1T X 3 TI 77 S 7 IJ D 11T 3 31T. wel zoo geheel en al tusschcn de oorlogvoerende mogendhe den alleen zullen gevoerd worden, en of Napoleon zich zoo geheel onthouden zal van de bemiddeling die Iiera door Denemarken is gevraagd. De houding van het volk is zeer kalm, en er schijnt niet de minste kwestie van eene democratische beweging, veel minder van een oproerdat volgens sommige berigten zou zijn uitgebarsten. Tijdingen uit Amerika van 7 Julij meldendat Wilson zich na drie dagen vechtens en na zijn geheelen treinzijn geschut en 1000 man verlorrn te hebben, door de Zuide lijken heeft heengeslagen en zich met Grant vereenigd. Men vreesde een inval in Maryland en Pensylvaniegelijk in het vorig jaar plaats had. Ewell is met zijne strijdmagt het Shenandoah-dal doorgetrokken en heeft den 3en Martiusburg bezet, van waar hij echter spoedig weder moest aftrekken. Later heeft hij op nieuw eeuige voordeelen op den vijand behaald. President Lincoln heeft 29,000 militiens opgeroepen. De berigten omtrent den generaal Sherman luiden gunstiger. Het congres is voor onbepaaldeu tijd verdaagd. De senator Tessenden heeft zijne functien als minister van finantiën bereids aanvaard. Het gouvernement te Washington heeft zijn voorstel tot het ontvangen van aanbiedingen voor het resterende der leening van 76- millioen dollers ingetrokken. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Julij 1864. Ds. Haverschmidt heeft Zondag avond jl. in de Nieuwe Kerk alhier zijn afscheidsrede gehouden, naar aanleiding van Lukas 10:2. Door den grooten Kerkeraad der Hervormde gemeente alhier, is jl. Vrijdagavond overgegaan tot het formeren van het volgende twaalftal predikanten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Haverschmidt. Bouman, te Eenigenburg; Dardenne Ankringa, te Geer vliet; van Eerde, te Workum; Jungius, te HeiloJonge- neel., te Harwenen; van Konijnenburg, te Kedichem; van Lakerveld, te Vierlingsbeek; Lamping, te Noordwijkerhout; Dr. Oort, te ZantpoortSlotemaker, te Kruisland; Dr. Snel- lebraud, te Twisk, en van Voorthuizen, te Leersum. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij be schikking van den 17 Julij 1S64, No. 1 en 2, 6de Afd., met ingang van 1 Augustus 1861, bij de dienst van den Rijks-telegraaf benoemd tot telegraphisten K. P. Eiggé de Vries, J. A. Carbasius, H. N. Schokker en G. C. Meijer; en bij diezelfde dienst als leerlingen toegelatenE. H. Meijer, J. C. Tersteeg en E. G. C. ten Bokkel, allen beambten der Nederl. telegraaf-maatschappij. De heer E. Dalbeck Haversga, telegrafist le kl. te Vlissingenis in die betrekking overgeplaatst naar hier. Men verzekert ons dat door de welwillendheid van den heer J. van der Kamstaande met zijne poffertjeskraam op het Molenplein alhier, de kinderen die inliet algemeen weeshuis alhier verpleegd wordenheden avond te 5 ure in zijne kraam kosteloos op poffertjes worden onthaald. Deze loffelijke handelwijze moge deze kraamthans en volgende jarenbij de ingezetenen tot aanbeveling strekken. Zr. Ms. stoomschip Prinses Maria is lieden middag ten 1 ure van hier naar Vlissingen vertrokkenoverbren gende 100 manschappen der Marine, die van het alhier in het drooge dok staande fregat met stoomvermogen Zeeland. overgeplaatst zijn op het fregat met stoomvermogen AdolJ Hertog van Nassau dat te Vlissingen voor de dienst wordt gereed gemaakt. Laatstgenoemd schip is gewapend met 51 stukken en is voorzien van eene machine vau 450 paardenkracht. Jl. Zondag is alhier op eene gepaste wijze de Gouden Medaille voor 36jarige dienst, aan den marinier 1" klasse C. Schraver uitgereikt. Als daartoe door Z. M. bij besluit van den 16 dezer, No. 43, gemagtigd, is door den Minister van Marine, boven het voor dit jaar vastgestelde getal van 16 adelborsten der 3° kl., als zoodanig op het Kon. Instituut voor de Marine alhier geplaatst, de adspirant W. C. Gobins, die een vol doend examen daarvoor heeft afgelegd; en zulks als eene erkenning der verdiensten van zijnen vader, den luit. t/z. der le kl. G. E. G. Gobiusals kommandant van het verde- digings-vaartuig Pro Patria noodlottig omgekomen, door het springen van een stuk geschut. - De adjunct-administrateur E. Bambergthans dienende op het Wachtschip te Vlissingen, wordt met den 26 dezer overgeplaatst op het fregat met stoomvermogen Zeeland. Z. M. heeft eervol ontheven van het bevelden kapt. t/z. II. Kemper over Zr. Ms. korvet Prins Maurils der Ne derlanden, en den luit. t/z. l°kl. J. K. van de Kruijse Pilaar over Zr. Ms. schroefstoomschip de Hommel-, en dat bevel opgedragen: over genoemde korvet aan den kapt.-luit. t/z. C. L. J. d' Hamecourt, en over gemeld schroefstoomschip aan den luit. t/z. le kl. W. E. L. de Vriese. Den 15den dezer is te 's Hage de treurige tijding ontvangen dat H. D. H. Prinses Anna van Saksen Weimar (zuster van II. K. II. Prinses Hendrik der Nederlanden) te Weimar is overleden. Men schrijft ons van Schageu het volgende Naar men verneemt zal het leggen van den eersten steen aan het het spoorweg-station "Schagen" plaats hebben met eenen luister, welke menige stad eer zou aandoen. Wij zijn nog niet in staat van het programma der festiviteiten een gedetailleerd verslag te geven, maar kunnen reeds nu verzekerendat Schageu's autoriteiten en ingezetenen alle krachten zullen inspannen om den goeden naamdie Schagen omtrent het arrangeren van feesten bezit, waardig te hand haven. Men schrijft uit Zutphen van 17 Julij: Het ver moeden dat een vermiste officier bij ongeluk in de rivier zou zijn geraakt heeft zich bevestigd; heden morgen om 6 ure is zijn lijk opgevischt bij den steenoven aan den linker IJsseloever, even beneden de stad. De militiens der ligting van dit jaar, die in Mei bij de verschillende korpsen in activiteit ziin getreden, zullen in den loop dezer maand lotenten einde door het lot to doen beslissen wie hunner na den bepaalden oefeningstijd van vijf maanden voor het blijvend gedeelte zullen worden aangewezen. Aan een particulieren brief uit Batavia aan de ArnTi. Cour. gedagteekend Junij, outleenen wij het volgende: De cholera heeft hier vrij sterk gewoed en vele slagt offere gemaakt. De epidemie heeft zich het eerst geopenbaard in den omtrek van Pintoe besi en zich later uitgestrekt over Passer baroe, Sawah bezaar, enz. De gewone sterfte was 80 zielen per dag. Op het Europesehe kerkhof, waar maandelijks doorgaans 110 lijken bijgezet worden, steeg het aantal tot 7 a 8 per dag, waaronder vele Europesehe mili tairen. Opmerkelijk is het, dat in de kazernen geen enkel inlandsch soldaat aan de ziekte bezweken is. Eene treurige gevolgtrekking is hieruit te maken voor de zedelijkheid van het gros der Europesehe militairen. Iu den meer gegoeden stand zijn weinig gevallen voorgekomen en de enkele sterf- gevallen in dien stand, waren bij lijders, die eene gedébau- cheerde constitutie hadden. De grootvorst-troonsopvolgc-r van Rusland, zal eerst den 25 of 26 dezer te 's Hage aankomen. Men schrijft uit Mechelen: Het ware te weuschen dat de waarschuwing, betreffeude de aanwerving vau Duit- schers voor het Amerikaansche leger meer dan tot dusver de algemeene aandacht trok. Voor eenige dagen zijn niet minder dan 600 zoodanige '/landverhuizers" van Antwerpen naar Amerika overgebragt. Verscheidene dagen heeft een Amerikaansch oorlogschip midden op de Schelde voor anker gelegen, waarschijnlijk om ontzag in te boezemen en van elke poging af te schrikken om den een of ander dezer on- gelukkigen te bevrijden, die, wanneer zij eenmaal aanboord zijn, van alle verkeer met het vasteland zijn afgesneden. Van genoemd oorlogschip is intusschen 's avonds ten 10 uur een Belg, die de waakzaamheid van den Amerikaauschen scheepsbevelhebber had weten te verschalken, ontvlugt, door in een bootje te springendat in alle stilte het schip voor- bijzeilde. Eerstdaags wordt de Kearsage in de haven van Antwerpen verwacht om insgelijks inliet midden der Schelde post te vatten met hetzelfde doel als het oorlogschip, want naar men verneemt zal op nieuw een transport aangewor- venen van Antwerpen naar Amerika verzonden worden. De ijver der agenten, die dag en nacht heen en weêr reizen doet met grond vermoeden dat een groot aantal personen voor het hun aangeboden lokaas zijn bezweken. In Ant werpen bekommert zich niemand om hetgeen die agenten uitrigten, en men is dan ook buiten magte om het kwaad te verhinderen. Wenschelijk zou het zijn dat de consuls tusschen beiden kwamen en de Duitsche regering waarschuwden. Aangaande de nieuwe leening die de Noord-Amerika nen tc Amsterdam wenschen te sluiten, zegt de Kamper Courant het volgende: //De Noord-Amerikanendie zich hoe langer hoe dieper in de schuld steken,en hoe langer hoe minder kans hebben de rebellen ten onder te brengen, willen nu Nederland en Duitschland ex ploiteren om de geldmannen in die landen en indien de kleine kapitalisten er lust toe gevoelenvoor mooi gesteen drukte prentjesof zoogenaamde schuldbrievengoud en zil ver te geven, huu die gaarne in de hand drukken. "De Engelsche Times, die de Jankezen bijna voor aarts- zwendelaars uitmaakt, waarschuwt echter de Europeanen, zich niet door de Noord-Amerikanen te laten opligten,

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2