welwillende belangstelling zijn aangenomen. De Koning deed o. a. het volgende schrijven: '/hetwelk (boek) hij met veel welgevallen ontvangen heeft, als een blijk van hulde van iemand, op wiens gehechtheid hij groote waarde stelt." Ds. Haverschmidt zal aanstaanden Zondag, des avonds ten 6 ure, in de Nieuwe Kerk zijne afscheidsrede houden. Door de Keizerlijke Fransche Regering is benoemd ge worden, in plaats van den heer Ch. M. Philbert, laatstelijk vice-consul van Frankrijk te dezer plaatse, de heer W. J. Hidde Bok, vice-consul van Hamburg en Bremen alhier. Men verneemt dat de heer Dr. P. de Geer, leeraar aan het Kon. Instituut voor de Marine alhier, door de commissie tot regeling van het middelbaar ouderwijs te Delft, aan den gemeenteraad aldaar is aanbevolen voor de betrek king van eersten leeraar in de wis- en natuurkunde aan de hoogere burgerschool aldaar. Woensdag jL heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad vande uitvoering van eenige werkzaamheden aan de gebouwen van het Maritieme Eta blissement. 10 inschrijvings-billetten waren ingekomen, als van de heeren: M. F. Wallin f 6700, P. Spruijt f6712, S. Gooien f6750, J. van der Woude f6780, P. Dekker f6821', A. Bas f6869, Gebr. Korft' f6875, Gebr. Janzen f6995, P. Verhey 7930 en R. Yos fSlOO. Op morgen (Zaturdag) wordt alhier de stoomboot Burgemeester Zeijlstra weder verwachtmakende een pleizier- zeetogtje van Harlingeu naar hier en terug. Vertrekt om 8 uur van Harlingen. De luit. t/z. 2e kl. C. J. M. Swaau, aan boord van Zr. Ms. sehraefstoomschip Dommelis op non-activiteit gebragt. Den 21 dezer zal aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland worden aanbesteed: 1. eenige werkzaam heden tot onderhoud van de Keulsche Vaart, in de pro vincie Noordholland. 2. het herstellen van buitengewone storm schade ontstaan in den winter van 1863 op 1864 aan de Rijks zeeweringen op het eiland Wieringen; 3. het herstel len van buitengewone schade aan de duinen van het eiland Vlieland, door de hooge stormvloeden in den winter van 1863 op 1S64 veroorzaakt. 4. eenige herstellingen en ver nieuwingen aan het slot te Muiden. Het comité dat zich met de voorbereidende maat regelen betreffende den reeds meermalen besproken Frieschen- Noordhollandschen spoorweg, wel heeft willen belasten, zal spoedig tooneu, dat het zijn tijd goed besteédde, als het door geschrift en kaart, door statistieke opgaven en bere keningen bewijzen zal leverendat de bewuste ouderneming aanspraak heeft op krachtige ondersteuning en dat de hoop j O]) rente van het benoodigde kapitaal (op 5 milioen geschat) niet behoeft voort te spruiten uit een blind geloof in groote beloften. Als de zaak zoo behoorlijk is toegelicht, dan wor den de aanvankelijke deelhebbers bijeen geroepen, de maat schappij gevormd, een bestuur gekozen en de concessie geaccepteerd. Het is te wenschen dat het publiek zich dan even ingenomen toone met die ondernemingals de regering dat deed, en daarvan vooral blijk geve door inschrijvingen. Te Amsterdam is in bijna 50jarigen ouderdom over leden, de gepensioneerde vice-admiraal Berend George Escher, ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Bij deszelfs begrafenis in de Oosterkerkheeft de schout bij nacht Fabius, directeur en kominandant der marine te Amsterdamhartelijke hulde aan den ontslapene gebragt en daarna de broeder des overledenen, waarvoor de oudste zoon hun en den velen vrienden en belangstellenden zijn dank toebragt. Eenige firma's hebben aan commissarissen der beurs te Amsterdam bij adres geklaagd over het vormen van groe pen en het heen en weder stroomen in den effectenhoek, waardoor ongerief bij de verdere rustige kooplieden ontstaat. Verschillende verzoekschriften geworden thans aan ds. C. Sclnvartz, pred. der vrije Schotsche kerk te Amsterdam, om het beroep naar Londen niet aan te nemen. Een dier verzoekschriften prijkt reeds met 800 handteekeningen. Naar men verneemt is hij den raad van State, een regeringsvoorstel ingekomenhoudende afschaffing van de huur der loten in de 3° klasse der staatsloterijzoodat er nu slechts twee klassen zullen overblijven, waarin de huur voorloopig nog blijft bestaan. Volgens kennisgeving van den minister van marine zullen op den eersten October 1864 als kadet bij het korps mariniers kunnen worden toegelaten vier jongelingen, na behoorlijk afgelegd examen. In de vorige week heeft bij den schoenmaker van der Hout te Harlingen eene brutale diefstal plaats gehad. Door middel van een met teer bestreken dikke lapwaaraan de glasscherven bleven hangen, heeft men des nachts in den winkel ecu ruit ingedrukt en verscheidene paren schoenen ontvreemd, gezamenlijk ter waarde van p. m. f50. Het is der politie nog niet gelukt de daders op het spoor te komen. Men schrijft uit Breda 11 Julij. In den vroegen morgen van heden, ten 4j- ure, heeft aan het overzetveer te Lage Zwaluwe een droevig ongeluk plaats gehad. Daar het water eeuigzints hol stond, weigerde de schipper een 53tal personen, mannen en vrouwen uit de gemeenten Made en Drimmelen, Terheyden, Zwaluwe, enz op dat oogenblik over te zetten; de knecht echter heeft dit ondernomen met een vliegert of veerhengstwaaraan met een touw nog eene kleine boot was vastgehechtwaarin een 15tal personen plaats nam. Naauwelijks was men de plaat voorbij gezeild en op het groote water gekomenof de kleine boot werd door een zwaar geladen kolenschip in den grond gevaren, waardoor 9 personen, meest vrouwen zijn verdronken. Dit ongeluk heeft plaats gehad digt bij de plek, alwaar in 1860 op den 2den Pinksterdag de Capelsche stoomboot met 45 menscheu is verongelukt. Volgens een ander berigt zouden 5 mannen en 3 vrouwen zijn verdronken. Men meldt uit Winschoten: Nu en dan leest inen, dan in deze en dan in gene courant, over de duurte van de wol en wat een schaap daardoor wel heeft opgebragt. In de Westerwolsche streken echter is overal genoeg wol in voor raad, doch tot nog toe heeft zich aldaar nog geen koop man in wol opgedaan niettegenstaande uien wel beneden de twee gulden per Ned. pond wil verkoopen. Waarschijn lijk kan men met het bezoeken dezer streken in dezen tegenwoordigen schaarschen geldtijd, wel goede zaken maken. Men meldt uit Southainpton dato 14 Julij: Het stoomschip Wonderheeft het berigt aangebragt, dat gister bij Yersey tusschen de Kearsage en de Florida een gevecht heeft plaats gehadwaarbij de Kearsage het onderspit heeft gedolventengevolge waarvan het vaartuig in eene andere haven is gevlugt. De Presse deelt eenige bijzonderheden mede over het verschrikkelijke voorval, dat 11. Zondrg de stad Lyon in rouw heeft gedompeld. Ten 3 ure verliet een der booten op de Saöne varende, waarop zich 100 h 120 menschen bevonden, de kade, toen het vaartuig eenigen tijd later op eene zandbank stootte. De schok was zóó hevigdat het water naar binnen stroomde. Hevig verschrikt kwamen ver scheidene passagiersdie zich beneden bevonden, naar boven, doch doordien allen op een kant van het schip gingen staan kantelde het om en een zestigtal personen vielen tengevolge daarvan in de rivier. Een verschrikkelijk schouwspel deed zich toen voor. Men zag verschillende mannenvrouwen en kinderen tegen den dood worstelen en hoorde hen met hart verscheurende stem om hulp roepen. Eenige vrouwen en meisjes werden nog eenigen tijd door hare kleederen boven water gehouden, doch andere slagtoflers trokken hen weêr naar de diepte. Een man slaagde er in om met zijne vronw den oever te bereiken. Nog een tiental mannen hebben zichdoor met alle krachtsinspanning te zwemmen het leven gered. Bij het vallen van den nacht had men reeds 25 lijken opgevischt. Men denkt dat een 20tal per sonen zal zijn gered. Men l^an de hevige ongerustheid be grijpen die het berigt van dit ongeluk in den omtrek heeft doen ontstaan, daar natuurlijk iedere familie dacht dat het afwezige lid in de golven was omgekomen. Er is onmid- delijk een regterlijk onderzoek ingesteld en de kapitein van de stoomboot is voorloopig gearresteerd. Volgens de laatste berigten bedraagt het getal der verdronkenen 29. Een huwelijk op zijn Amerikaansch Een heer te New- York bezocht eene schitterende soiree, waar vele jonge dames tegenwoordig waren. Bij eene pauze gaf hij te kennen dat er eene verloting zou plaats hebben. Hij schreef de namen der jonge dames op kleine stukjes papier, schudde die in zijn hoed door elkander en trok er den naam der winnende uit. Het was miss Elizabeth G. //Wat beb ik gewonnen vroeg deze. //Mij mejufvrouw, indien gij wilt." Het huwelijk is hierop weldra gevolgd. In het vorige jaar zijn te Londen 1132 vrouwen aan hunne mannen en 5848 mannen aan hunne vrouwen ont- loopeu. Er werden aldaar 4175 huwelijken wettig ontbon den; 17,345 echtparen leefden in openbare vijandschap; 13,340 kondeu niet met elkander harmoniëren55,175 leef- deu in wederzijdsche minachting of onverschilligheid met elkander voort; 3195 zijn, naar het schijnttevreden en gelukkig; 123 zijn half gelukkig. Strandingen op de Noord-lfioliandsche kust gedurende het Jaar 1863. Op Terschelling. Den 20 Augustus. De Fransche brik St.Michel. kapt. P. M. Denis met planken, van Christiania naar St. Nazaire. De equipage is behouden. Den 4 December. Het Hamburger klipperfregat W'lhelms-

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2