1? IB TT W T IJ D 11? 3 331T. op de verdere promotiëuuiet adelijke officieren stijgen zel den boven den rang van luitenant. Oostenrijk geeft aan zijne verdienstelijke soldaten het IJzeren Kruis. Het geeft dit ook, al mogt de soldaat reeds op het slagveld gevallen zijn, en ook die onderscheiding aan de dooden is niet enkel in een poëtisch, maar ook uit een maatschappelijk oogpunt van belang, de nakomelingen van een ridder van het IJzeren Kruis hunnen tot den adelstand worden verheven. Den 21 Maart is het Engelsche stoomschip la Valetla voor Caprera geankerden Garibaldi heeft zich met acht personen aan boord begevenwaaronder zijne twee zonen en ook de Engelsche kolonel Chamberszich bevin den. Men gelooft dat het schip koers naar Enge land zette, waar Garibaldi sedert eenige dagen verwacht werd. Eenige zijner vrienden houden staande, dat hij met dien togt geen ander doel heeft, dan zich onder behandeling te stellen van een beroemd Engelsch chirurgijn. Anderen beweren dat hij de reis met geen ander oogmerk heeft on dernomen, dan om de gemoederen in Engeland ten gunste der zaak van Italië te stemmen. Er is sprake vandat een Spaansche prins tot ver moedelijk troonopvolger in Mexico zal worden afgewezen. De meeste berigten uit Italië komen daarin overeen, dat de toestand van den paus zeer ernstig is. Het feit is om zoo te zeggenofficieeldaar de depêches melden dat de paus gedurende de paaschweek niet zal kunnen officiëren en men hoogstens hoopt, dat hij van het balkon van het Vatikaanden zegen urbi et orbi zal kunnen geven. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 25 Maart 1864. De afloop der op 21 Maart jl. door den eerstaanwe zend ingenieur der genie alhier gehouden aanbesteding is als volgt1. het éénjarig onderhoud der metsel- en timmer werken, minste inschrijver de heer H. J. Rippeus, voorde som van f 4880.2. het éénjarig onderhoud van kazernen en magazijnen, minste inschrijver de heer H. J. Rippens, voor de som van f2890.3. het éénjarig onderhoud der aarde werken, minste inschrijver de heer J. E. Janzen, voor de som van f5680. - Bij Zr. Ms. besluit is aan den majoor C. G. A. van Gorkum, van het le reg. vesting-artillerie, alhier in garni zoen, een pensioen verleend van f1300 'sjaars. Men verneemt dat bij het korps pontonniers te Zutphen is overgeplaatst de 1° luit. P. J. In de Betou, van het le reg. vesting-artillerie. Yan den kapt. t/z. G. C. C. Pels Rijcken, kommande- rende Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeelandis de mededeeling ontvangendat hij den 3" Pebr. jl. te Monte video is aangekomen en het voornemen had den 14n dier maand naar de Kaap de Goede Hoop te vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip Stavoren, onder bevel van den luit. t/z. 1° kl. R. W. G. Arendsen de Wolfl', heeft den 14 Eebr. jl. de reede van Rio Janeiro verlaten en zijne reis naar Oost-Tndie voortgezetden 22 Febr. daaraanvolgende is op die reede aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip Delfzijl, onder bevel van den luit. t/z. 1° kl. N. M. J. Kroef, welke bodem in het laatst dier maand zijne reize naar Oost-lndie zoude vervolgen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en aocijnsen te Hoogwoud c. a. den heer J. Boverhoff, eervol ontslagen meter-taxateur van den turf op wachtgeld, te Wilnis. De Provinciale Staten van Noordholland hebben tot lid der Eerste Kamer van de Stateu-Generaal gekozen, den heer mr. J. Messchert van Vollenhoven, in plaats van den heer van der Oudermeulen. Voor eenigeu tijd deed de heer A. II. de Koe te Lemmer, de uitvinding om een vaartuig door middel van luehtdrukking in beweging te brengen. Hij gaf van zijne uitvinding kennis aan het Ministerie met verzoek om on dersteuning, ten einde proeven in het groot te kunnen leveren. Dezer dagen benoemde Z. Ex. de Minister van Binuenlandsche Zaken eene commissie, bestaande uit de heeren E. Alta, G. A. van Slooten en J. Dijk, om een onderzoek in loco te doen naar de doelmatigheid der uit vinding, waaraan door genoemde heeren 11. Zaturdag is vol daan. Ofschoon het resultaat van dat onderzoek ons nog onbekend ishopen wij spoedig te vernemen of die uit vinding met vrucht op onze scheepvaart toe te passen zij. De prijs van den turf, te Hoogeveen nog veel voor handen is aanmerkelijk gedaald en bedraagt thans 9 ets. per ton. Zekere U, gediend hebbende als muziekant bij het 2e regement dragonders te Maastricht, kwam in den vroe gen morgen van den 20 dezer ten huize van zijn vader, een welgesteld spekslager aldaar ter stede,"en bragt aan dezen, na eenige woordenwisseling, met een mes een steek toe in den rug, en nam daarop de vlugt. De justitie wist hem echter spoedig op te sporenennadat hij eerst halstarrig had ontkend, heeft hij in tegenwoordigheid van den regter- commissaris en subsituut-officier van justitie, die hem aan het bed van den verwonde hadden doen brengen, zijn mis drijf beleden. De toestand van den vader is zorgwekkend. Den 30 April wordt het gouden feest van Middel- burg's verlossing der Franschen gevierd; de leiding der feestviering gaat uit van het Nut van 't Algemeen. De heer J. v. Lennep heeft een nieuw blijspel ver vaardigd, lastige lieden getiteld, dat te 's Hage speelt, en waarin een lid der Eerste Kamer de hoofdrol heeft. Het stuk maakt veel opgang. In de Friesche Courant leest men Zooals men weet, is met 1 Januarij jl. het oude Dagblad van Zuidholland en 's Gravenhage voor eene aanzienlijke geldsom overgegaan in handen van de reactionaire partij (aan geld ontbreekt het natuurlijk niet aan de suiker contrac tanten). Als zoodanig doet het nadeel aan de verdere ontwikke- van het liberalismeen in sommige opzigten beheerscht het de publieke meening van een groot gedeelte van het 's Gra- venhaagsche publiek. Tn de andere deelen van het land heeft het echter weinig invloedalleen nemen sommige conservatieve bladen wel eens het een en ander, dat in hunne kraam te pas komt, er uit over. De Hagenaars ondersteunen dat blad door het toezenden van advertien, zooals zij dat vroeger gewoon waren; het Dagblad komt daardoor in vele huizen en wordt in meest alle koffijhuizen aangetroffen. Aangemoedigd door dien gunstigeu uitslag te 's Hage, en teleurgesteld door het gemis van invloed buiten die stad worden er nu door de reactie pogingen in de noordelijke provinciën aangewend, om zich door aankoop meester te maken van eenige invloedrijke en gevestigde liberalen bladen. Zoo genoot ook onze Friesche Courant de eer de aandacht te trekken. Wij hebben evenwel die poging met veront waardiging en onvoorwaardelijk van de hand gewezenen geven onze lezers de verzekering, dat wij, onafhankelijk van eenige partij hoe ook genaamd, in denzelfden geest als waarin wij tot dusver schreven, ons blad zullen voortzetten; dat is: goedkeuren en ondersteunen wat dit verdient, af keuren wat in ons oog strijdig is, zoowel met de algemeeue belangen des lands als met de bijzondere belangen van dit gewest. Er is in Frankrijk ernstig sprake om de steenkolen aan boord der stoomschepen te vervangen door petroleum. Reeds ziju er proeven genomen, die, naar men beweert, met groot succes bekrooud zijn. In 28 minuten tijds verkreeg men door middel van petroleum eene hoeveelheid stoom, waarvoor men met steenkolen een vol uur behoefde. Men berekent dat alleen aan plaatsruimte bij eene enkele reis van een groot trans-atlantisch stoomschip op die wijze eene be sparing van 77,000 francs zou worden verworven. De particuliere Brusselsche correspondent van de Rot- terdamsche Courant schrijft dat men op het kanaal van Char leroi sedert eenige dagen een aantal kruidschepen ziet, die voor Autwerpen bestemd zijnwelke vesting men met den meesten spoed in staat van verdediging schijnt te willen brengen. De uitgever J. Meijer', te Hamburg, die in een extra blad de tijding heeft verspreid van den dood van den hertog van Augustenburgis uithoofde van opzettelijk bedrog ten aanzien van het publiek gepleegd, veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 14 en de drukkers Grefe Tidemaim van 8 dagen. - Van twee zusters te Emden, had do eene, Antje, eene kleinigheid ontvreemd en werd tot zes weken gevange nisstraf veroordeeld, en toen nu de heeren te Aurich meen den haar daar goed en wel achter slot en grendel te hebben, vernam men eensklaps dat zij te Emden vrij en frank rond wandelde. Bij onderzoek bleek, dat niet zij te Aurich zat, maar de andere zuster Johanna. Deze, ondervraagd, zeide zwak en ziekelijk te zijn en zich dus verpligt te hebben ge houden voor hare zuster naar de gevangenis te gaan, omdat Antje den kost moest verdienen voor hare moeder. De heeren gezworenen gaven daarop de beide jonge dochters ieder nog acht dagen. De architect van het huis, dat oulangs in een der voorsteden van Parijs is ingestort, waarbij zeven werklieden om het leven kwamenis door de correctionele regtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, 't Is zeker een nog al harde straf, maar 't was noodig dat er een ernstig voor beeld werd gesteld. In de duinen nabij Koningsbergen, moet, naar men zegtdoor een metselaarsknecht een klomp zuiver goud ge-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2