Gouverneur van EwijJcvan Korsör naar Kiel bestemd, en met haver geladen, is door Deensche oorlogschepen naar Kopenhagen opgebragt". Ook meldt meu van goed ingelichte zijde uit Amster dam dat op de beurs aldaar groote ongerustheid heerscht over negen a tien Oost-Indische ladingen, die te Amsterdam verzekerd zijn en met Duitsche schepen en één met een Deensch schip verwacht worden. Ofschoon al die ladingen Nederlandsch eigendom zijnis men te Amsterdam zeer bezorgd, dat de vaartuigen zullen worden opgebragt. Volgens eene correspondentie uit 's Hage, in den Précurseur ff Anvers voorkomende, zou aan den Nederland- schen gezant bij het hof van St. Petersburg, baron Gevers, de portefeuille van buitenlandsche zaken zijn aangeboden en deze zich bereid verklaard hebbendie aan te nemen. -Bij den gemeenteraad van Amsterdam is ingekomen een voorstel van B. W., tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, tegen het ontwerp tot verandering van de gemeentewet, voor zooveel betreft de plaatselijke- bslastingen. In Amsterdam zou het vervangen van de accijnsen op de brandstoffen en de boter door 50 opcenten op het personeel, een te kort van 2j- ton doen ontstaan. Z. M. heeft aan den soldaat H. Grishaver, die tot de straffe des doods met de kogel was veroordeeld eu te Haar lem gedetineerd is, gratie van de doodstraf verleenden die straf verwisseld in löjarige kruiwagenstraf, met vervallen verklaring van den militairen stand. Naar men verneemt, zal eerstdaags bij liet wapen der artillerie eene groote promotie plaats hebben. - Op de Botermarkt te Alkmaar van 20 dezer, zij we der 2 landlieden beboet wegens boter van te weinig gewigt, de een voor tien en de ander voor twee koppen. Naar aanleiding van een gesprek van eenige kinderen te Schiedam zond een lid van het schooltoezigt, namens de Schiedamsche schooljeugd, een telegram aan Z. M. den Ko- niug, behelzende een gelukwensch bij gelegenheid van H. D. verjaardag. Een paar uur later kwam daarop het volgende telegram terug, dat aan de kinderen van alle scholen is medegedeeld. Gelieve de schooljeugd van Schiedam, namens den Koning, te bedanken voor het telegram, waarvoor Z. M. zeer gevoe lig is geweest. De Adjudant van Dienst, Dumonceau. Jl. Zaturdag middag is in de ijzerfabriek bij Aberdare in Engeland de stoomketel gesprongenwaardoor 9 arbeiders gedood en verscheiden anderen gekwetst werden de fabriek is iu een puinhoop verkeerd. Van een station aan den boven-Mississippi wordt ge- meldt, dat men in Jan. 11. in het verkeer tusschen beide oevers voorzag door eeu spoorweg, dien men over het ijs gelegd had. Volgens de Amerikaansche dagbladen is er in de maand October 1863 te Bluchill in den staat Maine eene fabriek iii werking gelreden voor ingemaakt rundvleesch. Dagelijks moeten daar 12 tot 15 vette ossen worden geslagt en het vleesch in stukken van 4 pond verdeeldin tinnen bussen met toegevoegd zout en ppper worden gepakt, deze digt gesoldeerd en 6 uren achtereen in stoom gekookt. De voortbrengselen dezer fabriek zijn voor het grootste ge deelte voor de Amerikaansche vloot bestemd.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2