H A IJ D N. BGRGERLJKE STAM DER GEMEENTE REEDER. M1L1U STANDMK GEMESTE TERSCIIELLISG. P O L I T I E. 1864. We are in daugcr, ship wreckhed. Sliip Bloom. (1 Juuij 1864, wij zijn in gevaar, liet schip vergaat. Schip Bloom) Men berigt uit Parijs het volgende: De keizer houdt te Poutainebleau in het belang zijner gezondheid, vele lig- ehaamsoefeningeno. a. loopt hij op eene nieuwe soort van waterschoenenwaarin hij zeer bedreven is. Dezer dagen echter, verloor hij, hiermede bezig zijnde, het eveuwigt en geraakte zoo snel onder de oppervlakte des watersdat hij naar den bodem zonk. Verscheidene schuitjes moesten te water gebragt worden, en met zeer veel moeite werd de keizer meer dood dan levend gered. Eene andere lezing is, dat de keizer, uitmuntend kunnende zwemmen, weldra aan land was en het koude bad hem volstrekt niet gehinderd had. Naar 't Engelschdoor IJERUAL Jr. Tijdens de onsterfelijke componist Engeland bezoekt, ver eerde men hem dadelijk met een doctors diploma van de hoo- geschool te Oxford, eene onderscheiding die men zelfs aan Handel niet te beurt had laten vallen, en zoo men het ver haal mag geloovenslechts aan vier personen in de vier vo rige eeuwen opgedragen. Het is de gewoonteeene proeve van compositie als dankbetuiging te zenden; eene schatting, die wij veronderstellen, zwaar zoude knellen op vijf zesden die nu met het predicaat "doctor pronken." Doch Haijdn verdiende werkelijk dezen titel, want hij zond eene bladzijde muziek, zoo kunstig zamengestelddat langs welke zijde men de noten las, van boven tot beneden of omgekeerd, het le verde steeds eene schoone melodie en goed accompagnement. Een aanzienlijk Engelschman verzocht onderwijs te ont vangen in de compositie, tegen een guinjc de les. Haijdn nam zulks aan. «Maar wanneer beginnen wij zeide de mees ter. «Oogenblikkelijkantwoordde de leerling, terwijl hij een quartet van Haijdn uit den zak nam, «verklaar mij deze toonleiding; op welke gronden hebt ge ze gevormd? Zij is tegen de regelen". Haijdn had reeds voor eene halve eeuw zijne studieboeken op zijde gelegd en had geen andere regelen dan zijne eigene opvatting van muziekale schoonheidDit was echter voor den Engelschman geen klaar betooghij ontvouwde elke maat en overtuigde Haijdn dat dit schoone quartet bijna geheel en al tegen de regelen der toonzetting was. Haijdn antwoordde slechts dat hij alles volgens zijn eigen schoonheids gevoel gezet had, dat het hem echter nu toescheen «dat hij nu leerling wasnu hij de eer had met zulk een groot mees ter der kunst in kennis geraakt te zijn." Het contract was dus geëindigd en beide partijen hadden gelijk. Haijdn kon zich met regt op eene kunde beroemen, waarin de rege len als 't ware met zijn geest ineengesmolten waren. De Engelschman kon niets leeren van den man die niet in staat was iets van zijn genie aan een ander mede te deelen. Op zekéren morgen kwam de gezagvoerder van een Oost- Indisch schip in Ilaijdn's kamer, met de woorden: «Zijt gij de heer Haijdn »Ja." «Kunt ge mij een marsch maken om mijn volk te vervro lijken Ge zult er dertig guinjes voor hebbenmaar ik moet de muziek nog heden hebben, want morgen ga ik met mijn schip naar Calcutta." Haijdn stemde toe en de zeeman verliet het woonvertrek de componist opende het clavier en in een kwartier was de marsch gereed. Haijdn schijnt eene kieschheid gehad te hebbendie hoogst zeldzaam onder de vreemde en zwer vende toonkunstenaars is. Hij begreep dat de som die hij voor r,ulk een gemakkelijken arbeid ontving, te groot was en vervaardigde nog twee marschende zeeman kon dan kiezen of hij kon ze alle drie voor het geld krijgen. Tegen den avond kwam de kapitein terug. «Waar is mijn marsch". «Hier." «Speel hem op 't klavier." Haijdn speelde den marsch. De zeeman telde het geld op de tafelnam de bladzijde mu ziek en ging lieer.Ilaijdn riep hem terug en zeide«Ik heb nog twee anderen gemaakt, ze zijn beiden beter, kom nog even hierdan kunt ge ze hooren en kiezen." «Ik ben met den eenen dien ik heb te vreden." «Ik zal ze u ten geschenke geven." Doch de kapitein wilde daar niets van wetenhij ging haastig heen. Haijdn begaf zich echter naar de beurs, vroeg den naam van het schip en zond de marschen naar den kapitein. Hoe verwonderd was hij echter, toen hij eenige dagen later de papierrol ongeopend terug ontving. De ka pitein herkende aan het adres Haijdn's hand en zond de rol ongeopend terug. Dit voorval is van weinig beteekenis eehter doet het duidelijk zien dat noch Haijdn, noch de zee man, onder de alledaagsche menschen kunnen gerangschikt worden. Haijdn's verstandelijke vermogens waren even als bij de groote geniën voor den tijd uitgeput. Zijne laatste levensja ren waren die van een kwijnend en wezenloos man. Alles rondom liem-Üad een somber aanzien. Somwijlen ontving hij bezoek van vreemdelingen, hij zag ze aan, glimlachte en dikwijls biggelden er tranen langs zijne wangen; somwijlen echter liad hij vlagen van plotselinge herinneringen en dan verhaalde hij met geestdrift van zijne vroegre loopbaan. Toen in 1809 de oorlog tusschen Frankrijk en Oosten rijk uitgebroken was, herkreeg Ilaijdn iets van zijn vroegeren geest. Dagelijks verlangde hij eenig nieuws te hooren, en ieder oogenblik liep hij naar 't klavier en zong dan met de zachte stem die hem overbleef: «God bescherm den keizer." Het Fransche leger naderde met reuzenschreden. Den lOden Mei naderde het Schönbrun, eene halve mijl afstands van Haijdn's klein buitenverblijf. Den volgenden morgen wer den vijftien honderd kanonschoten op eenige ellen afstands van zijn huis gelost. Tien bommen vielen in zijn huis. "Weenen, de stad die hij zoo lief had, werd met ondergang bedreigd. Zijne twee dienstboden kwamen doodelijk verschrikt en wee- nende in zijn vertrek, doch Haijdn rigtte zich van zijnen gemakkelijken zetel op en zeide met een verontwaardigd ge- fcigt: «vanwaar deze vrees, weet ge niet dat waar Haijdn is, geen onheil geschieden kan Eene stuipachtige huivering belette hem verder te spreken, zijne bedienden bragten hem naar bed. Den 26 Mei namen zijne krachten zigtbaar af. Hij verzocht echter nogmaals bij zijn klavier te worden ge bragt en met zijne weeke stem zong hij driemaal: «God be scherm den keizer." Het was de zwanenzang. Hij zonk bedwelmd op den grond en gaf in den morgen van den 31 Mei den geest, in den ouderdom van 78 jaren en 2 maanden. Van 3 10 Junij 1S64. ONDERTROUWD Gcenc. GEHUWDJ. Holbruggen eu S. Zuidewind. D. J. Hocksel en G. P. tien Hartög. P. Keijzer cu M. Zwaan. N. Min der op en A. O. Wilders. BEVALLENJ. van der Hert geb. Edelcnboscn D. A. Harms gcb. Namink Z. J. van der Zanden geb. van der Wiele D. M. Steeman gcb. de Bell D. J. Schoen geb. Kievit Z. II. Vader geb. Nagelhout D. S. M.C. van Hoppe geb. Winkel D. C. Garstcnveld gcb. van Ha ren Z. H. S. Leenaars gcb. Otto Z. OVERLEDEN: J. W. Heikoop ruim 2 jaren. A. J. Rijkers 33 ja ren. J. de Boer 6 weken. J. Wensvcen 50 jaren. C. 0. Broest 20 dagen. J. Stuiver 5 maanden. J. Boerdijk 2 jaren.H. Kerk- lingh 10 jaren. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven G. Van 16 Mei 11 Junij 1864. ONDERTROUWDGecno. GEHUWDGee.ic. GEBOREN Elisabeth Johanua, d. van Otto Maxïmiliaan Geerling en Anna Catharina Bersec.Albert, z. vau Jemke Alberts Roos en Jantje Mijnderts Eijs. Klaas, z. van Jan Douwes de Jong en Barbcr CornelisScliroo. Aaltje d. van Jan Alberts Schol en Cornelia vau Rees. Jaunigje d. van Jurrien Kaspers en Willemke Knop. Pieter, z. van Willem van Rees cu Klaske Pieters Lettinga. Catharina Christinad. van Gcrrït Brandenburg en Janke Thomas Mosselman. Pieterz. vau Antjc Zuidmulder. OVERLEDENNeeltje Kuit Kok gek. met Cornelis Cornelis Bonne oud 45 jaren. Dirk Pieters Cupidogeli. met Jaakje Jaus Mier, oud 3l jaren. 1 Levenloos aangegeven. MARKT6ER1GTEN. ALKMAAR 11 Junij. Aangevoerd 10 Paarden fSO a 160, 16 Koeijen fSO a 150, 6 Kalve ren f 12 a 25, 181 Schapen fS a. 40 711 Lammeren 1'6 a 14, 124 Magere Varkens f 12 a 16, 243 Biggen f 5.a 8.Nuchtere Kalveren T7.a 14.Boter per kop 55 a 65 ct. HOORN 11 Junij. Aangevoerd 1 mud Tarwe f8.50, 12 mud Gerst f6.25, 3 mud Haver f4.25, 3 mud Bruine Booncn f 11 1 mud Graauwc Erwten f 11 1 mud Groene dito f 10.25 op monster verkocht 34 mud Mosterdzaad f 19 19 mud Karwcizaad f 15 19 Paarden f35 a 205 7 Koeijen f90 a 175 9 Kalveren f3.50 a 9.415 Schapen f 14 a 27 370 Lamineren fö li 16.295 Varkens fü ti 19.6 Zengen f 13 a 44, 513 Biggen 3 a 5.50, 17 Bokken f 0.40 a f5.—, 9 Geiten f 0.55 a 9.— 220 Kippen f 0.35 a 1.30 21000 Kip-Eijeren f2.30 a 2.50, 13100 Eend- Eijeren i'3.30 a 3.40 per 100, 2640 koppen Boter 55 a 63 ct. per kop. TELEGRAM. Heden Dingsdag, 14 Junij 1864. EFFECTEN Beurs van Londen 'i n Parijs Vast. Berlijn Frankfort AMSTERDAMnamiddag 4 ure. 5°/0 Metalliek (oude) 5°/# Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/o Vereenigde Staten 1882 8 °/0 Gecoufedereerden 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 5 °/0 Blaauwe Grieken 3c/0 Mexico 14% uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten 6°/u Turken 2"/. Venezuela 59 57-| 58 211 4.2' 47 °l o Ct. 0/ IO Dezer dagen op de openbare straat gevondeneen OORRINGETJE. De eigenaar kan ^hetzelve terugbekomen teil burele van den ondergeteekende. Commissaris van Politie te Helder. A. C. BOONZAJER.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3