huurrijtuigen naar Amsterdam vertrokkendaar het jagt te lang van constructie is, om in de sluizen van het Noord- Hollandseh kanaal te kunnen worden opgenomen. De prins reist incognito ouder den naam van Comte de Meudon, en bedankte voor de eerbewijzingen die de mili taire en burgerlijke autoriteiten te dezer plaatse Z. K. H. betoonden. Heden ten 11 ure heeft het stoomschip de haven weder ver laten koers zettende naar Brouwershaven en zoo mogelijk naar Botterdam om aldaar het reisgezelschap af te wachten. Naar men voorgeeft heeft de reis een wetenschappelijk doel. Tijdens het verblijf van den prins alhier, heeft men op de in de haven liggende oorlogschepenook op de drie Pruisische, de Pransche vlag in top geheschen. Gisteren namiddag is bij het uitslepen van de Meckelen- burger bark Vision, kapt. Westendorf, een der manschappen van de voormarsra op het dek uedergevallen en in een deernis- waardigen toestand naar 's rijks hospitaal alhier overgebragt. Na de hevigste pijnen te hebben geleden en allerbelangrijkste operatiën te hebben ondergaan, is de ongelukkige gisteren avond ten 9 ure overleden. "Wij vernemen nader dat deze persoon een ingezeten was dezer gemeente en genaamd was Jan Cornelissenhij laat eene weduwe in hoogst zwangeren toestandmet nog drie onverzorgde kinderen na. Gezamentlijk met meer andere hier wonende scheepssjouwer- lieden was hij aangenomen om het schip van hier naar New-Castle te brengen. Op Vrijdag 15 April a. a.des namiddags 1 uur, zal aan het raadhuis dezer gemeente worden aanbesteed: Het doen van eenige herstellingen en vernieuwingenalsook het onderhouden van de gemeente gebouwen, bruggen, enz. De heer Jb. Goedkoop is benoemd tot vice-consul van Engeland voor deze plaats. Deensche oorlogschepen worden hier van tijd tot tijd kruisende voorgaats gezien; terwijl de drie Pruisische oorlog bodems reeds den 15 Maart als bijleggers hier binnenge- loopen nog rustig in onze haven liggen, alwaar zij zich zonder twijfel veiliger achten dan in de Noordzee. De Minister van Marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat, krachtens bepaling des Konings in dit jaar 16 jongelieden als adelborst 3e kl. voor de zee dienst (na behoorlijk afgelegd examen) op het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den lsten September a. s. Met den 26sten dezer worden geplaatstin de bovenrol van Zr. Ms transportschip Heldin, liggeude alhier en be stemd naar Oost-Indiëde luits. t/z. le kl. K. C. Bunnik en IV. H. P. van Oordt, dienende op de drijvende batterij Neptunns, W. P. Meijen en de offic. van gez le kl. H. J. van "VVessem, beiden non-actief; en op de drijvende batterij Neptunus, de luits. t/z. 1° kl. C. T. Hakstroli en J. K. L. Gey van Pittiusthans non-actief. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria, ligt thans voor de zeedoksluis gereeden zal waarschijnlijk morgen in de buiten haven halen, ter voorloopige vervanging van de Cycloop, in afwachting van het te Amsterdam voor die dienst gebouwd wordend stoomschip de Valk. Uit particuliere berigten van Paramaribo vernemen wij dat Zr. Ms. stoomschip de Bommel 10 dagen na aankomst van de Soestdijk, naar Holland zou vertrekkenmen rekende tegen 1 Mei aanstaande. Volgens een particulier berigt van Malta, 23 Maart, zou Zr. Ms. korvet Prins Maurits den 1 April van daar naar Corfu vertrekken aan boord was alles wel. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten van Noordholland, belast met het onderzoek van een voorstel tot herstelling en versterking der 1'ettemer zeewering, mag- tiging verleend om na de sluiting der nu gehouden buiten gewone vergadering van de Staten, hare werkzaamheden voort te zetten. De cursus van den normaal-schietschool te 's Hage zal dit jaar o. a. worden bijgewoond door den 2" luitenant Hansen, benevens door 14 onder-officieren, korporaals en manschappen van het korps mariniers. Bij Kon. besluit is de controleur der dir. bel., in-en uitg. regten en acc., de heer J. W. van der Noordas, van Schageti naar Medemblik verplaatst, en benoemd tot controleur der dir. bel., in- en uitg. regten en acc. te Schagen, de heer P. II. W. Ligtenberg, thans surnumerair te Amsterdam. Op de botermarkt te Alkmaar van 26 Maart en 2 April zijn weder 2 landlieden aangehaald wegens boter van te weinig gewigt, de een voor 2 de ander voor 5 koppen. Te Haarlem zijn van de 25 voor de hoofdonderwijzers- acte geëxamineerde!) 5 toegelaten en 20 afgewezen. In jaren werden zoo vele haringen niet gevangen in de Zuiderzee als ditmaal. Zij worden thans bij millioenen aangevoerd en verkocht de 220 a 240zijnde een talvoor den geringen prijs vau tusschen de 7*- en 10 cents, en evenwel maakt die vangst voor de visschers eene zeer goede rekening. De zee Dabij de haven van Hoorn is zoo vol ha ring, dat de scheepvaart soms daardoor belemmerd wordt; de schepen kunnen door de haringen niet voorkomen. Als een voorbeeld van de menigte der visschen, verhaalt een visscher, die zestien netten uitgelegd had, dat hij tot zinkens toe geladen was bij het ophalen van slechts acht nettenzoodat hij de overige moest laten staan tot den anderen dag; en zooals het in die streek is, moet het ooknaar men zegtin andere streken van de Zuiderzee zijn. Het kerkbestuur te W^rmenhuizen bij Alkmaar, ont ving dezer dagen bij de gewone kerk-collectezonder naam vermelding, de som van f 1000 als bijdrage tot verbetering van het kerkgebouw en daarstelling van een orgel. Een tal van personen, die pretentiën op het gemeente bestuur van Vledder hebben, dat weigert uitbetaling te doen, zoolang er geene wethouders optreden en de zaken omtrent het schoolwezen van de maatschappij van weldadigheid over eenkomstig hun verlangen zijn geregeld, hebben dezer dagen zich gewend tot den minister van binuenlandsche zaken, daarbij verzoekende, dat de minister bewerke, dat de uit betaling, waarop reeds zoolang is gewacht, eerlang plaats hebbe. - -Woensdag 11. had in de gemeente Haarlemmermeer een vreeselijk ongeluk plaats. Op de boerderij van den heer W. was eene stoommachine tot dorschen enz. in werking. Eenige jongelieden waren daarbij tegenwoordig en al stoeijende had een van hen de onvoorzigtigheid om een strop, dienende tot het ophijschen van zakken, een anderen jongeling over het hoofd te werpenwaardoor deze naar boven geheschen werd, het gevolg hiervan was, dat deze ongelukkige met snelheid naar boven steeg en daar, over en tusschen de windas, letterlijk vermorseld en uit elkander gerukt werd zoodat hij een ellendigen dood stierf. De justitie bemoeit zich met de zaak. Van Batavia schrijft men ons het volgende: De baron van D.met wiens zuster te Arnhem die gerucht makende zaak met Ds. v. R. is voorgevallenheeft hierom eene oude veete te beslechten, met R. v. E. geduelleerd, en zijn tegenpartij een kogel in den linkerarm gejaagd. Hoewel op zijne wijzegaat hem de eer van zijnen naam nog al ter harte. Dat Residenten niet van alles wetenblijkt uit het volgende N. van P. moest op hoog bevel een plan zijner residentie leveren, omtrent de verschillende koffij-aanplantingenzijn schrijver daarmede belastende, vraagt deze: «op welke schaal" Na zich bedacht te hebbengeeft N. verlof aan den commies om de in 's lands pakhuis staande gebruiktemaar toch nog goede weegschaal, tot dat einde te mogen gebruiken. Men schrijft van Samarang dd. 15 Feb. Sedert 4 dagen is het weder veel zachter geworden, doch desniettemin profiteerde Samarang gister avond weder van overstrooming. Bodjong en de Noordzijde der stad heeft er het meest van gehad. Men kan zich Samarang in driederlei staat voorstellen. Samarang in oen modderstaatSamarang in een stofstaat en Samarang in een waterstaat. Een vierde staat schijnt voor haar onmogelijk. Gisteren tot 5 ure 's namiddags was Sa marang vol stof, gister avond ten 8 ure vol water en mor gen benoorden vol modder en ten zuiden vol stof. Te Kedong-Kelio is den 12 Febr. des morgens ten 7 uur de doodstraf door ophanging voltrokken aan den Boe- ginees Bolong, welke 4 maanden geleden zijn sergeant-majoor in eene vlaag van woede heeft vermoord. Alvorens het vonnis voltrokken werd heeft de veroordeelde afscheid van zijne superieuren genomen en hun verklaard dat hij geen schuld of deel heeft gehad, in den onlangs aldaar gesmeede doch onderdrukte opstand zijner landgenooten. Voor eenigen tijd liet een Londsch bankier, te Calcutta gevestigd, sir John Dean Paul, zich tot deportatie veroor- deelen ter zake van bedriegelijke bankbreuk. Onmiddelijk na de veroordeeling van haren manmaakte zijne vrouw haar persoonlijk vermogen te gelde en vertrok naar Australiëwaar zij in de omstreken van Sydney een fraai landgoed kocht. Pas was zij in hare nieuwe woning gevestigd, of haar echt genoot kwam aanovergebragt met het schip dat de veroor deelden van Indië naar Australië vervoert. Dadelijk maakte zij gebruik van het voorregt, dat de Engelsche wet den in woners toekentzij vroeg en verkreeg vergunningharen man als bediende bij zich te nemen. Het zal wel niet behoeven gezegd te worden dat de knecht op nieuw heer en meester werden sedert dien oogenblilt sir Paul bij uitstek te vreden is over de wijze, waarop hij zijne straf ondergaat. De Engelsche admiraliteit laat nu proeven nemen van de vinding van Leath, om den bodem van ijzeren schepen met guttapercha of eene soortgelijke stof te bekleeden en daarover glazen platen te doen aanbrengen van ongeveer J- dikte. Het glasvooraf naar den vorm van het schip gebogenis tot de doorlating der schroeven met gaten voor zien, die met eene bijzondere compositie bezet zijn, opdat de schroeven niet onmiddelijk met het glas in aanraking komen.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2