wij met een bekend oppositie orgaan toestemmen, «dat, in plaats van eene begane dwaling te erkennen, in plaats van het heil van Amsterdam, door het éénig afdoend middel te bevorderenmen zelfs aan de leer der onfeilbaarheid van den Minister Thorbecke het finantiëel crediet van den Staat opoffert." «Wanneer ik mij voor den geest breng hoe fel het door- «grafirgsplax vroeger iv de secties is bestredes en »hoe warm DE GROOTE MEERDERHEID zich daar- ii entegen voor de verbetering van het Noordhollandsch Kanaal «heeft verklaarddan is het mij nog een raadsel hoe deze Minister van Binnenlandsche zaken er in heeft kunnen slagen «de concessie door deze Kamer te doen goedkeuren. Ik ge- vloof niet dat, door een ander Minister verdedigdzich daar- «voor tien stemmen zouden hebben verklaard. De stemming «van December 1862 heeft dan ook in mijne oogen eene histo- «rische waarde, omdat de geschiedvorscher van latere dagen «er uit zou kunnen opmaken welken magtigen invloed de «Minister Thorbecke heeft uitgeoefend op de vertegenwoor- ndiging van het Nederlandsche volk." Wij onthouden ons van elke beoordeeling, dezer woorden. Ze zijn in het officiëel verslag der zitting opgeteekend en zullen dan ook stellig later bewijzen hoe de meerderheid der vertegenwoordiging millioenen schats door het volk in 't zweet zijns aanschijns opgebragt, nutteloos heeft verspild, om het Ministerie Thorbecke voor een' nederlaag te behoeden. POLITIEK OVERZIGT. De oplossing van het Deenscli-Duitsch geschil laat zich hoe langer hoe inoeijelijker aanzien. Welke oplossing men ook zou willen beproeven, men stuit op bezwaren die on overkomelijk zijn, wanneer men niet geweld in de plaats van het regt laat treden. Zelfs het terugbrengen tot den ouden staat van zaken is ondenkbaar. Hoe zal de koning van Denemarken op den duur over de hertogdommen kun nen blijven regeren, waarvan het eene geheel, het andere voor een deel zoo duidelijk heeft te kennen gegeven, dat zij meer Duitsch dan Deensch zijn. Weder één volle te maken van de twee partijen, die zich thans zoo scherp hebben geteekend, is eene politieke moeijelijkheiddieniet ligt zal te overwinnen zijn. Bovendien de eigenaardige toe stand der hertogdommen kan niet plotseling in dien zin worden gewijzigd dat zij nu geheel Deensch zullen worden, gesteld al dat Dnitschland zou te bewegen zijn daaraan zijne goedkeuring te hechten. Maar nog grooter moeijelijk heid zou de personele unie, de vereeniging van de kroon van Denemarken met die van de hertogdommen in één persoon wezen. Niet alleen dat dan de Deensche vorst Duitsch zou moeten rpgeren in het eene, Deensch in het andere deel zijn rijks wanneer beiden eene eigene constitutie hebben zou dit minder bezwaar opleverenmaar wat heeft Denemarken aan die personele unie? Het zal de inkomsten van de hertogdommen moeten missendie voor het bestaan van dit rijk noodza kelijk zijn. Van daar dan ook dat het Duitschlands voor stel om die personele unie tot grondslag van de vredeson derhandelingen te maken, terstond van de hand heeft gewezen. Die weigering werd nog meer geregtvaardigd door het voor behoud, dat de bond de kwestie der troonsopvolging be slissen zou, waardoor ook de kroon van Denemarken een onderwerp van beslissing bij dat ligchaam zou worden. Eene geheele scheiding zou nog het eenvoudigst zijn, maar dan is het met Denemarken gedaan. Alleen de Skandinavische unie, de vereeniging van Zweden en Noorwegen met De nemarken zou, in naam althaus, het leven van den tot de helft gereduceerden staat kunnen rekkenmaar de toekomst zou niet twijfelachtig wezen. De dweeperij der Duitschers met hun éénig, groot va derland de eerzucht van Pruisende vrees van Oostenrijk om zijn invloed te verliezen, de onverschilligheid of het politiek belang en de iutrigues van andere mogendheden hebben het zoover doen komendat, zonder eene onver wachte wendingeen kleine, goedgeordende, onafhankelijke en sinds eenwen zelfstandig bestaande staat zal ondergaan. Welke waarborg voor hun bestaan blijft dan voor andere kleine staten ÏTIETTTrSTIJDIirOElT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Mei 1864. Gisteren woedde hier een hevige wind, die beducht deed zijn voor ongelukken. De op de reede liggende Oosten- rijksche oorlogschepen hebben allen uit voorzorgsmaatregelen stoom gemaakt, om in geval zij voor hunne ankers mogten wegslaan, het schip door behulp der machine, meester te blijven. Op het linieschip de Kaiserterwijl men bezig was een sloep op te hijschenis deze door de hevige slingering van het schipuit de david's geslagen terwijl zich een man daarin bevond; deze wist zich echter aan de sloep vast te klemmen, hoewel die vol water sloeg en wegdreef. Eene andere sloep van genoemd schip werd oogenblikkelijk be mand en stak onder commando van een officier in de hevig ste branding van boord af ter redding van hunnen schepe ling, die anders gewis het slagtoffer der golven had geworden. Nog juist in tijds mogt de redding gelukken', doch het was van wege de geweldige zee niet mogelijk naar boord terug te keeren; men zette toen koers naar het Nieuwediep en geraakte behouden op zijde van de hier in de haven liggende Oostenrijksche kanoneerboot Seelmnd. Dat de 6 Oostenrijksche oorlogschepen hier nog ge- ruimen tijd zullen vertoeven (met zekerheid is er niets van bekend) wordt ook daaruit afgeleid dat de bevelhebber van het eskader, zijne echtgenoote naar hier heeft laten over komen. Zij is gisteren namiddag gearriveerd en in het hotel den Burg afgestapt. Naar wij vernemen zullen de heeren Gebs. Zurmuhlen Vrijdag a. s. een hunner passagiersbooten beschikbaar stel len voor de officieren van het Oostenrijksch eskader, om gedurende dien dag een togtje te maken naar Alkmaar, ten einde die heeren in de gelegenheid te stellen om de bedrijvigheid der boeren te zien op eene Noordholl. markt. Op Vrijdag 3 Junij, des namiddags ten één ure, zal aan het Raadhuis alhier, in het openbaar worden aanbesteed 1. Het onderhoud van het Heldersche Kanaal, benevens het verdiepen vanen het maken van Steenglooijingen langs genoemd Kanaal. 2. Het verrigten van eenig Verw- en Behangerswerkmet bijlevering der daartoe noodig zijnde Materialen, Z. M. heeft een pensioen verleend aan Mevrouw de wed. van den hr. J. L. Crap Hellingman, in leven control. en inspect. der ambulante recherche te water, alhier, van f1152. De luitenant ter zee van de l9 kl. C. T. Hackstroh, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neplnnus, wordt met dén laatsten dezer op non-activiteit gebragt, en met den eersten Junij a. s.op dien bodem vervangen door den luitenant t/z. van de le kl. C. A. B. D. Rijkthans non-actief. - Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlandenkomm. kapt.-luit. t/z. Kemper is 20 Mei van Genua, via Gibraltar, naar Nederland vertrokken. - Men schrijft uit Hellevoetsluisdat Zr. Ms. gepant serde kanonneerbootaldaar in de omliggende wateren proef- togten doet, en daarna de zeehavens Nieuwediep en Vlis- singen zal bezoeken. - De troepen van het wapen der artillerie, zullen ge durende de maanden JulijAugustus en September a. s. in de vlakte van AVaalsdorp kamperen, onder bevel van den majoor van Lynden. Ook de 7® komp. van het le reg. alhier in garnizoen, zal daaraan deelnemen. Men schrijft ons van Texel 23 Mei het volgende Naar wij met eeuige zekerheid vernemen zal de stoom boot Texela. s. Vrijdag of Zatürdag de gewone dienst tus- schen Texel en Nieuwediep hervatten. Overigens is hier tegenwoordig weinig nieuws, wat han del en scheepvaart aangaat, is het stilletjes, alleen de scha penfokkerij die veroorzaakt nog al wat lawaaj, door het geblaat van een 30,000 schapen, die thans van bunne lam meren beroofd wordende, een erbarmelijk geschreeuw aan heffen vaak lastig en vervelend voor hen die van de hooge prijzen niets op zak steken. Voor de boeren is het echter een muziek liefelijker en aangenamer dan de schoonste harmonie-uitvoering van het koniukl. muziekcorps van het instituut h costy. //Ieder zijn meug ziet de boer." De eigenares der kwaadaardige honden, te Doescate, tusschen Nijverdal en Hellendoorn, is aan de gevolgen van een geweerschot, dat in den avond van den 18den dezer, bij korten afstand op haar gelost werdbezweken. Ondanks alle verzoeken en waarschuwingen liet zij hare honden los loopen, zoodat men zich ter naauwernood in de nabijheid van haar erf waagde. Het is nu vijf weken geleden dat een knaap, die door zijne moeder van Nijverdal naar Hellendoorn was gezonden om een recept voor zijnen zieken vader weg te brengen, door die dieren zoodanig werd gebetendat men geen hoop heeft op zijn herstel. Ook na dit onheil, door hare schuld veroorzaakt, heeft die vrouw hare honden los laten loopen. Onwillekeurig denkt men nu aan wraakneming; maar niemand heeft medelijden met de verslagene. Zij was zachtst genomen, niet bemind. Een genie in de. rekenkunde heeft berekend, dat de Staatsschuld der Vereenigde Staten, op de ronde som van 4000 millioen dollars gesteld, in dollars nevens elkander ge legd een meer dan viervoudigen gordel om de aarde zou vormen. In zilver zou die schuld wegen 125,000 ton. Om dit zilver te vervoeren zoude noodig zijn 125 schepen van 1660 lasten, of 62.500 wagens, die ieder 2000 ton kunnen laden. Als iemand 66 dollars per minuut tellen kon en hij daarmede 10 uren daags en 6 dagen per week bezig was,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2