POLITIEK ÜVEHZIGT. De verlenging van de wapenschorsing met veertien dagen schijnt een voorbode van een wapenstilstand te zijn. Van daar de bedreigingen en verklaringen van de verschillende mogendheden wat men al van haar te wachten heeft als de 26° junij daar zal zijn en er geen grondslagen voor eene vredesonderhandeling zijn gevonden. Van het vinden van die grondslagen toch maken de verschillende partijen het sluiten van een wapenstilstand afhankelijkgedurende welken de diplomaten ongestoord en zonder gehaast te worden de kwestie der verdeeling kunnen overwegen. Voor het geval die grondslagen niet mogten worden ge vonden maakt Pruisen zich gereed zoo heet het in de dagbladen om met kracht den oorlog voort te zetten vooral ook ter zee zal het zich doen gelden en kaperschepen uitrusten. De mededeeling van dit plan heeft in Hamburg en andere Noord-Duitsche handelsteden groote ongerustheid verwekt, daar tegenover de Pruisische kapers ook Denemarken hiertoe zijne toevlugt zou nemen en de handel daaronder geweldig zou lijden. De conferentie zal Woensdag hare volgende zitting houden. De hoofdzaak zal dan wezen het bespreken der grenslijnen en zoo mogelijk eene middel-lijn te vinden tusschen die door Pruisen voorgesteld van Tondern naar Apenrade en die van de onzijdige mogendhedendoor Denemarken aangenomen van Prederikstad naar Eckemförde. Het denkbeeld eener inlijving van de hertogdommen bij Pruisen schijnt evenwel ook door de Pruisische regering te zijn opgegeven. Zij zal van den nood eene deugd maken en na voor Duitschlands belangen in liet noorden goed en bloed te hebben veil gegeven, zieh tevreden stellen met de morele overwinningen bij deze gelegenheid behaald. In Mexico is het nog alles behalve pluis. Juarez en de zijnen, zijn nog steeds vast besloten zich tegen den nieuwen keizer te verzettenen laat over het algemeen de geest der bevolking veel te wensehen over, hoe rooskleurig de stand van zaken ook door de Moniteur en andere officieele bladen moge afgeschilderd worden. Ook in Tunis kon liet veel beter gaan. De houding der fanatieke maliomedaansche bevolking tegenover de christelijke blijft nog steeds dreigend, alle handel en verkeer met het binnenland hebben opgehouden. Ongelukkig echter is het, dat de Eugelsehe consul aldaaralleen voor het behoud van Engelschcn optreedten alleen Etigelschen beschermt. De consuls van Érankrijk en Italië hebben echter de banden in een geslagen. Berigten uit St. Domingo houden in dat de Spanjaarden niet bij magte zijn den opstand op dat eiland te bedwingen. In het zuiden hadden zij een gering voordeel behaalddoch op overigen punten niets uitgerigt. De burgeroorlog in Amerika wordt iu plaats van in lie vigheid te verminderen steeds vcrwoeder. Behalve een tal van kleine gevechten op verschillende punten waarbij veel bloed vergoten wordt, staat eerlang weer een lievig treffen tusschen Leeden aanvoerder van bet Zuiden en Grantdie van bet Noorden te wachten, die thans krachten verzamelen, om weldra weer een vreeselijk drama te spelen. Lincoln, Davis, Lee, Grant, deze namen zullen eens met afgrijzen door het nageslacht genoemd worden. 17 IS TJ wlST IJ D 11T 3 B 3T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 14 Junij 1864. Het getal kiezers dat heden in het onder-kiesdistrict //Helder", ter stembus is opgekomen bedraagt 160. Heden namiddag 5.} uur vertrok van de reede alhier het Oostenrijksch oorlogschip JSlisabethnaar men zegt tot liet halen van provisie voor de overige schepen van het es kader, waarvan het vertrek nog niet is bepaald. -Op een der hulp-sporen tot het vervoeren van zand in het Koegras nabij de verdekte wegis gisteren tegen den avond het achterste gedeelte eener terugkeerende trein ge derailleerd, waardoor twee werklieden en een meisje verwond zijn geraakt, laatstgenoemde vrij ernstig, zij bevond zich echter lieden morgen buiten gevaar. Mogten wij iu ons vorig nommer eene voorstelling annonceren van het Duitsclie Vaudeville-Theather van Am sterdam, thans nu wij twee voorstellingen hebben bijgewoond en eenigzins met liet personeel bekend zijndurven wij dat gezelschap met vrijmoedigheid aan ons kunstminnend publick aanbevelen. Even als de eerste voorstelling is ook die van Maandag uitmuntend 'uitgevoerd. Het is bijna niet mogelijk te zeggenwie der leden van dit gezelschap heeft uitgemunt; daar allen hunne rollen goed begrepen en uitmuntend acteerdenterwijl zij eene hoogst beschaafde taal sprekenwaardoor zelfs diege nen die de Duitsclie taal niet genoegzaam magtig zijn, den draad der intrigue zeer goed kunnen volgen. Inzonderheid bewonderden wij Mev. Eirmans die in de beide stukken de hoofdrollen met zeer veel talent vervulde. Geen wonder dan ook dat de toejuichingen algemeen en aanhoudend waren en dat alle leden zonder onderscheid menigwerf werden teruggeroepen. Naar wij vernemen zullen er nog eenige voorstellingen worden gegeven, die wij wensehen dat door een talrijk publiek zullen worden bezochthet gezelschap is het ten volle waardig. Ook brengen wij buide aan liet muziek van het Oosten- rijksche eskader dat Zaturdag avond in de tusschen-acten door flink uitgevoerde muziekde aanwezigen in eene zeer vrolijke stemming bragt. Elke voorstelling zal door dit muziekcorps worden opge luisterd, wauneer liet minder gunstig weder zoo als gis teren avond hierin geen beletsel te weeg brengt. In de Arnhemmer Courant van Junij komt een be- rigt voor, ook door andere Couranten overgenomen, betref fende de spoorvvegwerken van de lijn Helder Alkmaar. De berigtgever die als liet ware met een lofrede begint, om daarna bijwijze van //men zegt" slechte hoedanigheden van het stationsgebouw op te sommen, schijnt niet op de hoogte te zijn. Het doet ons echter genoegen, genoemde berigt gever na onderzoek te kunnen berigten, dat liet gebouw te lood staat, dus niet voorover helt, dat de deuren niet klem men dat er nog geen enkele ruit gesprongen isen hij dus niet voor togt te vreezen heeftte meer daar de deuren van buitengewoon soliede sluitwerk zijn voorzien. De geheele zaak die tot dergelijke verkeerde voorstellingen aanleiding zal gegeven hebbenbepaalt zich tot eene geringe zetting in liet gebouw die reeds een geruiinen tijd is opgemerkt en gccne nadeelige gevolgen zal hebben. Z. M. de Koning heeft eene kommissie benoemdbe last met de herziening van de bestaande bepalingennopens de kustverdediging in Nederland. Zij bestaat uit den gene raal majoor C. baron Nepvue, chef van den generalén staf, als voorzitter, en voorts uit de beeren generaal-majoor van Muiken; Storm van 's Gravesande, lid der Tweede Kamer; kolonel van Limburg Stirumdeu staatsraad H. Campden kapt. ter zee J. Andreae; deu majoor C. C. Cox, als leden, en deu majoor Rodi-de-Loo als secretaris. Heden morgen zijn alhier op de reede geankerd, de Enkhuizer baringbuizen, om morgen ochtend bij gunstig weder uit te zeilen ter uitoefening van hun bedrijf in de Noordzee. 1Terwijl gisteren morgen de visscliersvloot met zeer mooi weder, zich van Enkhuizen naar hier begaf, had op de hoogte van den vuurtoren van Enkhuizen het ongeluk plaats, dat van een der schuiten de zoon van de schipper G. de G., eeu oppassend jongeling, aan wien het roer was toevertrouwd terwijl de overige gezellen omlaag aan 't ontbijt zatenover boord geraakte en verdronk, daar er naliet roepen om hulp niets meer van hem te bespeuren was; naar men zegt had den vader en zoon kort voor 't gebeurde eenig ongenoe gen met elkander gehad. Men berigt ons van Wieringen dat op Zondag 12 Junij jl. aldaar, onder een gepaste/zegenwensch door Us. G. Leemhuis gedoopt zijn de drieling kinderen van de echte lieden Jb. Tijsen en G. Kooij, welke kinderen eene ge- wenschte gezondheid genieten. Thans is bekend gemaakt het programma der openbare feestelijkheden, die in de aanslaande week te 's Gravenliage gehouden zullen worden, als: op Vrijdag 17 Junij, bij ge legenheid van den verjaardag van II. M. de koningin: luisterrijke illuminatie iu het boschmet uitvoering van mu ziek door de korpsen der stedelijke schutterij en van het regiment dragonders. Op Zaturdag 18 Junij, bij gelegenheid van het zilveren bruiloftsfeest van H1I. MM. den koning en de koningin uitvoering van muziekstukkeu door het reg. grenadiers en jagers in het lange Voorhout, des namiddags van 3 tot half 5 ure, en des avonds groot vuurwerk in de Maliebaan, het welk alles van wege het gemeentebestuur zal worden uitgevoerd. De arrondissements regtbank te Alkmaar heeftbij von nis van den 9n dezer, uitspraak gedaan in de kwestie over de waardering van grondenbenoodigd voor den aanleg van den spoorweg van't Nieuwediep naar Alkmaar, lijn Nieuwe diep Niedorper-Verlaat. Den heer Leis was aangeboden f3580,13 en hem is toegewezen f9317,44. Den hr. Visser was aangeboden f 1582,30 en hem is toegewezen f4152,21. Voorts is de Staat verwezen in de kosten van dit geding. Wij vernemendat tegen dit vonnis door den Staat cassatie is aangeteekend. Men schrijft uit Groningen 10 Junij: Donderdag morgen is aan den Rietdiepsdijk, onder de gemeente Oldehove, drijvende gevonden eene flesch, waarin een stukje papier, waarop met potlood geschreven was1 June

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2