integendeelnaar onze overtuiging is het versterkt. Het Dag blad weet dan ook reeds van te voren hoe de staatkundige geloofsbelijdenis is van enkele leden die thans voor het eerst zitting nemen, maar tast daarin somwijlen schromelijk mis, hetgeen later bij uit te brengen stemmingen blijken zal. Om dén voorbeeld te noemenzonden in het district Deventer de stemmen van al de liberale leden op den heer v. Delden zijn uitgebragt, indien niet sommigen prof. Jonckbloet op den voorgrond hadden geplaatstterwijl het zeer twijfelachtig is of velen der eandidatendoor het Dagblad in bescherming ge nomen, dien steun op hoogen prijs stellen. Let men ook op het gering aantal stemmen waarmede de conservative candidaat, b. v. in het district Gouda, de meer derheid bekwam, tegenover den liberalen, en de manoeuvres die gebezigd zijn om die meerderheid te erlangen, dan is er voor de conservatieve partij geen reden om zich op de be haalde overwinning te verlioovaardigenmaar veeleer aanlei ding om te overwegen of de kans wel niet eens keeren kan, en of zij wel altijd op zoodanige meerderheid kan rekenen die alleen verkregen werd door eene indiscretie van den heer Groen, die een' confidentielen brief van den heer de Brauw publiceerde. In Limburg daarentegen heeft de Regering, zooals wij reeds zeiden, eene schitterende overwinning behaald. Noch het geschreeuw van den heer v. Wintershovennoch de pro- clamatiën van den heer de Keverberg, waarbij hij zich tot den alleen-zaligmalcenden candidaat verhief, hebben de liberale kiezers belet hunne stemmen uittebrengen op de hee- ren v. d. Maesen de Sombreff en Cornelis, de eerste geval len ofschoon nooit duidelijk gebleken is waaromde tweede als slagtoffer eener onwaardige agitatie, die, als een volks waan van den dag, spoedig verdween, toen de kiezers tot rijper nadenken waren gekomen. Het Kabinet heeft thans twee vrienden bekomenin stede van twee mannendie hoe men de zaak ook beschouwen moge, altijd eene valsche positie in de Kamer hadden moeten innemen. Let men bo vendien op het gering aantal stemmen dat de heer v. Win- tershoven bekwamdan is het duidelijk en klaar dat de Limburgers hebben ingezien dat het tijd werd dien heer een mandaat te ontnemenwaarnaar hijzooals hij ten minste verklaarde, zoo reikhalzend uitzag. In twee der drie nieuwe kiesdistrictenDeventer en Haar lem, moeten herstemmingen plaats hebben. Hoe de uitslag ook moge zijn, gelooven wij niet dat de tegenstanders van het Kabinet zullen kunnen beweren, bepaalde medestanders te hebben aangeworvenimmers nog de heeren van Delden en Vos de Wael, noch de heeren v. Nierop en v. d. Hucht zijn als zoodanig bekend, terwijl in het nieuwe kiesdistrict^ "Winschoten hel nieuw benoemde lid Winkler Ei'ffis'als een vurig aanhanger van het Kabinet bekeiiu staat. POLITJEK OVERZIGT. Aangaande de zitting der conferentie, Zaturdag jl. ge houden, berigt men dat die 5 uren heeft geduurd, dat al de gevolmagtigden tegenwoordig waren en dat den uitslag eenigzins vredelievender is geweest dan van de vorige. In hoofdzaak komt het behandelde hierop nederdat Engeland heeft voorgesteld aan een scheidsregter de beslissing op te dragen tusschen de door Pruisen voorgedragen grenslinie van Apenrade en door de neutrale mogendheden voorgestelde linie van de Schlcy. De gevolmagtigden van al de mogendheden hebben dat voorstel ad referendum genomen. Pruisen heeft aangedron gen dat de bevolking zou geraadpleegd worden en een wa penstilstand van 6 maanden voorgesteld. Oostenrijk heeft zich voor een wapenstilstand van korteren duur verklaard. Woensdag (morgen) zal de zitting worden hervat. De zamenkomst van de keizers van Rusland en Oosten rijk te Kissingen en de visite, die de Czaar aan de koning van Pruisen te Karlsbad gaat brengen, leveren natuurlijk veel stof tot onderhoud. Naast de conferentie, boezemt de ontmoeting van de drie gekroonde hoofden de meeste belangstelling in. De geruchten aangaande het doel dier ontmoeting houden aan, en menig een vermoedt daarvan ernstige gevolgen. De Oesterr. Zeitung daarentegen gelooft dat eene ontmoeting slechts aan het toeval moet worden toegeschreven en dat zij geenszins eene politieke strekking heeft. De lFiener Presse is evenwel eene geheel andere zienswijze toegedaanen dit blad gelooft dat de gevolgen van het onderhoud tusschen den koning van Pruisen, den Czaar en den keizer van Oostenrijk spoedig merkbaar zullen wezen in den loop der conferentie Ook de Kölnische Zeitung is het tamelijk met de Presse eens. Te Parijs gelooft men tevens dat er in de eerste dagen van Julij een ontmoeting tusschen Napoleon III en Alexanderll zal plaats hebben. De Morning Posthet orgaan van lord Palmerstonbevat een betoog, dat Engeland aan Denemarken te hulp moet komenindien het zich niet met smaad overladen en tot eene mogendheid van den vierden rang verlaagd wil zien. Het blad zegt wel te weten, dat men in Duitsohland het gevoelen is toegedaandat men in Engeland niet voor De nemarken in de bres zal springen en dat men al het ge schrijf der Engelsche bladen voor snoeverij houdt, maar daarin zit juist het gevaar. Engeland heeft alle middelen tot ver zoening uitgeput en Denemarken beseft dat men het thans bijna geen meer nadeel kan berokkenen, dan reeds geschied is. Overigens zal, volgens de Postde tusschenkomst van Engeland in de gevolgen oneindig grooter beteekeuis hebben dan de kortzigtigen te Weenen en te Berlijn zich kunnen voor stellen. De storm zal hen treffen die het onweder uitgelokt hebben. En, aldus eindigt het, wanneer het te laat zal ge worden zijnzullen de onderdrukkende regeringendie thans eene laatste poging doen, om de vrijheid en het coustitu- tionneel stelsel te vertrappen, het verlies der verloren pro vinciën betreuren. Men spreekt te Brussel van de aankomst van een hoog- geplaatsten Oostenrijkschen ambtenaar, belast met het over brengen van depêches voor koning Lcopold. Men beweert, dat het doel zijner zending betrekking heeft op de Deen- sche kwestie. Aan Leopold zou de vraag gedaan zijn, of, ingeval de Londensehe conferentie hem mogt verzoeken als scheidsregter uitspraak te doen in hel geschil over de grens scheiding van Sleeswijk hij die taak zou willen op zich nemen. Naar men zegt is het antwoord des konings ontkennend geweest; hij heeft zijnen zwakken gezondheidstoestand en de behoeften aan ligchaamsbeweging als verontschuldiging aangevoerd. De 1'emps zegt, dat het Japansche gezantschap, ten ge volge van belangrijke berigten uit Japan, de bezoeken aau Engeland, Nederland, Pruisen, Zwitserland en Amerika in den steek laten en dadelijk naar Jeddo terugkeeren zal. Volgens tijdingen uit New-York is Grant volkomen ge slaagd in zijn veldtogt, die naar men verneemt, zeer gun stig zal afloopen. De Noordelijken hebben wel enorme ver liezen geledenmaar het is toch zeker dat ook de Zuide lijken daarvan niet vrij gebleven zijn. Grant heeft 45000 man goede troepen versterking bekomenSherman heeft 80000 man onder zich en zijn tegenstander, Johnston slechts 35000. De algemeene opinie te New-York en in geheel het Noorden is, dat Grant binnen kort Richmond zal nemen, dat, al ware het, hetgeen niet het geval is, genoegzaam geapproviandeerd, hoogstens een of twee maanden een beleg zou kunnen door staan. 1TI3 UTTS TIJ D 11Tg1 E IT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 21 Junij 1S64. Door Ds. P. Haverschmidtpredikant bij de Hervormde gemeente alhier, is het beroep naar Schiedam aangenomen. -Door Ds. H. Op 't Holt, predikant bij de Christ. Afgesch. Geref. gemeente alhier, i3 voor het beroep naar Leeuwarden bedankt, tot groote blijdschap zijner gemeento. De zangvereeniging Cecilia zal op Zondag 26 Junij a. s. weder eene groote vergadering houden. Op Vrijdag den 1 Julij 1864, des namiddags len een ure, zal, aan het raadhuis der gemeente Helder, in het openbaar worden aanbesteed: Het maken van een ge metseld riool in de Oost-Groote Sloot, in de Ooststeeg en in een gedeelte der Molenstraat, benevens het digten der Sloot. De aanwijzing zal geschieden op Woensdag 29 dezer des voormiddags 9 uur. Op het Apollo-Concert van jl. Zondag avond in de tuin van Tivoli gegeven heeft het Oostenrijksche muzijk- korps van het linieschip Kaiser zich mede doen hoorenin afwisseling met het muzijk-korps van het Kou. Instituut. De uitvoeringen strekten algemeen tot genoegen. Door het inuziek-korps van het Kon. Instituut alhier, zal te Alkmaar met eenige tusschenruimte van tijd, gedu rende dezen zomer vier concerten worden gegevenwaarvan het eerste zal plaats hebben op morgen avond. Z. M. heeft den kapt. t/z. H. Camp, aan wien het bevel over het korps mariniers was opgedragen, op verzoek met den laatsten dezer maand eervol afgevoerd uit het corps zee-officieren der Ned. Marine en met 1 Julij a. s. bepaal delijk benoemd tot kommaudant van genoemd corps. Dit jaar zal te Wolfhezen weder eene godsdienstige meeting plaats hebben, en wel op Donderdag 14 Julij a. s. op hetzelfde terrein, daartoe ten vorige jare bestemd. Met de drie verschilleude feesttreinen van Amsterdam, Rotterdam en Zwolle uitgaande, kunnen hoogstens 3000 personen vervoerd worden overigens loopen dien dag verschillende extra-treinen, zoodat voor de belangstellenden ruimschoots gelegenheid be staat tot bijwoning. Naar men verneemt, heeft de heer J. G. van Rijn, vroeger predikant te Zwolle, uit het huis van arrest, al waar hij aanvankelijk nog is verpleegd, eene missive aan zijne vrouw aldaar gerigt, waarin hij haar beleefdelijk uit- noodigt, om namens hem aan al zijne goede vrienden ter kennisse te brengen of te doen brengen, dat hij voortaan

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2