sriBTJwsi'iJDisra-Eir. schappij van cllc weldenkend plaatsgenoot gevorderd. Daar om wenschen wij van harte dat zij steeds in bloei en in welvaart en bovenal in ledental toeneme, om met vereende krachten nog meer middelen op te sporen, om haar bestaan te grondvesten en te adelen. Maar bovenal is de genoemde school onze aandacht ten volle waardig, omdat wat wonderin deze aanzienlijke zeehavennoch hoogere Burger-School, noch Polytechnische-School, noch Clinische- School, noch Gymnasium, noch iets van dien aard hier aan getroffen wordt, en wel in eene gemeente van p. m. 16500 zielen. Wij kunnen bij deze gelegenheid tevens onze ver wondering niet verbergendat er van wege het Plaatselijk Bestuur niet dan zeer flaauw sprake was, -om een aanvang te maken tot het bekomen eener inrigting ingevolge de wet op het Middelbaar Onderwijs, welke immers voor deze plaats reeds lang eene dringende behoefte is geworden. Be halve dat aan zoodanige inrigting, wanneer de leiding aan bekwame handen is toevertrouwd, de verstandelijke vermogens^ de lichaams- en zielskrachten van den aankomenden jongeling ontwikkeld worden; behalve dat op die wijze Helders jongelingschap eene grootere schrede, nader wordt ge- bragt tot de eigenlijke beschavingbehalve dat men den ambachtsman leert inzien, dat hij eene meer dan oppervlak kige kennis van zijn bedrijf dient te hebbenopdat hij geen halfslachtig werkman worde; behalve dat alles, worde er, dat ook als het doelwit moet aangemerkt worden, voor namelijk volksgeluk en volkswelvaart door de ontwerpers bevorderd, dat uitsluitend het doel was van den grooten staatsman Thorbecke bij het ontwerpen der wet op het Middelbaar onderwijs, die, wordt zij behoorlijk door de ge meentebesturen toegepast en door het volk ondersteund en bevorderd, inderdaad met verloop van tijd, een sieraad voor de Nederlandsehe natie beloofd te worden. Hoewel de Industrie-school, van wege de gemeente ge subsidieerd wordt, mag men evenwel op eene plaats als deze, waar ten behoeve van liet onderwijs, jaarlijks op de begroo- tiug énorme sommen worden uitgetrokkenmet allen grond verwachten, dat er van wege de gemeente eene in rigting verrijze, waar het ontvangen lager onderwijs op de gelijke wijze kunne voortgezet worden, niet voor enkelen, maar voor het algemeen, opdat deze gemeente waarlijk niet moge ten achteren staan bij zoovele kleinere gemeenten in Nederlanddat helaas thans wel het geval is. Doch zoo zouden wij alras afwijken van den weg, welke wij ons ter bewandcling hebben voorgesteld; daarom keeren wij ook gaarne terug tot de zaakwaarvan wij zijn uitge gaan namelijk het bespreken der belangrijke inrigtingen dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, en vestigen thans de aandacht onzer plaatsgeuooten op de alhier bestaande Leesbibliothhek, als een der vruchtbare telgen van het Departement Helder. In de laatste jaren was men van wege deze afdeeling er op uitden werkenden stand die hier meer dan op an dere plaatsen in grooten getale aanwezig is, degelijke lectuur te verschaffen. Voorheen was men onder de mingeoefeuden niet altijd even gelukkig in de keuze der boeken; want vele werken werden uit bibliotheken door den weetgierigen lezer aangevraagd welke ja, bij lange winteravonden, tot tijdverdrijf dienden doch die in stede van geluk en godsvrucht, vaak ongeluk en verkeerde denkbeelden verspreidden. Men dacht zijnen dorst met volle teugen te kunnen lesschen aan bronnen door geloofwaardige mannen aangewezendoch men dronk troebel water uit bekers met alsem gevuld. Het mee- rendeel wordt niet zelden door schoonklinkende woorden bedwelmd, door rozen, waaronder doornen en distelen ver borgen zijn, verblind. //Gevaarlijk als de slang, welke onder haren prachtigen huid het doodelijkst venijn verbergt, is het boek, dat in een bekoorlijken vorm, gloeijend in stijl en aandoenlijk in uitdrukkingen, de schadelijkste denkbeel den bevat en tracht in te prenten." Het was dus een gelukkig denkbeeld, daarin te voorzien. Juist daarom geeft het ijverig bestuur der afdeeling Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een middel aan de band om door welgeschreven werken van met lof bekende auteurs, ware godsvrucht, goede zeden en volks beschaving ouder de menigte te doen ontkiemen en levendig te houden, om die werken, aan wie ze verlangtkosteloos ter lezing af te staan. Daarom rust eene zedelijke verpligting op ieder beschaafd staatsburger, der Maatschappij die hulp te verleeuen, welke zij verlaugt en tot algemeen nut meent bevorderlijk te zijn; daarom mag men eischen dat ieder haar, met al de krachten die in hem .zijnzooveel mogelijk onderschrage. Daarom mag men verwachten dat het verzoek onlangs hij herhaling door het Departement Helder aan de ingezetenen dezer ge meente gedaau ten behoeve der leesbibliotheek,, bij velen gereeden ingang zal vinden. Do uitgaven voor hot onderwijs ons. werden voor liet jaar 1804 ge raamd op ƒ19878.— Gcpasseerden winter was hut getal lezers reeds 262, en bij de wekelijksclie toeneming van het getal lezers kan men verwachten dat dit getal gedurende den aanstaanden winter welligt tot 300 zal klimmen. De belangstelling is dus groot, het getal boeken veel te gering, om allen naar eisch te voldoen. Bij de ondersteuning die het Departement ook aan hare andere hoogst nuttige onderdeeleu verschuldigd is laten hare fondsen niet toe om door aankoop in de behoefte der Bibliotheek te kunnen voorzien, van daar een beroep op de ingezetenen en dat niet om geld, maar slechts om eenige boekendie bij velen in kasten en kisten doelloos lig gen verscholen en hier zoo begeerig worden verlangd. Wanneer slechts een paar honderd ingezetenen dezer tal rijke gemeente, ieder, slechts één boek geeft, dan is, vertrouwen wij de Bibliotheek voldoende geholpen. De goede verwachting welke het Departement Helder, van het beschaafd publiek koestertzou wel zeer beschaamd uitkomen, wanneer de stem van haren Secretaris, in die herbaalde adver tentie, bleek te zijn die van eenen roepende in de woestijn. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Julij 1861. De heer Willem Jan Hidde Bok is erkend als consu- lair agent van Frankrijk alhier. Men schrijft ons uit 's Hage 28 Julij Heden namiddag ten 4J uur is Z. K. H. de Grootvorst troonopvolger van Rusland in deze residentie gearriveerden zal, na bij den Russisehen gezant, generaal Mansouroff, het middagmaal gebruikt te hebben, de doorhem gehuurde villa's te Seheveuingen betrekken. Z. K. II. Prins Frederik was in Russische uniform Z. K. H. tot aan het Station te ge- moet gegaan. Het gevolg bestaat uit de navolgende personengraaf Strogonoff, adjudant generaal van Z. M. den keizer aller Russen, generaal Richter van 't gevolg van Z. M. den keizer aller Russenden heer Kozloff en prins Baratinsky garde officiers, professor Tschischerindoctor Schestofl', de secretaris Oom, benevens 8 bedienden. Naar men zegt zal Z. D. H. de Hertog van Brunswijk binnen kort deze residentie weder verlaten. Als wij goed onderrigt zijnbelooft de dag van Woens dag 2-i Augustus aanstaande voor Sehagen een regt feeste lijke te zullen zijn; in den voormiddag zal de eerste steen van het stations-gebouw van den Staats-Spoorweg op plegtige wijze worden gelegd; door de commissie met de regeling der festiviteiten voor dien dag, zullen naar wij vernemen wor den uitgeuoodigd de heeren Min. van Binnen!Zaken, de Commissaris des Koniiigs, de Eerstaanwezende Ingenieur, de van Rijks wege gestelde Taxateurs voor de onteigening, de Burgemeesters die hebben bijgedragen tot verkrijgen van de lijn langs Sehagen, het overige spoorweg personeel enz. ook zal bij die gelegenheid een locomotief loopen; zoodat, hoewel het programma van den optogt nog niet publiek is, tot opluisteren niets zal worden verzuimd. In den namiddag zal do gewone harddraverij plaats heb ben, en des avonds ten 9 ure een schitterend vuurwerk, door den heer P. L. van der Brugh, vuurwerkmaker vau Z. M. den Koning te Amsterdam, op het marktplein wor den afgestokenterwijl ten slotte allen koflijhuizen en her bergen genoegzaam gelegenheid zullen aanbieden om den avond verder aangenaam door te brengen. Sehager Ct. Het laat zich aanzienzegt de N. Bolt. Courantdat nu binnen kort een aanvang zal worden gemaakt met het belangrijke werk der doorgraving vau Holland op zijn smalst; althans de heer Dirks, die, gelijk hekend is, ingenieur- directeur van dat werk wordt, heeft met ingang van 20 Julij jl. een verlof van vijf weken bekomen, om in verband met de doorgraving een onderzoek te gaan doen naar zee havens enz. in Frankrijk en Engeland. De heer Heshuyzen, president der maatschappijzal deze reis mede maken. Teveus heeft de heer Dirks officieel te kennen gegevendat hij zeer spoedig onbepaald verlof zal vragen, om zijn werk als ingenieur-directeur aan te vangen. In de Harlinger Courant leest men de beide eerst volgende berigten Aan de stoombootdieust op het buitenland is hier weder uitbreiding gegeven door eene geregelde communicatie van Dundee en Leith (Schotland) op Amsterdam en Harlingen. De daarvoor bestemde boot, die in de vorige week reeds hier in de haven is geweestzal om de 14 dagen die beurt waarnemen. Ook in de stoombootdienst Harlingen zal eene aanmer kelijke verbetering worden aangebragt. Vroeger maakten wij reeds melding dat de reederij dier boot ontbonden zoude wor- deu en men daarna eene nieuwe maatschappij zoude oprigten, die een geheel nieuwe en grootere boot in de vaart zoude brengen. Nu kunnen wij melden dat daaraan weldra gevolg

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 2