UIBTJWSTIJPIWgBlT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 28 dun ij 1864. Zaturdag avond is alhier binnengeloopen het Oosten rijksche stoomfregat Schwarzenlergen gisteren namiddag het stoomfregat Radetzlcykomende beiden van Cuxhaven genoemde schepen hebben zich bij het alhier ter reede liggende Oostenrijksche eskader aangesloten. Zondag namiddag is alhier het Eugelsche oorlogstoom- jagt Salomis ter reede gekomen; de kommandaut begaf zichvergezeld van een officier en den vioe-consul van En geland te dezer plaatseden heer J. Goedkoop, onmiddelijk naar het telegraaf-bureau, wisselde eeuige telegrammen, be gaf zich daarna weder naar boord, ligte het anker en zette met de meeste spoed koers om de Noord. Terwijl men inmiddels langs het op de reede liggende Oostenrijksche eskader manoeu vreerde en die schepennaar wij vernemenzeer naauw- keurig heeft opgenomen. Men zegt dat zich aan boord van dit jagt mede bevond de kommandant en eenige officieren van een buitengaats wachtend fregat der Eugelsche marine. - Het gerucht, hier sedert eenige dagen verspreid, dat zich buitengaats een Heensch eskader bevondom het hier liggende Oostenrijksche op te wachten, kunnen wij met grond tegenspreken. Door de laatst binnengekomen schepen is geen enkel Deensch oorlogschip in de Noordzee gezien. Echter wordt door eene van Koppenhagen komende kof berigt, dat zich daar eene vloot bevond van 20 schepen, waaronder een gepantserde, die er zeer ontzagwekkend uitzag. Welligt zijn die schepen sedert vertrokken, en zou het niet onwaarschijnlijk zijn dat zij in de Noordzee slaags geraakten met hetOostenrijksch eskader, dat hier nog steeds vertoeft, maar bij gunstig weder, morgen zee zal kiezen. Zaturdag jl. is alhier aan het strand eene flesch ge vonden, waarin zich bevond eenige traktaatjes en een paar versjes, benevens een met potlood geschreven briefje, door den kapt. Gowan, aan boord van het Engelsche schip Cos- sipore, op reis van Calcutta naar Dublin, bevattende een verzoek om hiervan melding te maken in de Shipping Gazette. Gisteren zijn zeven schepelingen van het Oostenrijksch eskader in het marine-hospitaal alhier opgenomen, naar men zegt, allen lijdende aan de pokken. De zangvereeniging Cecilia stelt ons in de gelegen heid door hare uitvoering, gehouden op Zondag avond jl., weder met lof van haar te gewagen. De verschillende nom- mers van het programma werden flink uitgevoerdgewis een grooter auditorium waardig. Wij verwijzen de bezoekers van het Duitsche theater alhier naar de advertentie hierachter. De heer Firmans zal morgen avond zijne laatste voorstelling geven, uithoofde van het op handen zijnde vertrek der Oostenrijksche schepen. Om hier een woord tot aanbeveling bij te voegen zou over bodig zijn, dit gezelschap behoeft het niet, het heeft zich zeiven gerecommandeerd, zoodat wij vertrouwen dat deze af- scheids voorstelling wel niet de minst bezochte zal zijn, te meer daar de uittevoereu stukken, blijspelen en zoo bijzonder geschikt zijn het publiek aangenaam te stemmen. De generaal-inspeetuur van het wapen der artillerie, C. H. G. Steuerwald bevindt zich ter dezer plaatse, en heeft zich gisteren en heden bezig gehouden met het doen van inspectie over het personeel der artillerie alhier in garnizoen. Jl. Zaturdag had bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats vanhet onderhouden der Dok- en Sluiswerken van het Marine-Etablissement, van 1 Julij 1864 tot 1 Julij 1865. Ingekomen 6 inschrijvingsbilletten als, van de heereuB. J. Vermaas voor f16500, A. W. Schou ten f16000, P. Spruit f14300, M. E. Wallin f14200, B. Vos f14100 en S. Gooien f14100. Aan den luit. ter zee le kl. E. E. Hanel von Cro- nenthall, thans non-actief, wordt men den 1 Julij a. s. op gedragen de betrekking van adjudant bij den Directeur en Kommandant der Marine te Vlissingen, en de adelborst le kl. G. H. van Steijndienende op Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Zeelandmet 30 Junij op non-activiteit gebragt. De officier van gezondheid der le kl bij de zeemagt E. W. I. Meijer, dienende op Zr. Ms. fregat met stoom- vermogen Zeeland, wordt met den 10 Julij a. s.op zijn verzoek, op non-activiteit gebragt en met den Udeu ver vangen door den officier van gezondheid der le kl. J. A. von Königslöw, thans non-actief. De luit. t/z. 2e kl. A. J. A. Kellner, dienende op Zr. Ms. stoomfregat Zeelandwordt op nonactiviteit gesteld én vervangen door den luit t/z. 2e kl. L. G. C. Wachen- dorff van Bijn. Aan de hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de obstetrie, de heer C. Maats, med. dr.geboren te Sehagerbrug, gemeente Zijpena verdediging van Theses argumenti obstelricii. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van het waterschap llijerlandde heer J. van Wageningen Dz. Men verhaalt, dat door eene commissie van ingenieurs en andere deskundigen opnemingen gedaan zijn te Medem- blik in het voormalig maritiem instituut, ten einde te on derzoeken of dit gebouw geschikt is tot eene gevangenis voor criminelen, die alsdan uit Leeuwarden, zoomen zegt, daarheen vervoerd zullen worden, terwijl de gevangenis al daar eene andere bestemming verkrijgen zal. Naar men hoort, is het resultaat der opneming gunstig voor Medemblik dat thans zeer in verval isen dat door die gevangenis en het garnizoen, dat daarbij behoort, op nieuw herleven zoude. De Opperceremoniemeester heeft bekend gemaaktdat het Hof den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Zijne Majesteit den Koning van Wurtenberg voor den tijd van tien weken, te weten: Yan den 26 Junij tot den 3 Julij grooterouw, van den 4 tot en met den 24 Julij halven rouw, en van den 25 Julij tot en met 4 September ligten rouw. Zaturdag jl., namiddags ten half drie ure, is te Zwolle het officiële berigt ontvangen, dat de heer J. G. van Bijn in vrijheid gesteld kon wordeningevolge het ar rest van den Hooge Baad van den 21 Junij 1864, zijnde hij daarop te 3 ure ontslagen en naar zijne woning terug gekeerd. Door het Departement van Oorlog is bepaald, dat de miliciens der ligting van 1861, behoorende tot de 12 bataljonsaangewezen om aan de oefeningen in het kamp van Milligen deel te nemenvan onbepaald verlof in acti viteit zullen optreden. De miliciens moeten den 3 Augus tus bij hunne corpsen present wezen. Na afloop van het kamp en nadat de bataljons weder in hunne garnizoenen zijn teruggekeerd, zullen bedoelde miliciens weder in het genot van onbepaald verlof gesteld worden en wel vóór of op den 13 September daaraanvolgende. De van eeuwen herwaarts met roem bekende St. Jans- markt te 'sHertogenbosch, is dit jaar buitengewoon druk bezocht geweest. Ter markt waren aangevoerd 160 paarden, 420 runderen, 870 varkens, ruim 100,000 ellen wit linnen, 15,000 ellen pellen. De tweede groote wolmarkt, te Meppel den 23sten dezer gehouden, was zeer levendig. De wol, aangevoerd ter hoeveelheid vau ruim tien duizend nederlandsche ponden uit vele plaatsen van Drenthe, zette eene groote bedrijvig heid aan die in andere opzigten reeds drukke markt bij. Het produkt, thans vooral gewild, vond ruimschoots koo- pers voor 65 tot 75 ets. per half ned. pond. Voor enkele kleine en uitgezochte partijen werd nog meer betaald. Voor waar een hooge prijs in vergelijking met dien, welke men vroeger jaren lang gewoon was voor Drentsche wol te ont vangen. De Drentsche boereu profiteren dan ook van de in dit opzigt voor hen gunstige omstandigheden, terwijl zij aan de markt te Meppel de voorkeur geven, omdat men daar den hoogsten prijs schijnt te besteden. -In Ilanover heeft het plan om vrouwen voor de te legraafdienst te bezigen weinig bijval gevonden bij de leden van de kamer. Zij konden zich met het aanstellen van '/koninklijke rijks-ambtenarinnen" niet vereeuigenen leg den vooral hunne vrees aan den dag dat de spraakzaam heid der vrouwen het haar moeijelijk zou maken de geheimen aan den telegraaf toevertrouwd te bewaren. De eerste kamer was minder beducht om er de proef mede te nemen. De minister van binnenl. zaken was van oordeel dat, zoo al niet bij de telegraafdienst, dan toch bij de spoorwegen de vrouwen zeer goed gebezigd konden worden. Een gemoedsbezwaar tegen het aanstellen van vrouwen was gelegen in het gemis van behoorlijke afscheidingslokalen voor de beide geslachtenzoo als die in Engeland gevonden worden. Staathuishoudkundigen waren echter van oordeel dat bij de uitvindingen in den laatsten tijd, waardoor vrouwe lijke handarbeid meer en meer ounoodig werd, de maat schappij met ernst bedacht moest wezen op een middel om die leemte aan te vullen. De Gaz. des Tril. behelst het volgendeDe Mexi- kaansche eskadronschef Mauuel Beyero, verliefd geworden zijnde op de dochter van een kruidenier, bij wien hij te Tours inwoonde, deed onlangs aan die schooue, ondanks zijne 49 jaren, het voorstel een huwelijk aan te gaan, een voorstel dat dra werd aangenomen. De man kon echter geen geboorte-akte vertoonen, want alle papieren van dien aard waren in zijn kerspel gedurende den oorlog vernietigd. Noode nam men toen genoegen met eene akte van bekendheid, waarbij zeven Mexikaansche officieren als getuigen optraden en alles bezwoeren wat Beyero verlangde. Nu werd nog de toestemming van den minister vau oorlog vereischt, daar Beyero krijgsgevangen was. Die toestemming werd gevraagd maar zij kwam niet spoedig genoegen een onvoorzigtig ambtenaar van den burgl. stand sloot niettemin het huwelijk.

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2