zal worden gegeven, llecds is eene commissie werkzaam ge weest, over een dergelijke boot van 80 paardenkracht, met eene Nederlandsche fabriek te onderhandelen en het is das te verwachtendat wij eerlang van den aanbouw zullen hooren. Met leedwezen moeten wij berigten, dat een tak van nijverheidwaarvan vele onzer ingezetenen jaarlijks veel voor deel hadden, heeft opgehouden te bestaan, nl. de Groen- lands-visscherij. Negen en dertig jaren werd die onderneming eerst met twee schepen, later met een, door het kantoor Barend Visser Zn. alhier, met afwisselend geluk in stand gehouden. Voor eenige jaren werd de Spitsberg en verkocht cn in de vorige week heeft de Dirkje Adama hetzelfde lot ondergaan. Het vaartuigdat zoo vele jaren een sieraad van onze haven was, gaat nu naar Noorwegen, welligt om tot houtvaart te dienen. Deze tak van nijverheid, die vroeger zoo zeer in ons land bloeide, en door het Gouvernement ondersteund werd, heeft nu bijna geheel opgehouden te bestaan. Alleen te Pur- merende wordt nog een Groenlandsvaarder uitgezonden.' H. K. H. Prinses Prederik heeft eene aanzienlijke bijdrage geschonken aan de Zwartewaalsche verloting ten behoeve der weduwen en weezen van verongelukte visschers. Bij gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig huwelijk van HH. MM. den Koning en de Koningin werd door Martinus Klink, gepasporteerd marinier, te Middelburg, het portret van H. M. als Prinses, in een mahoniehouten lijst gevat en meteen zilverkrans versierd, aan de Koningin aangeboden met een bijgaande gelukwensch. Eenigen tijd later ontving hij het portret terug, vergezeld van eene enveloppe met een gift in geld, hem namens H. M. toegezonden. De heer Baat, burgemeester van Woerden, op wien bij de jongste stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistriet Hoorn een aantal stemmen werden uitgebragt, heeft thans openlijk zijne vrienden uit- genoodigd om bij de aanstaaude herstemming te stemmen voor jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot. HAAGSCIIE CORRESPONDENTlÊT" 'sHage 28 Julij 1864». Mijnheer de Redacteur! Op dit oogenblik is de aandacht van allendie liet liberaal beginsel zijn toegedaanop liet kiesdistrict IToorn gevestigd. Twee beginselen staan daar toch tegen elkander overname lijk het gematigd liberalismedat niet is de dienares van eene coterie of' van een persoonvertegenwoordigd door jhr. mr. W. T. Gevers Deynoot, en de rigting, door Thorbecke teregt genoemd de parasitische politiekdie elk middel aangrijpt om naar boven te komendie zich lieden tooit met de vederen van het liberalisme, om morgen een zoogenaamd behoud of liever voorzigtigen vooruitgang te huldigendie zich eenmaal noemde de tegenovergestelde rigtingtusschen welke zich eene klove bevonddie zij nooit zou overspringen om de hand te reiken aan de liberalen, maar die in 1853, in 1856 eil 1860 nu eens kerkelijke agitatiedan weder de reactie op koloniaal terrein tot middel bezigt om de liberalen te bestrijden, ter wijl zij eindelijk bij de jongste verkiezingen de stemmen kocht van de anti-revolutionnaire partij door verloochening van be ginselen op het gebied van het schoolwezeneene rigting, aan welke politieke moraliteit vreemd schijnt. Wij zien met leed wezen dat zij vertegenwoordigd wordt door een jong man van talent, die een hoog geachte naam draagt, dien van mr.W. baron van Goltstein. De heer v. Goltstein noemt zich liberaal en homogeen met den heer v. Nierop. De conservative partij in Hoorn heeft hem echter tegenover den heer v. Nierop gesteld, een bewijs dat de beginselen van de beide kandidaten wel uiteenloopend moeten zijn. En waarlijk, wanneer wijden baron v. Goltstein nog onlangs zagen optreden als bestrijder van de vaststelling eener koloniale begrooting bij de wetal was 't onder liberale vlag, dan zien wij in hem zoo niet een man van conserva tieve begrippenvoor wiens overtuiging wij eerbied kunnen hebben, al deelen wij die niet, maar een van hen die het tweeslachtig devies voeren: liberaal in Nederland en behou dend in Indië, ja, die aan het moederland zekere mate van vrijheid zouden gunnen, mits men hun en hunne vrienden vrijheid gaf vijfentwintig millioen inlanders in Indië als een middel tot exploitatie en gunstbetoon te beschouwen. Wij zullen een man laten sprekendie de gematigd liberalen in Nederland als een der hunnen erkennen en die voorzeker niet tot de zoogenaamde stemmachines behoort, wij bedoelen den lieer van Bossedie in de zitting van de Tweede Kamer van 11 Maart jl. den strijd over de vaststelling der koloniale begrooting bij de wet, aldus préciseerde: ,,Ik zal U de feiten in herinnering brengendie aanleiding hebben gege- veu tot deze gehcele quacstie. "Was het dan niet de klagt en de gegronde klagtdat met koloniale geldmiddelen in vroegere tijden op eene onverant woordelijke wijze werd gehandeld? Moet ik de dagen herinneren, toen het publiek mompelde van zekere geheime besteding van die geldenbuiten de Staatsbegrooting omtot doeleinden waartoe de Staten-Gcneraal gcenc gelden wilden toestaan Moet ik daarop wijzen dat cr gesproken werd ik weet niet of het waar is dat welligt van die gelden gebruik werd ge maakt om buiteulaudsche pretendenten te ondersteunen en dat cr nog" al aardige cadcaux uit de koloniale fondsen werden gemaakt? Moet ik U eindelijk" herinnerendat men nog altijd in het duistere verkeert omtrent de vraag of er al dan niet 114 inilliocncn van dat geld gekomen is ter plaatse waar het behoorde?" De heer van Goltstein heeft in eene brochure intusschcn met de grootste hardnekkigheid de andere zijde van de quaes- tie volgehouden en zich verzet tegen hetgeen twintig jaren lang door alle liberalen in Nederlaud als ecu liberaal begin sel werd beschouwd. Yan Bosse sprak in diezelfde zitting het volgende over den schrijver en over zijn geschrift: „11c breng gaarne hulde aan den schrijver. Ik heb met genoegen gezien dat een telg van een oud adelijk geslacht de spreuk, noblesse obligo, goed begrepen heeft dat hij het niet beneden zijne waardigheid heeft geacht naai de wapenen van den tcgenwoordigeu tijd(vrije discussie) te grijpen. Vooral heb ik met genoegen gezien dat die schrijver dat wapen voortreffelijk weet te hanteren. Maar ik heb met leedwezen gezien dat een man in de kracht des levens niet gevolgd heeft het voorbeeld dat ons geacht medeliddie den zelfden naam voerthij tic intrede van zijne politieke carrière gegeven heeft. Ons geacht medelid heeft bij zijne intrede in de politieke carrière zich niet gerangschikt in de rij der angstvallige en vreesachtige verdedigers van de vesting behoudhij durfde diewaar het te pas kwam bestrijden. Hij ging met zijn tijd mede, hij was toen de man van vooruitgang van bedaar den eu gematigden vooruitgang maar toch van bepaalde ^vooruitgang". Behoeven wij meer te zeggen om het bewijs' te leveren dat zoo de beer v. Goltstein verklaartdat hij een man is van li berale beginselen, onafhankelijk en homogeen met. v. Nierop, die verklaring de waarde heeft van zoo vele anderenonlangs hij de stembus afgelegd en dat wij het regt hebben in dien candidaat te zien een aanhanger van de parasitische politiek een jong en eerzuchtig man, maar geenszins liberaal? Tegenover hem staat de heer Gevers Deynoot. Indien men de tijpe van een onafhankelijk vertegenwoordiger verlangt, dan moet men met regt wijzeu op de langdurige parlementaire loopbaan van den heer Gevers. Alle stemmingen wijzen uit, dat hij een der leden van de Tweede Kamer was die goed keurde wat hij naar zijn geweten goed vondmaar zich nooit door partij belang liet leiden. Men maakt het hem in tusschen tot eene grievedat hijmet eigen oogen en op eigene kosten wilde aanschouwen, welke de toestand van Indië was, en niet alleen uit de oogen van anderen wilde zien om de ge- wigtige taak te vervuilen die aan elk lid der vertegenwoor- diging is opgedragen, nu de koloniale belangen met den dag meer gewïgt in den schaal leggen. Welke middelen hier zijn aangewend om den heer Gevers te weren, behoef ik niet uiteen te zetten, na het gebeurde te Amsterdam. Maar hier van kan ik u de verzekering gevendat men ook in de Re sidentie op het godsdienstig gevóel van onkundigen heeft gespeculeerd. Zoo heeft men de Israëlitische kiezers diets gemaakt dat van Zuijlen hun vriend was en dat men Gevers daarom moest weren. Yan zulk allooi zijn de manoeuvres geweest, waarmede men eene meerderheid voor den heer v. Zuijlen kocht; terwijl het schendblad als gewoonlijk vuur en vlam tegen den liberalen candidaat spuwde en hem door het slijk sleurde. Dit is toch helaas het wapen van eene oppo sitie die uit de meest heterogene bestanddeelen zamengesteld geen eigon beginsel heeft. De verkiezing van den heer Gevers wordt dan ook gewenscht door alle liberalen. Ook de heer Raat heeft zijne vrienden üitgenoodigd hunne stemmen op hem uit te brengen. Naauwe- lijks had hij het gedaan of het »orgaan" nam den heer Raat a faire. Wat blijkt uit het artikel van het scheidblad? Dat de burgemeester van Woerdenbij zijne komst hier te lande een artikel inzond aan dat bladmaar het kort daarna terug verzocht. Dat opstel, zegt het orgaan, was geschreven in onzen geesten nu verraadt de heer Raat onze partijwant hij beveelt den heer Gevers aan. Welke waarde kunnen wij hechten aan de verklaringen van het Haagsche blad omtrent den inhoud van dat stuk Ik zou bijna denken dat het toch niet zoo geheel in den geest der suikerlords was, wiant het is nooit verschenen. Intusschen lezen wij toch nog altijd een tal prullaria in het Dagbladgemengde berigten en zelfs de opstellen van den heer Knuttel over Japanschetsen die iedereen kan schrijven, die het eerste het beste boek over Japan in de hand neemt. Wanneer men plaatsruimte heeft voor ellenlange artikelen en dergelijke feuilletons, dan zou het stuk van den hr. Raat ook wel een plaatsje gekregen hebben als het in de smaak van de oudgasten viel. De verklaring dat de heer Raat tot de conservatieven behoort, is waar schijnlijk even juist als die dat de heer van Nierop tot de mannen van het Dagblad behoorde. Maar toch ziet men liever den heer van der Hucht of den heer van Goltstein dan van Nierop, en Gevers Deynoot verkiezen. Ex ungue leonemmaar juist daarom verlangt ieder wezenlijk liberaal in Nederlanddat de naam van Gevers DeynootDonderdag te Hoorn uit de bus kome. MARKTBERIGTEN. PURMERENDE 26 Julij. Kleine Graskaas fMiddelbare Gras f Aangevoerd 220 stapels Kleine Kaas16 Middelbare. Boter. Van f 0.97^ tot 1.20 per Ned. ig. Gemiddeld fl.10 per Ncd. fg. Aangevoerd 246 Runderen. De handel was stug. 151 Vette Kalveren. Handel minder vlug, de prijs was van 50 tot 65 cents per Ned. f§. 33 Nuchtere Kalveren. Prijs van f 5 tot 12 per stuk. Handel stug. 132 Vette Varkeus. De prijs was van 32 tot 39 ct. per Ncd, f§. Handel matig vlug. 21 Magere Varkens, van f9 to>t 14, en 140 Biggen, van f2.50 tot 5.Handel stug. 711 Schapen en Lammeren. Handel flaauw. 9 Paarden. Ivip-Eijeren f 2.50 Eend-Eijeren f 3.40 per 100. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 222 stapels Kaas wegende 62334 Ned. De hoogste markt was voor Kleine Graskaas f26.75 Middelbare Gras 125.50. Aangevoerd708 Ned. f§. Boter SCI1AGEN 28 Julij. 6 Paarden f50 a 100. 2 Veulens f 40 a 60. 36 Stieren f25 a 110. 14 Magere Melk Koeijen f 40 a 80. 30 Vette Gelde Koeijcn f 140 h

Nieuwe Courant van Den Helder | 1864 | | pagina 3