3Inge3unben Jjtuftlien. TELEGRAM. Vliehors, die zelfs bij hoog water 7 palmen boveu de zee verheven ligt van de vaste duinen van Vlieland af, in eene regte lijn, rijswerken te doen aanleggen, met twee of meer lagen bazaltsteen daarop, in de rigting van Oost en Westminstens van 2 ellen hoog, boven de bestaande Horsen daartoe aanvankelijk aan te wenden de zware steenen van de 14 hoofdendie van het vaste strand af, zeewaarts zijn aangelegd, welk werk bewezen is ondoelmatig te zijn aangewend, daar dezelve de opstuiving niet alleen hebben verhinderd, maar buitendien de diepte vermeerderd, zoodat thans nog alleen de zee-einden daarvan zigtbaar zijn. Adressanten vertrouwen dat deze maatregel niet alleen het eiland Vlieland zal doen in wezen blijven, maar dat daardoor groote rampen in de gevolgen zullen worden voorkomen, en dat Uwe Excellentie, door dit werk te bevelen, eene onschatbare dienst aan Nederland zal bewijzen. Ten slotte citeren adressanten nog een voorbeeld uit de geschiedenis van ons Vaderland zelve: «Het eiland Texel werd onder anderen belangrijk ver- groot, toen in de jaren 1629 en 1630 op last der Staten, het oude Texel «met het ten Noordoosten gelegen eilandje het Eijerland werd vereenigd door «het leggen van een zanddijk, waardoor het strand aan de Westzijde breeder «werd en aan de Oostzijde schorgronden werden gevormd, die in deze eeuw «zoodanige uitgebreidheid hebben verkregen, dat in 1835 daarvan eene op- pervlakte van meer dan 3300 bunders land konden worden ingedijkt." (De Zeeweringen en Waterschappen van Noord-Holland, door Mr. G. de Vetes Az. Lid van den Raad van State). Redenen waarom adressanten de vrijheid nemen zich te wenden tot Uwe Excelleutiemet eerbiedig verzoek, het door de adressanten aangevoerde, in gunstige overweging te nemen. Hetwelk doende etc. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Hoewel de schrijver van het stuk over de zangvereeniging Euterpeonlangs openlijk meedeelde dat hij het voornemen had opgegeven, over dit onderwerp verder te handelen, ziet hij zich naar aanleiding eener in het voorgaand nommer de zer Courant geplaatste weerlegging van den heer H., in de noodzakelijkheid gebragt hierop terug te komen. In de eerste plaats beschuldigt H. den schrijver het voor naamste verzwegen te hebben; namelijk het bespreken van de tweede uitvoering of buitengewone repetitie gegeven om te voldoen aan de eischen en verwachtingen der buitenge wone leden. Dit verwijt mist allen grond, omdat hierover eerst gehandeld zou worden in de volgende stukkendie door den schrijver zijn ingetrokken, toen hij bespeurde, dat het eerste een indruk had gemaakt, welke daarmede nimmer be doeld was. Is het billijk, is het edel van deze concessie nu een verwijt te maken De redenwaarom Apollo de hulp van Euterpe inriepstaat duidelijk in het eerste stuk vermeld door H. wordt daarom trent niets weerlegd. Dat het besluit der zangvereening om op het Apollo-concert meetewerken was genomen vóór de eerste uitvoering, is den schrijver' na onderzoek gebleken waar te zijn. In hoeverre echter zulk eene vergissing in een datum, eene grove leugen moet genoemd wordenlaat hij aan het oordeel van den onpartijdigen lezer over. Zij doet tot de zaak niets af en juist dat H. onder zoovele besproken punten slechts dat eene aanvalt en er zich zoo bijzonder aan vastklemt, bewijst de waarheid van het overige. Dat de uitgevoerde stukken voor een concert minder ge schikt waren, is het gevoelen des schrijvers en kan verder door een ieder op zich zeiven beoordeeld worden. Al mogen er in het stuk scherpe welligt al te scherpe oordeelvellingen voorkomende schrijver daagt den heer H. uit, eene enkele hatelijkheid op te noemen. Hij verzoekt een iederdie hetzelfde mogt meenen het genoemde stuk nog eens aandachtig over te lezen. De schrijver heeft op die wijze alle door H. aangevoerde argumenten behandeldslechts op óón gebied zal hij hem niet volgen. Streng heeft hij zich in het oorspronkelijke stuk ont houden van alle personaliteitendaaraan zal hijwat de tegen partij ook zeggen of doen mogeblijven volharden tot het einde. Het stuk van H. daarentegen is van het begim tot het einde doorregen met persoonlijke aanvallen, die uit de lucht gegrepen en ten eenenmale onwaar zijn. Deze te weerleg gen acht de schrijver beneden zich. Om echter een overtuigend bewijs te geven, hoezeer hij in deze geheele zaak ter goeder trouw heeft gehandeld, hoe zeer het buiten zijne bedoeling lag, de zangvereeniging Euterpewaarvan hij werkend lid was en die hij naar zijn beste weten steeds met ijver en lust heeft ondersteund, afbreuk te doenaarzelt de schrijver niet zich bij deze openlijk be kend te maken. Met reden kan hij verwachten, dat allen, die nu nog in verdere discussie willen tredenhetzelfde zul len verrigten. Dr. P. van GEER. Urk 26 Mei 1864. Meneer den Redïkteur In je krant van guster, leesde ik weer een artikeltje uit Schagen, dat men andacht trok, het was geteekend A. en mot doorgaan voor erg geestignu daarmede heb^ ik vrede want ieder is geestig op zen manier. Maar wat ik nou ei genlijk zeggen wilweet uis dit De beide medicinae docters Haremaker en Kros te Hel der hebben gemeendin het belang der gezondheidte moe ten afraden om het molenplein aldaar op te hoogen met bag gerspecie, alias modder en drek, en nu hebben twee andere doctorsgeen medicinae doctersgezeid dat het geen kwaad kondat is nou het hoopie alen daarvan maakt Meneer A. nu zoo'n lawaai. Dat voorts een doctor niet altijd gelegenheid heeft om de sitting van den Raad bij te wonen, is duidelijk, vooral als ie vroedmeester is, weet u, zoo'n man wordt bij een zieke of kraamvrouw geroepen, en dan gaat dat toch wel voor, en is veel nuttiger dan het Raadsgeleuternou zeg.B. In een der dagbladen lazen wij onlangs dat men in 's Hage het plan heeft een genootschap op te rigtendat zich ten doel stelt om de dieren in het algemeen te vrijwaren tegen mis handeling en hun door wettelijke strafbepalingen te beschermen. Het ware te wenschen dat ook hier zich een dergelijk ge nootschap met dat doel ging vestigenwant het is afzigtelijk zoo als men dikwijls honden voor groote zwaar beladen bak kerswagens ziet voortzweepenzoodat hun de tong uit den beschuimden bek hangt; barbaarsch niet alleen, maar ook gevaarlijkomdat men tegenwoordig zooveel van hondsdolheid leest. Zoo ziet men ook van den morgen tot den avond langs den weg óón of twee groote brutale lummels van jongensin de luiste positiein een soort van bak met wielendoor een kleinen bok voortgetrokken; niet zelden laden die jongens nog drie of vier van hunne makkers, op datzelfde voertuig, en dan is een hunner altijd voorzien van een langen stok met punt, waarmede hij het weerlooze dier aanhoudend op de meest gevoelige plaatsen van zijn ligchaam steektzoodat het beest de duidelijke kenteekens van die mishandeling op zijn huid vertoont. Dikwijls hebben wij die jongens over hunne barbaarsche handelwijze reeds hooren bestraffen, maar 't wordt er slechts te erger omen wij gelooven dat het publiek regt heeft dergelijke schanddaden van den openbaren weg geweerd te zien. Wenschelijk ware het dat aan de waterleiding eenige zij takken werden aangelegd, om ook de meer afgelegen bewo ners der gemeente te gerieven, zoo lang dat niet geschiedt, moeten zeer veel inwoners dezer bevolkte plaats zich ver genoegen met het waterdat hun met karren wordt aange- bragt; ten eerste moeten zij daarvoor meer betalen en ten andere wordt hun dikwijls slootwater geleverd. Wij willen geloovendat dit slootwater scheikundig, onder zocht niet schadelijk is voor de gezondheidechter vertrouwen wij dat ieder verbruikerhet water van de leiding en uit de putten te Huisduinenzal prefererenboven slootwater daarom vermeenen wij dat het wel noodig is het publiek er op te wijzen, dat slechts enkele waterrijders eerlijk genoeg zijn, zich aan dat bedrog, niet schuldig te maken. Correspondentie. Aan de onbekende inzender van een artikelonder het motto «En vele kleintjes" enz. geteekend M. Het is immers van algemeene bekendheid, dat wij geen ingezonden stukken plaatsen, van welken inhoud ook, of de inzender moet bij ons bekend zijn; het is ons lastig, onaangenaam en vervelend, dit telkens te moeten herhalen. Wij meenen dat het ook genoeg bekend is dat de namen der inzenders ge heim blijven. Wanneer M. er dus prijs op stelt zijn artikel in de Nieuwe Courant te lezen, gelieve hij vooraf zijn naam bij den Uitgever van dat blad bekend te maken. Op die voorwaarde alleen kan het geplaatst worden. Mijnheer F. de W. Wij kunnen niet inzien dat de correspondentie van uwe plaats voor ons blad van eenig belang kan zijnb. v. dat de vruchtboomen in vollen bloei staan dat liet koolzaad veel belooften dat er veel of weinig nagelhouten uitgevoerd wordenenz. Daarin stellen onze lezers te weinig belang. Mogelijk zien wij verkeerdkan en wil UEd. ons daarvan overtuigendan willen wij gaarne in correspondentie treden en blijven uw schrijven afwach ten doch liefst gefrankeerdzoo lang wij geen accoord getroffen hebben Heden Vrijdag27 Mei 1864. EFFECTEN Beurs van Londen n Parijs Weenen Iets flaauwer. i Berlijn n Frankfort AMSTERDAMnamiddag 4 ure. 5 °/0 Metalliek (oude) 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten 1882 8°/0 Geconfedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5°/0 Blaauwe Grieken 3°/0 Mexico l-J°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/0 Turken 2°/0 Venezuela 59 59>- 59 J- 21| 42'- 47 a °l o MARKTBERIGTEM. PURMERENDE 24 Mei. Kleine Kaas f 24.50. Middelbare f 20.50. Aangevoerd 180 stapels Kleine Kaas, 4 Middelbare. Boter. Van f0.75 tot 0.95 per Ned. Gemiddeld f0.87£ per Ned. fg. Aangevoerd 733 Runderen. De handel was stug. 93 Vette Kalveren. Handel vlugde prijs was van 75 tot 95 ets. per Ned. f§. 88 Nuchtere Kalveren. Prijs van f3 tot 9 per stuk. Handel vlug. 68 Vette Varkens. De prijs was van 36 tot 46 ct. per Ned. fg. Handel minder vlug. 68 Magere Varkens, van f 13 tot 21, en 548 Biggen, van f4.tot 7.Handel redelijk vlug. 1377 Schapen en Lammeren. Handel vlug. 16 Paarden. Kip-Eijeren f 2.30 Eend-Eijeren f 3.30 per 100. SCHAGEN 26 Mei. 4 Paarpen f 30 a 60. 26 Magere Gelde Koeijen f 66 a 120. Vette Gelde, Koeijen f150 a 240. 28 Melk Koeijen f 70 a 120. 16 Vaar- senHokkelingen f 18 a 35. 25 Nuchtere Kalveren f 3 a 6. 260 Overhoudersschapen f 20 a 32. 200 Melkschapen f 14 a 22. 3600 Lam

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3