BURGERLIJKE STAND DEli GEMEENTE BELDEK. op te leiden, en dat de belangstelling van het Bestuur dezer Gemeente en van het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in zulk een prijzenswaardig on derwijs, waaraan dringende behoefte is, blijve bestaan en zoo mogelijk de finantiële ondersteuning moge verdubbeld worden tot meerdere uitbreiding en volmaking. Alle lof komt aan het Bestuur dezer inrigting toe, en voor deze gelegenheid in het bijzonder den mede-bestuur der, den heer Scholten, die 11a afloop der werkzaamheden, de bijeenkomst met eene regt kernachtige toespraak sloot. Voor jeugdige en leergierige leerlingen waren die woorden bij uitnemendheid gekozen. De heer Schol ten roerde de juiste snaar aan om de ambitie van elk dezer jonge lieden op te wekken en te vermeerderen, terwijl ZEd. een goed gepast woord rigtte tot de aanwezige Raadsledenter aanbeveling der school. De heer Reeringh Wethouder dezer gemeente, antwoordde hierop met een belangstellend en hartelijk woord; terwijl men zeer voldaan over deze inrigting, uit elkander ging. De lagere industrieschool bloeije alzoo en vinde meer en meer bijval en belangstellingde moeijelijke taak die heeren Bestuurderen op zich hebben genomenzij worde naar waarde geschat, want deze inrigting voldoet, met de betrekkelijk geringe middelen die daarvoor worden toegestaanaan de eisehen des tijds en is eene ware weldaad voor deze zoo krachtig in bloei vooruitgaande gemeente. Zaturdag jl. werd door het bestuur der vereeniging Ter Verbreiding der Waarheid alhier, in het lokaal inde Mid denstraat No. 66, aanbesteed: Het maken van een Gebouw tot het houden van godsdienstige bijeenkomsten. Ingekomen 10 inschrijviugsbilletteu. Minste inschrijver de heer P. Verhey, alhier, voor de som van f5248. Z. M. heeft goedgevondentot belooning derge nen van de zeemagt in Nederl.-Indië, die zich hebben onderscheiden bij de expeditie tegen het landschap Tjantong (Zuid- en Ooster-afdeeliug van Borueo), van en met den 26 tot en met den 30 April 1863, te benoemen: tot rid ders 4e kl. van de Militaire Willemsorde: de luit. t/z. 2e kl. J. C. de Ruyter de Wildt, de offic. van gez. 2e kl. J. Idsinga, de mastroos lc kl. J. Casteelen en de matroos 2e kl. C. J. van Wouw, en bij afzonderlijke dagorders, zoo in Nederl.-Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: de matrozen le kl. B. Hartman, J. J. W. Brusus en P. G. W. van Vliet en den marinier 2° kl. A. A. Streur. Door Z. M. is met ingang van 1 April a. s.aan den 2den stuurman in het vaste korps dek- en onderofficie ren der Marine, J. van der Burgt, tijdelijk de betrekking opgedragen van adjunct-commissaris der loodsen te Ilelle- voetsluis. Tot predikant der Hervormde gemeente te Petten is beroepen de heer W. Schuurmancandidaat tot de h. dienst te Alkmaar. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe bel. in- en uitgaande regten en accijnsen te Terschelling, den heer Ij. A. van Giffeneervol ontslagen nieter-taxateur van den turf op wachtgeld, te Steenwijkerwold. De heer N. J. van den Wormburgemeester te Schier monnikoog, heeft van de Britsehe admiraliteit een prachti- gen cronoineter met toepasselijk bijschrift ontvangen, voor ilen door hem verleenden bijstand aan de bemanning van de gestrande. Engelsche kanonneerboot livehj. - Bij Zr. Ms. besluit is aan de gepensionneerden en on derstand genietenden, te laste van de weduwen- en weezen- kas voor de ofRcieren van de landmagtonvoorwaardelijk vergunning verleend om buiten het rijk of zijne overzeesche bezittingen verblijf te houdenwaardoor alzoo de tot dusver bestaande vcrpligting, om bij zoodanig verblijf domicilie binnen dit rijk te behouden en daarvan door eene authentieke verklaring te doen blijkenis vervallen. Een nieuwe tak van nijverheid heeft zich dezer dagen in de omstreken van Heusden vertoond. Op aanzoek van eenige Duitsohers worden de zoogenaamde alfertjes (kleine vischjes in den vorm van spiering) opgekocht, afgeschrobd en de schubben behoorlijk vergaderd, ad f25 a f30 per kilo opgekocht, om in eene fabriek in üuitschland te dienen tot het maken van nagemaakte paarlmoeren knoopjessiera den en snuisterijen. Aan Amerika hebben wij een nieuwe uitvinding te danken van zeer praktischen aardDe pennehouder met al manak en radeermes. Dit mes dient tevens om het beweeg baar gedeelte van den altijd-durende almanak te bevestigen. Een Rusdie vroeger goudwasscher in Siberië en lijf eigene was, en die ten vorigeu jare een millioen roebels ten geschenke heeft gegeven tot oprigting van eene nieuwe hoogeschool in Rusland, en bovendien nog voor tien jaren eene som van 10,000 zilveren roebels beschikbaar stelde tot onderhoud der universiteit, heeft den Czaar twee mil lioen zilveren roebels als rentelooze leening aangebodenvoor het geval dat Rusland in een oorlog mogt worden gewikkeld. De Angshurger Zeitung bevat den volgenden brief, onder dagteekening van 17 Maart uit Elensburg aan dat blad toegezonden //Ik kom uit Yeile en Kolding en daar ik Deensch spreek, heb ik mij van de gevoelens der bevolking volko men kunnen overtuigen. Ik moet zeggen dat, ofschoon ik de Denen sedert verscheidene jaren ken, ik niet gedacht heb een zoo sterk fanatisme te ontmoeten als ik overal ge vonden heb. Men hoort overalzelfs uit den mond der vrouwen, niets dan vervloekingen en verwenschingen tegen de Duitschers, die //roovers," die //schelmen," die //dieven"; de gausche bevolking verkeert in een staat van werkelijk ziekelijke spanning. De mannen laten hun baard groeijen en zweren dien niet te zullen afnemen, vóórdat de Duitschers naar gene zijde van de Elbe zullen teruggeworpen zijn. Op geene vraag in het Duitsch wordt geantwoord, tenzij de blanke sabel wordt voorgehoudende meest onzinnige geruchten over de overwinnigen der Denen, over de gevange neming van den kroonprins van Pruisen enz., worden als orakeltaal geloofd; en indien iemand de mogelijkheid zou durven stellen van eene zegepraal der Duitschers, zou men hem met den liefelijken naam van //verrader", //Duitschen hond" enz. bestempelen. Natuurlijk haalt eene zoo fanatieke bevolking zich den haat op den hals van hendie voor 't oogenblik meesters zijnen het gevolg daarvan is dat de Oostenrijkers en Pruisen, die, in andere omstandigheden, de bevolking zouden hebben gespaard, geene gelegenheid laten voorbijgaan om hun toorn aan de bevolking te koelen. Alle uitvoer van levensmiddelenpaarden leder enz. is ver boden. Overal waar geallieerde troepen aankomen, beveelt men belangrijke requisitiën in geld of levensmiddelenoveral waar een soldaat zich aan tafel zet, is de heer des huizes verpligt vooraf de spijzen te proeven die men opdient; ieder persoon, die het minste geweld jegens de troepen begaat, wordt zonder genade voor een krijgsraad gebragt. 3ingE5anbcn JjtuftHen. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur Verzoeke voor het volgende een plaatsje in uw veelgelezen blad. Van eene welonderrigte zijde verneem ik, dat verleden week Woensdag avondin eene jaarlijksche algemeene vergadering der leden van de Sociëteit Harmonie door een der leden zou zijn aangehaald dat de Sociëteit met zekere schreden haren ondergang te gemoet gaat, enz. De aanwezigen waren dus bij het sterfbed presenthoewel er van de p. ni. 70 leden maar 21 tegenwoordig waren, de absenten waren zeker geen liefhebbers van begraven. Doch ter zakeDe mare dat die Sociëteit zoo achteruitgaat en zoo weinig sympathie verwerftheeft mij en ik geloof velen met mij, juist niet onaangenaam getroffen, integendeel, ik geloof dat haar spoedig verscheiden zelfs wenschelijk is, in de hoop dat uit dat sterven een beter leven geboren worde. Sedert de oprigting tochwaren er menige keer grove stand jes, vraag het den Voorzitter, die menig hard woordje geslikt heeftdan van deze en dan van genevraag het den feestvierende leden bij de inwijding, enfin, om kort te zijn vraag het aan de twee heeren geintrodueeerden van Woensdag avondwat voedsel of zij op de Sociëteit voor hunne uitspan ning ontvingen niet waar heerenDe lof over deze dis-Har- monie-Societeit zult ook gij wel willen uitbazuinen Onder vond gij zoo iets wel elders Men moet zich in waarheid schamen lid van dergelijke Sociëteit te zijn. Wanneer de boel dus spoedig op de flesch mogt raken dan zou ik de leden feliciteren en uitnoodigen de zaak op nieuw aan te pakkenhetzelfde lokaaldezelfde kas telein, een ander reglementwaarbij men een der fatsoenlijkste standen in de maatschappij, de officieren van de land- en zeemagt niet uitsluiten om tot de ervaring te komen of de weinige harmonieenz., die de Sociëteit sedert haar bestaan ondervonden heeft, ook bij sommige leden van het bestuur ligt zou ik een ander bestuur aanraden en een president die zich zelf niet beschouwt als de »baas van het spul", maar die de zaken weet te leiden zonder te heerschengeheel en al in de geest en naar de bedoeling der leden. Van 18 25, Maart 1864. ONDERTROUWD: J. G. van der Kruijff, zeeman, oud 32 jaren en A. H. Brakenlioffoud 36 jaren, weduwe van C. G. P. van Ooij. J. Dienaar werkman, oud 24 jaren eu J. de Vries, oud 19 jaren. GEHUWDG. van den Akker en G. Thomasz. J. F. Bischoff en A. H. Bruiju. BEVALLEN T. P. Paaij gek. de Boer 2 Z. M. C. Lammers Z. A. de Wij» geb. Bruin D. C. M. Peters gcb. Schorteldoek Z. N. Kanncgicter geb. Spigt D. N. de Buuje geb. Kok D. A. Verhaafen geb. ter Burg D. C. Meijer geb. Bakker Z. C. P. van Otteren geb. van den Bos Z. G. Korft' gcb. Brandt Z& G. Reinderman geb. Blei— jen daal D. J. de Haan geb. Schaaf D. T. Kuiper gcb. Vlaming D. T. Verberne geb. de Beurs Z. G. Gerstliagen geb. Dee D. OVERLEDENA. de Beurs 4 maanden. A. den Das 10 jaren. A. L. Schneider 1 jaar. A. Zaal 5 weken. J. Paaij 4 dagen. K. Rentenaar 22 jaren. G. Mulder 8 jaren en 6 maanden. P. van den Heuvel 43 jaren. J. A. Jansen 8 maanden. M. C. Schieke 6 maan den. Ambtshalve ingeschreven 1.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2