TELEGRAM. BURGERLIJKE SMD DEK GEMEENTE HELDER. lil KELIM 55 lllli 555 1557 ziet men dan hier en clan daar, die mest uitkruijen eu in de straten neerwerpen, om gedurende den dag te worden weggehaald, en dan hebt ge, behalve den stank, nog ver scheidene dagen lang vuil beslikte straten, die men zich niet eens de moeite heeft willen geven behoorlijk te reinigen waarlijk eene treffende persiflage op de zoo hooggeroemde Noordhollandsche zindelijkheid. Het is te wenschen dat deo bevoegde magt al die stink- hoopen spoedig doe opruimen 'en de deswegens bestaande keur krachtdadig handhave. De pachters van het vuil nis in deze gemeente, stellen een ieder, al woont hij ook in de verste achterhoek, in de gelegenheid om al zijn vuilnis te loozen.van den morgen tot des nachts doorkruisen karren en wagens de gemeente, om alles op te halen; men weere dus slechts de particuliere mesthoopenen men heeft eene groote schrede gedaan op den weg tot bevordering van de zindelijkheid en gezondheid der ingezetenen. Schagen- 8 Mei 1864. Mijnheer de Redaoteitr i En zoo heeft dan de Êielder féést gevierd omdat: »Reeds vijf maal tien jaren, was vrij onze vaan, Als teeken der glorie door Neêrland gedaan zoo als de sergeant-dichter Zwarts geliefde te zingen. Bravo! 't was goed, 't was echt Hollandsch, den vierden Mei aldus ten uwen t te gedenken, en te verwachten was het, dat Zwarts dien dag de lier zou hanteren. Doch niemand uwer aboné's, zal vermoed hebben, dat ons zóó iets nieuws zou worden aangeboden als die"gedane glorie"en ik be lijd volmondig mijne diepe onkunde, omtrent de beteekenis dier glorieuse uitdrukking. Evenzoo heb ik nimmer geweten, dat het geoorloofd was te schrijven "Geen Franschen boeit ons meer", maar altijd gemeeöd, dat hier het wrerkwoord in betrekking tot het zelfstandignaamwoordmeervoud en dus »boeijen" moest zijnzoodat het gedicht van Z.inder daad eene aanwinst voor mijne, en weliigt voor veler, taal kennis is. Maar ik dwaal af van mijn oorspronkelijk voornemen. Immers, ik wilde u schrijven, over iets mij door de feestviering in herinnering gebragt, en begin, in stede van dat te doen, door te slaan over taalkennis, op het gevaar af de zelfde bok te schieten, als onlangs zeker, mij welbekend hulponderwijzer, die, voor corrector spelende, bij slot van rekening, het gecorrigeerde meer van fouten voorzien, dan gezuiverd had. Veiligheidshalve dus zal ik, nog intijds, tot mijn voornemen, bovengezegdterugkeeren. Toen ik dan uw verslag van de feestviering las, kwamen mij onwillekeurig de laatste November dagen voor den geest en gedacht ikhoe ook wij toen feest vierdenhoe van ajlle woningen de driekleur wapperdehoe de arme beweldadigd werdende zanggezelschappen zich lieten hooren en wij een feestelijke "ommeganck" in het dorp hielden, en wijders, des avondsde plaats verlicht wasterwijl de rederijkerskamer »de Roos" (welke roos, volgens het gerucht, thans aan 't verdorren is, en ."aar 't oordeel van sommige kunstlievende leden, gepasseerd en winter, voor de betaalde contributie bitter weinig geur heeft verspreid), eene buitengewone voor stelling gaf. Maar toen ook herinnerde ik mij, reeds in de maand December 11. te hebben ingeteekend, op een werkje dat die feestviering voor vergetelheid zou bewaren en ten titel voeren; Hoe Schagen Feestvierdeeene herinnering aan den 17 November 1863, door Jb. Denijs Jzoon. En over het telkens verschuiven der uitgave van dit werkje, nu, dat daardoor, als zijnde een boekje geheel a propos, alle belang stelling dreigt te verliezen, wenschte ik gaarne te worden ingelicht, en schrijf daarom met uw verlof in uwe Courant; in de hoop een voldoend antwoord uittelokken. Immers, schijnbaar is 't of schrijver of drukker beide, met de in teekenaren formeel den draak steken. Toen toch in de Schager Courant van 3 December jl. werd geanonceerd, dat het werkje bij den Uitgever van dat blad ter perse was(te gelijk verkondigde het blad dat bij den Uitgever een aller belangrijkst boekwerk iiDe onfeilbare waarzegger of het nieuw ste en beste Rad van Avontuurde pers had verlaten) werd beloofd, dat het boekje, zoo mogelijk, 20 December zou ge reed zijn. "Velen teekenden met mijonmiddelijk in. Vol nog van de indrukken in d^ «feest d^gen ontvangen was het eene aangename gedachten, dat onze kleinkinderen, na vijftig ja ren nog, zouden kunnen lezen, hoe flink wij ons bij het Ju- bilé hadden geweerd, en Denijs, die onder zware verdenking ligt, van wel eens »in de krant te schrijven" (duivelenwerk in de oogen der vromen onzer gemeente) zou, dacht ons, wel iets dragelijks leveren, terwijl vooral ook de beloofde spoedige verschijning velen tot deelneming verleidde. Doch 20 December verscheen zonder het werkje, 't Werd NieuwjaarJanuarij verstreek, Februarij kwam: "Zuster Annaziet gij nog niets komen Ik zie een berigt in Courant, dat; naar men verneemt, het boekje nu den 25sten zal verschijnen." 25 Februarij: geen werkje. Maart komt, Maart gaat niets't is of schrijver en drukker dood zijn alleen ons weekblad is een flaauw bewijs voor het leven van den laatsten. April (gearriteérd met kou in plaats van gras) loopt haast ten einde, nog altijd is het zuster Anna!.. Doch nu komt er inderdaad een straaltje van hoop de Schager berigt, dat het werkje is "afgedrukt" en «eer daags" zal worden verzonden. Wat beteekent echter dat «eerdaags" bij schrijver en druk ker? Reeds zijn weder veertien dagen verloopen, en nog altoos wachten de inteekenarenop het werkje dat komen zalspotters beweren zelfs dat dat «afgedrukt" een loos alarm is geweest, en het wel weder 17 November zat worden, eer wij lezen, »hoe Schagen feestvierde." Dit echter daarlatendevraag ik: van waar dat telkens vertragen der uitgave, iets dat zoo wel op het oordeel van het werkje, als op den verkoop der overgedrukte exempla ren nadeelig moet werken. En danbeteekenen die inteeke naren niets bij schrijver en drukker 7 dat men belooftver breekt weder belooftnogmaals niet nakomten zoo een werkje van slechts zes vellen druks, zes maanden ter perse houdt, zonder in het minst reden tb geven of verschooning te vragen voor die handelingen? Is dat eerlijk? Is het wel- voegelijk jegens het publiek De betrokkene partijen gelieven te antwoorden. Een inteekenaar. Wanneer men in de Oude Heldersche Courant plaatselijke berigtenof berïgten die op de plaats betrekking hebben toch eerst uit andere bladen moet overnemenzoo als ge bruikelijk is bij de directie van dat bladdan raden wij haar aan om dat voortaan niet meer uit de groote bladen te doen, maar slechts de Nieuwe Courant van den Helder na te druk ken, daardoor is zij in de gelegenheid hare lezers het nieuws eene maand vroeger mede te deelen dan zij thans doet. Zondag jl. 8 Mei, las men in de Oude Courant dat voortaan aan den Helder een plaatselijk kommandant zal zijn gevestigd. Datzelfde berigt hebben wij reeds Vrijdag 8 April in de Nieuwe Courant gelezen en Dingsdag 26 April dat die hoofd officier het kommandement had aanvaard. Dit laatste berigt kunnen de lezers van de Oude Courant alzoo den 26 Mei te gemoet zien. Wij schrijven dit bovenstaande, om zoo mogelijk nog in tijds de Oude Courant wakker te schudden, want als zij op denzelfden voet blijft voortsukkelendan zien wij er in dat zij spoedig al hare abonnó's zal verliezen. En de staking van dat blad zou ons innig leed doen, want wij zijn groote voorstanders van concurrentie in alle handelszaken, maar vooral (op letterkuudig gebiedzullen wij maar niet zeg gen, maar) opliet couranten terrein, het kan niet anders of het publiek vaart er wel bij. Aan de Redactie van de Nieuwe Courant verzoeken wij het bovenstaande een plaatsje te willen gunnen. Van hare be kende onpartijdigheid mogen wij verwachten dat dit verzoek niet zal worden geweigerd, al zijn wij niet persoonlijk met haar bekend. Heden Dingsdag10 Mei 1864. EFFECTEN Beurs van Lonilen 1 Parijs 1 Weenen Zeer willig. n Berljn 1 Frankfort 1 n H AMSTERDAMdol willij 5°/o 6°/o 8'Vo 5°/. 5°/o 591 571 57 tV 1891 o Ct. 48 li ïo16 22 I o penstilstand Denemarken, en gerncliten der opheffing van de blokkade. 5°/0 Metalliek (oude) Vereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 18S2 Geconfedereerden ïtussisclie Spoorweg-Aandeelen Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico H°/o uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6Turken 2°/o Venezuela Van 29 April 6 Mei 1S64. ONDERTROUWD K. C. Dekker koopvaavdij-kapitein oud 88 jaren Mouende te Amsterdam en T. Kuipeiyoud 2STjaren. N. Cornielje take laar oud 29 jaren en E. Dekker oud bijna 26 jaren. GEHUWD J. L. Mulder eu K. M. Laugenaeker. P. van der Fluit en M. Slijkerman. J. Namink en J. Smit. A. Govers eu K. W. Poppc. D. Wiljouw en M. Prins. G. Blankman en T. Stens. H. J. Giscbler en G. P. Eiclienberg. D. Kuiper eu N. Potli. BEVALLENC. J. Veen gcb. Heijdenrijk Z. A. M. Visser geb. Rijke D. A. Metzelaar geb. Groenevcld D. M. Kindt geb. Rezel Z. E. J. Tichelman geb. Sehadce Z. J. Blikkenhorst geb. Oetelmans D. B. Blokzicl geb. Goedkoop D. E. Hillen geb. de Reus Z. M. A. Schouten geb. de Vaan Z. C. Hemelrijk geb. Disper Z. J. de Munck geb. Leen D. S. Dekker geb. Bommel Z. C. J. Werner geb. Koevoets Z. OVERLEDENW. Bijl 65 jaren. B. Kruinaar 24= jaren. J. M. van der Wal 5 jaren en 7 maanden. heveul°os aangegeven 1. Van 1 Maart 30 April 1864. ONDERTROUWDElbert Pieterz. Erfvisscher oud 28 jaren en Pie- tertje de Groott oud 25 jaren. GETOUWD Elbert Pieterz. Erf en Pictertje dc Groott. GEBOREN Janz. van Ariaan dc Jong en Wolmet Bootsman. Trijntje d. van Pieter Boes cn Maric dc Jong. Jaapz. van Klaas

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3