M. N. DE VRIES, TELEGRAM. ADVERTENTIE N. MEUBELMAKER, vonden zijn, die 28 pond weegt en den vorm van een boek heeft. Een commissaris is er heen gezondea om het feit te constateren en zoo noodig, de vereischte maatregelen te nemen. -- In Hongarije heerscht voortdurend een onzettenden nood. Een Hongaarsch dagblad hangt daarvan een allerakeligst tafereel opMen leest o. a. daarinZooals de doodstrijd van een zieke verschrikkelijk is, zoo verschrikkelijk is bij ons den nood. Wanneer ons in de verloopen maanden een noodlijdende om een aalmoes bad, jammerde en weende hij nog. Thans heeft hij geen klaaggeschrei en tranen meer. Met een vreeselijk vermagerd ligchaam, met scherp uitstekende beenderen, met diep ingezouken oogen sleept zich de honger lijdende van het eene verlatene huis naar het andere, tot dat hij misschien op den vijfden of den zesden dag een mensch aantreft, van wien hij hoopt dat deze nog een stuk brood bezit. Het is onmogelijk, dat deze niet oogeublikkelijk zijn schat met den broodeloozen, uitgeteerdenhongerenden broeder deelt. "Wie zou echter bij inagte zijuom de tal- looze armen van aalmoezen te voorzien? En toch zijn er behalve de ronddolende armen een overgroot getal zieken grijsaards en kinderen, die niet meer in staat zijn hunne kille woningen te verlatenen waarvoor dient gezorgd te wordenzullen zij niet van honger omkomen. Zou het Oostenrijksch bewind niet veel edeler handelen, de duizende en nogmaals duizende tonnen schats, die het ter onder brenging van Denemarken bezigt, (om niet eens te spreken van het bloed zijner onderdaneudat daarbij verspild wordt) aan te wendenom zijne eigene onderdanen, die het toch ook van hunne nationale zelfstandigheid heeft beroofd uit hunne diepe en ongehoorde ellende te verlossen Van Utrecht schrijft men het volgende: Het is herhaaldelijk erkend, dat de zaak van Denemarken bij het Nederlandsche volk vrij algemeen sympathie onder vindt. Gaarne wezen wij daarom op de oproeping der heeren Brandt te Amsterdam, gelijk wij thans herinneren aan de annonce van de hli. Nieuwenhuis en Bahnsen Zondag in ons blad opgenomenwaarbij nader de welwillendheid wordt ingeroepen van allendieovertuigd van het goed regt en de echte vaderlandsliefde der Deneniets willen afzonderen om te gemoet te komen in de behoefte van gekwetsten of na gelaten betrekkingen van gesneuvelden. In afwachting dat hier even als te Amsterdam voor de De nen die bij den watersnood ook bewijzen van deelneming aan Nederland gaven gelden mogen inkomeuis voorloo- pig reeds een adres opgesteld, dat door vele aanzienlijke dezer stad is geteekend, en naar wij vernemen spoedig naar Kopenhagen zal worden opgezonden. Dat adres luidt als volgt: Aan het Deensche volk! «Met een gevoel van weemoed en verontwaardigingwerd de mare in het vrije Nederland vernomendat de Duitsche bond besloten hadeen gedeelte van het Deensche rijk te bezetten, een besluit, ten uitvoer gelegd, schijnbaar om de regten van het volk, maar in waarheid die van een onedelen pretendent te handhaven; dat gevoel nam toe, naarmate de twee groote mogendheden van Duitschland zich niet ontza gen, onder het voorgeven, dat zij als reddende vrienden kwamen, Denemarken te willen dwingenzijne onafhankelijk- neid prijs te geven en onzedelijke eischen, met verkrachting van wet en regt in te willigen. «Nederland verheugde zich, dat het magtige Albion drei gende tegen dat onregt opkwamdat er uit de overige deelen van Skandinavie stemmen vernomen werden, die de hoop deden ontstaandat men Denemarken nog in tijds krachtigen bijstand zou verleenendoch spoedig verflaauwden die stem men en bleek hetdat Denemarken thans moet ondervinden even als in 1830 het lot van Nederland geweest is, dat het door alle mogendheden verlatenaan de overmagt prijs schijnt gegeven te worden. «Ofschoon Nederland niet, gelijk weleer magtig genoeg is om met zijne vloten verdrukten te beschermenis het daarom nog van den geest zijner vaderen niet ontaard, en gelijk het zelf goed en bloed veil zou hebben om zijne vrijheid en on afhankelijkheidtegen geweld te verdedigen, zoo koestert het even warme deelneming voor den dapperen wederstand van eene kleine natie die met zooveel moed en zelfopoffering het hoofd biedt aan de overmagt. «Daarom verheffen ook wij Nederlanders onze stem als een luid protest tegen het geweld en onregt, door twee magtige volken Denemarken aangedaanwier drieste overmoedzoo die niet beteugeld wordthet bestaan van eiken kleinen staat met ondergang bedreigt. «Wij verheugen ons dat gijfiere Denenhoe gering ook in aantal, pal staat, om uwe onafhankelijkheid en vrije re geringsvorm te handhaven; dat gij een vorst bezit, die niet van de door hem bezworen grondwet wil afwijken en luide heeft verkondigd, dat hij sleehts «een vrije koning over een vrij Volk wil zijn." Zwaar wordt gij beproeft. Uwe over- heersehers schamen zich zelfs niet, het gedenkteekenter eere van uwe gesneuvelde dapperen in vroegere jaren te Flensburg opgerigt, met heiligschendende handvan daar weg te voeren en hunne graven te verstorendoch die gevallen helden blijven een hechter en onvergankelijker gedenkzuil in uwe harten behouden; daar leven zij voort, en de hemel tergende hoon hun aangedaanzal uwen moed in de ure des gevaars des te meer doen ontbranden. «Ontvang deze verklaring, waarmede gewis een aantal onzer landgenooten zich vereenigtals eene hulde aan uw edel en manmoedig gedrag, in deze voor uw Vaderland zoo bange dagen. Wees verzekerd, dat wij als leden van een u toege negen broedervolk, voortdurend deelnemen in uw lot." Naar wij vernemenwordt o. a. ook te Groningen een adres van adhesie aan de Denen geteekend. De Groji. Cour. bevat over de Deensche aangelegenheid een artikel met opwekking tot het inzenden van giften. M A R K T B E K I G T E N. PURMERENDE 22 Maart. Kleine Kaas f26.Middelbare f25.(Hooi). Aangevoerd 32 stapels Kleine Kaas3 Middelbare. Boter. Van fO.92^ tot 1.05 per Ned. fg. Gemiddeld f0.97£ per Ned. fg. Aangevoerd 93 Runderen. Handel stug. 130 Vette Kalveren. Handel vlug; de prijs was van 65 tot 85 ets. per Ned. tg. 176 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f 2.50 tot 10 per stuk. Handel vlug. 59 Vette Varkeus. De prijs was van 42 tot 50 et. per Ned. Handel matig vlug. 41 Magere Varkens, van f 12 tot 18, en 201 Biggen, van f8.50 tot 6.Handel stug. 461 Schapen en Lammeren. Handel vlug. 10 Paarden. Kip-Eijeren f2.80, Eeud-Eijeren f3.10 per 100 stuks. Verleden Dingsdag ziju ter waag gewogen 33 stapels Kaaswegende 8869 Ned. gg. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f 27.75 Middel bare f27.50. Aangevoerd: 1062 Ned. f§. Boter. SCHAGEN 24 Maart. 3 Paarden f150 a 170. Vette Gelde Koeijeu f160 a 240. 4 Melk Koeijen f 60 a 90. 2 VaarzenHokkelingen f 30 a 4-0. 45 Nuchtere Kalveren f4 a 7. 283 O verhoud ersschapen f 18.a 28.6 Bokken en Geiten fl.50 a 3.26 Magere Varkens f9 a 18. 1 Zeug f24. 38 Biggen f 5 a 7. Konijnen 15 a 60 ct. Kippen 50 a 100 ct. Een den 25 a 75 ct. Duiven 10 a 80 ct. Boter 70 ct. per kop of f 0.93^- per Ned. flj. Kaas 25 a 35 ct. per Ned. f§. 8000 Kip-Eijeren f2.30 per 100 stuks. 4000 Eeud-Eijeren f 2.70 per 100 stuks. Heden Vrijdag25 Maart 1864. EFFECTEN Beurs van Londen 1 Parijs I Geen beurs uithoofde van j den Goeden Vrijdag. Weenen n Berlijn h n Frankfort Sociëteit hooger. AMSTERDAM. 5°/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 5°/ Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/o Mexico l{°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/„ Turken 2°/0 Venezuela 57 J- 64. tv 43?- Ct. 50| °/o Dingsdag 29 Maart vertrekt van hier de West-Indische mail. Voorspoedig bevallen van een ZOONJ. C. van BRUGGEN -Wai.lin. Nicnioediejiden 25 Maart 1864. Voor de deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze behmvd-zuster en zusteren van onzen be- liuwd-broeder en broeder, betuigen wij onzen dank. R. L. de IIAES. M. C. de IIAES—BAKKER. aan de Binnenhaven No. 40te Nieuivediep beveelt zich voortdurend aan tot het maken en repare ren van alle MEUBELEN. Bekleed STOELEN en CANAPÉ'S. Steeds voorradig: CHIFFONNIÈRESKAS TEN, STOELEN, ronde en vierkante TAFELS, SPIEGELS, mooije vergulde, zwarte en palissan der LIJSTEN voor spiegels en schilderijen, kleine mahonij GOEDEREN, alsmede extra beste WRIJF- PQLITOERWRIJF-WAS, enz.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3