TELEGRAM. voor bare meesteres toen deze door den dood van haar echt genoot was geruineerd. De derde prijs 1000 francs werd toegekend aan Josephine Larger, die zeven en twintig jaar lang al haar tijd en al haar geld ten beste gaf om eene zieke te verplegen, en al wat zij nog overhield aan geestelijke zusters gaf. Een andere prijs werd verleend aan .Tcaune Mialaret, die uit eigen beweging eu zonder belooning haar leven aan het onderwijs wijde en den tijd, die haar restte, in ziekenka mers en bij ongelukkigen doorbragt. Ook de overige be kroonden hadden zich door menschenliefde onderscheiden. Er werden zes medailles van 1000 en twaalf van 500 fr. uitgereikt. Een verschrikkelijk ongeval had dezer dagen in de straat Poissounière te Parijs plaats. Er was brand ontstaan in het huis van een hoedenmaker, die tevens een dépot heeft van petroleum. Terwijl de pompiers bezig waren met het blussehen der vlammenhadden achtereenvolgens twee ontploffingen plaats, de eene door petroleum, de andere door het gas veroorzaakt, Men zegt, dat vijf personen gedood en vijftien gewond zijn daarbij. Gedurende de 16 maanden welke de Poolsche opstand gewoed heeft, zijn 30000 opstandelingen gesneuveld of zwaar gewond, 361 hoofden of bevorderaars met den dood ge straft, 85000 minder schuldigen tot dwangarbeid, levens lange of tijdelijke verbanning naar Siberie en andere staffen veroordeeld en 2700 percelen vast goed in beslag genomen en deels reeds verbeurd verklaard, waarvan 700 in het te genwoordige Polen. Daarentegen zijn 945 personenmeest landlieden, wegens hunne trouw of bewezen diensten aan het Russische gezag, door revolutionaire sluipmoordenaars om het leven gebragt. De heffingen op last van het ge heime bewind bedroegen in Polen 6, in Lithauen 3, in Podolie, Yolhynie enz. 2, in -Gallicie 2*- en in Posen 1 millioen zilveren roebelsbovendien is aan leeningen in het buitenland gesloten 2 millioen ontvangen. Dezer dagen is weder te Parijs, eene curieuse landkaart uitgegevenwaar boven men leest"Europa in 1866.Zij is genomen naar den grondslag der verschillende nationaliteiten. "Eerst komt het groote Skandinavische rijk, zamengesteld uit ZwedenNoorwegen en Finlandmet de golf van Fin land, de meeren Ladoga en Onega, en de Witte Zee als grenseheiding tusscben dat rijk en Rusland. Denemarken is geheel in de Duitsche monarchie verzwolgen waarvan Ber lijn de hoofdstad is. Het koningrijk Polen, dat zich van de Oost-Zee tot de Zwarte-Zee uitstrekt, heeft Duitschland, het Slavonische en het Grieksche rijk ten westen en ten zuiden, met de Karpaten en de Pruth tot zijne grenzen. Van het Slavonische rijk is Pesth de hoofdstad, terwijl Weenen tot eene provincie stad is afgedaald. Italië omvat de pauselijke statenVenetie en Corsica. Portugal is door Spanje verzwolgenwaaraan Gibraltar is teruggeven. Frankrijk, en dat spreekt wel van zelf, neemt de Rijnprovinciën in bezit met den Rijn tot grensscheiding. De kleuren, die de verschillende landen aanwijzen, zooals zij in het jaar 1866 zullen zijn, wijzen den gemengden aard der respective bevolkingen aan Frankrijk dat zich door zijnen geest van regtvaardighcid en beschaving boven alle andere landen van Europa verheft, "is met karmijn gekleurddat het heerlijk vuur vertoont dat God gebezigd beeft om de lippen te kleuren. Het karakter, dat de Italiaansche natie beroemd maakt schijnt eerder gevoel voorschoone kunsten, dan wel bescha ving te zijnzij zijn meer ontwikkeld in kunsten dan in goede zeden, van daar dan ook dat Italië met licht karmijn rood het rozenrood naderende, gekleurd is. De Spanjaarden en Portugezen, minder beschaafd dan de Franschenen bijna even kunstvaardig als de Italianenmaar aanmatigend en wraakgierig, zijn rooskleurig, hier en daar met oker gevlakt "als een kenmerk van ruwheid." De Engelsclien, het meest materialistische volk van den aardbodem, en het meeste tuk om huu grondgebied uit te breidenzijn met hoog geel geteekendde kleur vau het goud, dat zij lief hebbenSchotlanden Ierland, die nog niet dien hoogen trap van zelfzucht en materialisme bereikt hebben als het Anglo-Saksische ras heeft de kunstenaar een met een lichten tint van rozenrood getemperd, goudgeel afgeschilderd De Duitschers, een volk dat zich met kracht op studeren en denkon toelegten daarenboven dol op bier en muziek is zijn kemelblaauw geteekendwelke kleur meer dan eenige andere hen met naauwkeurigheid bepaalt. De Slavische volken, wier zachtaardig karakter wel met een beetje ruwheid gepaard gaat zijn ultramarijn geschilderd. De Polen, die met groote muziekale talenten zijn begaafd, maar zich vooral door innigheidzelfopofferingen verheven gevoelens onderscheiden, waarom zij dan ook de Fransehen vau het noorden genoemd worden, zijn door eene paarsche kleur in het roodo overgaand met een aasje rood en blaauw aangewezen. De Grieken, die er zeker van zijn de Turken ten onder te brengeneerder zelfs dan menigeen verwacht, onderscheiden zich door hunnen ondernemings-en handelsgeest en zijn daar om groen gekleurd het zinnebeeld der "Stoffelijke hoop 1 de beste kleur die hun past. "Do volken, die nabij den Noordpool wonen zijn van een zachten aard en daarom heeft do kunstenaar de Skandina vische volken leliekleurig geteekend. "Met de Russen wordt zonder veel komplimenten omge sprongen. Zij zijn een barbaarsch volkmet een dun vernis van beschaving, die zij aan het westen van Europa vertoo- nenmaar in den grond zijn zij bloeddorstig en wreed. Na poleon I had wel gelijk, toen hij zeide "schraap een Rus af en gij zult er een Tartaar onder vinden." Okermet een tint van vermiljoen is precies de kleur, die deze natie zal dragen in de nieuwe kaart van Europa in 18GG. "Wanneer echter al de dingen mogten geschiedendie in deze den Franschen keizer niet onbekende kaart van Europa staan aangewezen, en welke voorspelling volgens het gevoe len vau vele geloovige Franschen ook hare vervulling zal naderen dan zal het in Europa vrij warm toegaan. »Wat ons echter bevreemdt, is dat Nederland en Belgie op deze fraaije landkaart in het geheel niet figureren, zou men beide landjes te Parijs als vergeten burgers beschouwen (Och mogt het zoo zijn) een vergeten burger een gerust le ven, wanneer de groote lui het te zamen aan de haak krij gen. Of zou men reeds in Frankrijk, Nederland en België als een aanhangsel van het keizerrijk, of vau het Duitsche rijk beschouwen Gcd verhoede het 5°/o 5°/o 6°/» 8°/o 5°/o 5°/o 3°/o 48>- 46» 23 28Ï Heden Dingsdag26 Julij 1864. EFFECTEN Beurs van Londen i Parijs I Weenen Lager. n Berlijn 1 n rt Frankfort u AMSTERDAMnamiddag 4 ure. Metalliek (oude)58| °/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika Vereenigde Staten 18S2 Geconfedereerden Russische Spoorwcg-Aandeelen Blaauwe Grieken Mexico 11°/0 uitgestelde afgestempelde Grenada Hectaren Grenada Land-Certificaten Ct. 6°/0 Turken48 °/0 2°/u Venezuela BURGERLIJKE ST1ND 1)111 GEKTE: BELBER. Van 15 22 Julij 1864. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDJ. Siigewel en C. C. Bethlchem. G. J. de Ruijter en H. L. Wijgerfcse. D. Kraft en C. Ligthart. J. van de Pauw eu J. Jansen. ECHTSCHEIDINGEN 2 BEVALLENM. Krul gel). Wurkum Z. M. J. Bramlage geb. Frank Z. C. Tliie geb. Kruidhof Z. E. Boon geb. Krijncn Z. A. Bels geb. Sinjewel D. G. Hillenius geb. Jonker Z. M. H. Velthuijs D. L. Bronsma geb. Visser Z. J. Boon geb. Kemp D. OVERLEDEN A. W. Nonuekes 9 dagen. J. G. Bongaarts bijna 20 maanden. A. Eculiorst geb. Volkers 46 jaren. J. Spits 7 weken. Boon 5 maanden. D. Velthuijs 2 dagen. J. Weijens 55 jaren. P. Hardenbol 32 jaren. M. J. Bramlage geb. Frank 34 jaren. Levenloos aangegeven 2. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR 23 Julij. Aangevoerd 3 Paarden f 50 a 100, 13 Koeijen f S0 il 162, 90 Scha pen fS a 34, 21 Lammeren f9 a 14, 40 Magere Varkens f 10 a 14 103 Biggen f 4.a 7.Nuchtere Kalveren f 10. Boter per kop 70 a 80 ct. HOORN 23 Julij. Aangevoerd 24 mud Gerst f6.40, op monster verkocht 22 mud Mosterd zaad 1'19 en 17 mud Karweizaad f 1429 Paarden f35 a 160, 6 Kalveren f3.50 a 7.50 75 Schapen f 14 a 23, 120 Varkens f6.50 a 19, 3 Zeugen f 16 a 31, 165 Biggen f3.a 6.160 Kippeu 0.30 a 1.15 9200 Kip-Eijeren f2.50 a 2.60, 4300 Eend-Eijcren f3.25 a 3.30 per 1001860 koppen Boter 63 a 67 ct. per kop. 900 mud Aard appelen f3.50 a a 3.60 5000 Ned. ffi. Roodc Aalbezicn f 12 a 14, 3000 Ned. ffi. Zwarte dito f 11 a 13 per 100 fg. Vrijdag 29 Julij vertrekt van hier de West- Indische mail. ABVERTENTIEN. Dewijl het aantal lezers onder de arbeidende klasse, die van de Volks-Leesbibliotheek gebruik maken, jaarlijks toeneemt, en de voorraad Boeken niet meer toereikende is, zoo wenden wij ons, in naam van ons Departement der Maat schappij lot Nut van '7 Algemeentot de ingezetenen dezer gemeente, met het vriendelijk verzoek, om die Boekenwelke zij toch niet gebruiken en die zeer ge schikt kunnen zijn tot lectuur voor den werkenden stand aan de Bibliotheek af te staan. Reeds hebben eenige wclgcziuden ons een vijftigtal

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3