Eergisteren morgen trof der Herst. Evang. Lutli. ge meente te Amsterdam een zware slagdoor het overwacht overlijden van haren leeraar, den heer Qerard Hendrik Ses- brugger. Hij werd op vijftigjarigeu leeftijd na eene korte ongesteldheid aan zijne bloedverwantentalrijke vrienden en leerlingen ontrukt. Met vrucht was hij gedurende 12 jaren in zijne gewigtige betrekking werkzaam. ïen einde bekwame ambtenaren te bekomen voor de nieuwe 5de afdeeling van de prov. griffie, waterstaat, die kraehteDs besluit van Prov. Staten zal ingesteld worden, zullen de tractemeuten hoog gesteld worden en zal er uit- zigt op pensioen zijn. Tegen een haudgeld van f150 kunnen weêr kavalle- risten en artilleristen worden aangenomen voor eene dienst- verbindtenis in Oost-Indië. Een nieuwe tak van nijverheid schijnt in de provincie Groningen in de opkomst te zijnnamelijk de robbevangst in de Noordzee. Nadat toch reeds sedert verscheidene jaren een visscher van de gemeente Eenrum gedurende 8 zomer maanden jaarlijks 2 h 300 robben heeft gevangen, die hem aan traan en vellen f1200 a f1500 opbragten, heeft hij nu een kopervast en zeer hecht betimmerd vaartuig van stapel doen loopenbestemd om daarmede de robbenvangst op grooter schaal uit te oefenen. Dat schip zal den naam dragen van de Jonge Zeehond. Eene nieuwe vinding van den Amerikaanschen inge nieur M. Thompsonbelooft zulke groote voordeelen aan de scheepvaart, dat wij het van belang achten er beknopt mel ding van te maken; te meer daar het onderzoek, door de Engelsche admiraliteit iugesteld, zeer gunstig luidt, en die vinding reeds op de werf te Greenwich toegepast wordt. In den scheepsbouw namelijk worden alle voornaamste deelen waaruit een schip bestaat, als: kiel, stevens, inhou- ten, naar de mal gekapt; die werkzaamheden vorderen veel tijd en arbeidsloon. Nu heeft Thomson eene reeks ma chines vervaardigd, waarin het ruwe hout volgens de mal bewerkt kan worden. De verschillende machines zijn zoo danig gesteld, dat zij onderling gelijkmatig werken, en iedere machine levert zijnen arbeid af, zuiverder dan men van de beste scheepmakers kan verlangen. Zoodra de machines voor de mallen gesteld zijnen in beweging worden gebragtziet men na slechts enkele uren arbeid, de verlangde deelen gereed; hier ziet men gedeel ten der kiel met zijne lasschen en boutgaten onberispelijk afgewerkt, daar verbaast u eene zuivere krommerplaat enz. enz. De scheepmakers hebben nu slechts die deelen aan te brengenen daar alle deelen op elkander passenvordert het werk in ongelooflijk korten tijd. "Volgens de opgave van de Messager du Midi, heeft men in Amerika, met behulp der werktuigen van Thompson 60 vaartuigen in eene week gebouwd, als: kotters, schooners, barken, enz., die niets te wenschen overlaten. Dat door deze vinding, buiten den spoed waarmee gebouwd wordt, nog veel wordt bezuinigd, blijkt uit de opgave dat de prijs van een kotter, op gewone wijze gebouwd, of met behulp der werktuigen van Thompson tot elkander staat als 36 tot 7. Het zal wel niet noodig zijn alle de voordeelen op te sommen die Nederland uit die vinding trekken kan; opeen paar te wijzen is voldoende: De kleine vaart kan zich deug delijke vaartuigen voor weinig geld, en in onze Oost-Tndische bezittingen, waar men tegenwoordig oorlogschepen gaat bou wen mogen Thompsons werktuigen onmisbaar worden ge noemd als men bedenkt hoeveel tijd de Javaan noodig heeft om uit een boom eeneu balk te kappen. Eene premie van 1000 fr. wordt nitgeloofd aan hem, die de aanhouding bevordert van zekeren Daniël Senu, ge wezen militaire commissaris te Bazeldie ter zake van Ver duistering van gelden tot zes jaren dwangarbeid was veroor deeld en uit de gevangenis is weten te ontsnappen. De ontvlugtte is 46 jaren oud, iets korter dan middelmatige lengte, heeft breede schouders, zwart haar, een weinig grij zer baard, zwarte wenkbraauwen, zwaren zwarten knevel, welligt weggeschorenbruine oogen, kleur bruin bijna geel, zijn schouder, waarschijnlijk de linker, eenigzins scheef. Om dat gebrek te verbergenheeft hij iets gemaakts in zijnen gang; onder het loopen komt de linker heup wat buiten waarts. Hij is deftig gekleed, heeft een bruinen jas aan met een iluweelen kraag en zwarten pantalon. Draagt een gouden horologie met een korten gouden ketting. Te Handel kanton (Helmond) is den 7 Maart jl.in het klooster «de Kluis bestemd tot opsluiting voor krank zinnigen, brand ontstaan. De brand barstte uit op het oogen- blik dat het middagmaal werd gebruikt. Van de vele zich daarin bevindende krankzinnige personen heeft er één (blijk baar de verstandigste) het hazenpad gekozen en is tot heden toe nog niet teregt; de overigen zijn allen in het huis Padua onder Boekeibehouden overgebragt. De brand in het oude gebouw nam door den feilen wind zoo spoedig toedat stal ling, bergplaats, huizingen der knechts, schuur, de gausche oogst en bijna de geheele veestapel), waaronder 20 stuks vee, een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak is vooralsnog onbekend. In den nacht van 29 op 30 December jl. had er in de gemeente Mill op 2 verschillende plaatsen diefstal plaats door middel van uitwendige braak. De aldaar gestationeerde rijksveldwachter Keunis, hiervan onderrigt, begaf zich on- middelijk naar de woningen der bestolenen, doch niemand wist iet3 omtrent de daders op te geven; men had zelfs geen vermoedens. De ijverige politie-dienaar blaakte van verlangen naar de kennismaking met den dief of dieven en vond in dien nacht gevallen regen zijn grootste helper. Door behulp van dezen ontdekte hij op den grond indrukselen van voetstappen van tweepersonen, die kunstmatig bewerkte lappen op de zolen der schoenen of laarzen vertoonden deze voetstappen volgde hij bijna 3 uren lang; zij bragten hem eindelijk te Schaijk, aan de woningen der 2 dieven, W. M. en J. S. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft hen den 17 dezer beiden met de verzwarende omstandigheidvan reeds vroeger langer dan 1 jaar gevangenisstraf te hebben onder gaan te dier zake veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Men heeft dikwerf de opmerking gemaakt, dat in En geland de menschen vergelijkenderwijs een hoogeren ouder dom bereiken dan in vele andere oorden der wereld. De wekelijksche opgaven der sterfgevallen schijnen dit gevoelen te bevestigen zoo zijn bv. dezer dagen overleden te Weston Elisabeth Hill in 93jarigen-, te BristolHannah Snow in lOOjarigen-nabij Dingle, John Eitzgerald in 102jarigen-, te lnverness, Elora Maecleod in 103jarigen-, nabij New- castleEdmund Dove in 107jarigen ouderdom, enz. Uit de Parijsche brieven in het Utr. Dagbl. van 19 Maart, nemen wij het volgende over Vergun mij, mijnheer de Redacteur, dat ik, terwijl de overige lezingen in de Salie Barthe'lemy stilzwijgend door mij worden voorbijgegaaneen bijzondere melding maak van die van den heer Lefrèvre Pontalis, die een paar episoden uit de geschiedenis van Holland besprak. De heer Pontalis schet ste den eenvoud der zeden onzer vaderen, ons familieleven, onze aangeboren zucht naar vrijheid, die herhaalde malen de grootste opofferingen heeft doen minachten, kortom, hij zwaaide zooveel lof toe aan Holland, dat de Hollanders, die tegenwoordig warenvan weelderigen trots hebben moeten blozen. Na te hebben verteldhoe onze voorvaderen gedurende tachtig lange jaren voor de onafhankelijkheid hebben moeten strijdenwees hij er op, hoe de familie Oranje, die zich, als bevrijder aan ons hoofd had gesteld, als het ware e'én is geworden met ons volk, evenwel niet, dan nadat aan deze bevrijders herhaaldelijk was te kennen gegeven dat zij nooit onze meesters zouden worden. Zoo verhaalde de heer Pontalis den mislukten aanslag van Willem II op Amsterdambij welk verhaal de zaal in dave rende toejuiching losbarstte en het weinig scheelde, of men hadde »eere aan Bicker uitgeroepen." Het schoonste gedeelte van zijne rede en dat den meesten bijval genoot, was het opsommen van eenige trekken uit het leven van Johan de Witt »Le premier ministre d'une grande re'publique, qui traitait de puissance a puissance et se contentait aisément de 6000 francs d'appointements." Om de burgerdeugden van onzen grootsten staatsman des te beter door zijn toehoorders te doen waarderen, las de heer Pontalis eenige onuitgegeven, in ar- chiven rustende brieven van Johan de Witt voor. Onder an deren een aan zijn vrouw waarin hij schreef. «Gij vermaant mij zorg te dragen voor mijn leven. Dit is mij niet mogelijk. Aan mijn land behoort mijn leven en in mijne betrekking moet ik dit dagelijks bloot stellenmaar voor mijne gezondheid, lieve gade, dit beloof ik u, zal ik de meeste zorg hebben." De opgewondenheidwaarmede deze woorden werden ontvan gen was buitengewoon en Bicker en de Witt waren de helden van den avond, 't Zou mij, mijnheer de redacteur, Diet passen als Hollander in een Franseh blad deze opmerking te maken, maar in een Hollandsch opper ik de bedenking, of wij, onze geschiedenis nagaande, den lof van den heer Pontales als verdiend kunnen aannemenwanneer hij zegt«Holland is een landdat zich niet alleen van vreemde heerschappij heeft weten los te maken, maar ook daarna getoond heeft, zich zelf te kunnen besturen." Helaas! de rampzalige verdeeldheden, die Holland gedu rende twee eeuwen hebben verscheurd en ons zelfs onder vreemden dwang hebben teruggebragt, zijn een bewijs van het tegendeelen de geschiedenisde leermeesteres van volken en vorsten, leert ons, dat even als zooveel andere natiën, ook wij langen tijd het gezegde tot waarheid hebben gemaakt, dat het veel gemakkelijker is, den buitenlandschen vijand te verdrijvendan binnenlandschen vrede te bewaren en zich zelf te regeren. Wij danken evenwel den heer Pontalis voor zijn goede meening ten onzen opzigte, al is zij ook minder historisch. Voor hen die geene bepaalde werkzaamheden hebben, en veelal niet weten hoe zij den tijd zullen korten, hebben wij een middel ergens gelezen, dat wij thans willen mededeelen,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2