TELEGRAM. Met den laatsten dezer maand wordt de öffic.-maeh. A. Sol, thans gedetacheerd bij de fabriek te Feijenoord, op non-activiteit gebragt. De machinist le kl. J. Greau, wordt, naar men ver neemt met 1 Mei aanstaande als instructeur bij de ma chinist-leerlingen aan 's rijks marinewerf te Hellevoetsluis geplaatst, ter vervanging van den machininist le kl. V. C. Kamerling, die met dien datum op non-activiteit wordt gebragt. De geannonceerde tooneelvoorstelling in het lokaal Tivoli heeft gisteren avond plaats gehad. Herhaalde blij ken van goedkeuring van wege het publiek, mogten de vertoo- ners inoogsten. De ouderscheiding van teruggeroepen te wor den vielen ten deel mejufvr. Colpaard eu den heer Beems. De zaal was wel niet eivol maar tóch zeer goed bezet, wij vertrouwen dat de directie daardoor wel aangemoedigd zal zijn hare voorstellingen hier te herhalen. Men schrijft ons van "Vlieland, dato 19 April, het volgende: Gisteren mogten wij eene plegtigheid bijwonen die meer malen voorvalt op onze strandenmaar die immer ons het harte warm doet kloppen. Met innig welgevallen ruste ons oog op vijf edele mannen, aan wien een blijk werd gegeven dat hunne menschlievende dadenhier aan het oog der wereld onttrokken, als het ware in het verborgen ten uitvoer ge bragt toch door de wereld, zoo niet beloond, dan toch erkend wordt. Aan Jauke KleinAlke BruinJ. Zeilemaker en Thomas Visser, werd van wege de Zuidholl.-Keddingmaat- schappij, aan elk uitgereikt de bronzen medaille, benevens ge tuigschrift eu vijftig gulden, voor het op den 24 Dec. jl. redden van een schipbreukeling van het Zweedsclïe schip Sumatraterwijl aan den heer J. Kooiman, genees- lieel- en verloskundige alhiervoor het als het ware in het leven terug roepen van een schijudoode drenkeling van genoemd schipwerd aangeboden ter zijner keuzeeen gouden me daille, een zilveren medaille met ƒ27.eene geldswaarde van ƒ31.50, of een kistje met instrumenten, ten gebruike bij het behandelen van drenkelingenhet laatst geuoemde is door ZEd. gekozen. In deze keuze zien wij eene zoo welsprekende getuigenis voor het edele hart van genoemden geneeskundige, dat wij het niet wagen hier een enkel woord meer bij voegen, dergelijke mannen zijn verre boven onze lof verheven. Alleen dit zij hier nog bijgevoegd, dat de eerstgenoemde Jauke Kleinthans in het bezit is van 5 medailles, allen aan hem uitgereikt voor verschillende edel moedige bedrijven. Wij vragen hier slechts of zoo iemand niet; waardig is eene meer productieve belooning, bv.de eene of andere's rijksbetrekking, overeenkomstig zijne capaciteiten en positie in de maatschappij. De gemeenteraad te llarlingen heeft met 7 tegen 5 stemmen besloten, de dagelijksche meteorologische berigten uit Utrecht tegen f 20Ü 'sjaars vooreerst niet aan te nemen. Even als voor eenige jarenheerscht er op de scheeps timmerwerven in do provincie Groningeu wederom eene bui tengewone drukte, tengevolge van de vele bestellingen van nieuwe bodems. Men mag dit als een verblijdend teeken beschouwen uithoofde het mede op vele aanverwante takken een gunstigen invloed uitoefent en ook den arbeidenden stand in de dagelijksche verdienste geen geringe voordeelen aanbrengt. Wij lezen het volgende in (le Tijd(Noordh. Ct. Met groote vreugde melden wij de blijde tijding, dat Z. II. Pius IX, 11. Zondag, op den feestdag van liet Patroci- nium van den H. Jozef, het dekreet van de heiligverklaring van onzen landgenoot, den gelukzaligen pater Cauisiusheeft afgekondigd. Hage21 April. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal morden een aanvang maken met de behandeling der wet regelende de Indische comptabiliteit. Uit het voorloopig ver sla" meent men met zekerheid te kunnen hesluitendat het ontwerp zal worden aangenomen, en dat dus de pogingen der oppositie, om het ministerie daarop te doen vallen, wel vruchteloos zullen blijven. Wel is waar, bevat het Haagsche oppositieblad in een zijner laatste nommers een betoog, dat dat staatsligchaam thans een blijk kan en moet geven van zijne hooge roeping, door eene wet te verwerpen die een praerogatief der kroon zou overbrengen bij de vertegenwoor- di"in", en daardoor als 't ware het beginsel der volks-sou- vereiniteit zou vestigen. Uit het voorloopig verslag blijkt echter dat die gronden geen genoegzamen indruk bij de Ka mer hebben te weeg gebragt, om een ontwerp te verwerpen dat èn door de Grondwet, èn door de noodzakelijkheid wordt in het leven geroepenen tevens een einde zal maken aan de finan- tiële willekeurwaarmede Indie reeds te lang beheerd wordt. Reeds iu mijn vorigen schreef ik u, dat voornamelijk de vraa" omtrent het al of niet grondwettige van de vaststelling der Indische begrooting bij de wet, 't onderwerp der beraad slaging zou uitmaken. Uit het verslag der Kamer zien wij dat "verreweg de meeste leden" daarin geen bezwaar vinden, en dat door de overgroote meerderheid de behoefte van die regelingbedoeld in art. 60 der Grondwetwel degelijk wordt erkend. Het is dan ook alleen de oppositie, die den uitslag der discussie met een "tinteling van ongeduld" te gemoet ziet, want het groote Haagsche publiek heeft op 't oogenblik" te veel aangename afleiding om zoo angstvallig en verlangend naar 't lot van het wetsontwerp om te zien Meer dan over de Indische begrootinginteresseert zich het publiek voor den grooten Franschen acteur Uoger, die in deze residentie reeds verscheidene voorstellingen in de opera heeft gegeven. Te trachten u een denkbeeld te geven van dat spel en van die zang, acht ik eene onmogelijkheid. Men moet Roger zien als Fernaud in de Fcivorite, als Raoul in de Huguenots, als Loródan in de Haijdée, om zich een be grip te vormen van de uitstekende wijze waarop die zanger niet alleen zijne rollen in die verschillende opera's weet voor te stellen, maar de wijze waarop hij als 't ware zijne rollen herschept. Zijne uitvoering van de vierde acte van de Hu guenots was een meesterstuk en zelf de habitués der opera moesten erkennen, dat hij hunne stoutste verwachting in dit meesterstuk van schepping van den onsterfelijken maestro Mijerbeer had overtroffen. Ook bij het Hollandsch tooneel heeft men getracht het pu bliek eene verrassing te verschaffenen na ode Gevolgen der Misdaad" zoo lang te hebben opgevoerd, tot zelfs de abonné's die met hun tijd geen raad wetende, èr uit louter passe-temps heen waren gegaanin slaap vielenwerd eindelijk een nieuw stuk, onder den hoogdravenden titel van n de Laatste dagen van Pompei", naar E. L. Bulwer, ten tooneelegevoerd. Ja, het meesterstuk van den Engelschen auteur was door eene schennende hand tot een spectakelstuk misvormdwaarin de uitstekende gesprekken van den genialen Bulwer werden ge radbraakt en waarin de groote gedachten van dien schrijver, in den mond worden gelegd van menschendie zich geen denk beeld kunnen vormen dat het Pompei van toen, geene overeen komst kon hebben met het 's Gravenhage van thans men kon met eenigen goeden wilzich verbeelden op eene Hollandsche marktmaar nooit in de straten of op 't forum van het Ro- meinsche Pompei te zijn. De schrijver van dat spectakelstuk is dan ook zeer boos dat men heeft durven bewerendat zijn stuk niet voldoet aan de eischen die men er van verwachtteen Even als de heer van Wintershoven spreekt hij het iiquos ego" uit over degenen die zich zijn toorn hebben op den hals gehaald Gij kent, M. d. R., het manifest door den hr. van Win tershoven in de wereld geslingerd, ja, zelfs wensclit hij niet meer bij de aanstaande verkiezing als lid der Kamer in aan merking te komen, zoozeer trekt hij zich het lot van 't "verongelijkte Limburg" aan. Voor hen echter die weten dat die heer zelden of nooit in de Kamer verscheenen dat de Limburgsche kiezers reeds vroeger hunne ontevredenheid hebben te kennen gegeven over de veelvuldige vacantiën die hun representant zich veroorloofdezal 't manifest veel van zijne waarde verliezen, zoo men daaraan ten minste eenige waarde heeft willen toekennen. Algemeen noemt men den afgetreden minister van Buitenl. zaken, den hr. van der Maesen de Sombreffals zijn opvolger. Of deze echter het ministerie ondersteunen zoude is zeer twijfelachtig, want behalve de groote grief van de Limburgers tegen een ontwerp dat nog niet in de wereld is, zal die heer welligt rancune bewaren tegen sommige zijner ex-collega's. In de volgende week zal de Tweede Kamer waarschijn lijk reeds behandelende gewijzigde concessie omtrent do doorgraving van Holland op zijn Smalst, en de regeling van 't onderwijs in de Indische taal-land- en volken-kunde. Heden Vrijdag22 April 1864. EFFECTEN Hetzelfde. Onbekend. [Iets Hooger. 5°/o 5°/o 6°/o 8°/o 5u/o 5°/o 3°/o H°/o 58 J- 59 44 °l o Beurs van Londen Parijs 1Flenen Berlijn e n Frankfort AMSTERDAM. Metalliek (oude) Yereenigde Staten van Noord-Amerika Vcreenigde Staten 1882 Geeonfedereerden Russische Spoorweg-Aandeeleft Blaauwe Grieken Mexico uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/„ Turken 2°/n Venezuela «EIILI.IKE mm DEIUEMEENTE VIJEÜM. Van 10 Maart 20 April 1864. ONDERTROUWD Geene. GEHUWD Geene. GEBORENTeunisz. van F. Pronker en Elisabet Bakker. Ane z. van Jelke de Boer en Neeltje van der Meulen. OVERLEDENEen drenkeling aangespoeld (15 April)gekleedzwart lakens jasje, zwart lakens vestgrijze buksking broekwitte wollen kousen wit katoenen overhemd en witte onderbroek alles ongemerkt. Tetje Ta- dema gehuwd met Douwe de Boer oud 55 jaren. ct. 481 22| °/e

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2