3|n0C5oni3cii ^tttïïlien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. 5°/o 5°/o 0 I eiscli deden. Daaruit volgt dat zoo Pruisen een ander plan mogt koesterenhet misschien op Duitschlandmaar niet meer op Oostenrijk zal kunnen rekenen. Onlangs bemerkte te Bredstrup, in Sleeswijk, een schild wacht van een Deenschen voorpost een Oostenrijksch onder officier, die verdwaald zijnde aan groote uitputting ten prooi scheen. De soldaat legde zijn geweer neder, en den vijande lijken sergeant genaderd zijnde, bood hij hem zijne drinkflesch aan. Deze laatste dronk en om den edelmoedigen soldaat te beloonen voor de dienst die hij hem bewezen had, vond hij geen beter middel dan hem krijgsgevangen te nemen. De veldmaarschalk von Gablentz, van dit feit onderrigt deed de twee mannen naar Kolding komen. Den onderofficier werden voor zijn schandelijk gedrag, zijne strepen afgenomen, en de krijgsgevangene werd naar Fredericia teruggezonden, met gelukwenschen en geschenken overladen. Indien deze anecdote waar is, bewijst zij evenzeer voor de loyauteit van den Oostenrijkschen veldmaarschalkals tegen den valschen en verradelijken sergeant. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. AAN DEN INTEEKENAAR. Mijnheer Gij doet, in uw schrijven van 8 Mei jl. een paar vragen, omtrent het door mij geschreven werkje, en verzoekt de be trokkene personen te antwoorden. Ik, die als schrijver en uitgever (het boekje wordt voor mijne rekening gedrukt), wel de meest betrokkene ben, zal aan dat verzoek voldoenofschoon ik vrees dat dit antwoord, hetwelk den drukker van het werkje niet naar den zin zal zijn, de uitgave van mijn werkje vooral niet zal bespoedigen. Doch ik vind mij verpligt om te sprekenen zou mij reeds vroeger jegens heeren inteekenaren geregtvaardigd hebben, ware het niet dat de heer Diderichmij de noodige ruimte voor die regtvaardiging in zijn Orgaan" zou hebben gewei gerd. Trouwens, ik zou stellig ook van niets anders hebben kunnen sprekendan van de onbeschaamdeik zou haast zeggen lage wijzewaarop die heer mijen door mij het pu bliek, met betrekking tot het boekje in kwestie, heeft behan deld, eene handelwijze, die mij zóó gunstig jegens ZEd. heeft gestemddat ik hem thansmet veel genoegendoor de spits roeden der publieke opinie jaag. Doch lees, en oordeel zelf, welk een toonbeeld van goede trouw en spoed de heer D. wel is. Toen mijn plan, om onze feestviering voor vergetelheid te bewaren, zóóveel bijval mogt ondervinden, dat de uitgave van het werkje dadelijk was verzekerd, verzocht mij den heer Burgemeester alhier, hetzelve bij D. te laten drukken. Ik was daartoe bereid, en trad onmiddelijk met den laatsten in overleg. Ik was daarbij geheel ter goeder trouw; onbe kend zijnde met alles wat de boekdrukkerij aangaatgeloofde ik alles wat de heer D. verkoos mij op de mouw te spelden. Er werd een mondeling accoord getroffenenop de beloften van mijn drukker afgaande, verkondigde ik in goeden ernst dat het werkje zoo mogelijk 20 December zou verschijnen. Doch om uwe eigene woorden te gebruiken 20 Dec. verscheen zonder het werkje en ik werd gepaaid met eene belofte op 1 Januarij. Toen echter ook Januarij was voor bij gegaanen van de zes vellen druks welke het werkje zou beslaan, slechts twee gereed waren, begreep ik dat onze courantier mij onbeschaamd beet namenbij heelen en hal ven naar hartelust voorloog. Na eene vrij warme woorden wisseling die veel van een formelen twist hadverkreeg ik eene schriftelijke verklaring, waarbij D. zich toen verbond het werkje 25 Februarij gereed te hebben. Doch ook deze verklaringwaarbij ik de tijdsbepaling geheel aan hem had overgelaten, gold bij D. voorniets, en op den beloofden da tum, waren slechts drie, zegge drie vellen druks gereed. Toen wendde ik mij tot een anderen drukkerdoch deze ofschoon het boekje gaarne willende afwerkengaf mij in overweging dat D. bij eenigen voortgang, met 2 a 3 weken gereed zou kunnen zijn, en er toch alligt zes weken zouden noodig wezen om het werkje geheel op nieuw te drukken en in te naaijen. Ik besloot diensvolgens weder tot«geduld te hebben". Het was, ik beken dit, na de ervaring van de Schager snelpers opgedaan, een dom besluit, doch ik nam het, mij vleijende dat D., het lage van zijne handelwijze inziende, zoude voort maken. Doch 't bleef bij het oude. Bidden noch vloeken, (ik spreek hier vergelijkender wijze) smeeken noch dreigen kon den D. bewegen tot een weinigje spoed. Vergeefs hield ik hem voor hoe de zaak bespottelijk en mijn belang sterk benadeeld werdvergeefs wees ik hem op de on tevredenheid der inteekenaren niets mogt baten, en ieder verzoek om spoed, scheen met een opzettelijk langer talmen te worden beantwoord, 't Was in óón woordof D. het er op had gezet, om die uitgave geheel te doen mislukken, en in dit voor hem vereerend(?) opzet is hij waarschijnlijk geslaagd. Zoo zijn wij nu voortgesukkeld tot half Mei, en heb ik mij in de laatste weken lijdelijk gedragen in de hoop dat D. even als sommige koppige paarden, eerder uit eigen bewe ging zou gaan dravendan door het toedienen van zweepsla gen. Doch ook dat heeft niet geholpen, 't is nog immer den slakkengang, en ofschoon het werkje is afgedrukt, ten minste is de laatste proef van het laatste vel reeds weken aan de pers terug,-zullen er nog ettelijke maanden verloo- pen, eer er iets wordt afgeleverd. Ziedaar de geschiedenis van het boekje; 't is eene lange en treurige, en, ik beken het, weinig vereerend voor den man van het «Rad van Avontuur". Doch gij verlangdet een ant woord en in dat antwoord wilde ik mij zuiveren van de be schuldiging betrekkelijk de vertraagde uitgave, tegen mij uitgebragt. De heer Diderich moge zich nu zoo 't hem lust, zuiveren van hetgeen ik hem ten laste heb gelegd. Ik voor mij ben overtuigddat er nimmer óón oogenblik naar mijnen arbeid is gewachtdat het corrigeren immer zoo spoedig mogelijk is geschied en het eenige verwijl, in de zes maanden tijds, van mijne zijde daarin heeft bestaan, dat het boekje óón vel druks meer telt dan vroeger was bepaald. De in teekenaar zal hoop ik met dit antwoord te vreden zijn, en niet in gebreke blijven om daar, waar van goede trouw of spoed sprake is, den heer D. als de verpersoonlij king er van, aan te halende man verdient zulks. J. DENIJS Jz. P. S. Gij spreekt in uw schrijven van een bok, geschoten door een hulponderwijzer; doelt ge daarmede op het gebeurde met zeker door mij vervaardigd gedicht Ik moet dit haast geloovendoch wist niet dat er over dat voorval, buiten zekeren besloten kring gesproken was. Maar dan is de zaak vreeselijk overdreven. Wel had de heer **,diemij met zijne taalkundige bekwaamheden, welwillend ter zijde stond, bij het corrigeren een paar flaters gemaakt, doch dit was ook alles. Ik constateer dit ter voorkoming van verkeerde gevolgtrek kingen. Correspondentie. De wederlegging door H. van het stukgetiteld„De zangvereeni- ging Eutei-jpeis voor dit nominer te laat outvangeuook plaatsgebrek noodzaakt ons het tot een volgend nomuier te laten liggen. Van 12 19 Mei 1864. ONDERTROUWD Pieler de Vries sckulpvisscher, van Makkum, 21 jaren en Trijntje Wegman 23 jaren. GETROUWD Willem Knol en Neeltje Klok. Klaas Knol en Hen- devik Wetsteen. GEBORENAdriaan, z. van Leendert Wiegel en Jannetje Wetsteen. Evcrtz. van Cornelis Tanis en Haartje Pippeling. Jan Pieter z. van Pietdr Kuiper en Stijntje Stoepker. Maarten, z. van Dirk de Ridder en Francijntje den Bleijkcr. OVERLEDENHartje Schut geh. met Jacob Bruin 62 j. Gerrit van Tol 5 w. Marijtje Lange wed. van Maarten Kooru 74 j. Pieter Keijzer geh. met Antje Brouwer. M A K K T B E R I G T E N. PURMERENDE 17 Mei. Kleine Kaas f 24.50. Middelbare f23. Aangevoerd 84 stapels Kleine Kaas2 Middelbare. Boter. Van f0.85 tot 1.00 per Ned. ff?. Gemiddeld f0.90 per Ned. fg. Aangevoerd 753 Runderen. De handel was redelijk vlug. 118 Vette Kalveren. Handel vlug; de prijs was van 65 tot 85 ets. per Ned. f§. 124 Nuchtere Kalveren. Prijsvan f3 tot 9 per stuk. Handel stug. 60 Vette Varkens. De prijs was van 3S tot 46 et. per Ned. Handel redelijk vlug. 67 Magere Varkens, van f 14 tot 22, en 394 Biggen, van f4.tot 7.50. Haudel redelijk vlug. 1488 Schapen en Lammeren. Handel vlug. 3 Paarden. Kip-Eijeren f 2.10 Eeud-Eijercn 1' 3.15 per 100. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 133 stapels Kaas, wegende 34737 Ned. £g. De hoogste markt was voor Kleine Kaas f24.50, Middel bare f23.Aangevoerd: 2272 Ned. f§. Boter. SCHAGEN 19 Mei. 6 Stieren f 60 a 100. 78 Magere Gelde Koeijen f80 a 120. Vette Gelde Koeijen f160 a 240. 85 Melk Koeijen f 60 a 130. 22 Vaar- scn 50 a 80. 26 Hokkelingen f 16 a 40. 28 Nuchtere Kalveren f 3 a 6. 560 Overhoudersschapen f 20 a 33. 196 Melkschapen f 14 a 22. 1954 Lamineren f6 a 12. 25 Bokken en Geiteu f 0.50 a 3.50. 24 Ma gere Varkens f12 a 20. 126 Biggen f 3 a 7. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 40 a 100 ct. Eenden 40 a 80 ct. Duiven 10 a 30 ct. Boter (Ilooi) 70 ct. (Gras) 72^ ct. per kop of 93^ en 96^- ct. iper Ned. f§. 18000 Kip-Eijeren f2 a 2.10 per 100 stuks. 14000 Eend-Eijeren f3 per 100 stuks. TELEGRAM. Heden Vrijdag20 Mei 1864. EFFECTEN Beurs van Londen n Parijs Iets lager. Berlijn Frankfort AMSTERDAMnamiddag 4 ure. o Metalliek (oude) Vereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 1882 8°/0 Geconfedereerden 5°/8 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico H°/o uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/„ Turken 2°/0 Venezuela 59 59 59 42|- Ct. 47|- 22j 0

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3