wïa ïï¥S?imiT ar. 3|n0e30Himi J>tu&lien. het algemeen belang op het oog heeft, dan wel onder een dat slechts bevoorregting en begunstiging van enkelen bedoelt; welnu, ze blijven slechts weg van de stembus, weldra zul len de conservatieven (die niet weg blijven) hun doel bereikt hebbenweldra zullen hunne candidaten in de Kamer komen, 1 en de door hen zoo verlangdedoor de kiezers gewilde reactie zal in werking komen. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 10 Mei 1864. Op de conferentie te Londen is besloten tot een stilstand van wapenen. Zr. Ms. stoomschip Bommelerwaardligt gereed om naar Hellevoetsluis te vertrekkenen zal aldaar verder zee klaar worden gemaakt. Zr. Ms. stoomschip Cycloopis gisteren in het drooge- dok opgenomenom belangrijke herstellingen te ondergaan. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria is Zaturdag mid dag jl. ten 12 ure van Hellevoetsluis vertrokken, en den volgenden morgen ten 5 ure alhier gearriveerdoverbren gende 81 onderofficieren en manschappen der Marine. Ge noemd vaartuig heeft op dit eerste zeetogtje zeer goed voldaan. De offic. van gezondh. 3e kl. J. van IJzeren, tijdelijk gedetacheerd bij het marine-hospitaal alhier, heeft met gun stig gevolg het overgaugs-examen afgelegd, zoodat hij dezer dagen door Z. M. tot offic. van gez. 2e kl. zal worden benoemd. Met den 16 dezer, wordt de offic. van gezondh. 2ekl. bij de zeemagt J. J. Dekkers, thans non-actief, geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen en gedeta cheerd op het oefeningsvaarfcuig de lFesp. Zaturdag en Zondag jl. zijn alhier aangekomen onder het geleide van de luits. P. J. Callenfels en P. Dannenbargh, 66 miliciens, die bij de artillerie' alhier zijn ingedeeld. Die voorde infanterie, ougeveer 180 man worden dagelijks ver wacht. De zeemilitiens komen dagelijks bij kleine trans porten aan; van de 332 die verwacht worden, waren er gisteren avond 70 gearriveerd. Het contingent militieus dat deze gemeente, voor dit jaar moet leveren, is gisteren te Amsterdam ingedeeld. Van de 43 man hebben 27 zich voor de zeemilitie aangeboden. Het lc battaillon 7 regiment infanteriealhier in gar nizoen is onder meer anderen aangewezen om in de maand Augustus bij Milligen te kamperen. Gedurende dien tijd zal eene kompagnie van een ander battaillon, alhier gede tacheerd worden. Zaturdag jl. is alhier van Harderwijk aangekomen een detachement koloniale-troepensterk 46 man, onder bevel van een onderofficier, om met het schip de Jonge Eduard, naar Suriname te worden overgebragt. Genoemde bodem is gisteren morgen van hier uitgezeild. Door het departement van oorlog, is in overleg met dat van marine bepaald en ter algemeene kennis van het leger gebragtdat in de versterkte zeehavensenz.waar met den militairen kommandant of bevelhebber te land tevens eene maritime autoriteit gevestigd is, het algemeen gezag, het opperbevelgeacht moet worden te berusten bij den hoogsten of oudsten in rang der officieren van de zee- of landmagt ter plaatse, die dus bij mogelijke eventualiteiten gehouden zal wezen op zijne verantwoordelijkheid de noodige maatregelen te bevelen. Tengevolge van deze bepaling is de viee-admiraal G. Vo- gelpoot, opperbevelhebber der land- en zeemagt te dezer plaatse. Naar wij vernemen, is de tooneelvoorstellingdie op Donderdag 12 Mei a. s. zou plaats hebben, uitgesteld tot de volgende week, waarschijnlijk tot Donderdag 19 Mei. Na afgelegd vergelijkend examen, waartoe zich tien sollicitanten hadden aangemeld, is in den gemeenteraad van Yrijdag den 25n April 11. tot hoofdonderwijzer te Marken benoemd, de heer J. H. Luiting, thans hulponderwijzer te Schiedam. IJit een artikel handelende over de strekking der couranten in het algemeen, voorkomendein het TJtr.Bagbl. nemen wij het volgende over: Nog een woord over de vooroordeelen die althans bij ons te lande, ook bij vele achtenswaardige personenbestaan tegen '/couranten" en //couranten-geschrijf." Menigeen breekt het angstzweet uit bij de gedachte, dat zijn naam zou ver meld worden in eenig dagblad, en niet weinig zou hij zich gecompromitteerd achtenzoo hij het waagde in een dagblad voor zijne opinie uit te komen. Ieder die de magt en den invloed overweegtwelke in onze dagen de publiciteit uitoefent, verheugt zich herhaaldelijk artikelen te ont moeten van mannen als professor Vreede, professor Buys j Ballot, dr. Krecke, dr. Broers, of anderen, wier medewer king bekend is of door initialen soms aangeduid wordt. Hij moet het zich tot eere rekenen, ook zijne gedachten op dezelfde wijzeter wereld in te zenden als die mannen. Hoopvol verwacht hij den dag wanneer ook deze vooroor deelen den weg zullen gegaan zijn van alle onkunde van alle middeleeuwschheid. De Morning-Post berigt, dat de twee Bngelsche oorlog schepen Aurora en Black Eagle naar de Noordzee zijn ge stevend, om de Oosteurijksche vaartuigen te surveilleren. Mogten dezen naar de Oostzee koers zetten, dan zou de kanaalvloot zich dadelijk bij de twee genoemde vaartuigen aansluiten, om te beletten dat de Denen ook ter zee door ovennagt vernietigd worden. Dezq, maatregelzegt het blad, was Engeland verpligt aan zijne nationale eer. Onze Haagsche correspondent schrijft ons dd. 9 Mei het volgende: In de zitting der Staten-Generaal van Zaturdag jl. heeft de heer de Keverberg aan de Kamer verlof gevraagd den minister van financiën te mogen interpelleren over zijne fiuantiele plannen. Dit verlof is verleend. Heden heeft de Kamer zich bezig gehouden met het wets ontwerp regelende het onderwijs in de taal-, land- en volken kunde in N.-Indie. Verschillende led^n hebben daarover het woord gevoerd; de heereu van Kerkwijk, Gevers Dpijnoot Wintgens, v. Goltsteinv. Heemstra en Storm van 's Gra- vesande opperden allen bezwaren tegen 't ontwerp, dat door den heer van Limburg Brouwer en den min. van Binuenl. zaken is verdedigd. De meeste sprekers, ofschoon erkennende dat het gronddenkbeeldwaarvan de Regering was uitgegaan, juist was, beweerden desniettemin dat het Regeringsvoorstel slechts //eene niet uitgewerkte gedachte, een soort van frag ment" was, en dat de hoofdpunten aan latere koninklijke besluiten waren overgelateu waarvan het tegenwoordig ka binet,toenmaals oppositie t in 1861 aan het Ministerie Heemstra een verwijt had gemaakt. De Minister van Bin nen! zaken, de Ilr. Thorfieoke; verklaarde van zijn kant, dat hier geregeld is een onderwijs voor alle takken van dienst, nevens één speciaal bestemd, tot opleiding van ambtenaren maar dat dit onderwijs, nog geheel nieuw zijnde, niet kon worden gereglementeerd. Morgen ten één ure zal de beraadslaging worden voorgezet. Mr. G. Groen van Prinstererheeft een antwoord in het licht gegevenop de geschriften van ds. Zaalberg, betreflende de moderne theologie. De kerkeraad houdt zich bezig met het onderzoek dier geschriften al de overige predikanten en bijna al de ouderlingen hebben een protest of manifest uitgegeven tegen de rigting der theologie, zoo als za door ds. Zaalberg en door ds. Hoevers wordt voorgestaan. Het zou niet onmogelijk zijn, dat, indien de geschriften worden veroordeeld, zich hier eene nieuwe secte zoude vormen, die waarschijnlijk vele aanhangers zoude tellen. Met verwachting ziet men de afloop te gemoet. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Er bestaat, als ik mij niet vergis, bij ons gemeentebestuur eene keur, waarbij het verboden wordt mestvaalten enz. in de bebouwde kom der gemeente aan te leggen of te houden. Onder al de keuren is deze zeker de meest ge- wenschte, de meest nuttige en doelmatige, omdat zij waken kan \oor de reinheid en gezondheid der ingezetenenen toch wordt hier aan deze keur niet voldoende de hand gehouden 't schijnt soms alsof ze in het geheel niet bestond, Eilieve doe eens eene wandeling door de vrolijke straten en buurten van den Helder, zoo vaak ten onregte de //dooije Helder" genoemdsla eens een blik in die verschillende uitgangen poortjesover die bleekveldjes en tuintjes der zoo digt op en in elkander gebouwde woningen van vele ingezetenen; bijna overal ziet ge walgelijke mesthoopen en aschbelten, die bij warm weder eene verpestende lucht verspreiden eu zeker hoogst nadeelig op dé! gezondheid werken. Ga eens door de Paardenstraat, eene der meest bezochte buurten van deze gemeente, daar vindt ge achter eene zeer bouwvallige en voor de openbare veiligheid zeer gevaarlijke omheining, die ieder oogenblik dreigt in te storteneene vergaderplaats van alle mogelijke onreinheden, dat daar bij dag en bij avond uit den omtrek wordt neergeworpen, en hetwelk nog in de afgeloopen week zulk een peststank in die buurt verspreidde tengevolge eene groote hoeveelheid vischgrom, door een visch- smooker daar uitgestort, dat de bewoners van die buurt en voorbijgangers niet wisten waar zich te bergen. Daar juist tegenover ziet gij, door een gangjeheen, een fameus groote mestvaalt, die door verschillende huisgezinnen als het ware is ingesloten en ook naar die pesthoop ziet ge ieder oogen blik allerlei vuilnis en uitwerpselen heenbrengen en heenkruijeu. In een der hoofdbuurten van den Helder geeft zelfs een acht baar lid van den Raad het voorbeeld, door het houden van een mestbelt in het midden van de straat, vlak aan den weg. En dat is nog niet de eenige grief, maar ieder oogenblik

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2