Tot deze partij belioort de aigevaarde uit ons kiesdistrict die een zetel inneemt naast dien van den heer Poortman een ijverig en vurig belijder der Thorbeckiaansche beginselen. De staatkundige partij van den heer van F. is nu duidelijk gekarakteriseerd; ze gaat terug tot het uiterste punt der re- actiën en gerustelijk kunnen rvij op haar toepassen wat Mi- rabeau eenmaal, hoewel onder geheel andere omstandigheden zeide »ze gaat daarom zoo ver, omdat ze alles gelooft wat ze zegt". Even duidelijk is met een enkel woord de hoofdgedachte van 't Ministerie Thorbeclce te omschrijven, het is: ontwik keling van de vrijzinnige beginselen in de Grondwet nedergelegd. Tusschen die twee partijen moeten de kiezers uitspraak doen. Hunne keuze is niet moeijelijk. 1TI3UW3TIJDIITO BH. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 31 Mei 1864. Uit het vroeger opgemaakte zestal van predikanten, heeft de breede kerkeraad der Hervormde gemeente te Schiedam, het volgende drietal opgemaakt Ds. F. Haverschmidt aan den Helder; J. C. Koeh, th. dr. te Wormerveer; en J. van Witzenburg, te Bergen op Zoom. Gisteren zijn alhier aangekomen, en in het Hotel den Burg afgestaptde heer baron van Langenaubuiten gewoon gezant en gevolmagtigd minister van Oostenrijk bij het Nederlandsche hof, en echtgenoote, en zijn hedenmor gen weder naar den Haag vertrokkenna gisteren middag op het alhier ter reede liggende Oostenrijksche admiraalschip Blisabeth te hebben gedineerd. Zr. Ms. stoomfregat Zeeland, kapt.-luit". t/z. G. C. C. Pels Bijckenis den 28 dezer te Falinouth gearriveerd. Alles wel aan boord. Z. M. heeft bepaald dat in dit jaar de commissie tot het afnemen van het eind-examen der adelborsten 2e kl. bij het kon. instituut voor de Marine alhier, zal bestaan uit: den heer J. M. Obreenpresident der commissie tot het examineren der zee-officieren enz., als voorzitterde kapt.-luit. t/z. J. v. Gogh, thans non-actief; de kapt.-luits.t/z. P. Tou- tenhoofd, 1B officier op het Wachtschip alhier en G. Lam- bertthans non-actief; en den luit. t/z. 1° kl. jhr. H. O Wichersadjudant van den Minister van Marine, als leden. Met den 1 Junij a. s., wordt het alhier liggende in structievaartuig Uraniain dienst gesteld, onder bevel van den luit. t/z. lckl. Brouwer, om dezen zomer een oefenings- togt to doen, met do adelborsten van het laatste studiejaar, aan het koninkl. inst. voor de marine alhier. Door heeren dijkgraven en heemraden van den polder Waard en Groet, zoomede van de polderbesturen te Wierin- gen, is aan den Minister van Binneulandsche Zaken verzon den, een adres van adhaesie, op het door den heer J. L. Kikkert ontworpen en door de belanghebbenden van Texel aan Zijne Excellentie den Minister van Bincenlandsche Zaken aangeboden adres, ook hebben de gemeenteraad en de inge zetenen van Vlielandnaar aanleiding van dat adreszich tot den Minister gewend. Men hoopt algemeen, dat door al deze verschillende po gingen, het doel der adressanten zal worden bereikt. -- Men schrijft ons uit 'sHage, 30 Mei. De spanning, veroorzaakt door de predicatien van Ds. Zaalberg betreffende de moderne théologie, neemt dagelijks toe. Toen ZWEw, ZG. Zondag avond in de nieuwe kerk optrad, waren ruim 4000 personen in 't gebouw aanwezigterwijl ontelbare toe schouwers zich daarbuiten bevonden. Toen de predikant het kerkgebouw verliet, moeten er zelfs eenige ongeregeldheden hebben plaats gegrepen, die de lusscheukomst der politie noodzakelijk hebben gemaakt. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal Donderdag 2 Junij hare werkzaamheden hervatten, ten einde de door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpenen daaronder de wijziging in de concessie Jager te onderzoeken. Waar schijnlijk echter zullen hare vergaderingen van korten duur zijn. Van eene bijeenkomst der Tweede Kamer in 't laatst van Junij of iu 't begin van Julij, waarvan sommige bladen hebben melding gemaaktis tot dusverre niets bekend. De Fransche Moniteur bevat het berigtdat de keizer van Rusland de keizerin naar Kissingen zal brengen en daarna Nederland zal bezoeken, waar hij eenige dagen bij de koningin-moeder, de zuster zijns vaders, zal doorbrengen. Wij hebben dezer dagen ontvangen de le afl. van het Handwoordenboek bij het gebruik van den Bijbelbevattende eene verklaring van talrijke vreemde uitdrukkingen woorden, eigennamenenz. iu den Bijbel voorkomende. Naar 't Hoog- duitsch van F. L. Fischer. Het werk zal in 5 afl. compleet zijn en hoogstens twee gulden kosten. De uitgever, de heer G. L. Funke, te Amsterdam, heeft voor eene nette uitvoe ring gezorgd. Van den inhoud kunnen wij zeggen, dat de vertaler een goed werk heeft verrigt met de overzetting van dit beknopt en zaakrijk handboek, waarvan .de le druk in Duitschland in korten tijd was uitverkocht. De verkla ringen van moeijelijlc te. bevatten plaatsen en woorden zijn gegrond op de Heilige Schrift en worden met Bijbelteksten opgehelderd. Voor Bijbellezers is dit handwoordenboek zeer nuttig. Vrijdag jl. is te Zutphen gearresteerd de persoon van Hendrikus Engelen, schipper op een met grint geladen vaartuig, bestemd voor Zwolle. Hij had twist gekregen met zijne vrouw, en toen zijne kinderen tusschen beiden wilden komen, had hij hen, een jongeling van twintig en een meisje van achttien jaren, over boord geworpen. De jongeling heeft zich gereddoch het meisje is verdronken. De Times zegt, dat de landverhuizing in Engeland nog nooit zoo uitgebreid is geweest als tegenwoordig. De groote schepen gaan thans in zee met zooveel personen als zij eenigzins behoorlijk aan boord kunnen nemen, en toch moeten er telkens nog een groot aantal, wegens gebrek aan scheepsgelegenheidachterblijven. Een reeder heeft zich onlangs openlijk beklaagd dat hij geene schepen genoeg kon krijgen, daar hij anders binnen den tijd van twee maanden ongeveer 50,000 landverhuizers naar de Vereenigde Staten had kunnen overbrengen. 3[n0C50nücn J^tuftlicn. De Medactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. En vele kleintjes bij elkaar, Die maken wis een groote. JUDELS. Dat in den gemeenteraad heel goede, opperbeste financiers zijn is nog onlangs gebleken toen men de gemeente gelden 30 mille ongeveeraan iemand (was liet ook een lid van den gemeenteraad a 3 pCt. ten gebruike gat', terwijl de man er meê begiftigd, misschien 10 of meer procent maakt, Voorzigtigheid is de moeder van de porceleiukastderhalve de ge meenteraad heeft gelijk dat hij met een matigen intrest tevreden is ten minste wanneer de geldgcbruiker solidezeer solide isal daalden de Am- ricanen en Metalliekenen de Effecten-mannen mogen weten wat meer anen en ieken zelfs tot weinige percenten. Waarom is men in publieke zaken zoo geheim met namen? Huldigt men het beginselnamen noemen is zonde", dan heb ik hierover niets te zeggen want ik zou niet graag willen dat de edelachtbare heeren om den wille van mijne nieuwsgierigheid zonde bedreven. 't Is zonde neen dat wou ik niet. Dat de gemeentekas dat is de kas van de gezamentlijke bewoners van de gemeente, door het niet uitzetten der gelden gedurende geruimen tijd, en de nu zoo weinig winstgevende plaatsing, schade heeft geleden, is ontwij felbaar zeker. Deze schade was en is echter tijdelijk maar er zijn zaakjes schijnbaar geringdie jaarlijks op nieuw uit de gemeentekas moeten vol daan worden en daarop maak ik van toepassing de woorden die Judels in zekere vaudeville zoo iiaïl' gebruiktEn vele kleintjes enz. Het lust mij eenige van die zaakjes te noemen. Aan een controleur der plaatselijke be lasting item zooveel. Is die Ambtenaar noodig, daar Burgemeester en "Wethouders de kas van den ontvanger verifiëren en de dagelijksche dienst volgens deskundigen gemakkelijk door den ontvanger met eenig verhoogd salariszou kunnen worden verrigt. De raad zal binnen kort de al dan niet noodzakelijkheid van dien ambtenaar te beslissen hebben wanneer de vervulling der vacature ter sprake komt. Aan pensioenwat eigenlijk de gemeente niet verpligt is item zooveel. Hierover willen wij niet uitweiden; misschien is de zaak te teer. Aan muziek- teeken- waarom ook niet dans- en catechiseermeesters item zooveel. Zulk eene subsidie is eene goede zaak in plaatsen waar één van de zoodanigen geen bestaan kan vinden, of waar men ze in't belang der gemeente acht om nieuwe bewonersdie 't niet aangaat waar ze hunne ten ten opslaante lokken. In geen van de beide gevallen verkceren wij w ant voor meer dan een muziek- en teekenmeester, van zessen klaar, is hier een goed bestaan te maken. De eoncurrentie is niet eerlijkwanneer de een eene subsidie heeft en de ander niet. -Bovendien omdat er gelegenheid voor onderwijs in de muziek en het teekeneu is komt niemand aan den Helder wonenzoo aangenaam is het hier niet derhalve behoeft men ook om die reden de subsidie niet te verleenen. Men zal zeggenja die men- schen zijn er nu eenmaal op beroepen en men kan ze die toelage niet meer ontnemen. Als dat waar ismoest men ook consequent zijn en aan een zekeren Instituteurdie beroepen was op eene toelage vrije woning en schoollokalen, die niet ontnomen hebben zoodra men begreep dat de letter, niet de geest van de nieuwe wetdit even toeliet. Voor de subsidie die men aan muziek- en teekenon der wijs verleent bestaat geen wet, zoover we weten, men zou het althans zoo goed, zoo niet beter kunnen intrekken dan die van den bedoelden instituteurzoo komen wij van zelf op het cha piter onderwijs. Aan eene institutriceitem zooveel. Hulde aan den raad voor zijne galanteriedat hij ten minste aan eene institutrice gaf wat hij een instituteur ontnam. Wij twijfelen echter of de bedeelde dame met haar goed bezette school die toelage noodig heeft. Of ver leent men haar die subsidie omdat het onderwijs er zoo degelijk is Aaneen onderwijzer Binnenhaven idem zooveel. Voor een zekeren tijd onder zekere bepalingen is die subsidie verleend zegt gij. Wij meenen dat dit ook bij het verleenen der subsidie aan de institutrice bepaald werddie dame bleef tot hiertoe in 'i bezit er van. En die onderwijzer had reeds een goed bestaan een jaar na zijne vestiging. Dat men iemand op het paard helptkeuren we niet zoo streng afofschoon het eene waarheid is dat dé eerlijke concurrentie er door te loor gaatmaar om die toèlage to blijven verleenen .wanneer de begiftigden een goed en ruim bestaan hebben dat riekt naar previlegiëu die in onzen tijd niet meer moesten bestaan vooral wanneer men willekeurig geeft en neemt. Aau kosten van schoolbehoeftcn aan hen die het dubbel en dwars kunnen betalenmaar die zich niet ont zien om de kruimkens die voor het volk bestemd zijn mee op te happen idem zooveel. Heerlijk vinden wij 't dat de schoolwet bepaalt, zooveel mogelijk kosteteloos openbaar onderwijs daardoor toch behoeft niemand verstoken te blijven van die voortreffelijke gave, die alle ouders, zonder onderscheid hunne kinderen kuunen doen deelachtig wordenmaar waarom de gemeente behalve het onderwijs ook al de schoolbehoeften present doet aan hen die ze zeer goed kunnen betalen dat begrijpen wij even min als dat gegoeden ze durven aannemen. Wij hebben wel eens hooren zeggen dat het zoo moeijelijk is om de grens te bepalen wie al en wie niet kunnen betalen, maar och die komt ons zoo gemakkelijk voor. Laat vrijdie zeggen„wc kunnen 't niet betalen

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2