Optogt uaar het eiude der Binnenhaven. Ontvangst van Z. H. den Prins van Oranje. Intogt in de volgende orde: 1. Muziekcorps van het Kon. Inst. 2. Buiter-Eerewacht. 3. Bijtuig met zes paardenwaarin Z, H. de Prins en een Adjudant zijn gezeten, voorts twee Lakkeijen, Koetsier en Postillons. 4. Bijtuig met gevolg van den PrinsKoetsier en Palfenier. 5. Bijtuig met Sche pen en Baden, Koetsier en Palfenier. Aansluiting van: 6. Deputatie van Houtvlotters. 7 Deputatie van Steenkoolwerkers. BouteKoopvaarders BinnenhavenZuidstraatKanaal- weg N. Zijde, le halte voor het Baadhuis der Gemeente, Beceptie; Dijkstraat, Langestraat, terug: Middenstraat, ge deelte Dijkstraat, Kanaalweg Z. Zijde, 2" halte Tivoli; Molenbrug, Hoofdgracht, Buitenhaven, Nieuwebrug terug naar de verzamelplaats. De optogt zet zich en trein des morgens 11 ure. PBOGBAMMA van een voor te stellen Neplunusfeest aanvangende des avonds 7 uur. Neptunus zal gezeten in een wagenna een kleine optogt te hebben gemaakt, op het hoofdplein komende, een schip praaijen waarin zich verscheidene baren (nieuwelingen onder de linie) bevinden die hij als kinderen der zee, onder zijne bescherming aanneemt, nadat zij vooraf de gebruikelijke formaliteiten hebben ondergaan. Wat overigens de feestviering betreft, laat het zich aan zien dat het uitsteken van vlaggen algemeen zal zijndoch de illuminatien niet. Voorts verwijzen wij naar de ad- vertentiën hierachter, waaruit blijkt dat de zaal van C. L. Pedroli den geh'eelen dag voor de feestvierenden geopend zal zijn en dat des avonds ook muziek zal worden gemaakt in Tivolibij P. van Wijngaarden en bij J. H. Janssen aan het Hoofd. ITIliUWSTSJDmgij XT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Mei 1864. Zondag namiddag zijn alhier op de reede ten anker gekomen, twee Oostenrijksche stoom-oorlogsfregattenzijnde de Schwartzenlergkomm. Thokitoff, en de Radeztki, kom- mandant Jeremias. Gisteren (Maandag) zijn de drie Pruisische schepen, de Adlerde Blitz en de Basilis/c, die sedert 14 Maart jl. alhier in de haven lagen, naar de reede gestoomd. Heden morgen zijn genoemde Oostenrijksche en Pruisische schepen en flotille naar zee gestoomdkoers zettende naar Hamburg. Als een merkwaardigheid die bijzonder voor de deugdelijk heid onzer zeegaten en voor de zeemanschap der Oostenrijk sche marine pleitkunnen wij vermeldendat bij het binnen komen en ook bij bet uitgaande zeeloodsen hunne diensten aanbodendoch telkens werden van de hand gewezenen ten antwoord ontvingen, van de respectieve kommandanten dat zij in vaarwaters als dit, geene loodsen noodig hadden. Ongehinderd zijn deze schepen, waarvan een 69 palmen diepgang had, tweemaal het schulpengat gepasseerd. In het laatst der vorige week, is alhier ten huize van Pieter Starrenburg, wonende aan den dijkweg, poging, tot brandstichting gepleegd met voorafgaanden diefstal. Des nachts ten 2^ ure ondekte de bewoner dat zijne woning vol rook stondveroorzaakt door het branden van een deel der inboedeldat zich reeds aan de beschotting begon mede te deelen. Met adsistentie, die hij onmiddelijk inriep, is het mogen gelukken den brand te stuiten die anders de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. Bij nader on derzoek echter bleek het P. S. dat hem eenig geld en kleedingstukken ontvreemd was; daarvau aangifte gedaan hebbende bij de policie, mogt het deze, na een grondig onderzoek te hebben gedaan naar alle kleinigheden die tot het ontdekken van den dader konden leiden, den volgenden dag ten 2 ure reeds gelukken iemand te arresteren in wiens bezit men een deel der goederen heeft gevonden, zijnde den matroos Theo. Pvan Zr. Ms. instructievaartuig Pro Patria. Naar wij vernemen is bij het gezelschap van den hr. G. Spigt c. s. ƒ10. ingezonden door een lid van den raad. Zaturdag jl. is het voor de normaal-schietschool te 's Hage bestemde detachement mariniers van hier derwaarts vertrokken. Het is zamengesteld als volgtkommandant de 2e luit. T. Hansen2 sergeanten4 korporaals en 8 man schappen. Z. M. heeft den offic. van gezonh. 2e kl. bij de zee- magt, dr. B. Carsten, op zijn verzoek, met den laatsten April eervol ontslag uit de zeedienst verleend, onder toe kenning van den rang van officier van gezondh. le kl. Z. M. heeft den kapt. J. H. G. van den Bergvan het 7lte reg. Infanterieop verzoek op pensioen gesteld en hem den rang van majoor toegekend. - Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 27 April, is aan de heeren G. Swerver Jz. en G. J. v. Leeuwen, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot het vervoer van goederen en vee, tusscbeu den Helder, Nieuwediep en Botterdam, over Haarlem of Amsterdam, en tusschen Botterdam en Alkmaar over Haarlem en Gouda. De afloop van de aan het prov.-bestuur te Haarlem, gehouden aanbesteding, is als volgt: Onderhoud van vier sluizen op het Noordhollandsch kanaal 18641866, leperc. M. Ottote Buikslootf 34452e perc. J. Kater Az.te Purmerend, f10989; 38 pere. J. Lanser, te Zijpe, f4360; 4® perc. M. Schouten Az.te Helder, f18,774; 2. On derhoud van de boorden en jaagpaden langs het Noordholl. kanaal 18641866, le perc. H. B. Bennik, te Vreeswijk, f 16994; 2e perc. dezelfde, f 13340, 3e perc. dezelfde, f 16500 40 perc. M. Schouten Az., te Helder, f15690; 5° perc. J. M. Middeldorpte Alkmaar, f13860; 6eperc. M. Schouten Az.te Helder, f14432. Men schrijft ons uit den Anna Paulowna Polder, 2 Mei: Heden had alhier de aanbesteding plaats van het ver- breeden en verdiepen van een gedeelte der Molenvaart in dezen polder, strekkende van 63 ellen uit het buitenfront der sluis westeinde, tot aan den Middenvlietover eene lengte van 2135 ellen. Hiervoor waren 6 inschrijvingsbilletten in gekomen. Voor het, volgens het bestek sub 1 bepaalde, waren de minste inschrijvers de heeren Gebr. Janzen, te Nieuwediep, voor de som van f8800.en voor dat sub 2 dezelfde heereu voor de som van f7300. Voor het Ned. schip Paulina Constantia JSleonora gezagvoerder van Haeften, hetwelk te Nagasaki verwacht werd, wordt gevreesd. Die bodem had reeds 120 dagen reis sedert zijn vertrek van Java en niets is daarvan sedert vernomen geworden. Naar inleiding van de voordragten die ds. Zaalberg te 's Hage over moderne theologie houdt, is in die gemeente eene groote beweging tegen hem en zijn ambtgenoot en geestverwant Hoevers ontstaan. Alle overige predikanten en de meeste ouderlingen, hebben besloten een adres aan de synode te rigten en een manifest tegen de moderne theologie uit te vaardigen. Er is in enkele steden sprake, om het zilveren huwe lijksfeest van HH. MM. den Koning en de Koningin, dat op den 18" Juni] van dit jaar invalt, op den jaardag van H. M. den 17", en dan tevens den gedenkdag van den slag van Waterloo, feestelijk te vieren. Een elfjarige knaap, die als loopjongen bij een boek handelaar te Kampen in dienst wasis aangeklaagd van eene reeks van diefstallen en opligtingendoqr hem met listigheid gepleegd. Hij moet bij verschillende personendie boekwerken ter bezigtiging hadden en die behielden, het geld opgevorderd en voor zich behouden hebben. Bij anderen bragt hij boekwerken ter bezigtiging, welke hij uit den winkel van zijn meester stal. Bij sommige presenteerde hij kwitantiën en ontving daarop geld, welke kwitantiën door hem zeiven geschreven of ingevuld waren, nadat hij de imprimé's uit den winkel had genomen. Hij moet zelfs een kwitantie of wissel bij zijn meester heimelijk van de tafel hebben wegge nomen en die geïnkasseerd hebben; hebbende hij alle door hem op die wijze ontvangene gelden voor zich behouden. Voor de nieuwe Bussisehe leening is te Amsterdam driemaal meer ingeschreven dan men van Nederland verlangde, en in Engeland driemaal minder dan men van Engeland ver wachtte; de oorzaak van dit vreemdsoortig verschijnsel is, dat de Nederlander graag zijn geld aan vreemde mogend heden leent om er legers en vloten op na te kunnen houden en de Engelschman zijn geld besteedt om inlandsche industrie te bevorderen. 3|n0E50nöen J)tuïilinn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur In het voorlaatste No. van uw geacht blad komt voor in het verslag der zitting van den Gemeenteraad, het rapport der in de vorige vergadering benoemde commissiebetreffende het voorstel«geldbelegging." Daarin trok mijne aandacht, dat gedeelte van het voorstel, waarin voorkomt: lo. «Dat de belegging gemakkelijk gemaakt wordt door «eene aanbieding die gedaan is." 2o. Om deze som (ƒ28.700) «in beleening te nemen op schuldbrieven ten laste van de «Vereenigde Staten van Noord-Amerika enz." 3o. «Tegen «eene rente van 3 pCt. en 4o. met bepaling dat altijd een «surplus van 10 pCt. aanwezig is." Het zij mij vergund de onderstaande aanmerkingen op die 4 punten in het midden te brengen lo. Bij de tegenwoordige schaarschte van geld ter geldmarkt van Amsterdamheeft men geene aanbiedingen noodig om gelden soliede te beleggen. Geld op prolongatie voor 1 maand met surplus van minstens 10 pCt. en op beleening voor 3 maanden met minstens 20 pCt. surplus isen dit nog wel op soliede onderpand en hoogere renten dan 3 pCt., tegenwoor dig zeer gezocht. 2. Schuldbrieven ten laste der Vereenigde Staten van

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2