ter reede van Brouwershaven en andere plaatsen in ons land luiden de berigten van storm en onweder. Wel is de lucht hier dagelijks donker en buijig, vooral Woensdag waren de Maarsche buijen zeer hevig, doch de winddruk zal niet hooger zijn geweest dan ongeveer 30 kilo, echter heden neemt de wind krachtig toe en voorspellen de weerkundige waarnemingen nog steeds stormweder. Yan wege den heer P. Korf!' alhier, heeft dezer dagen in deze gemeente eene lijst gecirculeerd ter inschrijving, ten behoeve van de weduwen en weezen der bemanning van vier verongelukte sloepen van Zwarte Waal, Pernis en Middelharnisin den storm van December jl.op die lijst is geteekend voor de som van f 194.20 en buiten inteekening nog ontvangen van M. W. f 15.alzoo te zarnen f 209.20, waarvoor wij namens den heer P. Korft' de milddadige ge vers hartelijk dank zeggen. Dezer dagen is alhier een granaatkogel gevonden in een erf, achter een nieuw gebouwd huis, aan de Zuidstraat op een diepte van 3 el, terwijl men bezig was met het graven van een put. De luit. t/z. van de 2e kl. M. P. Reeringh, thans non- actief, wordt met den 1" April aanst. geplaatst op Zr. Ms., met dat tijdstip in dienst te stellen, schroefstoomschip Prinses Maria. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat bij hem, onder postmerk Helder ontvangen en in 's Rijks schat kist gestort is, eene som van ƒ1170.-(zegge: elfhon derd zeventig guldentot teruggave van door een onbekende achtereenvolgens aan het Rijk ontnomen gelden. Bij besluit van 8 Maart, No. 1. heeft Z. M. goed gevonden 1°. met ingang van 15 Maart 1864 te benoemen tot Minister van Buitenlandsche Zaken den heer Mr. E. J. J. B. Cremersthans lid der Provinciale Staten van Groningen 2°. met hetzelfde tijdstip eervol van de tijdelijke waar neming dier betrekking, onder dankbetuiging, te ontslaan den heer W. J. C. Ridder Iluyssen van Kattendijke, Minis ter van Marine. In de Arnh. Cr. leest men aangaande den nieuw be noemden minister: Yan goed ingelichte zijde wordt gemeld, dat de heer Cremers een perfect gentelman is. Hij heeft veel gereisd en daardoor relatiën aangeknoopt aan de meeste hoven op het vasteland. De nieuw benoemde Minister moet zich ge makkelijk en vlug uitdrukken in onderscheidene talen. Hij is katholiek van belijdenis. Naar men verneemt, heeft jl. Maandag voor het pro vinciaal geregtshof in Overijssel het verhoor plaats gehad van mevr. de wed. D. Pruimers, tengevolge van het door haar ingesteld hooger beroep tegen een vonnis der regtbank te Zwolle, waarbij zij uit de voogdij van haar kind is ontzet. Vroeger voor de regtbank gedagvaard tot het ondergaan van dat verhooris zij aldaar niet verschenen thans in hoo ger beroep is zij gecompareerden moet dat verhoor van half elf tot één ure geduurd hebben. Dezer dagen werd Jhr. J. Ij. C. Pompe van Meer- dervoort, officier van gez. bij Z. M. zeemagt, benoemd tot eerelid van de Société Impériale Zoölogique (T'acclimalion te Parijs, als erkenning van de groote diensten, door hem aan de wetenschappen en Eransche industrie bewezen, door het uit Japan overbrengen van eene nieuwe soort van wilden zijdewormwelke op den eikenboom in de vrije natuur leeft. De. proeven, met dezen nieuwen worm in Prankrijk geno men, hebben de beste resultaten opgeleverd en beloven eene nieuwe hoogst belangrijke tak van industrie daar te stellen. Dc zijde dezer wormen moet in pracht en kostbaarheid alle tot nu bekende, soorten verre overtreffen. Is men goed onderrigt, dan heeft Jhr. Pompe van Meer- dervoort, ook aan onze regering van deze wilde zijdeworm- eijeren ten geschenke aangeboden en komt het ons hoogst wensehelijk voor, dat het publiek ten onzent ook worde in gelicht, welke de resultaten der hier te lande genomen proeven zijn, en of onze uitgestrekte en weelderige eikeu- bosschen ook niet worden gebezigd voor deze kuituur, op dat Nederland zelf ook het voordeel zoude hebben van deze belangrijke nieuwe uitvinding, en zij niet weder geheel worde overgelaten aan onze 1'ransche naburen. Men verwacht eerstdaags de detachering van een tien tal luitenants van de artillerie en infanterie bij den gene- ralen staf van het leger, om dienst te doen bij eene nieuwe topograpische opname van de Nederlanden uit een militair oogpunt. Men deelt mede dat dc 13 pCt., die bijgepast moe ten worden voor den zich te Amsterdam bevindenden voor raad gedistilleerd, meer dan eene tonne gouds bedraagt. //Als wij," schrijft de Amsterd. Courantbelegerd worden hebben wij dus rooreerst nog aan hoerasie-viater geen gebrek." Men schrijft het volgende uit Boskoop: De Deensch- Duitsche oorlog, doet reeds in deze gemeente zijn nadee- ligen invloed bespeuren. De anders zoo belangrijke verzen ding van boomen en planten naar Denemarken en Duitschland beteekent dit jaar weinig of niets. Vele kweekers zien met vrees de toekomst te gemoet. Onze plaats die haar hoofd middel van bestaan in boomkweekerij vindten haar welvaart daaraan verschuldigd is ziet reikhalzend uit naar het oogen- blik, waarop het Sleeswijk-Holsteinsche pleit zal zijn beslist. De tegenwoordige onvrijheid der Duitsche vlag in de Oost- en Noordzeeenz. heeft aanvankelijk voor de zoo belangrijke koopvaardijvloot van Groningen reeds het gun stige gevolg gehad, dat die schepen zeer gezocht en hunne vrachtprijzen zeer gerezen zijn. Overwegende, dat lotelingen der nationale militie, die niet op den bestemden tijd aan de oproeping ter inlijving hebben voldaan, bij latere opkomst niet bij de zeemilitie toegelaten, maar bij de militie te land ingelijfd worden; en dat het zoowel in het belang der zeemilitie als in dat der zeevarenden van beroep wensehelijk is, zoodanige lote lingen niet onvoorwaardelijk van de zeemilitie uit te sluiten heeft de regering een wetsontwerp aangeboden, houdende bepalingen, dat de loteling, die zich heeft aangemeld of doen aanmelden om bij de zeemilitie te dienen, doch aan de oproeping niet heeft voldaanen in dienst moet gesteld worden, voor vier jaren bij de zeemilitie kan worden inge lijfd, tenzij het cijfer, in art. 5 der militiewet als maximum bepaald, voltallig ware. Hiervan is uitgezonderd de loteling, omtrent wien Gedep. Staten hebben beslist, dat geene om standigheden van zijn wil afhankelijk hem hebben belet aan de oproeping te voldoen. Te Beerta is het huis van Lameyer Zondag avond afgebranddit is reeds het derde huis dat van dezen man afbrandt. Hij is op nieuw, met huis en goederen, in de Adelaar verzekerd en hoopt dus ook nu het weer op te bouwen. Een huismoeder te Elburg verliet in de vorige week des avonds, voor eenige oogenblikken hare woning en liet de jongste kinderen aan het opzigt van een ander, schoon ook nog jeugdig kind over. Op het angstgeschreidat weldra tot de straat doordrong, schoten de buren toe en vonden een kind, tusschen de 2 en 3 jaren oud, op de plaat, bij een helder vlammend vuur deerlijk gehavend en gebrand. Dit is reeds het derde kind van die oudershetwelk dit jam merlijk lot treft. Voor een paar dagen was te Zutphen de politie in rep en roer, over niet meer of minder dan over een kin- moord. Men had eene meid zien loopendie angstig rond kijkende iets onder haar voorschoot droeg; na weinige oogenblikken kwam een manook al benaauwde blikken om zich slaande, naar haar toe, en nain haar een in doeken gewikkeld langwerpig pak af. De waakzame politie had het in de gaten en was op het punt van de misdadigers te betrappen, toen er plotseling een plomp in het water werd gehoord, en beiden op den loop gingen. Er werd den ge- heelen nacht gevischt, en tegen den morgen haalde men iuderdaad het corpus delicti op; de misdaad was nu duidelijk want uit de doeken ontwikkelde zicheene kruik ge- never, die de beide hardloopers gewis hadden willen smokkelen. Hamburger kooplieden hebben Engelsche stoombooten uitgerust, die in het kanaal kruisen en aan de Duitsche vaartuigendoor middel van een reusachtig bordmededee- len dat Denemarken en Duitschland in oorlog zijn. Op die wijze zijn deze handelsvaartuigen gewaarschuwd en kunnen de vereischte maatregelen nemen om het gevaar te ontsnappen. Dezer dagen is te Parijs een politic-verordening uit gevaardigd, houdende verbod aan de vrouwen om alleen in koffijhuizen te komen. Thans wordt hieraan uitvoering ge geven, hetgeeu natuurlijk komieke tooneelen en zelfs mis handeling ten gevolge heeft. Eenige dier koffijhuis-bezoekende dames hadden kinderen medegebragt, doch zelfs dat geleide werd onvoldoende geoordeeld en men zette haar buiten de deur. Men verhaalt dat voor eenige dagen keizer Napoleon in een gesprek met een hooggeplaatst persoon over de Deen- sche kwestie en Fraukrijks houding, gezegd heeft: //De toe stand is deze: Denemarken zal niet toegeven; Duitschland is te ver voorwaarts gerukt oin te kunneu teruggaan; derhalve zal ik genoodzaakt wezen tusschen beide te komen." Dat menigeen zijn eigen geluk niet kent, is onlangs te Berlijn ten duidelijkste gebleken. Bij de laatste trekking van de Pruisische loterij leening had zich de winner van het lot van 100,000 niet aangemeld. Toevallig vond men echter bij eene rivisie, dat een der beambten van eene provinciale bank het loterijbriefje van 100 daalders waarop het hoogste lot gevallen was, onder de staatspapieren gedeponeerd had, die hij als borgtogt had gegeven. Het bestuur der bank meldde hem nu, dat hij 100,000 daalders rijker was dan hij tot nog toe gemeend had.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2