HEILZAAM MIDDEL De Börsenhalle meldt, op grond eener telegrafisch dé pêche uit Bremerhaven, dat aldaar eene Pruisische gepant serde korvet onder den naam van Bom Pedro en onder Portugeesche vlag is biimengeloopen. De blokkade is voor de meeste Duitsche havens aange vangen. Alleen de Elbe en Weser zijn nog open. Men gelooft evenwel dat die spoedig zal volgen en in dat geval zouden de HollandscheBelgische en Pransche havens de dienst der Duitsche havens overnemen. Men spreekt te Berlijn ten stelligste tegen dat Pruisen en Oostenrijk bij den bondsdag het voorstel zullen doen om aan Denemarken den oorlog te verklaren. Men verzekert integendeel, dat ook ditmaal alleen plan bestaat tot gelijk tijdige en gemeenschappelijke handeling der twee groote Mogendhedenen dat te dien einde tusschen de heeren von Rechberg en von Bismarck eene uitvoerige overeenkomst ge sloten is, krachtens welke Pruisen alle tot den strijd benoo- digde troepen te land leveren zal, terwijl Oostenrijk daarente gen des noodig zijne geheele vloot naar de Oostzee zenden zal. Onder zulke omstandigheden hoopt men tegen de Deen- sche marine te zijn opgewassente meer daar de Regering door aankoop de marine aanmerkelijk versterkt heeft. Het Pransche blad Constitutionneldoet in een artikel van den heer Limayrac, opmerken, het groote verschil, dat er bestaat tusschen het besluit door lord Russell en lord Palmerston thans genomenen de vroeger door de Engelsche regering gevolgde politiek, welke de hartstogten in opge wondenheid bragt en die niet kon bevredigen, omdat zij eene ijdel dreigende politiek was. //De publieke opinie in Europa zal met moeite, zegt het blad verder, die tegenstrijdigheid kunnen begrijpenzij zal welligt de oorzaak daarvan zoeken in de verzwakking van bet gezag en den invloed van het Engelsche Gouvernementen tot de overtuiging komen dat de onderhandelingen zijn misluktjuist omdat men de te genwoordige tegenstrijdigheid voorzag". Men spreekt te Parijs veel over het gerucht, dat plotse ling en op éénmaal Algerië, Marokko en Tunis tot rust gekomen zouden zijn. Tusschen Frankrijk en de Porte, be nevens Rusland is een verdrag tot stand gekomenvolgens hetwelk 25,000 Circassiërs, landverhuizers, als kolonisten naar Algerië zullen worden overgebragt. Generaal Grant der Noord-Amerikaansche troepen, staat met zijne troepen ten zuiden van de James-rivier. Generaal Smith heeft zich meester gemaakt van de voornaamste ver dedigingslinie van Richmond. De Noordelijken onder Bütler moeten zich nabij Petersburg bevinden, terwijl Bütler den spoorweg van Petersburg naar Richmond heeft verwoest. UIBTrWSTIJDiayOBM-. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Julij 1864. Bij de heden aan het Raadhuis der gemeente plaats gehad hebbende aanbesteding tot het maken van een riool in de Oost Groote Sloot ziin 11 inschrijvingsbiljetten in gekomen als: van de heeren S. Gooien f6401; R. Yos f6400; Gebr. Korft' f6300; P. Yerheij f6170; J. D. de Graaft f5992; M. P. Wallin f5810; P. Sprnit f5800; H. J. Rippens f 5800 P. Dekker f 5487J. B. Janzen f5388; H. J. Janzen f5288. Het hier sedert 16 Mei vertoefd hebbende Oostenrijkse!) eskader, sedert met twee schepen aangevuld, heeft Woensdag middagjl. dereede verlaten, koers zettende om den Noord. Het is zamengesteld als volgt: schoeflinieschip Kaiser91 stukkeu, gepantserd schroeft'regat Bon Juan (F Anstria 16 stukken; schroeft'regat Schwarzenberg 50 stukken; scbroef- fregat Radetzky 35 stukkenschroefkorvet Friedrich 22 stukken; raderboot Elisabeth 6 stukken, schroefkanonneer- booten Wall en Seehund elk 4 stukken. Een der kanonneerbooten heeft buitengaats averij bekomen aan de machine en is door de Elisabeth op sleeptouw genomen. Het linieschip Kaiser, passeerde den buiteudrempel op het oogenblik dat het water 1 palm onder volzee was. Het was een gewoon getij. Bij het looden bleek, dat er op den buitendrempel van het Schulpeugat, nog 4 pal men water onder de kiel was. De toestand der zee was redelijk kalm. Het schip had een diepgang van tusschen de 79 en 80 palmen, waaruit blijkt dat er op dat oogenblik (en dat wel bij een gewoon getij) tusschen de 84 en 85 palmen water op den buitendrempel van het Schulpeugat stond. Alzoo is dit schip, zonder eenigen hinder binnen gekomen en weer naar zee gegaan. Hierbij moet men op merken dat het binnenloopen gemakkelijker is, omreden men dan den stroom mede heeft, en omgekeerd bij het ver trekken de stroom tege-n is. Het heugt hier niemand dat er een schip van dien diepgang hier is binnengevallen, terwijl er mede ten duidelijkste uit blijkt, hoe ongerijmd de praatjes zijn geweest, die in der tijd over de verzanding van het Schuipengat, uit Amsterdam, speciaal van den heer H. A. I. zijn uitgegaan. De heer P. Bakker, alhier, werd Woensdag jl. aan de Hoogeschool te Leiden tot doctor in de geneeskunde bevorderd, na verdediging van een proefschriftover Resectie van het elleboogsgewricht. Aan den luitenant ter zee van de 2de kl. jhr. J A. Roëllthans non-actief, wordt heden opgedragen de betrek king van adjudant bij den directeur en kommandant der Marine te Amsterdam. De eerste stuurman bij do Marine J. W. Blüggel, sedert de laatste jaren alhier gedetacheerd bij de tijdinrig- ting, is ingaande 1 Julij geplaatst op Z. M. stoomfregat Zeeland en wordt in boveugenoemde betrekking vervangen door den opper-stuurman van dien bodem J. P. Yalter. Bij gunstig weder maakt het stoomschip Burgemeester Zijlstra, morgen weder een pleiziertogtje van Harlingen naar hier en terug. Vertrek van Harlingen 's morgens 8 uur. Bij al het nieuwe en vermakelijke dat dit jaar ons de kermis zal aanbieden, neemt de salon van de heeren Boas en Judels weder de eerste plaats in; voorts het alhier zoo gunstig bekende Theatre Rappo; ook is er sprake van het tooiieelgezelschap van den heer Stoete, het hier bekende Theatre Nouveauté1 s Boesnach wordt mede verwacht. Niet het miust vestigen wij de aandacht op het kin deren paardenspel, of cirque des enfants célèbres, zamengesteld uit 14 kinderen van 3 tot 9 jarenwier kunsrijden wordt uitgevoerd op 8 kleine paarden van slechts 32 duim hoog; dan het wondervolle dat wij hiervan te melden hebben is, dat er zich onder dat kinder-personeel een bevindt van slechts 5.J- jaar oud, bekend onder den naam van le jeune Prodigevereerd met verscheidene medailles door Vorsten uit Europa, dit kind evenaart de stoutste kunstrijders, en hoe aangenaam is het niet om van dit kind te kunnen zeggen, het Neen Nederlander; (want wij zijn immers zoo spoedig genegen! om alléén wat uit den vreemde komt te huldigen). De losse en gemakkelijke manieren en zekerheid, waarmede dit knaapje wendtgaat, naar men ons van elders ver zekert, alle beschrijving te boven, en elke kunstbeschouwing, door vreemde of buitenlandsche bladen gegeven is nog maar slechts eene kleine hulde aan dit kleine talent gegeven. Het mag zeker een aangenaam gevoel zijn voor den vader (den heer Bassi)die zijn onvermoeid pogen en leiding in ziju kind zoo glansrijk bekroond ziet. Dit cirque wordt afgewisseld door voorstellingen van gedresseerde Honden en Apenwaarvan evenmin tot heden de wederga bekend is, en den dresseur, den heer Verdi, alle hul de toekomt. Alle deze hebben plaats op tooneelmatige wijze; de nette en zindelijke tent, de goede verlichting, in een woord niets moet ontbreken aan dit schouwtooneel om een geuotrijken avond te verschaffen. Voorts zal den onsterfelijken Bamberg die voor een halve eeuw reeds met roem bekend was op onze kermis wedijveren met den heer Charles Spriet, die zich noemt den koning der goochelaren en opentlijk annonceert al zijne toeren te verrigten zonder behulp van instrumenten. Ook is in de tent van den heer Spriet nog iets meer ie zien dan goochelen, (zie advertentie hierachter) die kunst- verrigtingenwij zullen het maar bekennen, ze lokken ons uit om zoo spoedig mogelijk een kijkje te nemen. AYat er verder al zoowat op de kermis zal komen, daar van maken wij ons af met'/te veel om te noemen". Om onze lezers daarvan een voorsmaak te gevendaar zullen wij ons niet aan wagen. Wij hebben te veel respect voor hunnen goeden smaak en zullen dat veld liever aan anderen open laten. De eerste haringjager is Woensdag nacht ten drie ure, te Vlaardingen binnengeloopenaanbrengende 15 ton volle eu 15 ton maatjes haring. Ten elf ure werden de geschen ken voor de Vorstelijke Familiën in de residentie aangebragt. De prijs gold ƒ700 per ton. Volgens berigten uit Parijs heeft de prins van Oranje, die zich te Fontainebleau bevond, die residentie verlaten en zich naar Stutgart begeven. 3jnge5mii)cn JjtuFilieii. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders TEGEN ALLE ZIEKTEN EN KWALEN. Men plaatse in het aangrenzend vertrek der ziekenacht dagen lang den her-ijk van maten en gewigtenwaardoor de zwakste en gevaarlijkste zieken zonder twijfel in den grond zullen genezen. Een opmerker. De nieuwsgierigheid schijnt een karaktertrek van ons Ne derlanders te zijnwaaraan niet alleen de vrouwenmaar vooral ook ook de mannen euvel gaan. Dat bleek ons weer onlangs te Alkmaar, toen eeni1"

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2