BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE HELDER. De heer van Foreest is de man van het behoud bij uitne mendheid; hij stemde vroeger: tegen de gemeentewet, die hoewel niet geheel vrij van be zwaren toch een meesterstuk van bewerking en een uitvloei sel der grondwet was. Die bezwaren lieten zich eerst later zien. tegen de onteigeningswet, die het algemeen belang stelde boven de baatzucht en het eigenbelang van enkelen. tegen de wet op de ministeriële verantwoordelijkheid, die een noodwendig gevolg was van het beginsel: »deKoning is onschendbaar, de Ministers zijn verantwoordelijk." Onverantwoordelijkheid der Ministerseen Koningschap bij de gratie Gods. Een onschendbaar Koning. Ministers die geen verantwoor ding hunner daden behoeven te gevenziedaar het idee van den heer van Foreest. Maar aan dat idee knoopt zich vast verantwoordelijkheid der ondergeschikten aan den Minister. Voor daden van wille keur zal geen verantwoordelijk persoon zijn, zgo de Minister ze slechts in bescherming nemen wil, anders wordt het werktuig ontkend en gestraft. (1) Zitting van 19 Oct. Bijbl. 56 e. v. (2) Zitting van 12 Maart. Bijbl. bh. 49.9. POLITIEK OVERZIGT. De telegram die iu ons vorig No. de verdaging van de con ferentie mededeeldebevatte geene mededeeling omtrent het geen in de zitting zelve zou ziju voorgevallen. Het blijkt thans dat de gevolmagtigden bijeen zijn geweest en allen tegen woordig waren. De bemiddelende voorstellen van Engeland en Frankrijk betreffende eene verdeeling van Sleeswijk zijn door Denemarken van de hand gewezen. Duitschlands gevolmagtigden daarentegen hebben die voor stellen, maar zoo zeer gewijzigd en voorwaardelijk, ad re ferendum genomenwat lord ltussell omtrent de inrigting van Kiel en flensburg tot bondshaveu en bondsvesting ver langde werd door hen van de hand gewezen. De verlenging van de wapenschorsing gedurende veertien dagen werd ad referendum genomen. Waarschijnlijk is daarover gisteren beslist. De Denen van hunne zijde achtten het voorstel van lord ltussell, gelijk het daar lag, onaannemelijk, Wanneer hierin het resumé van de zitting vervat is, blijkt er uit, dat de conferentie van 2 junij niet tot de minste uit komst heeft geleid. 'Eer zou men meenen dat de oplossing weder eene schrede achterwaarts gegaan is. In Sleeswijk staan de Denen en Pruisenondanks de wapenschorsing, scherp tegenover elkander. De soldaten deri vijandelijke legers mogen zich na het slagveld verbroederen, de ambtenaren met het burgelijk bestuur belast, verkeeren in eene andere stemming. Zoo nam bij voorbeeld een ont vanger der belastingen een aanzienlijken voorraad koffij en rijst in beslag, die bestemd was voor het Pruisische leger en waarvoor geen inkomende regten waren betaald. Het be drag der regten werd gedeponeerd, in afwachting dat men zou weten waaraan zich te houdenmaar nu verklaarde de inspecteur dat de ingevoerde waren binnengesmokkeld en alzoo verbeurd verklaard waren. De officier eischte toen de teruggave van de gedeponeerde som, maar de inspecteur weigerde die en werd daarop gevangen genomenterwijl hem aangezegd werd dat hij niet in vrijheid zou worden gesteld voor het geld was teruggeven. De gevangenschap van den ambtenaar kan lang duren, daarover de zaak door de di plomatie zal moeten beslist worden, die waarschijnlijk beginnen zal met ze ad referendum te nemen. De Denen hebben het echter, volgens een Duitsch cor respondent volstrekt zoo kwaad niet. Die correspondent heeft gezien hoe de Franscheu hoe de Kussenhoe de Spanjaarden huishoudenwanneer zij een land bezetten. Hier gaat alles even ordelijk toe. Het eenige is dat, ja, Sleeswijk en Jut land bezet zijn, maar ook daarover kuunen de Denen niet klagen, zij staan maar gelijk met de Polen en de Venetianen De oorlogzuchtige stemming in Denemarken blijft intus- schen zoo mogelijk toenemen. Hagbladet roept uit: indien het traktaat van Londen verscheurd wordt door een beroep op hel volk in de hertogdommen (aan de handhaving van dit traktaat wordt zelfs thans niet meer gedacht) dan heeft Denemarken slechts te kiezen tusschen de republiek en de monarchie, en in het laatste geval tusschen eene inlijving bij Duitschland of bij Zweden. Ook de Engelsche bladen raden thans Denemarken aan, zich r.ene schikking te laten welgevallen. De Morning-Post betoogt zelfs dat hierin voordeel voor dat rijk gelegen is. De Deensche bladen daarentegen vallen Engeland hevig aandaar het Denemarken aan zijn lot overlaat. Zelfs de Plijvepostdie voor eenige dagen de oorlogzuchtige plannen van Hagblaclet met den naam van herschenschimmen heeft bestempeld, verklaart zich thans eveneens voor het voort zetten des oorlogs. Diezelfde geest straalt iu de particu liere berigten door, die de Hamburger Nachrichlen uit Ko penhagen mededeelt. 1T13 "W S IJ D X1T 3 31T Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Junij 1864. Zr. Ms. stoomfregat Zeelandis Zaturdag namiddag van de reede in de haven gekomenschip en bemanning is heden door den vice-adiniraal Yogelpoot geïnspecteerd. De raderstoomboot ds Adleradviesjagt der Pruisische marine, is Zaturdag alhier aangekomen en Zondag namiddag weder vertrokken. Met deze bodem heeft de verwisseling plaats gehad van eenige officieren op het zich alhier bevindend Oostenrijksch eskader. Hoewel er verschillende geruchten verspreid worden ook door de nieuwsbladen, als HandelsbladUtrecldsche, Arnhemmerenz. aangaande de tijdsbepaling vaii het ver trek van het zich alhier bevindende Oostenrijksche eskader, kunnen wij met zekerheid melden, dat daaromtrent nog niets bekend is. Dagelijks stoomen er een of twee sche pen bij afwisseling naar de Hors alwaar de bemanning ge oefend wordt in het vuren met scherp uit de verschillende soorten van vuurmonden. Een groot deel van den dag hoort men hier steeds het gebulder van hun kanon. Het is wel denkelijk dat dit eskader hier de beslissing der conferentie zal afwachten, aangaande het vraagstuk der sluiting van een wapenstilstand of verlenging van de wa penschorsing. Met den laatsten dezer worden de navolgende zee officieren op non-activiteit gebragt, als: de luit. t/z le kl. J. A. van de Velde, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hcllevoetsluis en als komm. gedetacheerd op Zr. Ms. kostschip te Rotterdamen de offic. van adm. 2e kl. J. C. L. Iv. van Welij, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus\ terwijl met 1 Julij a. s. als komm. op Zr. Ms. kostschip te Rotterdam wordt gedetacheerd dc luit. t/z. le kl. J. J. A. D. Phafi', thans non-actief; en geplaatst op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunusde offic. van adm. 2e kl. IJ. F. X. Streugnaerts, thans dienende op Zr. Ms. schroefsloomschip Prinses Mariaen op Zr. Ms. schroef- stoomschip Prinses Mariade offic. van adm. 2e kl. J. F. J. Mahieu, thans non-actief. Zr. Ms. schroefstoomschip 4° kl. de Hommelwordt dagelijks te Hellevoetsluis terug verwacht uit West-lndië. Niet met 1 Junij maar met 1 Julij treedt de af schaffing in van 't bestelloon van brieven voor de dorpen, waar geen postkantoor gevestigd is. Te Amsterdam is men voornemens voor de aanstaande verkiezingen drie blaadjes uit te geven om de namen der door vereeuigiugen gestelde kandidaten op te nemen daarbij te voegen die namenwelke met onderteekening worden aanbevolendaardoor den ijver voor de verkiezingen bij de kiezers op te wekken en ten slotte iu eenige beoordeeling der kandidaten te treden. De liefde der Engelsche natie voor de dappere De nen openbaart zich in alle toestanden der maatschappij. Een bewijs daarvan acht men de talrijke huwelijks-aanvragen van Deensche dames in de Ijondeusche Pennypress, waar van wij de volgende overnemen: '/Eene Deensche dame, nog geen 30 jaar oudzonder vermogen en met geene ligchame- lijke schoonheid begaafd, doch zedelijk en huishoudelijk, wenscht met een Engelsch geutelman in het huwelijk te treden die vermogen bezit en eene maatschappelijke betrekking be kleedt. Zij is alleen met dit doel naar Engeland gekomeu en belooft stipte geheimhouding. Zij is blond en verlangt dat haar "huisplaag" donker haar, donkere oogen en eene lange taille heeft. Van 27 Mei 3 Junij 1S64. ONDERTROUW.!): J. Meskes, timmerman, oud 26 jaren eu N. Smit, oud bijna 23 jaren. L. de Kok t scheepmakeroud 29 jaren' en A. van Hoveu oud 19 jaren. R. J. de Ring, koperslager, oud 22 jaren eu M. E. Kamp oud 24 jaren. II. C. Bruuebediende bij de Waterlei ding, oud 30 jaren en W. de Boer, oud 27 jaren. F. J. J. Meeussen, machinist bij de Marineoud 25 jaren eu A. P. van Viegenoud 23 ja ren. Allen alhier woonachtig. GEHUWD: H. Gomes en C. Bakker. P. Kamper en G. Pons. D. Bakker en V. Keijzer. P. J. N. Vennix eu M. Dijker. BEVALLENG. de Graaf geb. Friskus D. A. J. Groen geb. Swcr- vcr z. N. Kikkert geb. Troost Z. C. C. Kooij 'geb. Nandorff D. G. T. C. Zurmulilen geb, Boeleu Z. C. Bosch D. A. Noot geb. Kosseu D. A. Boon geb. Schoen Z. G. Spits geb. Bakker Z. M. M. Reuter geb. Rondeau Z. A. van Gijn geb. Bakker Z. D. Vennik geb. Koning Z. H. de Vries geb. Benekcr. D. Muuuik geb. Wensing Z. K. Goes geb. Baas Z. OVERLEDENT. Oosthuizen 2 jaren en 8 maanden. N. Riekcls geb. Rieckels 57 jaren. C. van Rijn 27 jaren. T. Ilalleker 10 dageu. II. Scldcrbeelc circa 15 maanden C. van Dalen 48 jaren. A. Groos 48 jaren.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2