TELEGRAM. De vervroegde aanval verijdelde echter dat plan. Het denk beeld om den vijand in de lucht te doen springen, zelfs al kostte dat hun zeiven het leven, was aan de Denen niet vreemd. Ook de luitenant Anker schijnt het te willen be proefd hebben. Toen hij krijgsgevangen was gemaakt, vroeg hij verlof zich naar de kruidkamer te begeven, waar hij naar hij zeide iets had laten liggen. Kameraad was het ant woord van den Pruisische officier, verroer u niet of gij zijt een kind des doods. Een onder-officier kreeg toen order naar de kruidkamer te gaan om te zien wat de Deensche luitenant daar achtergelaten had. Hij vond er een vijandelijk kanonnier die bezig was vuur te slaan. De Pruis riep hem aan en toen hij geen antwoord ontving hieuw hij hem neder. De wijze waarop dit voorval verhaalt wordtdoet echter aan de waarheid twijfelen. Als Anker voornemens was ge weest den brand in het kruid te steken, zou hij zich wel gewacht hebben verlof te vragen om naar de kruidkamer te gaan. Men exploiteerd den luitenant Anker nu als den verpersoonlijkten moed en alle anecdotes omtrent helden feiten door de Denen bedreven gaan op zijn naam door. De conferentie te Londen heeft Dingsdag met eenparige stemmen tot haar voorzitter gekozenGraaf Russell en tot haar secretaris den heer William Stuart. De kwestie van den wapenstilstand is ter sprake gebragt, doch tot nog toe on opgelost gebleven. De conferentiën zullen waarschijnlijk twee maal 's weeks plaats hebben, waardoor de gevolmagtigden ouder gewoonte in de diplomatiedikwijls hunne Gouver nementen kunnen raadplegen. Een conferentie is, uit den aard der aard der zaak, een laugzaam werktuig, zegt de Morning-Post, welk blad tevens herinnert, dat de gewigtige beraadslagingen, welke thans gevoerd worden, geheim zijn. w Van een belangrijk besluit echter lekt meestal iets uit"voegt het blad er bij. Tot hiertoe heeft men nog geene beslissing genomengewigtig genoeg om den officieëlen sluijer te door dringen. Ongetwijfeld zullen wij spoedig weten of de con ferentie tot de sluiting van een wapenstilstand of tot eenige andere praktische oplossing zal zijn gekomen. 'Wanneer men aan de nader uit Algiers ontvangen be- rigten geloof kan slaan, is de opstand in de Fransche ko lonie van veel ernstiger aard dan men tot dusver meende, Hij zou niet alleen met den opstand in Tunismaar ook met de verschillende bewegingen in Klein-Azie in verband staan. Buitendien heeft ook de iusurreetie in Algerie eene groote uitbreiding gekregen. Vele nomaden stammen nemen er deel aan en alle troepen waarover men in de drie pro- vincien kan beschikken, zijn naar het zuiden gezonden. Van Toulou zijn versterkingen vertrokken; terwijl nog anderen zullen volgen. De eerste divisie van de Middel- landsche zeevloot zal zich naar Tunis begeven. Intusschen worden de gebeurtenissen in Algerie door de Fransche rege ring zooveel mogelijk geheim gehouden. De opstand van Tunis wordt te Parijs met gespannen aandacht gevolgd, en men wil weten, dat de bey zich in zijne radeloosheid tot de Fransche regering om hulp gewend heeft. Zelfs werd verzekerddat de bey het aanbod zou hebben gedaan zich onder Frankrijks protectoraat te stellen en een jaarlijksche schatting te betalen. Thans melden echter de jongste berigten, dat de bey door de opstande lingen afgezet en verdreven is. Berigten uit Amerika van 14 dezer melden, dat het be sluit is" genomen om de troepen der Unie van drie zijden naar Richmond te doen oprukken. De zuidelijken hebben de forten Halleck en Pillaw aangetast en te vergeefs opgeëischt. 1T13 TT W 3 T IJ D 11T 3 3 1T. HelderNieuwediep, Willemsoord, enz. 29 April 1S64. Woensdag den 4 Mei a. s. is de dag waarop den Helder het 50jarig jubilé zal vieren, der opheffing van de belege ring en de uittogt der Frausche troepen. Van vele zijden hoorde men in de laatste dagen vragen op welke wijze zal die feestviering geschiedenzijn er fond sen voorhandenstelt het gemeente bestuur weder eene som beschikbaarheeft er zich eene feestcommissie georganiseerd enz. enz. Die vragen lieten wij onbeantwoord, omdat wij het niet gaarne ontkennend wilden doenen immer bleven wachten op den uitslag der plannen die beraamd werden. Thans kunnen wij melden dat de meeste dier plannen in duigen zijn gevallen. Men heeft getracht eene alge- meene feestcommissie in het leven te roepen, dit is niet gelukt, de vrees voor vele moeijelijkheden in het bijeenbrengen der benoodigde fondsenschijnt hier het struikelblok te zijn geweest; het bevreemdt ons zeer, daar het toch algemeen bekend is dat hier ten dien opzigte een zeer goeden geest heerschten met een goeden geest vermag men zeer veel wanneer men er partij van weet te trekken. Ook van wege^ het gemeente bestuur is tot nog toe niets gedaan ter opwekking, aansporing of ondersteuning, en wij betwijfelen of er van die zijde wel iets anders zal geschieden dan het uitsteken van vlaggen. Alleen vernemen wij dat van al de in November bestaan hebbende corporatien er slechts eene is waarvan eene commissie zich weder heeft ver- eenigd en eene oproeping heeft gedaan tot deelneming, het is die der ruiter-eerewacht. Wij raden dus een ieder, die nationaal en Heldersch ge zind is, die bezield is met den geest voor Nederland en Oranje, zich bij die mannen aan te sluiten, opdat, indien er slechts ééne vereeniging tot stand komtdie dan ook in staat gesteld worde om door vereenigde krachten iets goeds iets groots, iets luistervols ten uitvoer te kunnen brengen. Later vernemen wij dat gister uit den boezem der sloep- lieden en zeesjouwers het plan is beraamd om aan het Hoofd een volksfeest te gevenzij hebben den heer Pander Maat ver zocht zich aan hun hoofd te stellen en de leiding op zich te wil len nemendiena zich vooraf van hunne plannen te hebben doen inlichtenzich terstond daartoe bereid heeft verklaard. Tn eenige koffijhuizen zullen de geldelijke bijdragen in ontvangst worden genomen van allen die zich gedrongen gevoelqndit locale en nationale feest te ondersteunen en te bevorderen. Wij verwijzen overigens naar de beide advertentiën hier achter, die hierop betrekking hebben. Heden vernemen wij dat de heer Beems voornemens is den 12 Mei a. s. alhier eene tweede tooneelvoorstelling te geven, die zeer luisterrijk moet zijn. De voorstelling zal bestaan uitPene episode uit liet leven van Napoleon I te St. Helena, drama, waarvoor expresselijk nog eenige artisten zijn geëngageerd en prachtige costumes aangeschaft. Daarna Intermezzo Comique en tot slot eene vrolijke vau deville. De inteekenlijst zal eerstdaags circulerenen daar deze voorstelling groote buitengewone uitgaven vereischt, wilde de directie gaarne vooraf bij inteekening voor een deel der kosten gedekt zijndaarom raden wij alle tooneel- liefhebbers aan, zich niet van de inteekening te onttrekken omreden het daarvan afhankelijk gesteld is of de voorstel ling zal doorgaan. De kapt.-ingenieur J. D. Jordens is van hier overge plaatst naar Heusdenom aldaar als eerstaanwezend ingenieur op te treden. Den 14 Mei e. k. zal alhier embarqueren aan boord van het schip Zeemeeuwkapt. W. J. van der Meer, be stemd naar Suriname, een detachement, sterk 16 militairen, onder bevel van een onder-officier. Op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus alhier, zullen dit jaar 332 miliciens worden geplaatst om in de zeedienst geoefend te worden; dit is bijna het dubbele getal bij ver leden jaar. Uit Leiden vernemen wij dat een geacht ingezeten, de heer J. Kros, op den 27 April jl. zijn 50jarig jubilé vierde, als ambtenaar van Rijnlands waterstaat. Zr. M". fregat met stoomvermogen Zeelandkomm.- kapt. t/z. G. C. C. Pels Rijckenlaatst komende van Mon tevideo is den 14 Maart jl. in de Tafelbaaiaan de Kaap de Goede Hoop gearriveerd. Aan boord was alles wel. Men meldt uit Brouwershaven, dat het Meoklenburger schip Frei, bestemd naar Amsterdam, aldaar is binnengevlugt voor eene Deensche oorlogstoomboot. Men berigt dat te Lissabon vier schepen van de Oos- tenrijksche marine aldaar zijn aangekomen, waaronder een .linieschip en een gepantserd fregat. Heden Vrijdag29 April 1864. EFFECTEN Beurs van Londen Parijs I n Weenen j Flaauwer. n Berlijn Frankfort AMSTERDAM. Metalliek (oude) Yereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 1882 Gecoufedereerden Russische Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken 3c/0 Mexico li°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6 °/0 Turken 2°/0 Venezuela 5°/o 5°/o 6°/o 8°/o 5°/o 5°/o 58 60 J- 60' 0 43| h 1 Ct. 215 °/o

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2