verzette er ziek teu sterkste tegen. Al weggaande, zeide H. M.//Nimmer zou prins Albert zulk eene politiek goed gekeurd hebben." Met een prins die leeft te redetwisten voegde lord Palmerston zijne collega's toe//dat gaat nog aan," //maar met een dooden, dat zet ik den besten." Het dagblad Lu France noemt een bcrigtdat naar Clier- burg bevel zou zijn gezonden orn binnen den kortst moge- lijkeu tijd de gepantserde vaartuigen te wapenen, welke zich in die haven bevinden, zoodat zij omstreeks den 15 Maart zee zouden kunnen kiezen, gansch en al onjuist. Het officiële orgaan te Rome logenstraft een berigt, voorkomende in een der Milanesclie bladen volgens hetwelk koning Vietor Emmanuel in briefwisseling is met den paus. ïTIEUWSTIJDirrOElT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 4 Maart 1864. In een daartoe expresselijk bijeen geroepen vergadering van den raad, heden namiddag ten 1 ure, is besloten om zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek tot verwerpiug van het bekende wets-ontwerp tot wijziging van de gemeentewet ten opzigte van het belastingstelsel. De luit. t/z 1" kl. jhr. W. von Spengler, wordt met ultimo Maart ontheven van de betrekking van onder-equipage meester der marine bij 's rijks werf alhier, en op non-activiteit gebragt. Met 1 April treedt de luit. t/z. 1° kl. E. M. Parker "Verboom, thans non-actief, in zijne plaats. De ingenieurs der 2e kl. L. C. P. W. Yisser van 's rijks werf te Hellevoetsluisen J. C. Jansen, van 's rijks werf te Amsterdam, zullen met 1 Mei a. s. met elkander van stand plaats verwisselen. Het straffen door de wet van misdadigers zullen wij toch wel niet hebben te beschouwen als eene wraakneming der maatschappij tegen die ongelukkigendie tegen haar in oppositie zijn gekomen; maar gelooven wij in de toepassing der straf, te moeten zoeken de bedoeling tot verbetering van den misdadiger, het middel om hem tot betere inzigten te brengen en hem als zoodanig aan de maatschappij terug te geven. Wanneer wij deze zienswijze met anderen deelen, dan zijn wij de eenige niet in deze gemeente die dezer dagen de treurige ervaring hebben opgedaan dat, of onze zienswijze de regte niet is of dat ons gevangenstelsel niet aan hare bedoeling beantwoordof zoude het hier plaats gehad heb bende tot de uitzonderingen behooren; wij willen het hopen. Het feit dat wij hier op het oog hebben is, dat dezer da gen eene vrouw, tevens moeder van een talrijk gezin, alhier door de politie gearresteerd is, beschuldigd en overtuigd van diefstal, nadat zij reeds driemalen voor dergelijke euveldaad gevonnisd is en telkens gevangenisstraf ondergaan heeft. De gevangenpoort wordt thans ten vierden male voor haar ontsloten. Wij vermogen slechts hierop de aandacht te vestigen van die mannen, die zich het lot der gevangenen en hunne zedelijke verbetering tot hunne bijzondere bemoei- jingen hebben gemaakt. Wij vinden hierbij tevens gelegenheid melding te maken van eenige meerdere aanhoudingen die in de laatste dagen alhier zijn geschiedwaaruit wij het voor onze gemeente geruststellend resultaat kunnen afleiden dat het politiewezen te dezer plaatse wat activiteit en organisatie betreft, tegenwoordig menige grootere gemeente in ons land overtreft. Zoo werden hier mede op den 22 Pebruarij G. v. d. N. en op 26 Pebruarij A. v. B.H. v. A. en G. v. A., allen wegens diefstal gearresteerd. De Amsteril. Courant zegt te vernemendat in de vorige week bij de belanghebbenden de voorwaarden zijn ont vangen, waarop de Minister van Binnen]. Zaken het ver kenen der concessie zou willen voorstellen voor den Noord- hollandsch-Prieschen spoorweg, loopende van Leeuwarden, langs SneekStavoren Enkhuizen en Purmerendenaar het tolhuis aan het Y, ten oosten van de Willemsluis, en van Hoorn naar Alkmaar. Die voorwaarden moeten zoodanig zijn, dat er geen twijfel bestaat of zij zullen worden aan genomen. Uit Brouwershaven schrijft men dd. eergister, dat het Bremer barkschip Javakapitein Dehle, komende van Batavia, aldaar is binnengeloopen. Men weet, dat de Deensche oorlogsbodem Niels Duel op dit verwacht wor dende schip jagt maakte. In het Volksblad leest menDe invloed van den oorlog. De godsdienst predikt liefdede oorlog predikt haat. De menschenliefde rigt vuurtorens op om schepen te waar schuwen, zendt reddingbooten uit om schipbreukelingen tê redden, de oorlogstaktiek neemt de bakens weg, opdat de sehepen zullen stranden en de menschen zullen verdrinken. In de Engelsche zeehavens vertoevende, zijn de verwondin gen, die matrozen van een Zuider- en Noorder-Amerikaan- schen kaper elkander toebrengeneen misdrijf, buiten de haven is verwonding en moord een daad van dapperheid. De oorlog met zijn bloeddorst, is in lijnregten strijd met onze geestelijke beschaving. Het moge waar zijn dat de tijd nog verre af is, dat de zwaarden tot sikkels kunnen verslagen worden, de tijd is er reeds dat de diplomatie aan sprakelijk gesteld moet worden voor eiken oorlog, dien zij niet heeft weten te voorkomen. Vestigden wij, nu bijna een halfjaar geledende aan dacht onzer lezers op eene belangrijk? onderneming van den heer II. C. A. Campagne te Tielde uitgave namelijk van een Prachtbijbel voor alle standengaarne komen wij thans nogmaals op die uitgave terug, nu wij de 4 reeds verschenen afleveringen voor ons hebben. De platen, in deze verschillende afl. geleverd, strekken der Nederlandsche gra veerkunst allezins tot eer, en versterken ons in de reeds eenmaal uitgesproken verwachting, dat wij hier een werk voor ons hebbendat een sieraad van de huiskamer zal mo gen genoemd wordenvoor den onbegrijpelijk lagen prijs van f 7.50 ontvangt men eene keurige uitgave van den Bijbel in roijaal 4°, opgeluisterd door 40 Prachtige Staal platen niet uit buitenlandsche werken ontleendmaar uit sluitend voor dit werk door Nederlandsche meesters gegra veerd. Eene verbazende oplage van 20000 Exemplaren maakte zulk eene onderneming mogelijk. Met groot genoe gen vernemen wij dan ookdat reeds duizenden dc-ze uitgave met hunne inteekening schragen, waartoe wij verder een iedervan welken rang of stand ookmet volle gerustheid digen. Zie verder de Advertentie hierachter). Van de vier Italianen heeft alleen Scaglioni cassatie aangeteekend tegen arrest van liet Hof van Assises. E: 3B3 ÏW H*3 Naar 't Hoogdultscli, door Yerual Jr. «Weet gij, Alice, dat morgen sir Mortimer "Wijndham, den vcnetiaanselien resident Vignole als secondant ter zijde staat en zoo deze overweldigd werdvoor hem op zal treden «Sir Ralph Mortimer?" riep Alice gansch onthutst, terwijl zij de fijne smalle handjes over de borst vouwde. «Zeer zekerhernam Sousonhaar vergif druppelsgewijze aan hare nicht toedeelende om hare liefde voor hem te doo den, dien zij voor .zich zeiven niet had kunnen winnen. «Het duel," vervolgde zij, «geschiedt op het jagtkasteel van Karei Elginstone in bijzijn van vele genoodigden want de afgezant sir Ralph Mortimer is openlijk door den Branden burger beleedigd geworden." «Beleedigd?" vroeg Alice, «wat is er dan gebeurd?" «Nu, zoo als u bekend is, ontvangt thans onze koning, Jakob II, de vreemde afgezanten die hem bij zijne troonsbe klimming komen gelukwenschen. De heeren Vignole en de Brandenburger streden om den voorrang en het gelukte werkelijk den laatsten echter door list en geweld." «En Mortimer?" vroeg Alice haastig. «Gij zult wel gehoord hebben, dat de elite van den engcl- schen adel dikwijls in het verkoophuis van Misstress Both- well in de city komt, omdat de bekoorlijkheid en schoonheid dezer jonge vrouw enorm moeten zijn." «Verder, verder!" «Daar bevind zich ook de Brandenburgerjuist toen hij in een aangenaam gesprek met haar wasverschijnt sir Mor timer en moet van den reeds aanwezigen vernemen dat hij ten ontijde kwam. Met brutale 'woorden eischt Mortimer de verwijderiug van den eerstgekomene." Alice gaf een luiden gil. Souson ging rustig verder. «De Brandenburger waarschuwde Mortimer en liet Miss tress de keus over, wie van beiden zich verwijderen moest. Deze keus weigerde zij en wilde onzijdig blijven. De Bran denburger wilde niet wijken en toen sir Mortimer den degen trokwerd hijtot verwondering en het gelach der toeschou wers door den Duitscher op straat gedragen. Bevende van woede ging Mortimer naar den Italiaan en vroeg om bijstand voor het duel." Alice was bij dit verhaal als 't ware in onmagt gevallen zoodat Souson haast berouw had, door dezen genadeslag het geluk harer nicht verwoest te hebben. Eenige minuten later echter stond Alice trotsch van haren zetel op en zeide kalm doch vastberaden «Mortimer zal duelleren en wanneer hij zijne tegenpartij overwint, zoo zal zijne trouweloosheid hem vergeven worden." Na deze woorden gesproken te hebben verliet zij het ver trek, spoedde zich tot haren vader en verklaarde dezen dat zij de uitnoodiging op Elginstone Castle aangenomen had. Intusschen ging Souson het vertrek op en neêrzij had haar doel niet bereikt, zij had Alice niet van Mortimer kunnen scheiden. Zoolang Mortimer de blaauwe oogen van Alice voor zijnen hemel hield, kon zij er niet aan denken, met beteren uitslag te werken. Alice wilde hem zelfs zijne on trouw vergevenhoe zeer moest zij hem beminnen 1 Souson begon bijna te wanhopen. Den volgenden morgen zat de lord met zijne dochter in den reiswagen. Alice zag er nog schooner uit dan gewoonlijk en

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2