3jn0U50nbcn ^tuftlïrn. BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE HELDER. dau zou hij 365 jaren eu 40 dagen noodig hebben om de Staatsschuld der Vereenigde Staten in zilver te tellen. Correspondentie. In ons eerstvolgend nommer zijn wij voornemens onze le zers bekend te makenmet den inhoud van een door den heer Kikkert ontworpen adres, aan Z. E. den Minister van Binnenl. Zaken, inhoudende een verzoek tot het nemen van maatregelen tot behoud van het eiland Vlieland en daardoor tot beteugeling van de telken jare meerder toenemende over stroomingen der kusten langs de Zuiderzee. Wat een buitenlander van de Nederlanders zegt. Vervolg en slot van No. 310.) De tabakspijp is de afstandwijzervan Delft tot Am sterdam vier pijpen van daar naar den Haag zeven. In liunne koloniën kregen slaven zweepslagentot de meester een zeker aantal pijpen gerookt had. Ook houden de Hollanders veel van knoopende Marker visschers dragen ze op de broek van zilver en als een rijksdaalder zoo groot. Als ze hun pijpje maar hebbenzijn ze in het paradijsen toen ik eens aan een Hollander zeidat.het me speet wegens gebrek aan taalken nis niet met hem te kunnen discourerenwas het antwoord, in een wolk van rook gehuld, »het koomt er niet op aanwij hebben niets zamen te deelen." In een koffijhuis te Berlijn zat een Hollander roerloos en stil. Toen draaide hij de eenen duim om den andere van het Oosten naar het Westen. Een levendig officier vroeg.- »en doe je dat altijd zoo »0 Neen ik doe het ook wel eens zoo,-" en nu draaide hij de duimen van het Westen naar het Oosten. Hunne volksvermaken doen doorgaans aan het zeeleven denkenwaarom mastklim- merij een eerste pret is. Om die drie groote bronnen des vermaaks schouwburg, muziek en dans bekommereu zij zich niet zeer veel. De zonderlinge gewoonte op het platte land van Noordholland, om twee deuren aan de huizen te hebben een voor kinderdoopen en begraven heeft iets zeer gemoedelijks; maar het ganstrekken en kat-knuppelen bij kermissen is barbaarsck. Het groot aantal liefdadigheids gestichten de zoogenaamde hofjes bewijst echter krachtig dat het volkskarakter mild is. In de Nederlanden hangt men aan het oudewat is er niet wat aan het olim herinnert Zeer veel is er wat voor 300 jaar ook zoo was en na 300 jaar nog zoo wezen zal. Van Hollanders Franschen maken, was de bespottelijkste poging van Napoleon. Hoewel niemand minder wind maakt dan een Hollanderis Holland vol windmo lens. De rookerdie aan den haard den vreemdeling langzaam aanstoot, omdat zijn jas vuur gevat heeft, en hem vraagt»hoe het uwe? (hoe heet u?) »Van Knippelaar." »Wel, mijnheer van Knippelaar, uw rok brandt!" is het beeld der Hollanders en van het koopmansachtig nationaal-flegma. De Nederlander is grooter, breeder geschouderd en sterker dan zijn Duitsche broeder; hij is prozaisch van nature als zijn natuur zelve, waarvan hij een getrouwe afdruk is. In Amsterdam vindt men, in ernst, menschen die er een bestaan van makenanderen vroeg uit hun bed te roepen. Aan hunne huizen hebben dezen menschen een bordje hangen, waarop staat: hier gaat meen uit porre (hier gaat men uit porren,) In het boek des noodlots staat het lot van elke koopmans- natie »Wees rijkijdelveracht en slaaf! Hollands wel vaart ging aan het tanenen werd een aan Brittanië's schip vastgebonden sloep. De patriotten bezondigden zich zwaar tegen de natie, aan Oranje, zij beginnen even slechtedwaze dingen, als de latere revolutiemannen der groote natie. Pruisen tuchtigde hen, maar nog veel meer moesten ze boeten, toen hunne vrienden, de republiekeinen kwamen met het jaar 1795 waren de patriotten en de staat zelf vernietigd. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Kranten-Uitgever Ik ben maar eenlieel dom mensch en daarom moetje mijn schrijven niet al te kwalijk nemen al is 't niet verstandig. Maar weet jeik docht zoo bij me zclv' ik wil toch ook wat in de Kraut schrijven, want t is zoo plezierig als je je stukken gedrukt ziet, dan ben je knap, dan leest je iedereendan denken de menschendat is me eerst een bol. Maar ter zake. In je Krant las ikdat door twee zeer geleerde mannen bezwaren wor den geopperd tegen de ophooging van 't Molenpleinmet de uit het ka naal te baggeren specie omdat de uitdamping van die gronden schadelijk is voor de gezondheid der in de nabijheid wonende ingezetenen. Goddankdacht ik bij me zelfdat die twee zeer geleerde lui het eens geworden zijndat had ik nooit gedocht ik docht dat die waren als de hond en de katmaar nou zie het eens nou is onze gemeente ge holpen nou zijn wij in eens uit den brand Maar nou hebben ze 't zeer geleerde stuk van die zeer geleerde lui willen lezende achtbare de Breuk verklaarde zich daarvóóren de hoogachtbare Bakker (je w&lhouder verklaarde zich ook daarvóór Baar komt nou in eens de Voorzitter en verklaart dat 't niet parlementair is. "Weet jcmijnheer de Kranten-Uitgever ik vind dat al heel dom van dien Voorzitter. Is hij niet getrouwd Heeft hij geene kinderen Zag hij die kinderen nooit soldaatje spelen hoewel ze nog te klein waren om het Vaderland te dienen Speelden die kinderen geen roovertje hoewel ze nooit van iemand de beurs of't leven hebben gevraagd? "Waarom laat hij dan de groote kinderen geen „Tweede Kamertje" spelen en moties van orde in stellen Waarom laat hij geen interpellaties toe Dat zou mooi zijn en het spel werd interessanter dan 't tot nog toe is. Ik wil er verder geen woord over sprekenmijnheer de Kranten-Uitgever, 't Raadslid Boomsma heeft er naar mijn domme verstand genoeg van gezegd toen hij „De ongevraagde verklaring" der beide gemeente Doctoren zoo geestig gecselde. Maar je mot toch eens vragen aan de menschen die het weten waarom een der onderteekenaarsdie ook lid van je raad is altijd bij de vergadering afwezig is. Als hij zoo'n belang stelt in het welzijn der ingezetenen, waarom komt hij dan niet daar, waar hun vertrouwen hem roept Mcmorie's tcekenendie een ander opsteltbeduidt naar mijn domme ver stand niets: maar weg te blijven als ze besproken worden, zich ont trekken aan beraadslagingen over memories die men zelf geteekend heeft dat noem ik eeuc handelwijze onwaardigiemand die aanspraak maakt op het vertrouwen van het algemeenten zij er grondige redenen bestaan voor dat wegblijven, maar dan kon zijn edelachtbare zeer geleerde toch wel een briefje van verontschuldiging hebben ingezonden. Mijnheer de Kranten-Uitgever ruim je voor mijne woorden een plaatsje in Ik geloof 'tvertrouwende op je onpartijdigheid. Schagerbrug 20 Mei. A. De schrijver, van het stuk getiteld: „De zangvereeniging Euterpevoorko mende in no.307 van dit blad, heeft veel gezegd maar het voornaamste verzwegen. Dat hij 't voornaamste niet wist of vergeten was kan steller dezes moei- jelijk gelooven want iemand die zoo vau nabij met de aangelegenheden der verceuiging bekend is, moet niet alleen lidmaar zelfs werlcend lidzi]n. Eu is dit zoo (steller dezes twijfelt daar niet aan) dau zal hij ook zeer goed wreten dat het Bestuur zooveel mogelijk moet zorgen in iedcren win ter twee uitvoeringen te doen plaats hebben. Deze bepaling is zeer noodig, omdat de niet-vverkende leden voor hunne contributie ook niets anders heb ben, daar zij natuurlijk van de repetitieu zijn uitgesloten. Met het oog op liet kortstondig bestaan der zangvereeniging (de oprigting dagteekent van het laatst van October 1863) kouden er geeu twee uitvoeringen gegeven worden; daarom werd door het Bestuur goedgevonden om met ecnebuiten gewone repetitie de wintervergaderingen te eindigen, waarbij de niet-wer- kende leden zouden worden uitgenoodigd. Het Bestuur begreep dus zeer goeddat dit gceu uitvoering kon heeten en deed dit alleen om de nict- werkende leden eenig genoegen tc doen en zooveel 't kon geschieden te beantwoorden aan zijne verpligting. De schrijver van het bewuste artikel zal wel weten dat Euterpe zonder niet-werkende leden niet kan bestaan want de onkosten die men moet maken zijn groot. En dit is wel het voor naamste dat de schrijver verzwegeu of vergeten heeft mede te deelendat, als de korendie op het concert van Apollo gezongen zijn met een me delijdend schouderophalen zijn bekroond gewordendit niet zeer aanmoedi gend zoude zijnvooral niet omdat het volstrekt 't doel niet was om zich te laten hoorenmaar wel om het gezelschap Apollo om zekere reden te ondersteunen. Schrijver, die alles tot in de kleinste bijzonderheden schijnt te wetenzelfs dat de pianino voor dien avond hooger gestemd was ten dienste vau den violistis dit zeker ook niet onbekend. Is mijne bewering juistdat schrijver een werkend lid isdan heeft hij bij die uitvoering die volgens zijn zeggen beneden het middelmatige was zelf fameus valsch medegewerkt. Zoo'n ongeoefend Tenor of Bas kau soms verschrikkelijk do mineren. Jk veroorloof mij de vraag: wat voor goeds heeft S. nu uitge werkt met zijne aanmerkingen, of liever met zijne hatelijkheden? Is het zijn doel geweest om de leden te décourageren en zoodoende eene vereeni- ging die met zooveel moeite is tot staud gebragtin eens omver te werpen Ik voorspel hem dan teleurstellingwant daarvoor is er te veel ijver bij de werkende leden en de eerstvolgende uitvoering zal welligt het overtui gendst bewijs leveren dat de pogingen om haar ten val te brengen ten eenen male zijn mislukt. Mogelijk is de schrijver gepiqueerdomdat hij geen lid van het Bestuur is gewordenmaar dat komt dan omdat mijnheer de eer niet heeft om te deelen in de sympathie zijner medeleden; omdat mijnheer meer vau dispu teren dan van zingeu houdt -en omdat de leden zoo iemand minder geschikt hebben geacht om de vereeniging tc besturen. Er is nog meerde schrijver voert aan, dat het Bestuur verblind was door het succes van de eerste uitvoering en zegtdat daardoor dc zangver- eeuiging Euterpe bewogen werd om hare ondersteuning aan het Apollo-concert te schenken. Dit is eene grove leugenwant hiertoe was reeds besloten op de repetitie, die aan de eerste uitvoering van Euterpe voorafging. Eindelijk, dc schrijver verzekertdat er stukken voorgedragen zijn, die op een Concert niet tc huis belioorcn. Aangenaam zou het steller dezes zijn, indien één nommer van het programma werd opgegeven, dat daar niet op zijn plaats was. De toezegging om het publiek op een tweede artikel, gewijd aan de be schrijving van een vuurproefte vergasten, werd in de Courant van Za- turdag 14 Mei, door den schrijver, die zich N. N. noemt, ingetrokkeu. N. N. schijnt een vreemd plau opgevat tc hebben tot verbetering „der zaak", en wel zoo vreemd, dat het middel daartoe „juist eene tegenoverge stelde uitwerking heeft gehad van die welke er mede bedoeld werd." Dat schrijver daarin reden vindt om het geschrevene niet te vervolgen, neemt nog niet weg den slechten indruk door het eerste stuk te weeg gebragt. Opdat het publiek ingelicht zij, omtrent de scheeve voorstelling in het eerste stuk vervat, heeft steller dezes niet geaarzeld de zangvereeniging, tot wier instandhouding eu bloei zoo belangloos door de leden wordt zamen- gewerkt, voor verkeerde oordeelvellingen te vrijwaren. II. Van 13 20 Mei 1S64. ONDERTROUWD: J. de Jong, timmerman, oud bijna 25 jaren en T. Bijl, oud 23 jaren.J.-Halbruggen, sergeant-majoor bij liet korps Mariniers, oud 29 jarenwonende te Vlissingen eu S. Zuidewindoud 28 jaren. GEHUWDS. Bethlehem en N. Kikkert. P. Bruijn en H. Crabben- dam. N. Corniclje en E. Dekker. L. van Rijswijk en J. Mosk. K. C. Dekker en T. Kuiper. BEVALLENS. Forincr geb. Kunst Z. M. Luijks geb. Smit Z. M. Vet geb. Fontijn Z. G. Lub geb. Molenaar Z. E. Stijn geb. Ta- beling Z. J. Broest geb. Baak D. N. Vos geb. Lap Z. E. Bieker geb. Teerink D. T. Swemmelaar geb. de Graaf Z. A. P. Reinbach geb. Albertus Z. C. van Dam geb. Coppe Z. A. Huijsing geb. Roomeijer Z. M. Hulleker geb. Keijzer D. G. Krijnsberg Z. C. A. Pennekamp 2 Z. G. van de Poll geb. Dienst Z. OVERLEDENC. Sinjewel 10 w. C. van der Weel 23 j. J. de Bruin 36 j. F. L. Adomeit 24 j. J. P. Pattist bijna 6 ra. T. Groenveld 76 j. A. M. van der Wal bijna 15 m. P. J. Jansen 49 j. Levenloos aangegeven. 1. MARRTBERIGTEN. ALKMAAR 21 Mei. Aangevoerd 5 Paarden f 100 a 170, 28 Kocijen f60 a 120, 1 Kalf, 408 Schapen f8 a 30, 810 Lammeren f7 a 13 109 Magere Varkens f 12 a 16, 240 Biggen f5.a 8.Nuchtere Kalveren f3.a 6. Boter per kop 55 a 60 ct. HOORN 21 Mei. Aangevoerd 5 mud Tarwe f8.75, 4 mud Rogge fC.50, 6 mud Gerst f6.25, 4 mud Haver f5, 51 mud bruine Boonen f14, 7 mud Erwten,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3