3tnge50nöcn JitithHen. BURGERLIJKE ST.4XD DER GEHEIME TEXEL. TELEGRAM. vonden werden. Een paar uur later werden Imperatori Maspoli (dit is een valsche naam, zijnde zijn ware naam Scagli- oni) gevangen genomen. Aanvankelijk trachtten allen te loochenen, maar weldra kwamen zij achtereenvolgens tot bekentenis. Het eerst ging Greco daartoe over. Uit diens verklaringenwaarmede later zijne drie medepligtigen zich ten volle hebben vereenigd, blijkt, dat Mazzini de wezenlijke ziel der zamenzwering is. Hierbij wordt in de acte van beschuldiging herinnerd dat Mazzini reeds eenmaal, namelijk 3 Sept. 1857, als zamenzweerder bij verstek is veroordeeld door het Hof van Assises der Seine, nadat zijne medepligtigheid aan een complot tegen den Keizer bewezen was. Na de mislukking van dien aanslag had hij dan ook verklaard, »dat hij nu weêr van voren af aan moest be ginnen." Om zijne plannen ten aanzien eener uitgebreide re volutionaire beweging ten uitvoer te brengenstelde hij zich toen o. a. met Greco in betrekking, wien hij reeds dadelijk tot uitvoerder van een nieuwen aanslag op 's Keizers leven bestemde. In April 1863 werden te Lugano alle plannen be trekkelijk deze zaak tussclien Mazzini en Greco vastgesteld, er werd besloten dat Greco zich in het begin van Mei naar Parijs zou begeven. Vóór zijn vertrek overhandigde Mazzini aan Greco een eigenhandig geschreven sleutel voor eene ge heime correspondentie waarin allerlei onbeduidende volzinnen de eene of andere beteekenistot den aanslag in verband staande, hadden. Ook voorzag hij hem van alle noodige in- structiën nopens de maatregelen van uitvoering van den moord aanslag. Bovenbedoelde sleutel voor de geheime corresponden tie, bevindt zich onder de papieren, welke bij Greco zijn in beslag genomen. Greco begaf zich daarop werkelijk naar Parijs, maar aan gezien de Keizer toen van daar afwezig was, werd schrifte lijk tusschen Greco en Mazzini overeengekomen den aanslag uit te stellen. In Julij keerde Greco naar Lugano terugwaar hij met Mazzini in voortdurende betrekking bleef. Later moest hij zich wegens de door de Zwitsersche autoriteiten tegen de Mazzinisten genomen maatregelenverwijderen en begaf zich naar Tendrizio. Daar werd alles omtrent den nieuwen aan slag tusschen hem en Mazzini geregeld. Acht dagen voor Greco's vertrek uit Lugano ontving hij van Mazzini 1300 francs; later zond deze hem uit Londen 1000 en eenigen tijd daarna nog 2000 francs. Tevens deed hij hem vele wapenen en ander moordtuig toekomen. Verder wordt in de acte van beschuldiging gemeld hoe Greco zijne medepligtigen aan zich verbond. Deze trachtten bij hunne gevangenneming aanvankelijk te loochenendat zij kennis van het voornemen tot den aanslag gedragen hadden, of betwisten de waarheid van de door Greco afgelegde ver klaringen, maar later kwamen zij tot volledige bekentenis. Wat Mazzini betreft, zijn in buitenlandsche bladen opgenomen protest tegen zijne medepligtigheid aan den aanslag kan on mogelijk opwegen tegen duidelijke en overeenstemmende ver klaringen der overige aangeklaagden en het allerminst tegen de schriftelijke bewijzenwelke men omtrent zijne deelname aan het complot in handen heeft. Uit een door regterlijke magt ingesteld onderzoek naar de bij de gevangenen gevonden wapens, is o. a. het volgende ge bleken De geladen bommen heeft men in geheel met ijzer beslagen vaten gesloten en ze toen door middel van een elec- trieken draad doen ontbranden. Het gevolg was dat zij in meer dan veertig stukken uitbarstten. Wat de dolken betreft, heeft men niet kunnen ontdekken de zelfstandigheid, welke gebezigd was om ze te vergiftigen, daar deze door vervlie- ging naofenoesr geheel verdwenen wasmen heeft echter nog o o o o o o kunnen onderscheiden eene gomachtige stof err tinnen plaatjes welke gediend hadden om het vergif aan te hechten. Op het oogenblik toen de aangeklaagden werden gevangen genomen was de uitvoering van den aanslag blijkbaar zeer nabij. Al de aangeklaagden hadden reeds hunne maatregelen genomen om Parijs binnen eenige dagen te verlaten. Op alle deze grondenwelke wij slechts bij uittreksel me- dedeelen, zijn de genoemde Greco, Trabucco, Imperatori, Angelo Scaglioni en Mazzini (laatstgenoemde is afwezig) aan geklaagd van in de jaren 1863 tot 1861 naar een tusschen hen vooraf beraamd plan eenkomplot te hebben gesmeed, dat een moordaanslag op het leven des ^Keizers ten doel had, welk komplot door eene uitgevoerde of tot een begin van uitvoering gekomen handeling is opgevolgd, welke misdaad is voorzien bij artt. 86 en 89 1 van het wetb. vanstrafregt. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Nagalm van Nederlands Jubelfeest zijner Verlossing 1813. Er heeft zich te Rotterdam in den aanvang dezes jaars eene commissie gevestigd, met het loffelijk doel, om de ge dachtenisvan Gijsbert Karel vam Hogemdorp, den grond legger van Nederlands hersteld volksbestaan en van zijn staats-bestuurwien Koning Willem 1. met den Gravelijken hoed vereerde, een standbeeld op te rigten. Zij heeft het teregt begrependat zij het nationaal gevoel te kort zou doen indien alleen hare stadgenooten dit edel werk volbragten. Juist daarom heeft zij de medewerking van het gansche volk ingeroepenen ook ter dezer plaatse eene sub-commissie benoemd om tot hetzelfde doel werkzaam te zijn. Zij heeft zich aan deze roeping niet mogen, niet willen onttrekken. Zij zou daarmede niet alleen haar eigen gevoel hebben moeten onderdrukken maar zich bovendien aan mis kenning van den dankbaren zin hunner plaatsgenooten sehul- Inimer reeds vóór de onvergetelijke November dagen des vorigen jaars werd ook hier door menigeen luide gevraagd «Wat zal er gedaan worden ter nagedachtenis van Gijsbert Karel vam Hogemdorp, die terwijl Napoleon de hoofdstad der Tsaren in vlammen zag opgaanin zijne stille studeercel op den Kneuterdijk het ontwerp eener grondwet vervaardigde die hij met Zieners blik reeds door Oranje en Nederland be zworen zag?" «Er zal hem aan de boorden van de Maas, waar hij de liefde voor Oranje met de moedermelk inzoog(*) een standbeeld worden opgerigt", antwoordden de mannen van Rotterdam. «Bravo!" zeggen de bewoners van Helders strand, «Wij zullen U helpen, onze wil en onze beurs zijn eensluidend." Goed gezegd en woordgehouden; dit is echt Hollandsch. De commissie veroorlooft zich de even Hollandsche vrijheid van U bij 't woord te vatten. Is er toch eene plaats die voordeel getrokken heeft van Nederlands herstelling zelfs boven vele andere, dan zeker is het deze; immers door Ma rine en handel is zij tot hooge bloei en welvaart gestegen. Welnu dan Plaatsgenooten, den Vaderlandschen zin dei- dankbaarheid getoonden daar Gijsbert Karel vam Ho gemdorp geene specialiteit is, zoo als b.v. Joost vam Vomdel, maar groot en klein, mannen van elke staatkundige rigtin», of kerkelijke denkwijze toebehoortstelt de commissie door U eene inteekenlijst aan te bieden, in de gelegenheid om van Uwen Nederlandschen zin te doen blijken 't zou u zeiven moeten spijtenindien uw naam gemist wierd daar waar gestaafd zal worden, dat het Nederlandsclie volk bij zijn laatste Jubelfeest inderdaad dankbaar was en nog is voor den Zegen, waartoe zoo rijkelijk is bijgedragen dooi den onvergetelijken GIJSBERT KAREL vam HOGENDORP. Helder, Februarij 1861. Namens de subcommissie voor de oprigting van een standbeeld van Gijsbert Karel vam Hoge mdorp, J. II. SONSTRAL Secretaris. Zijne moeder nas de dochter van Onne Zwier van ïlaren. Van 12 25 Februarij 1861. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. GEBORENAntje, d. van Pieter Plaatsman en Grietje Slot. Mickiel z. van Jokaunes Bernardus Ramler en Cornelia Spreeuw. Maria, d. van Jan Buis eu Tiesje Blom. Cornelis z. vau Coruelis Selser eu Geertje Duiuker. Trijntje, d. van Abraham de Ruijter en Neeltje Bruin. Coruelisz. vau Pieter Plaatsman en Naantje Bremer. Cornelis z. van i Melle Zegel en Maal tje Troost. Nanning Willemz. van Poulus Duin- ker en Johanna Maria Kikkert. Gerritz. van Coruelis Kuiper Gz. en Antje de Vries. Antjed. van Gerrit Breman en Antje Brouwer. Cornelia, d. van Cornelis Visman en Guurtje de Waard. Maartje d. Cornelis Hoogheid eu Grietje Pippeling. OVERLEDEN: Antje Krul Prsd. oud 56 jaren. Martje Tuinder weduwe vau Cornelis Dijker oud 56 jaren. Jan Klaasz. Bakker oud 5^ maand. Johanna vau Tolgeh. met Willem Huizinga oud 36 jaren Pieter Ssz. Koningoud 23 dagen. Antje Breman Gd.oud 5 uren. Jacob Bremau Gz., oud 2 jareu. Heden Vrijdagden 26 Februarij 1864. EFFECTEN Beurs van Londen u n Parijs I IVeenen j Willig. Berlijn n Frankfort AMSTERDAM. 5°/0 Metalliek (oude) 5°/o Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 5 °/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico 1 -J-°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/n Turken 2 °/0 Venezuela 64| 22f 43 o Ct. 471 24# 7» M A li K T B E K I G T E IV. SCHAGEN 25 Februarij. 4 Paarden f25 a 50. Kalf Koeijen f 100 a 110. 18 Nuchtere Kalve ren f4 a 7. 92 Overhoudersschapen f 16 a 26. 8 Bokken eu Geiten fl a 150 14 Magere Varkens f 8 a 14. 38 Biggen f4 a 6. Konijnen 15 a 50 ct. Kippen 50 a 100 ct. Eenden 40 a 100 ct. Duiveu 15 a 30 ct. Boter 87£ ct. per kop of f 1.16£ per Ned. (g. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. fg. Ruim 4000 Kip-Eijeren 2.40 a 2.50 per 100 stuks. Eend-Eijcren f 5.00 weinig ter markt aaugebragt. PURMERENDE 23 Febuarij. Kleine Kaas (Gras) f29.Dito (Hooi) f 27.50. Middelbare f 29.50. Aangevoerd 68 stapels Kleine Kaas, 17 Middelbare. Boter. Van fl.15 tot 1.25 per Ned. tg. Gemiddeld f 1.20. per Ned. tg. Aangevoerd 51 Runderen. Handel vlug. 71 Vette Kalveren. Handel levendigde prijs was vau 65 tot 85 ets. per Ned. fg.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3