De gepantserde kanonneerbootdie in de laatste dagen proeftogten deed op de Zeeuwsche stroomen, heeft, naar wij vernemen, weder averij bekomendoor op een boei te loopen en is te Hellevoetsluis binnengeloopen om te repareren. Van 's Hertogenhosch schrijft menMen verzekert dat met 1 Mei 1865 het 5de regement infanterie in deze stad en in Grave en Geertruidenberg in bezettingvan garnizoen zal verwisselen met het 7de regement infanterie, thans te Utrecht, Amsterdam, Helder en Hoorn. Donderdag jl. is aan het Prov. Gouvernement van Noordholland aanbesteed1. het uitvoeren van eenige werk zaamheden aan de Keulsche Vaart in deze provincieminste inschrijver de heer E. H. Broekmeijer te Amsterdam, voor f2450. 2. herstellingen, enz. aan het slot te Muiden, minste inschrijver de heer C. Timmer te Muiden, voor f 578. 3. herstel van stormschade, in den winter van 18631864, aan rijks werken op het eiland Wieringen, minste inschrijver de heer A. L. van Haeften, te Sliedrecht, voor f23,150. 4. herstel van stormschade aan de duinen op het eiland Vlieland, minste inschrijver de heer J. Lanser te Zijpe, voor f20,150. 5. bij herbestediughet vervangen der liavenbeschoeijing door bazalt en het onderhond der werken te Medemblik, minste inschrijver de heer Tool te Wognum, voor f4160. De nieuwe Willemsluis aan het N. II. kanaal tegenover Amsterdam, is thans zoover voltooid, dat zij vol water is gezetten einde de deuren te kunnen inhangen. Bij eene doorvaartwijdte van 18, heeft de sluis eene lengte van 142 el. De Minister vrn Binnen], Zaken, heeft tot buitenge woon opzigter van den waterstaat-om dienst te doen op het eiland Vlieland, benoemd de heer L. J. de Sonnaville. Door den Minister van Oorlog zijn 74 adspirauten tot kadets bij de Koninklijke Militaire Akademie te Breda aangesteld, als: 25 voor het wapen der Infanterie, 13 voor dat der Artillerie6 voor dat der Genie en 3 voor dat der Kavallerie. Voor het leger in Oost-Indie: 16 voor het wa pen der Infanterie, 4 voor dat der Artillerie, 2 voor dat der Kavallerie en Ivoor dat der Genie. Voor het leger in West-Iudië: 2 voor het wapen der Infanterie en 2 voor dat der Artillerie. Dejagtop waterwild zal op Texel den 15den Augustus en in het overige gedeelte dezer provincie den lcn Augustus worden geopend. De kooieenden zullen gehokt moeten zijn van 1 Aug. tot 1 Sept. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn, zijn 1231 stemmen uitge- bragt, waarvan 30 van onwaarde. De heer baron van Golt- steiu bekwam 535, de heer jhr. Gevers Deynoot 464 en de heer II. Raat 141 st. Tusschen de twee eerstgenoemden moet eene herstemming plaats hebben. Inde Heraut van Vrijdag jl. leest men het volgende: EENE VERKLARING. Daar velen in mijn al dan niet aannemen van een beroep naar Londen belang stellenheb ik ilen Heraut eeneu dag later doen uitgeven, in de hope dat het mij mogelijk zoude zijn, eene eindbeslissing mede te deelen. Tot mijn leedwezen is de gisteren uit Schotland verwachte brief, die voor deze eindbeslissing van groot gewigt isniet gekomenzoodat ik zelf teleurgesteld ben en ook de verwachting van anderen teleurstellen moet. Zoodra mo gelijk hoop ik de lezers van den Heraut van mijn genomen besiuit kennis te geven. C. Schwaktz. Door den boekhandel van de Wed. J. C. van Kcste- ren Zoonte Amsterdamwordt eene herdruk tegen aan zienlijke prijsvermindering geannonceerdvan het belangrijke werk: Volks-Encyclopcedie, behandelende: kunsten en weten schappen, de levens van beroemde mannen en vrouwen, (vooral die van onzen tijd)nijverheidfabriekenstoom wezen, stoomwerktuigen, landbouw, veeteelt, tuinbouw, bloemen, kruiden, gewassen, enz., door eene vereeniging van zaakkundigen. Negen deelen in drie banden, voor f2.90 in plaats van f8.40. Gebonden in drie linnen banden, rijk ver guld f3.80. Met dit tot op den jongsten tijd zoo volledig mogelijk bijgehouden werk, van tijd tot tijd ter hand te nemen, kan ieder beschaafd mensch, die de dagelijksche wisseling niet uit het oog verliest, op de hoogte van zijn tijd blijven en tevens zich die algemeene vernis van weten schappelijke kennis geven, die thans in de maatschappij onmisbaar is. Tegen den zoo verwonderlijk laag gestelden prijs zal deze nieuwe druk gewis vele koopers vinden. De boekhandelaar Plantenga te Zutphen, die zich be ijvert om de reislustigen van handboeken over de meest be zochte landen en steden te voorzien, maakt zich ook nuttig door de uitgave van een //officiële Reisgids, behelzende de vertrekuren en tarieven der verschillende middelen van ver voer, de afstanden enz. De jaargang April 186364 ver-» schijnt in 6 it 7 afleveringen en kost met eene fraaije reiskaart van noordelijk midden-Europa en den geheelen Rijn slechts f 1.80een bedrag dat op ieder togtje uitgewonnen wordt door het inacht nemen eener goede tijdsverdeeliug en het voorkomen van oponthoud en teleurstellingenwaartoe een juiste reiswijzer onmisbaar is. Het nut en gemak van zoodauig werkje is onbetwistbaar en het gebruik er van dus ieder aan te bevelen. In eene particuliere correspondentie uit Brussel aan de Arnliemsclie Courantleest men o. a. het volgende: Uit Parijs en Londen ontvangt men de meest verrassende, de meest onvoorziene en tevens de meest zonderlinge me- dedeelingen omtrent de reis van koning Leopold naar Vichy. Volgens geruchten toch zou onze wijze koning derwaarts zijn vertrokken om te onderhandelen over eene combinatie, die men gerust onder de dusgenaamde fcombinaisons mon- strueuses" zou kunnen rangschikken. Geloof daarom echter niet dat ik spreek van een huwelijk tusschen prinses Murat en den graaf van Vlaanderen. Dat is een van die zaken waarvan men zeggen kan: //c'est écrit". Zoodra toch een buitenlandsch prins den dorpel der Tuilleriëu overschrijdt wordt hij ingeschreven op de groote pretendentenlijst naar de hand van de jonge en dikke prinses Murat. De ontvangene mededeelingen spreken van een heel ander, van een vrij wat algemeener verwondering barend huwelijk. Men zou toeh eenige Belgische en Duitsche provinciën aan het Fransche keizerrijk willen koppelenen Napoleon III zounaar men wilkoning Leopold tot een bezoek te Vychy uitgenoodigd hebben om dezen het voorstel te doen hem eenige Belgische grensvestingen, als Philippeville en twee of drie anderen af te staandie met SaarbrüekSaarlouis en Landau, die hij van Duitschland zou weten te krijgen, Frankrijk voorloopig een klein a compte zouden waarborgen op de rekening van de //natuurlijke grenzen". Gij zult nooit kunnen gelooven wat men zegt dat aan België in compen satie zou worden aangeboden. Wilt ge 't weten Men zou van onzen graaf van Vlaan deren een koning maken en... dat wel van een koningrijk dat men knippen zou uit de kaart van de Donau-Vorstendom- men en Servië! Laat ik u zeggen dat dit verhaal op geen losse praatjes berust. Wezenlijk ernstige lieden spreken er over en slaan over het plan de handen zamen. Niet zoo geheel zonder reden. De mogelijkheid van dergelijke com binatiën is toch een uitvloeisel van den geest der eeuw. Wanneer men toch een blik werpt op het jam merlijke schouwspel, dat de Pruisische gier te aanschou wen geeftwanneer hij zijn prooi't arme Denemarken voorloopig pluimt tot de laatste veêr, om misschien weldra hel geheel op te slokken, wanneer men dit ziet gebeuren zonder dat iemaud, wie dan ook, tusschen beiden treedt, dan is het best mogelijk dat men meent der kleine mogend heden alles te kunnen aanbieden. 't Zou niemand behoeven te verwonderen indien het eens bleek dat men van zekere zijde zich verbeelde, dat Leopold I maar te willen had om een strook gronds met hare be volking, haar fortuin, have en goed te kunnen afstaan, terwijl België, zeer voldaan dat men van zijn prins een ko ning had gemaakt van een rijk a 1'instar van 't Mexicaan- sche keizerrijktoch luide zou uitroepenLeve Gesar I Maar... wij zijn niet meer in de dagen van 1815, toen de volken aan vorsten en diplomaten het regt overlieten om haar als vee te plaatsentlie in de stallen van den eenen deze weêr in de weide van een anderen vorst. Zelfs de dusgenaamde legitime regeringenzij die verklaren er fier op te wezen dat zij als de- incarnatie zijn van het directe koningschap //bij de gratie Godszij zeiven weten en on dervinden dat een sterke magt, de magt der publieke opinie zich kant tegen hare onwettige en onzedelijke regeringsbe ginselen. In Engeland heeft zekere Gillod eene verbetering van het schaakbord en de schaakstukkeu uitgevonden. Er kunnen gevallen voorkomenwaarin het weuschelijk is dat de stukken vast op het bord staan b. v. bij het spelen in een spoor wagen, op schepen, of als het spel afgebroken en ter zijde gezet wordt, eindelijk wanneer men geen gevaar wil loopen dat hot spel door een onvoorzigtigen stoot omgeworpen en in de war gebragt wordt. De heer Gillod heeft de verschil lende velden van het schaakbord zoodanig ingerigtdat zij op de helft eene sleufvormige opening van caoutchouc hebben, in welke eene tong of een knop onder den voet der schaak stukken kan worden ingeschoven om de stukken vast te zetten. Bij de jaarlijksche uitreiking der prijzen Monthyon te Parijs, aan hen die zich door eene deugdzame daad on derscheiden, vielen die ten deel aanJean Laffray, die sinds vijftig jaren te Baule arme doortrekkende landbouwers om godswil herbergt en meestal vijftien of twintig van hen aan zijn tafel vereenigt, ontving den eersten prijs van 3000 frs. De tweede prijs viel ten deel aan eene dienstbode, Marianne Feillet wegens de. groote opofferingendie zij zich getroost had

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2